Рішення № 74195155, 23.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
805/1864/18-а
Номер документу
74195155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2018 р. Справа№805/1864/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, Донецька область, м. Білицьке, вул. Соцпраці, 42/7) до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ:37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул.Незалежності, буд. 28а) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 3607 від 13 жовтня 2017 року про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку за період з червня 1995 року по травень 2005 року за періоди роботи в ВАТ «Точмаш»; зобов`язання Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву 05 жовтня 2017 року про перерахунок пенсії з більшого заробітку за період з червня 1995 року по травень 2005 року за періоди роботи в ВАТ «Точмаш», відповідно до довідки №231/з від 09.10.2014 року та №323/з від 09.10.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в березні 2015 року позивач звернувся до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком, що підтверджується повідомленням про призначення пенсії №2661/05 від 20.03.2015 року та пенсійним посвідченням №2015413839 від 16.04.2015 року.

З 2015 року по вересень 2017 року позивач намагався отримати довідку про заробітну плату в ВАТ «Точмаш», яке розташовано в м. Донецьк на тимчасово окупованій території.

Пенсію призначено з урахуванням стажу роботи на зазначеному підприємстві, однак не враховано заробітну плату за період з червня 1995 року по травень 2000 року, оскільки отримати довідку позивач не зміг.

У вересні 2017 року позивач отримав вказану довідку та 05 жовтня 2017 року звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату ВАТ «Точмаш» від 09.10.2014 року №321/з за період з червня 1995 року по травень 2000 року.

Відповідачем прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, яке позивач вважає необґрунтованим у зв`язку з чим просить його скасувати.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача, надав відзив на адміністративний позов та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

У відзиві відповідач зазначив, що 13.03.2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про призначення пенсії за віком.

05.10.2017 року позивачем звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку. Для перерахунку пенсії позивачем була надана довідка видана ВАТ «Точмаш» №213/з від 9.10.2014 року, що підтверджує заробітну плату, але не відповідає формі та змісту, що міститься в Додатку 5 до Порядку №637, а саме, відсутні відомості, щодо адреси зберігання документів, на підставі яких видана довідка.

Відповідачем зазначено, що довідка ВАТ «Точмаш» №213/з від 09.10.2014 року підписана неуповноваженою особою.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

13.03.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком.

Згідно повідомлення УПФУ в м. Добропіллі та Добропільському районі від 20.03.2015 року позивачу з 08.03.2015 року призначено пенсію за віком. Пенсію обчислено із заробітної плати за періоди роботи після 01.07.2000 року по 31.12.2014 року.

05.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши довідку про заробітну плату №231/з від 09.10.2014 року видану ВАТ «Точмаш».

Відповідно копії трудової книжки позивача в період з 20.05.1987 року по 25.05.2000 року він працював заступником начальника виробництва філіалу ВАТ «Точмаш».

Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №3607 від 13.10.2017 року позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату ВАТ «Точмаш» від 09.10.2014 року №321/з за період з червня 1995 року по травень 2000 року в зв`язку з тим, що ВАТ «Точмаш» знаходиться на непідконтрольній території Української влади, тому відповідач не може перевірити довідку про заробітну плату.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначається, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно частини 4 статті 42 даного Закону за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Підпунктом 3 пункту 2.1 Постанови правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Таким чином, обов'язковою умовою врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Зазначена позиція підтримана Верховним судом України в постанові від 17.03.2015 року у справі № 21-11а15, в якій зазначено:

“Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV врегульовано Порядком. За змістом підпункту «в» пункту 7 Порядку заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).

Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.»

Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, суд зазначає, що з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що місцезнаходженням ВАТ “Точмаш” є м. Донецьк, вул. Жмури, 1. 17.06.2013 року внесений запис про перебування товариства в стані припинення на підставі рішення Господарського суду Донецької області від 06.03.2013 року у справі № 42/41б про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

В пункті 4 резолютивної частини наведеної постанови ліквідатором Відкритого акціонерного товариства «Точмаш» призначено ОСОБА_2.

Статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено, що арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Згідно статті 41 наведеного Закону ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Ліквідатор з дня свого призначення виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута.

ОСОБА_2 виконував обов’язки ліквідатора до 10.04.2018 року, що вбачається з відповідної ухвали господарського суду. Тобто саме ОСОБА_2 здійснював функції керівника ВАТ “Точмаш” в період з 06.03. 2013 року по 10.04.2018 року.

Надана позивачем довідка від 09.10.2014 року Відкритого акціонерного товариства «Точмаш» підписана керівником ОСОБА_3.

Відтак суд критично ставиться до наданої позивачем довідки з огляду на відсутність повноважень особи, яка її підписала.

При цьому суд враховує, що згідно розпорядження КМУ від 07.11.2014 року № 1085 м. Донецьк відноситься до населених пунктів, на територія яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Тому вчинити дії по перевірці вказаних в довідці даних пенсійний фонд також не має можливості.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вказане корелює з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, яка встановлює, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вчинення дій у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, означає, що суб’єкт владних повноважень зобов’язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

На підставі викладеного, суд вважає, що при винесенні спірного рішення від 13.10.2017 року відповідачем дотримано приписів чинного законодавства, отже позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає

Керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 139, 242, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, Донецька область, м. Білицьке, вул. Соцпраці, 42/7) до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ:37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул.Незалежності, буд. 28а) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.