
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2018 р. Справа№805/400/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Галатіної О.О.,
при секретарі Картавих Г.В.
за участю
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бердник Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
В С Т А Н О В И В:
15 січня 2018 року позивач, ОСОБА_3, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначено, що починаючи з 01.12.1994 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України на різних посадах. 31 січня 2011 року
позивача звільнено з органів внутрішніх справ за вислугою років у зв'язку із виходом на пенсію з посади заступника начальника сектору кримінального розшуку Слов'янського МВ ГУМВС України в Донецькій області, зі спеціальним званням майор міліції. 19.10.2017 року позивач звернувся до відповідача з вимогою перерахувати пенсію, на яку отримав відповідь про те, що перерахунок не проведено через відсутність коштів. Разом із відповіддю позивач отримав довідку №6215 від 10.06.2017 року, з якої дізнався, що з 01.01.2016 розмір грошового забезпечення працівників поліції збільшений.
Позивач зазначив, що положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2017 № 3-1 передбачено здійснення перерахунку пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законом. Посилаючись на приписи Закону України "Про Національну поліцію" та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач зауважив на наявності підстав для перерахування йому пенсії за вислугою років у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських та протиправності допущеної відповідачем бездіяльності через нездійснення відповідного перерахунку. Позивач зауважив на неможливості посилань державного органу на відсутність коштів як підстави невиконання своїх зобов'язань та невідповідності таких посилань судовій практиці.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача під час судового засідання проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом виклав у наданому до суду відзиві на позов. В наданому відзиві відповідач не заперечував проти факту наявності підстав для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії. Втім, посилаючись на статтю 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, якою передбачено здійснення перерахунку та перерахованої пенсії за рахунок коштів державного бюджету України, зазначив щодо можливості проведення перерахунку пенсії позивачу після виділення додаткових асигнувань. Крім цього, відповідач зазначив, що адміністративний позов був наданий позивачем із порушенням 6-місячного строку, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою для залишення такого позову без розгляду. Також, в судовому засіданні представник відповідача надав документи щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугою років, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Згідно наданого відповідачем протоколу (а.с.62) основний розмір пенсії позивача складає 7030,80грн., з яких посадовий оклад 2850,00грн., оклад за військове звання - 2000,00грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 1697,20грн., надбавка за умови режиму обмежень допуск Ф. 2,15; - 427,50грн. премія 8%- 55,80
Листом від 27.10.2017 року (а.с.16) відповідач повідомив позивача про те, що здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із затвердженням постановою Кабінету Міністрів № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" нових розмірів грошового забезпечення поліцейський буде проведено у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 без участі пенсіонерів та подання заяв після виділення додаткових коштів з державного бюджету України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Преамбулою цього закону встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції закону України від 23.12.2015 № 900-VIII) передбачено здійснення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній до 01.01.2017 року) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774 частину четверту статті 63 викладено в наступній редакції: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій". Наведені зміни набули чинності з 01.01.2017.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016).
У рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
За вказівкою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262- ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які одержують пенсію на умовах цього Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Враховуючи положення статей 51, 63 Закону України № 2262-ХІІ безумовною підставою здійснення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) є збільшення розміру грошового забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що набрала чинності 02.12.2015 змінено розмір грошового забезпечення працівникам поліції. Згідно наявних в матеріалах справи документів позивач отримує пенсію за вислугою років із врахуванням грошового забезпечення за посадою оперуповноважений. Із врахуванням наведеної постанови грошове забезпечення за посадою оперуповноважений/старший викладач (установи та заклади національної поліції (начальні заклади професійного навчання) становить: посадовий оклад 2850,00 грн., оклад за військовим званням майор міліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби 35% - 1697,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%- 427,50грн., премія 0,58%- 40,46 грн. При призначенні позивачу пенсії відповідач виходив із показників грошового забезпечення, що є меншими, ніж встановлені цією постановою.
Згідно наявної в матеріалах справи довідки Головного управління МВС України в Донецькій області № 6215 від 10.06.2017 року відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, наказу МВС України № 260 від 06.04.2016 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою оперуповноважений/ заступник начальника сектору, що не входить до складу відділу (управління, відділи (відділення) поліції становить 7015,46грн. Довідку підписано заступником Голови ліквідаційної комісії ГУ УМВС України в Донецькій області.
Згідно наданої відповідачем довідки № 2784лк від 13.03.2018 (а.с.61) розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського/заступник начальник сектору, що не входить до складу відділу (управління, відділи (відділення) поліції становить 7030,80 грн.
Відповідач по справі не заперечує проти наявності у позивача права на перерахунок пенсії, до судового засідання надав розрахунок на доплату (виплату, утримання) за пенсійною справою ОСОБА_3 яким підтверджується здійснення перерахунку з 01 січня 2016 року
Оскільки матеріалами справи підтверджено здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, в задоволенні вимог про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок слід відмовити.
Щодо вимог позивача про зобов'язання здійснити виплату пенсії позивача, то при їх вирішенні суд виходить із наступного.
За змістом положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінет Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" перерахунок пенсії мав бути здійснений відповідачем починаючи з 01.01.2016 року та саме через нездійснення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на проведення перерахунку та виплату пенсії позивачу в розмірі, що відповідає розміру встановленому законодавством на період виникнення спірних правовідносин, були порушені права позивача на отримання пенсії в розмірі встановленому законодавством.
Суд зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не звільнює відповідача від обов'язку щодо виплати позивачу пенсії у відповідності до здійсненого перерахунку, а тому вимоги позивача про зобов'язання виплатити пенсію в перерахованому розмірі підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на викладене вище, на підставі Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010), яка полягає у нездійснені ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1), виплати пенсії за вислугою років МВС з 01 січня 2016 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 13486010) виплатити ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) різницю у пенсії з 01 січня 2016 року, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2784лв від 13 березня 2018 року, про розмір забезпечення співробітника поліції, який займає посаду заступника начальника сектору, що не входить до вкладу відділу (управління, відділи (відділення) поліції), з вислугою років від 16 до 19 років.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 20 коп.
Рішення виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засідання 14 травня 2018 року. Повний текст рішення суду виготовлено 24 травня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Галатіна О.О.