
14.05.18431/1853/16-к/6029/2018
Справа № 431/1853/16-к
Провадження № 1-кс/431/420/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про надання дозволу на проведення позапланової перевірки
14 травня 2018 року м. Старобільськ
Слідчий суддя Старобільського районного суду Луганської області Форощук О.В., за участю секретаря с/з ОСОБА_1, прокурора Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_2, розглянувши в залі суду в м. Старобільськ клопотання слідчого СВ Старобільського ВП ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 12015130580001382 від 16.12.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки -
в с т а н о в и в:
14.05.2018 року слідчий СВ Старобільського ВП ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 звернулась до суду з погодженим прокурором Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_2 клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки.
Клопотання мотивоване тим, що 16.12.2015 до чергової частини Старобільського ВП ГУНП у Луганській області надійшли матеріали УСБУ в Луганській області про те, що посадові особи ДП «Старобільське ЛМГ» протягом лютого-липня 2015 року безпідставно не виплачують заробітну плату працівникам підприємства. Відомості про вчинене кримінальне правопорушення слідчим СВ Старобільського ВП ГУ НП в Луганській області ОСОБА_4 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015130580001382 від 16.12.2015, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175 КК України. В ході досудового розслідування встановлено, що згідно до наказів № 10-вт від 02.02.2015, №14-вт від 02.03.2015, №21-вт від 01.04.2015, №30-вт від 05.05.2015, № 36-вт від 02.06.2015, №43-вт від 01.07.2015 Державне підприємство «Старобільське лісомисливське господарство» в період з 01.02.2015 по 01.08.2015 надавали працівникам підприємства відпустки без збереження заробітної плати. Згідно статуту ДП «Старобільське ЛМГ» управляння підприємством здійснює керівник підприємства, яким є його директор. Разом з тим, відповідно до статуту підприємства джерелами коштів на оплату праці працівників підприємства є бюджетне фінансування та частина доходу, одержаного в результаті його господарської діяльності. Керівник підприємства обирає форми і системи оплати праці, встановлює працівникам конкретні розміри тарифних ставок, відрядних розцінок, посадових окладів, премій, винагород, надбавок і доплат на умовах передбачених колективним договором. Трудові відносини з найманими працівниками та службовцями підприємства регулюються правилами внутрішнього трудового розпорядку, трудовими договорами та чинним трудовим законодавством. Відповідно до інформації ДП «Старобільське ЛМГ, з 01.02.2015 по 31.07.2015 ОСОБА_5 знаходився у відпустці без збереження заробітної плати, у зв’язку з чим відрахування на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не здійснювалось. Згідно пояснень директора ДП «Старобільське ЛМГ» від 07.12.2015 ОСОБА_6 заборгованість з виплати заробітної плати на підприємстві відсутня. Згідно пояснень ОСОБА_5 було встановлено, що робітників ДП «Старобільськ ЛМГ» відправляли в період з 01.02.2015 по 01.08.2015 року в безоплатні відпустки. Деякі співробітники ДП «Старобільське ЛМГ» відправлені були в зазначений період часу у відпустку без збереження заробітної плати наказом директора ДП «Старобільське ЛМГ» без написання заяви та ознайомлення під підпис з даним наказом. Згідно ч.4 п.6 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого Постановою КМУ від 11.02.2015 Держпраця відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю. Для прийняття законного рішення та встановлення істини в кримінальному провадженні №12015130580001382 від 16.12.2015, а також повноти всебічності та неупередженості дослідження усіх обставин кримінального правопорушення, оскільки неможливо виконати вказані заходи в інший законний спосіб, необхідне проведення перевірки стану додержання вимог законодавства про охорону праці в ДП «Старобільське ЛМГ» та надання оцінки законності дій посадових осіб підприємства щодо надання безоплатних відпусток протягом лютого-липня 2015 року, а також встановлення інших порушень чинного законодавства про працю.
Заслухавши прокурора, яка підтримала клопотання з підстав, викладених в ньому, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підставне та підлягає до задоволення.
Виклик особи, у якої знаходиться інформація, до якої слідчий просить надати тимчасовий доступ, не здійснювався на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Кримінальне провадження № 12015130580001382 зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 16.12.2015 року з фабулою про те, що посадові особи ДП «Старобільське ЛМГ» протягом лютого-липня 2015 року безпідставно не виплачують заробітну плату; правова кваліфікація правопорушення - ч. 1 ст. 175 КК України.
Доводи, викладені у внесеному слідчим клопотанні, підтверджуються протоколом допиту потерпілого ОСОБА_5 від 22.04.2016р., витягом з акту перевірки додержання суб’єктом господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 12-09-65/0007, іншими матеріалами кримінального провадження.
Для прийняття у даному кримінальному провадженні законних процесуальних рішень, об’єктивного дослідження усіх обставин події, необхідно з’ясувати питання щодо законності спрямування працівників підприємства у безоплатні відпустки у період з 01.02.2015 по 01.08.2015.
Порядок та підстави проведення перевірок врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо обмеження втручання у діяльність суб`єктів господарювання» від 22.07.2014 № 1600-VII, що набрав чинності 17.08.2014, внесено зміни до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно з яким однією з підстав для здійснення позапланових заходів є обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб’єктів господарювання її законних прав. Згідно з ч. 2 ст. 6 вказаного Закону, проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачене законом або міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною ОСОБА_6 України.
Згідно ч. 4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Згідно із п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
У відповідності до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно вимог до ч. 6 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України.
Згідно з ч. 2 ст. 84 КПК України, одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
Згідно ч. 1 ст. 92 КПК України, обов’язок доказування обставин, передбачених статтею 19 КПК України, покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
На даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Обставини кримінального провадження в сукупності з вищенаведеними нормами чинного законодавства України дають підстави для висновку, що для встановлення істини у даному кримінальному провадженні, в слідчого та прокурора, з метою встановлення фактичних обставин у кримінальному провадженні, є необхідність призначення позапланової перевірки, що має суттєве значення для встановлення ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України.
Без проведення перевірки з питань дотримання вимог законодавства про охорону праці неможливо встановити наявність або відсутність ознак складу вказаного кримінального правопорушення.
Термін для проведення перевірки слід визначити у 30 календарних днів - з 14.05.2018 року по 14.06.2018 року включно, що буде достатнім періодом для виконання її завдань.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 92, 93 КПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», слідчий суддя, -
п о с т а н о в и в :
Клопотання слідчого СВ Старобільського ВП ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 12015130580001382 від 16.12.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки - задовольнити.
Призначити позапланову перевірку стану додержання вимог законодавства про охорону праці в ДП «Старобільське ЛМГ» яке розташоване за адресою: с.Запорізьке, Старобільський район, Луганська область щодо законності спрямування працівників підприємства у безоплатні відпустки у період з 01.02.2015 по 01.08.2015, терміном на 10 робочих днів.
Проведення перевірки доручити спеціалістам Головного управління Держпраці у Луганській області, попередивши останніх про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
В ході перевірки вирішити питання:
- стан додержання вимог законодавства про охорону праці в ДП «Старобільське ЛМГ» щодо перебування працівників підприємства протягом лютого-липня 2015 року у безоплатних відпустках;
- встановити посадових осіб з вини яких виникли виявленні порушення вимог законодавства про охорону праці;
Зобов'язати ДП «Старобільське ЛМГ» (код ЄДРПОУ 00993646) забезпечити допуск слідчого СВ Старобільського ВП ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 та спеціалістів Головного управління Держпраці у Луганській області для проведення позапланової перевірки, надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення розслідування .
Перевірку провести в строк з 14.05.2018 року до 14.06.2018 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя Форощук О.В.