
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/2050/17
14 травня 2018 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого-судді - Грещука Р.П.,
секретаря - Шпитко М.І.,
з участю представника відповідача - Жукової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та зобов"язання зарахувати стаж,-
ВСТАНОВИВ:
09.10.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та зобов"язання зарахувати стаж.
Просить суд визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у зарахуванні йому до загального трудового стажу періоду роботи.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати йому з 09.04.2017 року до загального трудового стажу період роботи з 08.02.1977 року по 23.04.1984 року в Няндомській лісопромисловій компанії, призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, однак подав до суду клопотання, в якому просить справу проводити у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, підтримала подані заперечення в яких вказала, що позовні вимоги ОСОБА_2 безпідставні та підлягають залишенню без задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне
страхування» визначено, що чоловіки мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно ст. 24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 01.01.2004 року, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до страхового стажу для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Також представник відповідача зазначила, що ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами відповідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 зі змінами.
Пунктом 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обгрунтованість їх видачі.
Зауважила, що згідно записів в трудовій книжці ОСОБА_2 записи про роботу в період з 08.02.1977 року по 23.04.1984 року завірені печаткою Російської Федерації. Однак, за період 1977-1984 p.p. товариства з обмеженою відповідальністю як форма господарювання була відсутня.
Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові заперечення на позовну заяву, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 77 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та з'ясувавши фактичні обставини справи, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Ч. 1 ст.77 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Оскільки відповідач по справі в силу норм ст. 5 КАС України є суб'єктом владних повноважень, то застосуванню при розв'язанні спору підлягають норми ч.2 ст.77 КАС України, де зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них та їхніх сімей.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 20 квітня 2017 року звернувся з заявою про призначення пенсії за віком до Надвірнянського об'єднаного відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом із заявою, ним було подано весь пакет документів для призначення пенсії, а саме: трудову книжку, довідки про стаж та інші документи, необхідні для призначення пенсії за віком.
Однак, листом Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 27.07.2017 року за №4932/03 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком та повідомлено, що на підставі поданих ОСОБА_2 документів було обчислено стаж роботи, який становить 05 років 06 місяців 09 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Дану відмову суд вважає протиправною з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон України «Про пенсійне страхування») страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України «Про пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом України «Про пенсійне страхування», зараховуються до страхового стажу у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 зі змінами (далі - Порядок № 637).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки та відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Порядок прийняття та оформлення документів для призначення пенсії за віком врегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.7 Порядку №22-1 до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж та довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.
З трудової книжки ОСОБА_2 вбачається, що останній у період з 08.02.1977 року по 23.04.1984 року працював лісорубом в Няндомській лісопромисловій компанії. Копія трудової книжки долучена до матеріалів справи.
В той же час п.43 Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Суд не бере до уваги пояснення представника Надвірнянського ОУПФ України в Івано-Франківській області та їх заперечення про те, що підстав для зарахування вказаного періоду роботи до загального трудового стажу позивача немає, що оскільки такі не ґрунтуються на вимогах закону.
Суд вважає, що право позивача на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії для усунення порушення права позивача.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати ОСОБА_2 з 09.04.2017 року до загального трудового стажу період роботи з 08.02.1977 року по 23.04.1984 року в Няндомській лісопромисловій компанії та призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», та згідно проведеного перерахунку виплачувати пенсію позивачу в подальшому.
А тому, суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі прийшов до висновку про можливість часткового задоволення позову.
На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 5-10, 241-243, 246, 250 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 - задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_2 до загального трудового стажу періоду роботи.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати ОСОБА_2 з 09.04.2017 року до загального трудового стажу період роботи з 08.02.1977 року по 23.04.1984 року в Няндомській лісопромисловій компанії та призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Грещук Р.П.
Повний текст рішення виготовлено 23.05.2018 року.