
Справа№ 640/4560/18
н/п 3/640/1899/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" травня 2018 р. суддя Київського районного суду м. Харкова Єфіменко Н.В., розглянувши адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: м. Харків, вул. Кипарисова, 7 за ст. 21221 КУпАП, –
встановив:
20 квітня 2018р. до Київського районного суду м. Харкова надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення №60-22/41 від 07.03.2018р., керівник політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_1» ОСОБА_1, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 21221 КУпАП, а саме: не подав Звіт за ІV квартал 2017р. до Національного агентства з питань запобігання корупції (адреса: 01103 м. Київ, б-р Дружби народів, 28). Граничний термін подання Звіту політичними партіями за ІV квартал 2017р. встановлений 09.02.2018р. згідно Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи витрати і зобов’язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства від 28.07.2016р. №2.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до судового засідання не з’явився.
Захисник ОСОБА_2 у судовому засіданні просив провадження у справі закрити за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП, посилаючись на те, що станом на ОСОБА_3 не був керівником політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_1» та суб’єктом відповідальності за ст. 21221 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення захисника, доходжу наступного:
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Як передбачено ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб’єктом правопорушення, всіх обов’язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Положеннями ст. 21221 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про політичні партії в Україні» політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об’єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Згідно ч.1 ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні» членом політичної партії може бути лише громадянин України, який відповідно до Конституції України має право голосу на виборах. Громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно Протоколу №1 засідання ОСОБА_4 Політичної партії «Інноваційна Україна» від 12.04.2015р. ОСОБА_1 та ОСОБА_5 обрані до політичної партії «Інноваційна Україна» (т.1 а.с. 59-60).
Відповідно Протоколу №3 Конференції Політичної партії «Інноваційна Україна» від 02.07.2015р. змінена назва Політичної партії «Інноваційна Україна» на Політичну партію «Народні ініціативи ОСОБА_1», та членами ОСОБА_4 Партії обрані, зокрема, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 (т.1 а.с.61-65).
Згідно Протоколу першого засідання ОСОБА_4 Політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_1» від 02.07.2015р. ОСОБА_4 Партії обраний ОСОБА_1, а заступником ОСОБА_4 Партії – ОСОБА_5 (т.1 а.с.66).
Як вбачається з Протоколу №3 засідання ОСОБА_4 Політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_1» від 21.07.2015р., ОСОБА_1 з 21.07.2015р. вважається таким, що припинив членство у Партії та перебування на посаді ОСОБА_4 Партії. До обрання ОСОБА_4 Партії виконання його функції відповідно до п.5.23 Статуту Партії покладене на заступника ради Партії (т.1 а.с.69-70).
Реєстрація зазначених змін проведена Міністерством юстиції України, що підтверджується випискою з Єдиного реєстру громадських формувань за посиланням на електронну адресу http://rgf.informjust.ua/home/index (т.1 а.с.86-87).
Таким чином, починаючи з 21.07.2015р. ОСОБА_1 не є членом та ОСОБА_4 Політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_1».
Частиною 10 ст. 11 ЗУ «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія щорічно інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань про обласні, міські, районні організації партії або інші структурні утворення, передбачені статутом партії.
Як передбачено п. 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою КМУ від 02.07.2014р. №228, Міністерство юстиції України (Мін’юст)є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної правової політики, політики з питань з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з питань реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, статутів, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності.
Станом на 21.07.2015р. в Україні діяв Порядок підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об’єднань громадян та інших громадських формувань, затверджений Наказом Міністерства юстиції України 08.07.2011 № 1828/5, відповідно до якого Мін’юст та його територіальні органи (далі: легалізуючий орган), зобов’язані у строк, визначений законами України та іншими актами законодавства України, прийняти рішення про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування; про відмову у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування. Таке рішення оформляється наказом, до якого додається правовий висновок щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування інформації про зміни у складі керівних органів. Також відповідно до п.20 вказаного вище Порядку відомості про зміни у складі керівних органів вносяться до Єдиного реєстру громадських формувань у порядку, визначеному Положенням про нього.
Відповідно до п.1.1. Положення про Єдиний реєстр громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 19.12.2008 № 2226/5, Єдиний реєстр громадських формувань (далі: Єдиний реєстр) - це електронна база даних, яка, в тому числі, містить відомості про легалізацію (реєстрацію)політичних партій.
Згідно п.2.1. Положення про Єдиний реєстр громадських формувань відомості про легалізацію (реєстрацію) в установленому законодавством порядку громадських формувань підлягають обов’язковому внесенню до Єдиного реєстру. При цьому відповідно до п.2.2. унесення Реєстратором відомостей, зазначених у пункті 2.1 цього Положення, до Єдиного реєстру здійснюється протягом трьох днів з дня прийняття рішення про реєстрацію (узяття до відома, погодження) змін у статутних документах/відомостях політичних партій.
Отже, із наведеного вище вбачається, що станом на 21.07.2015р. відомості про зміни у складі керівних органів політичної партії мали бути внесені реєстратором (Мін’юстом) до Єдиного реєстру громадських формувань протягом трьох днів з дня прийняття рішення про узяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування.
25.07.2015р. ОСОБА_1 вступив до членів Політичної партії «Наш край» (код ЄДРПОУ: 37724082), а 26.07.2015р. обраний співголовою Політичної партії «Наш край» (т.2 а.с.138-139).
З урахуванням викладеного, станом на час вказаний у протоколі, як дата вчинення адміністративного правопорушення - 09.02.2018р. ОСОБА_7 був членом Політичної партії «Наш край» і обов’язку подання Звіту за ІV квартал 2017р., як керівника політичної партії «Народні ініціативи ОСОБА_1» не мав.
З урахуванням викладеного, вважаю, що наданими доказами наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП, - не доведена.
Відповідно до вимог п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, тому провадження підлягає закриттю на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 130, 247, 283, 284, 294 КУпАП, -
ухвалив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження.
Суддя: