
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
УХВАЛА
"24" травня 2018 р.Справа № 924/216/18
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Грамчука І.В., розглянувши матеріали
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" м. Шепетівка
про стягнення 345 061,27 грн., з яких: 253253,27 грн. - пеня, 25380,44 грн. - 3% відсотки річних, 66427,56 грн. - інфляційні втрати
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 довіреність № 14-66 від 14.04.17 р.
від відповідача: ОСОБА_2 – представник за довіреністю №584 від 23.05.2018 р.
Гурбан - адвокат згідно з ордером про надання правової допомоги 22.04.2016р.
встановив: позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 345061,27 грн., з яких 253253,27 грн. пені, 25380,44 грн. три проценти річних, 66427,56 грн. інфляційних витрат. Ухвалою суду від 27.03.2018 р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі для розгляду позовної заяви в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Повноважний представник позивача в засіданні суду 24 травня 2018 року підтримав вимоги викладені у позові та наполягав на його задоволенні.
Повноважні представники відповідачів в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог, в обґрунтування своїх доводів надали додаткові пояснення до відзиву на позов.
В обґрунтування своїх заперечень зазначають, що ПрАт по газопостачанню та газифікації „Шепетівкагаз” 15.04.2018 року на адресу Позивача та Господарського суду Хмельницької області надіслало Відзив по справі №924/216/18. Додатково до зазначеного відзиву наше Товариство хоче пояснити наступне.
З огляду на те, що 15 грудня 2017 року між Головним управлінням Державної казначейської служби України Хмельницької області. Департаментом фінансів Хмельницької облдержадміністрації в Хмельницькій області, ДП „Шепетівкагаз” ПАТ „Шепетівкагаз”, ПАТ „Шепетівкагаз”, ПАТ НАК „Нафтогаз України” було укладено спільне протокольне рішення №4370 про організацію взаєморозрахунків на загальну суму 2 100 000, 00 грн. позивач і відповідач керувалися спеціальними нормативно-правовими актами, якими передбачається процедура розрахунку і надання населенню не тільки теплової енергії, а і пільг, субсидій та компенсацій на оплату тепло-, водопостачання.
Відповідно до статті 7 Господарського кодексу України(далі - ГК України) відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету
Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.
Згідно зі статтею 12 ГК України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного та соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Зокрема, засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій. Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюються відповідно до цього Кодексу та інших законів.
З огляду на це запроваджуючи механізм взаємних розрахунків між підприємствами паливно-енергетичного комплексу (далі - ПЕК), визначений Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій (Постанова КМУ № 20 від 11.01.2005). держава забезпечує відшкодування частини витрат підприємств ПЕК, пов'язаних з газопостачанням населення, яке використовує субсидії та має пільги з оплати комунальних послуг, а саме витрат на придбання природного газу, його транспортування магістральними та переміщення розподільчими газопроводами.
Фактично, визнаючи неможливість розрахунків у цій частині підприємствами ПЕК, держава, приймаючи відповідні нормативно-правові акти, змінює цим самим характер регулювання відповідних правовідносин, що склалися між сторонами на підставі укладених між ними договорів
Тобто, правовідносини щодо проведення розрахунків між сторонами в цій частині зазнають імперативного регулюючого впливу держави. шляхом прийняття, зокрема, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону про державний бюджет на відповідний рік, нормами яких передбачено виділення субвенцій на фінансування пільг та субсидій, та інших законодавчих актів, на виконання яких, у свою чергу, було прийнято підзаконні нормативні акти і, зокрема, згадану вище Постанову КМУ №20 від 11.01.2005.
Отже, незалежно від того, що правовідносини між сторонами виникли на підставі господарського договору, грошові зобов'язання між сторонами договору в частині, яку держава буде компенсувати за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства, зокрема, адміністративного (бюджетного) застосування та чинність яких не залежить від того, чи передбачили сторони у договорі відповідні умови, чи навпаки.
Таким чином, дії сторін щодо остаточних розрахунків за Договором №17-109-ВТВ купівлі-продажу природного газу були змінені та підпорядковані вимогам спільного протокольного рішення №4370 і спеціальних нормативно-правових актів, в частині оплати 2100000, 00 (два мільйони сто тисяч) грн. 00 коп., та не зазнали в подальшому змін до повної оплати вартості спожитого природного газу ПрАТ „Шепетівкагаз”.
Окрім того, представником відповідача подано клопотання від 24.05.2018 року про продовження строку підготовчого засідання на один місяць
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ГПК України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 ГПК України Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
З огляду на вищевикладене, подане клопотання судом розглянуте та задоволено.
Враховуючи визначені ст. 177 ГПК України завдання підготовчого засідання, відсутність можливості розглянути у даному підготовчому засіданні питання, визначені ст. 182 ГПК України, з метою надання можливості учасникам справи надати докази суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання, повідомивши учасників справи про дату, час і місце судового засідання.
Керуючись ст. ст. 120, 121, 177, 182, 183, 184, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Продовжити строк підготовчого засідання на один місяць до 27 червня 2018 року.
Відкласти підготовче засідання у справі №924/216/18 на 11:00 "21" червня 2018 р..
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1, зал № 336
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1, зал № 336.
Повідомити учасників справи про час, дату та місце судового засідання шляхом направлення їм даної ухвали.
Роз’яснити учасникам справи, що:
- докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подала, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї;
- копії доказів, що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи; суд не бере до уваги докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними;
- докази, які раніше не додані до позовної заяви чи відзиву на неї, якщо інше не передбачено ГПК України, подаються через канцелярію суду або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи;
- клопотання про витребування доказів судом надається у строки, визначені в ч.ч. 2, 3 ст. 80, ст. 81 ГПК України;
- письмові докази відповідно до ч.2 ст.91 ГПК України подаються в оригіналі або належним чином засвідченій копії.
Ухвала набирає законної сили 24.05.2018 р., оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Грамчук
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу, м.Київ, вул.Б.Хмельницького 6
3 - відповідачу. м.Шепетівка, вул. Економічна, буд.29
всі рекомендованими листами з повідомленням про вручення