Постанова № 74175102, 15.02.2018, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
359/9683/17
Номер документу
74175102
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

дата документу :

Справа № 359/9683/17

Провадження № 3/359/99/2018

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2018 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Муранова-Лесів І.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Управління захисту економіки в Київській області ДЗЕ Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

по відношенню до ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, виданий 27.11.1997 Бориспільським МРВ ГУ МВС України в Київській області, РНОКППФО НОМЕР_2, працюючого заступником начальника управління освіти і науки виконавчого комітету Бориспільської міської ради, місце реєстрації та проживання ІНФОРМАЦІЯ_2, -

в с т а н о в и в:

Відповідно до протоколу про вчинення адміністративне правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП №165 від 22.11.2017 року, ОСОБА_1, обіймаючи з 01.10.2010 посаду заступника начальника управління освіти і науки виконкому Бориспільської міської ради Київської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 11 рангу п’ятої категорії, являючись суб’єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов’язаних з корупцією, згідно з ти «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та примітки до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється його дія, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 даного Закону, пункту 1 Рішення НАЗК від 10.06.2016 №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», несвоєчасно без поважних причин подав порічну декларацію за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах:

Наказом голови Бориспільської міської ради Київської області від 20.09.2010 №354-к ОСОБА_1 призначено (за переведенням) на посаду заступника начальника управління освіти і науки виконкому Бориспільської міської ради та присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування, яка віднесена до п’ятої категорії згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про службу органах місцевого самоврядування».

Згідно з розпорядженням голови Бориспільської міської ради Київської області від 05.12.2016 №188-к ОСОБА_1 присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування. Розпорядженням голови Бориспільської міської ради Київської області від 08.10.2015 № 166-4 йому присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Раніше 20.07.2001 ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування на попередній роботі в управлінні освіти і науки: Бориспільської міської ради.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Також, згідно з п. 1.1 посадової інструкції управління освіти і науки Бориспільської міської ради, заступник начальника управління освіти і науки - є посадової особою органів місцевого самоврядування, правовий статус якої визначається Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посада заступника начальника управління освіти і науки Бориспільської міської ради відноситься до п’ятої категорії посад органів місцевого самоврядування.

Отже, враховуючи усі наведені норми законодавства, ОСОБА_1 є садовою особою органу місцевого самоврядування та прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування.

01.09.2007, а пізніше 27.04.2015 ОСОБА_1 попереджений про спеціальні обмеження, встановлені Законом та Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо прийняття на державну службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби.

Отже, ОСОБА_1, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, був належним чином попереджений про встановлені Законом обмеження.

Абзацом 10 ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що правопорушення, пов’язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

У відповідності до ч. 1 ст. 65 даного Закону за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом.

Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, є суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

У відповідності до абзацу 14 ч. 1 ст. 1 Закону суб’єкти декларування – особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і пп. «в» п. 2, п. 4 і п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Отже, ОСОБА_1, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, на якого поширюється дія Закону, є суб’єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов’язаних з корупцією.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону зобов’язані: давати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 45 Закону визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

У відповідності до абз. 1 п. 2 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб’єкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом. Зазначені декларації підлягають оприлюдненню в прядку, встановленому Законом.

Відповідно до абз. 2 п. 2 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону про податок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення НАЗК.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону НАЗК з метою виконання докладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до ОСОБА_2 державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.

Рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зі змінами, внесеними Рішенням НАЗК від і 8.08.2016 № 1) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи: 

1)перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:

щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2)другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших і суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Проте, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 № 1975-VІІІ внесено зміни до Закону, а саме: розділ XIII Прикінцеві положення» доповнено пунктом 51 такого змісту:

«51 .Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше».

Враховуючи те, що ОСОБА_1 таку декларацію подавав уперше, то він мав її подати в період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2017 до 00 год. 00 хв. 01.05.2017.

Крім цього, згідно листа управління освіти і науки Бориспільської міської ради від 02.11.2017 № 03-15-1574 встановлено, що всі посадові особи місцевого самоврядування управління освіти і науки були оповіщені з приводу своєчасності, правильності та повноти подачі декларації на нараді у начальника управління освіти і науки ще 05.12.2016.

