Рішення № 74183302, 18.05.2018, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
18.05.2018
Номер справи
559/1752/17
Номер документу
74183302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 559/1752/17

2-а/559/19/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2018 року місто Дубно Рівненська область

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області у складі

головуючого судді Ходак С.К.,

секретаря судового засідання Федчук А.А.

за участі:

представника позивача адвоката ОСОБА_1

представників відповідачів:

Військової частини А1519 Карасюк Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Рівненського обласного військового комісаріату, Військової частини А1519 про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років,

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що 28 квітня 2017 року наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України № 161 (п. 30 § 7) його, підполковника ОСОБА_3 (начальника штабу - першого заступника начальника 107 центру дорожнього забезпечення Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України) відповідно до п. «а» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» було звільнено з військової служби у запас у зв'язку із закінченням строку контракту. Як зазначено у даному наказі, вислуга років у Збройних Силах становить: календарна - 30 років 8 місяців, пільгова - 30 років 11 місяців.

З 6 травня 2017 року було призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Даний факт підтверджується листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 30.06.2017 № Р-368/02.04-16.

При обчисленні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області враховувалося грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Для обчислення пенсії за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 6 951 грн. 45 коп., про що прямо вказано у листі ГУ ПФУ в Рівненській області від 30.06.2017 та в протоколі з пенсійної справи.

Згідно довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої Військовою частиною А 1519 10.05.2017 за № 577, до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди.

Із грошового атестата, виданого Військовою частиною А 1519, та інформації, наданої 24.07.2017 на запит, за останні 24 місяці та станом на час звільнення з військової служби розмір його грошового забезпечення включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60 % місячного грошового забезпечення.

Таким чином, Військовою частиною А 1519 не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди в довідку від 10.05.2017 № 577 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Частиною 4 статті 9 даного Закону визначено, що розмір грошового забезпечення встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з пп. 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» військовослужбовцям Збройних Сил встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Отже, із аналізу вищенаведених положень законодавства стає зрозуміло, що додаткова грошова винагорода є щомісячною, має постійний характер, а тому входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Для обчислення пенсії потрібно враховувати всі види грошового забезпечення військовослужбовця, в тому числі, й щомісячну додаткову грошову винагороду.

Крім того, у зв'язку із особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно з пп. 3 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для військовослужбовців передбачається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Відповідно до п. 30.1 розділу ХХХ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги (п. 30.3 розділу ХХХ Інструкції).

Пунктом 33.1 розділу ХХХІІІ вищезгаданої Інструкції передбачено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги (п. 33.3 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і виплачується в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

У відповідності до інформації Військової частини А 1519 від 24.07.2017 про нарахування грошового забезпечення (з відображенням усіх його складових) відповідач сам зазначив і щомісячну додаткову грошову винагороду, і допомогу на оздоровлення, і матеріальну допомогу і одноразову грошову допомогу у разі звільнення з військової служби. Таким чином, відповідач фактично і сам визнає, що всі ці виплати входили до грошового забезпечення військовослужбовця за останні 24 місяці військової служби і мали б враховуватися при визначенні розміру пенсії.

Таким чином, вищезазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності. При цьому, відповідно до ст. 2 даного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення.

Отже, з огляду на наведені обставини, індексація також відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Дії Військової частини А 1519щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні, є протиправними. В подальшому, документи з неправильними відомостями щодо грошового забезпечення позивача були використані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області при обчисленні розміру призначуваної пенсії і призвели до призначення пенсії у меншому розмірі, ніж належить згідно з діючим законодавством.

Відповідно до п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389, обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При підготовці та поданні до головного управління ПФУ в Рівненській області відповідних документів обласний військкомат допустився тієї ж помилки, і не включив до складу грошового забезпечення, з якого мала розраховуватися пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та грошову допомогу при звільненні.

Пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 43 вищезгаданого Закону пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Однак, незважаючи на згадані вище вимоги законодавства, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, при розрахунку розміру призначуваної пенсії за вислугу років не було враховано щомісячної додаткової грошової винагороди, яку отримував. Крім цього, не було враховано й інших виплат, що є складовими грошового забезпечення військовослужбовця, зокрема, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні.

Відповідно до п. 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії , здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документі в. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, знаючи вимоги законодавства щодо тих сум, які беруться за основу розрахунку розміру пенсії, критично не проаналізувало поданих обласним військоматом документів, не повернуло їх для переоформлення чи доопрацювання, а визначило на основі поданих йому неправильних відомостей занижений розмір пенсії.

Враховуючи вищенаведене, при визначенні розміру пенсії за вислугу років відповідачами у справі було вчинено протиправні дії, які полягали у невключені до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, яку отримував у період служби, та інших виплат (грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні),що в свою чергу, призвело до неправильного розрахунку розміру пенсії, яка підлягає до виплати.

Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Дане положення Основного Закону було порушено відповідачами, що проігнорували вимоги ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. ст. 5, 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також пп. 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові та дали аналогічні пояснення.

Представники відповідачів адміністративний позов не визнали у повному обсязі та дали пояснення згідно поданих письмових заперечень (а.с.26-28, 34-37, 39-42).

В судовому засіданні встановлено, що 28 квітня 2017 року наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України № 161 (п. 30 § 7) підполковника ОСОБА_3 (начальника штабу - першого заступника начальника 107 центру дорожнього забезпечення Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України) відповідно до п. «а» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» було звільнено з військової служби у запас у зв'язку із закінченням строку контракту. Як зазначено у даному наказі, вислуга років у Збройних Силах становить: календарна - 30 років 8 місяців, пільгова - 30 років 11 місяців (а.с.11).

З 6 травня 2017 року було призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Даний факт підтверджується листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 30.06.2017 № Р-368/02.04-16. При обчисленні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області враховувалося грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Для обчислення пенсії за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 6 951 грн. 45 коп., про що прямо вказано у листі ГУ ПФУ в Рівненській області від 30.06.2017 та в протоколі з пенсійної справи (а.с.13, 14).

Згідно довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої Військовою частиною А 1519 10.05.2017 за № 577, до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди (а.с.17-18).

Із грошового атестата, виданого Військовою частиною А 1519, та інформації, наданої 24.07.2017 на запит, за останні 24 місяці та станом на час звільнення з військової служби розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60 % місячного грошового забезпечення (а.с.15).

Таким чином, Військовою частиною А 1519 не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди в довідку від 10.05.2017 № 577 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Частиною 4 статті 9 даного Закону визначено, що розмір грошового забезпечення встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з пп. 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» військовослужбовцям Збройних Сил встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Із аналізу вищенаведених положень законодавства, додаткова грошова винагорода є щомісячною, має постійний характер, а тому входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Отже, обчислення пенсії потрібно враховувати всі види грошового забезпечення військовослужбовця, в тому числі, й щомісячну додаткову грошову винагороду.

У зв'язку із особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно з пп. 3 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для військовослужбовців передбачається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Відповідно до п. 30.1 розділу ХХХ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги (п. 30.3 розділу ХХХ Інструкції).

Пунктом 33.1 розділу ХХХІІІ вищезгаданої Інструкції передбачено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги (п. 33.3 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і виплачується в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Таким чином, вищезазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності. При цьому, відповідно до ст. 2 даного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення.

Отже, з огляду на наведені обставини, індексація також відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Таким чином, суд вважає, що дії рВійськової частини А 1519щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні є протиправними.

Пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 43 вищезгаданого Закону пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, при розрахунку розміру призначуваної пенсії за вислугу років не було враховано щомісячної додаткової грошової винагороди, яку отримував позивач. Крім цього, не було враховано й інших виплат, що є складовими грошового забезпечення військовослужбовця, зокрема, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні.

Відповідно до п. 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії, здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

При визначенні розміру пенсії за вислугу років відповідачами у справі не в повній мірі було дотримано норми діючого законодавства, які полягали у невключенні до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, яку отримував позивач у період служби,та інших виплат (грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні), що в свою чергу, призвело до неправильного розрахунку розміру пенсії, яка підлягає до виплати.

Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Дане положення Основного Закону було порушено відповідачами, що проігнорували вимоги ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. ст. 5, 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також пп. 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та таким, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-247, 293, 295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (адреса: вул.Короленка, 7, м.Рівне), Рівненського обласного військового комісаріату (адреса: вул.. Грабник, 4, м.Рівне), Військової частини А1519 (адреса: вул..Сурмичі, 58, м.Дубно Рівненська область) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років - задоволити.

Визнати протиправними дії Військової частини А 1519 щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППНОМЕР_1) від 10.05.2017 № 577 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби. Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Зобов'язати Військову частину А 1519 включити в довідку про додаткові види грошового забезпечення за період з травня 2015 року по квітень 2017 року для обчислення пенсії ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППНОМЕР_1) грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, грошову допомогу при звільненні, щомісячну додаткову грошову винагороду та подати відповідні документи, які відображають у складі його грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, Рівненському обласному військовому комісаріату.

Визнати протиправними дії Рівненського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППНОМЕР_1) грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні, щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Зобов'язати Рівненський обласний військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області документи, які відображають у складі грошового забезпечення ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППНОМЕР_1) за період з травня 2015 року по квітень 2017 року грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, грошову допомогу при звільненні, щомісячну додаткову грошову винагороду, визначену Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо призначення пенсії ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППНОМЕР_1) за вислугу років без врахування при її обчисленні грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату, ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППНОМЕР_1) пенсії за вислугу років, починаючи з 6 травня 2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії. Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», із врахуванням раніше виплачених сум.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області, протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повне судове рішення складено 25.05.2018.

Суддя: