
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 635/2575/18
Провадження № 3/635/917/2018
22 травня 2018 року смт. Покотилівка
Суддя Харківського районного суду Харківської області, ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов відносно
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, на момент вчинення адміністративного правопорушення, працює провідним офіційним лікарем ветеринарної медицини Харківської районної Державної лікарні ветеринарної медицини, зареєстрованого за адресою: м Харків, вул. Героїв Праці, б. 4-А, кв. 128, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 23, кв. 171, у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 18.04.2018р. № 168, ОСОБА_2, працює провідним офіційним лікарем ветеринарної медицини Харківської районної Державної лікарні ветеринарної медицини.
Головними завданнями лікарні є: охорона території від занесення з території інших областей, районів або карантинної зони збудників інфекційних хвороб тварин; а також недопущення їх розповсюдження за межі території району або карантинної зони; ветеринарне обслуговування тварин господарств різних форм власності та фізичних осіб на відповідній території; реалізація заходів щодо додержання ветеринарно-санітарних вимог, установлених законодавством; профілактика, діагностика інфекційних, інвазійних та незаразних хвороб тварин і їх лікування; захист населення від хвороб, спільних для тварин і людей.
Структурними підрозділами лікарні є: дільничні лікарні, дільниці, пункти ветеринарної медицини, державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринках.
Лікарня сприяє упровадженню системи ідентифікації тварин, постійному навчанню та підвищенню кваліфікації спеціалістів ветеринарної медицини, упровадженню у практику та широкому застосуванню досягнень наукової і практичної ветеринарної медицини.
Відповідно до положення «Про Харківську районну державну лікарню ветеринарної медицини» затвердженого наказом Головному управління Держпродспоживслужби в Харківській області № 30 від 25.01.2017р. (ОСОБА_1 редакція) п 8 Фінансування, матеріально-технічне забезпечення лікарні та її структурних підрозділів здійснюється за рахунок коштів Державного та місцевого бюджету України.
Відповідно до Наказу Харківської районної державної лікарні ветеринарної медицини № 93-К від 06.05.2009р. ОСОБА_2 було призначено на посаду провідного офіційного лікаря ветеринарної медицини Харківської районної державної лікарні ветеринарної медицини. Таким чином, ОСОБА_2 будучі на зазначеній посаді, згідно з підпунктом «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ Закону являється суб’єктом відповідальності за правопорушення пов’язані з корупцією.
Під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов’язків) відповідного працівника.
Так, адміністративно-господарські функції (обов’язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за ними операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, 4 фінансових відділів і служб завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Відповідно до посадової інструкції провідного офіційного лікаря ветеринарної медицини, ОСОБА_2 наділений адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями, а саме:
-п.п. 1.5 на суб’єктах господарювання, де відсутній поточний процес переробки тварин, ветеринарний контроль за дотриманням ветеринарно-санітарних вимог здійснює офіційний лікар ветеринарної медицини;
-п.п. 2.5 здійснює державний ветеринарно-санітарний нагляд та контроль за умови надходження, переробки і зберігання продукції;
-п.п. 3.3 припиняє роботу виробничих цехів (відділень) у випадках установлення гострих інфекційних хвороб тварин, при яких є чинним ветеринарно-санітарні обмеження виробничої діяльності суб’єкта господарювання;
-п.п. 3.4 припиняє виготовлення продукції на обладнанні й устаткуванні, а також на окремих ділянках виробництва і в цехах, які не відповідають ветеринарно-санітарним вимогам;
-п.п. 3.5 бере участь в оцінці якості зразків нових видів продукції тваринного походження, бере участь у погодженні технічної документації на її виготовлення з метою забезпечення ветеринарно- санітарних вимог;
-п.п. 3.9 відвідує безперешкодно всі виробничі об’єкти;
-п.п. 3.12 бракує продукцію яка за результатами ветеринарно-санітарної експертизи визнана не придатною до споживання;
-п.п. 3.15 не допускає відпуск продукції у транспортні засоби, які не відповідають санітарним вимогам;
-п.п. 3.16 не видає ветеринарні документи на ковбасні вироби немарковані відповідно до ГОСТУ;
-
Відповідно до розділу 4 «Відповідальність» п.п. 4.2 посадової інструкції ОСОБА_2, останній за правопорушення, вчиненні в процесі виконання своїх посадових обов’язків, несе відповідальність - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України. Про ознайомлення з вимогами вищевказаної інструкції свідчить особистий піди непровідного офіційного лікаря ветеринарної медицини ОСОБА_2
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм" характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
У відповідності до статті 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до статті 11 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП установлено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, -
тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб’єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).