Отже, ОСОБА_1 був належним чином ознайомлений з необхідністю заповнення та подачі декларацій за 2016 рік.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи обізнаним щодо вимог Закону, усвідомлюючи обов’язок подання щорічної декларації за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до публічної частини ОСОБА_2 державного реєстру декларацій осіб, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування додав зазначену декларацію лише о 11 год. 04 хв. 15.05.2017, тобто несвоєчасно без поважних причин.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що він вчасно не подав декларацію, в зв’язку з тим, що при спробі подачі декларації допустив технічну помилку, а саме через незнання не відправив декларацій, а зберіг її в чернетках.

Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 електронний цифровий підпис отримав ще 20.03.2017 в акредитованому центрі сертифікації ключів «ПриватБанк», проте ним не скористався хоча у нього було більше місяця для подачі декларації.

Згідно відповіді НАЗК № 93-05/40128/17 від 07.11.2017 дії користувачів логуються та зберігаються у ІТС Реєстр з 1 жовтня 2016 року. Таким чином при перевірці файлів логування дій ОСОБА_1 встановлено, що він зареєструвався в ІТС Реєстр ще 23.03.2017 об 13 год. 37 хв. і тільки 15.05.2017 подав декларацію.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_1, обіймаючи посаду заступника начальника управління освіти і науки виконкому Бориспільської міської ради Київської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 9 рангу п’ятої категорії, являючись суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, на якого поширюється його дія та примітки до ст. 172-6 КУпАП, в порушення вимог ч.1 ст. 45 та пункту 1 Рішення НАЗК від 10.06.2016 №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», несвоєчасно без поважних причин 15.05.2017 подав щорічну декларацію за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією є дата закінчення етапу системи подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 00 год. 00 хв. 1 травня 2017 року.

Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки та складання адміністративного протоколу, тобто 22.11.2017.

Місце вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним, оскільки ОСОБА_1 мав можливість подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через мережу Інтернет у будь-якому місці. Але оскільки останній є суб’єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного із корупцією, будучи заступником начальника управління освіти і науки виконкому Бориспільської міської ради Київської області, то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу зазначеного управління, а саме: Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 35.

У судовому засіданні ОСОБА_1 обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, визнав.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, підтверджується даними протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією №165 від 22.11.2017 року, копією ОСОБА_2 державного реєстру декларацій, копією листа Адміністративного департаменту Національного агентства з питань запобігання корупції та роздруківки послідовності дій користувача ОСОБА_1 у «ОСОБА_2 державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави місцевого самоврядування», а його дії правильно кваліфіковані ч.1 ст.172-6 КУпАП.

За змістом ст. 23 КУпАП стягнення є мірою відповідальності і застосування з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинених нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.

На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом’якшують чи обтяжують правопорушення судом не встановлено.

При обранні виду та розміру стягнення судом враховано особу правопорушника, визнання та ступінь вини, характер скоєного, те що тяжких наслідків не настало, у зв'язку з чим вважаю за доцільне застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з правопорушника судовий збір у розмірі 352,40 грн. в дохід держави Україна.

На підставі наведеного, керуючись ст. 33, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283-285 КУпАП, суддя –

п о с т а н о в и в :

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, виданий 27.11.1997 Бориспільським МРВ ГУ МВС України в Київській області, реєстраційний номер облікової ставки платника податків фізичної особи -НОМЕР_2, визнати винним в скоєні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот десять) гривень, з перерахуванням суми штрафу в дохід держави на розрахунковий рахунок № 31112106700004, код ЗКПО 38007070, УДКСУ в Київській області, МФО 821018, код бюджетної класифікації 21081100.

Стягнути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, виданий 27.11.1997 Бориспільським МРВ ГУ МВС України в Київській області, реєстраційний номер облікової ставки платника податків фізичної особи -НОМЕР_2, на користь державного бюджету України (р/р № 311112106700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк одержувача: ГУДКСУ у Київській області, одержувач: Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області, КБК 21081100, призначення платежу *;101;) судовий збір в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві гривні) грн. 40 коп.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____.

Суддя І.В. Муранова-Лесів