Рішення № 74194942, 21.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
806/1740/18
Номер документу
74194942
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року м.Житомир справа № 806/1740/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Матвеєва В.К.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного України в Житомирській області провести йому перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України з питань пенсійного забезпечення" №614-VIII від 15.07.2015 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 01.01.2016.

Ухвалою судді від 03.04.2018 справу позовну заяву прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 26.04.2018.

26.04.2018 у зв’язку із витребуванням додаткових доказів відкладено розгляд справи на 21.05.2018.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив задовольнити у повному обсязі. Зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та у зв'язку зі змінами, внесеними до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має право на перерахунок пенсії у зв’язку із зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. У зв’язку з чим, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії, проте відповідач перерахунок пенсії не здійснив, посилаючись на те, що 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №103, якою визначено порядок перерахунку та виплати пенсії, особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб, відповідно довідки, які надійшли до Пенсійного фонду в 2017 році, не відповідають вимогам вказаної постанови.

Представники відповідачів у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві (а.с.21-22) та доповненні до відзиву (а.с.38-40) на позовну заяву. Вказали, що право на перерахунок пенсії позивач набув у зв'язку зі зміною грошового забезпечення осіб, які проходять службу в органах Державної служби з надзвичайних ситуацій. Зазначили, що на даний час, перерахунок пенсії позивачу проведено з 01.01.2018 на підставі довідки № 85/7119 від 22.03.2018, виданої у відповідності до постанов №103 та №704 Кабінету Міністрів України.

Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ з посади інспектора групи Державного пожежного нагляду по обслуговуванню сільської місцевості 20-ї самостійної Державної пожежної частини м. Коростишева, відповідно до наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області № 21 о/с від 02.03.1998.

З 03.03.1998 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІ).

У зв'язку зі змінами, внесеними до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України « Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції №988 від 11.11.2015.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, листом №З-1116 від 13.03.2017 відмовило ОСОБА_1 у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи тим, що довідка про грошове забезпечення, яка надійшли на адресу Пенсійного фонду у 2017 році не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, якою визначено порядок перерахунку та виплати пенсій, особам, які звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб. Тому, після надходження до Пенсійного фонду нової довідки про грошове забезпечення, оформленої у відповідності до вказаної постанови перерахунок пенсії буде проведено автоматично, а виплату перерахованої пенсії буде здійснено з 01.01.2018. Зокрема зазначило, що сума перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде обчислена станом на 01.01.2018 та виплачена після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.

Надаючи правову оцінку заявленим спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано ст. 63 Закону №2262-XII.

Частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналогічна позиція викладена у постанові від 06.07.2016 (справі №2-а/638/70/15).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45)

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Частиною третьою статті 63 Закону №2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова №704) з 01.03.2018 збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, в тому числі працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Пунктом 8 вказаної постанови визначені умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова №103).

Вказаною постановою визначено механізм проведення перерахунку в тому числі, особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ в групі Державного пожежного нагляду по обслуговуванню Державних пожежних частин (на даний момент прирівнюються до органів Державної служби з надзвичайних ситуацій).

Пунктом 1 постанови №103 вказано, що перерахунки пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) буде проведено з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року (п.1 постанови №103).

Відтак, вимога ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою встановлено грошове забезпечення поліцейських, суперечить нормам, що регулюють спірні відносини, оскільки в контексті наведеного, суд відмічає, що право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 отримав з 01.03.2018, у зв'язку із збільшенням розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу органу Державної служби з надзвичайних ситуацій на підставі постанови №704.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1)

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом першим пункту четвертого Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та постанові від 13.07.2016 у справі №638/2700/14-а.

Натомість, судом встановлено, що 22.03.2018 відповідно до ст.63 Закону № 2262-Х, постанов № 103 від 21.02.2018 та № 704 від 30.08.2017 Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області видано довідку №85/7119 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на ОСОБА_1, яка міститься в матеріалах справи (а.с.42).

На підставі вказаної довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520 грн, оклад за військове звання- 1340 грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) у розмірі 2430 грн. Основний розмір пенсії складає 4738 грн.

Згідно постанови №103, підвищення пенсії складає 2776,21 грн, виплата якої буде здійснено з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно у розмірі 50 процентів (1388,11 грн), з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 процентів (2082,16 грн) та з 01.01.2020 у розмірі 100 процентів від підвищення.

Отже, частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Аналіз наведених норм та дослідження матеріалів справи дає підстави вважати, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області у відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України доведено правомірність відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 250, 255, 258, 261-263, 291 КАС України, суд,

вирішив:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов

Повне судове рішення складене 24 травня 2018 року