Виходячи із диспозиції частини 1 статті 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією, що вчиняється суб’єктом правопорушення, який не своєчасно подав декларацію, при цьому усвідомлював протиправний характер своєї діяльності (розумів що порушує Закон) і бажав гак чинити.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону № 1700- VII, посаду посадової особи юридичних осіб публічного права віднесено до суб’єктів на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно із набравшим чинності 30 березня 2017 року Законом № 1975-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», було продовжено до 01 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше. Таким чином, ОСОБА_2 повинен був подати Е - декларацію за 2016 рік у строк з 01 січня 2017 року по 01 травня 2017 року включно.
На виконання вимог частини першої статті 45 Закону № 1700-VII, ОСОБА_2 будучі на посаді провідного офіційного лікаря ветеринарної медицини Харківської районної Державної лікарні ветеринарної медицини 10.04.2018р. оприлюднив на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Е - декларацію за 2016 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua.
Враховуючи викладене, ОСОБА_2, перебуваючи на посаді провідного офіційного лікаря ветеринарної медицини Харківської районної Державної лікарні ветеринарної медицини, будучи, згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII, є суб’єктом на якого поширюється дія цього Закону, та згідно абзацу 14 частини 1 статті 1 цього ж Закону є суб’єктом декларування, будучи обізнаним про необхідність своєчасного подання декларації, подав декларацію за 2016 рік осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме 10.04.2018р., таким чином вчинивши адміністративне правопорушення, пов’язане корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП є місце роботи ОСОБА_2, а саме Харківська районна державна лікарня ветеринарної медицини, розташована за адресою: Харківська область, Харківський район, смт. Пісочин, вул. Транспортна, № 20, оскільки обов’язок подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, згідно статті 45 Закону № 1700- VII, виник у ОСОБА_2 у зв’язку із зайняттям ним посади провідного офіційного лікаря Харківської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є час подання щорічної Декларації за 2016 рік, а саме 10 квітня 2018 року, оскільки в саме цей час була подана декларація.
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є час складання протоколу адміністративного правопорушення.
При розгляді справи, ОСОБА_2 вину у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала повністю та щиро розкаявся.
Відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017р. при розгляді справ про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, суди зобов’язані забезпечувати своєчасний та якісний їх розгляд, точне й неухильне застосування чинного законодавства.
Вирішуючи справи цієї категорії, суди повинні керуватися Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31.10.2003р.), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27.01.1999р.), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15.05.2003р.), Законом України від 14.10.2014р. №1700-VІІ «Про запобігання корупції», Кодексом України про адміністративні правопорушення, іншими нормативно-правовими актами України, а також практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість остання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
З системного аналізу норм КУпАП встановлено, що його завдання полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.
Отже, незалежно від виду суб’єкту та його службової діяльності, рангу та шейх характеристик його обов’язком є діяти лише в рамках закону (дозволено роботи тільки те, що дозволено законом статті 6 Конституції України).
При накладенні адміністративного стягнення, враховується характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майнове положення, обставини що пом'якшують відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
Дані про особу ОСОБА_2 свідчать про те, що раніше він не притягався до адміністративної відповідальності.
Обставин, що пом’якшує адміністративну відповідальність в силу ст. 34 КУпАП, є щире розкаяння винної особи.
Обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, в силу ст. 35 КУпАП, не встановлено.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 27, 40-1, 172-6, 221, 283-285 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Судовий збір» -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії МН № 505082, виданий Київським МВРВ ХМУУМВС України в Харківській області 30.09.2002р., зареєстрованого за адресою: м Харків, вул. Героїв Праці, б. 4-А, кв. 128, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 23, кв. 171, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п’ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850,00грн. (вісімсот п’ятдесят гривень нуль копійок).
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії МН № 505082, виданий Київським МВРВ ХМУУМВС України в Харківській області 30.09.2002р., зареєстрованого за адресою: м Харків, вул. Героїв Праці, б. 4-А, кв. 128, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 23, кв. 171, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави в сумі 352,40грн. (триста п’ятдесят дві гривні сорок копійок), який сплачується за наступними реквізитами: КОД ЄДРПОУ: 37993783, найменування підрозділу: ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106, банк отримувача коштів Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області в 10-денний строк з дня винесення постанови.
Суддя Н.М. Токарєва