
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/11054/16-а
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Тарасов А.В. Час та місце ухвалення судового рішення « 10:54», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 06.03.2017р.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Градовського Ю.М., Романішина В.Л.,
за участю секретаря судового засідання Апексімова І.С.,
представника управління архітектури та містобудування Одеської міської ради ОСОБА_1, представника Одеської міської ради ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 06 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
16.06.2016р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради щодо проведення обов’язкових громадських слухань з обговорення Плану зонування території (зонінгу) міста Одеси у відповідності до рішення Одеської міської ради від 25.08.2011 року «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Одеси»; зобов’язання Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради вчинити дії щодо проведення обов’язкових громадських слухань з обговорення Плану зонування території (зонінгу) міста Одеси у відповідності до рішення Одеської міської ради від 25.08.2011 року «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Одеси», зокрема: ініціювати та забезпечити підготовку, організацію, проведення громадських слухань з обговорення Плану зонування території (зонінгу) міста Одеси у відповідності до ст.ст. 23, 24 рішення Одеської міської ради від 25.08.2011 року «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Одеси»; визнання протиправним та скасування рішення Одеської міської ради №1316-VII від 19.10.2016р. «Про затвердження Плану зонування території (зонінгу) міста Одеси». /т.3 а.с.15-26/
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що громадські слухання щодо відповідності Плану зонування Генеральному плану міста Одеси та нормам діючого законодавства були протиправно проведені у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів від 25.05.2011р. №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань», без врахування вимог рішення Одеської міської ради «Про затвердження Статуту міста Одеси». Вказані дії відповідачів призвели до порушення права позивача на прийняття участі у громадських слуханнях, як складової права на участь у вирішенні питань місцевого значення.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 06.03.2017р. у задоволенні позову відмовлено, з підстав того, що судом не встановлено наявності колізії між положеннями Постанови Кабінету Міністрів від 25.05.2011р. №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань» та Статутом територіальної громади міста Одеси, а тому суд не вбачає за доцільне застосовувати правила субординації нормативно-правових актів до виниклих правовідносин..
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.1 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ст. 5 Конституції України).
На конституційному рівні держава визнає і гарантує місцеве самоврядування (ст.7) і закріплює його як право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення (ст.140). В Основному Законі визначено систему місцевого самоврядування, його функції і компетенцію (ст.143).
Первинним суб'єктом місцевого самоврядування є територіальна громада, якій належить публічно-самоврядна влада, що здійснюється у таких формах місцевої демократії як безпосередня та представницька. Однією з важливих форм прямої (безпосередньої) місцевої демократії (безпосередньої участі територіальних громад в управлінні місцевими справами) є громадські слухання, які, водночас, можна охарактеризувати й як форму контролю територіальної громади щодо діяльності органів місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
25.03.2015 року Одеською міською радою було прийняте рішення №6490-УІ «Про розробку плану зонування території (зонінгу) м. Одеси».
Відповідно до пункту 3 вказаного рішення замовником плану зонування території було визначено управління архітектури та містобудування Одеської міської ради.
Відповідно до результатів відкритих торгів, які були проведені у 2015 році, між управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради та ТОВ «Інститут Харьківпроект» був укладений договір на виконання робіт (послуг) по розробці проекту плану зонування території.
Проектною організацією ТОВ «Інститут Харківпроект» був розроблений проект плану зонування території міста Одеси.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Згідно з п.11 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної документації» порядок проведення громадських слухань визначає Кабінет Міністрів України.
25.05.2011 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні».
Зазначений Порядок визначає механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій (далі - містобудівна документація).
Таким чином, питання участі громадськості у вирішенні містобудівних питань має окреме правове регулювання. Законодавством чітко та поетапно регламентовано процедуру проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації, якої органи місцевого самоврядування зобов'язанні дотримуватись.
Крім того, відповідно до п. 4.9. наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року № 290 «Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації» замовник містобудівної документації (Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради) повинен забезпечити проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації на місцевому рівні в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні».
З метою додержання вимог законодавства щодо порядку проведення громадських слухань, 21.04.2016 року на офіційному сайті міста Одеси було розміщено оголошення про проведення громадських слухань по проекту плану зонування території, з визначенням терміну ознайомлення з документацією та поданням пропозицій. Одночасно ця інформація була надана у редакцію газети «Одеський вісник». Разом з оголошенням на офіційному сайті міста був опублікований проект плану зонування території м. Одеси. Також, матеріали проекту плану зонування території були розміщені в будівлі Приморської районної адміністрації Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Канатна, 134.
Строк ознайомлення з проектом зазначеної містобудівної документації, строк реєстрації та подання пропозицій і зауважень щодо плану зонування території було встановлено з 21.04.2016 року по 16.05.2016 року (включно). При цьому, законодавством не встановлено граничний термін для ознайомлення з проектами містобудівної документації.
Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постанови Кабінету Міністрів України 25.05.2011 року №555 пропозиції та зауваження щодо містобудівної документації можуть подавати: повнолітні дієздатні фізичні особи, які проживають на проектованій території; юридичні особи, об'єкти нерухомості яких розташовані в межах території, що розглядається; власники та користувачі земельних ділянок, розташованих на проектованої території та на суміжних з нею ділянках; представники органів самоорганізації населення, діяльність яких поширюється на територію, що розглядається; народні депутати України, депутати Одеської міської ради.
Оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.
Разом з тим, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - ОСОБА_4), та постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 р. №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань для врахування громадських інтересів при розробці проектів містобудівної документації на місцевому рівні» не передбачено процедури обговорення та затвердження містобудівної документації голосуванням під час проведення громадських слухань.
Відповідно до Постанови КМУ №555 у разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії.
Слід зазначити, що утворення погоджувальної комісії є правом органу місцевого самоврядування, а не обов'язком.
Так, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, яке, є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику у сфері будівництва та містобудування у роз’ясненні від 10.12.2015 року №7/14-14571 визначено, що законодавством не передбачено обов'язковою складовою громадських слухань утворення погоджувальної комісії, доцільність її створення визначається відповідним органом місцевого самоврядування, що забезпечує проведення громадських слухань.
При цьому, у проведених громадських слуханнях по проекту плану зонування території прийняла участь значна кількість мешканців міста, у тому числі і позивач, який звернувся з листом до управління архітектури та містобудування Одеської міської ради з пропозиціями щодо проекту плану зонування території. Відповідно до законодавства та вимог Постанови КМУ №555, дане звернення було розглянуто та було прийнято рішення про задоволення більшості з наданих позивачем пропозицій. Деякі з наданих позивачем пропозицій не були враховані з підстав їх не відповідності нормами законодавства та затвердженої у місті містобудівної документації.
При цьому, неврахування окремих наданих позивачем пропозицій оскаржено не було, та позивачем не було направлено жодних заперечень до управління щодо неврахування його пропозицій.
Отже, прийняття позивачем участі у проведених громадських слуханнях по проекту плану зонування території м. Одеси та подання ним своїх пропозиції свідчить про реалізацію ним свого права на участь у місцевому самоврядуванні, у вирішенні питань місцевого значення.
Крім того, за період проведення громадських слухань по проекту плану зонування території м. Одеси було отримано 82 звернення від фізичних та юридичних осіб, що приймали участь у даних громадських слуханнях, та які містили пропозиції і зауваження до проекту.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 25.05.2011 року №555 всі звернення були розглянуті замовником та розробником містобудівної документації та були прийняті відповідні рішення.
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлені певні вимоги до пропозицій, які подаються під час проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації. Відповідно до ч.6 ст.21 Закону, пропозиції громадськості мають бути обґрунтовані в межах відповідних законодавчих та нормативно-правових актів, будівельних норм, державних стандартів і правил та надаватися у строки, визначені для проведення процедури громадських слухань.
Основна кількість зауважень та пропозицій до проекту плану зонування території були враховані. Результати розгляду зауважень та пропозицій громадськості були у встановленому порядку опубліковані. Публікація відбулась у табличному варіанті, де було зазначено перелік пропозицій, які надійшли щодо проекту містобудівної документації, їх короткий зміст та результати їх розгляду, а саме, враховано або не враховано, із зазначенням причин по яким ці пропозиції не були враховані. Так, з урахуванням норм діючого законодавства, що регулює містобудівну діяльність, причинами по яким певні пропозиції не були враховані є їх невідповідність вимогам законодавства, невідповідність будівельним нормам та правилам та невідповідність положенням генерального плану міста.
При цьому, неврахування пропозицій до проектів містобудівної документації прямо передбачена законодавством.
Крім того, після надання управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради, як уповноваженим органом щодо проведення громадських слухань, відповідей на пропозиції громадськості, жодний з заявників не звернувся з повторною заявою, що свідчить про відсутність спірних питань.
Таким чином, під час проведення громадських слухань по проекту плану зонування території, спірних питань, по яким замовник та розробник містобудівної документації не змогли б самостійно прийняти рішення не виникло.
На підставі викладеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з приводу того, що дії управління архітектури та містобудування Одеської міської ради з проведення громадських слухань по проекту плану зонування території м.Одеси повністю відповідали вимогам приписів законодавства.
Разом з тим, позивач посилається на безпідставне ігнорування вимог Статуту при затвердженні плану зонування території (зонінгу) м. Одеси.
Дослідивши матеріали справи, зміст Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011р. №555 «Про затвердження порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», Статуту територіальної громади місті Одеси, суд зазначає таке.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» надає територіальним громадам право проводити громадські слухання: (ст.13) територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Тобто, закон не визначає порядку проведення громадських слухань в контексті ст.13 Закону, а делегує це право представницьким органам місцевого самоврядування, які уповноважені приймати Статути територіальної громади.
З урахуванням наведеної норми 25.08.2011 року був затверджений Статут територіальної громади міста, ст.23 якого визначає порядок організації та проведення громадських слухань у розумінні закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 23 Статуту визначає порядок проведення громадських слухань за різними процедурами, серед яких виділяються обов'язкові та ініціативні громадські слухання.
У свою чергу у п.5 ст.23 Статуту міста Одеси окремі види обов'язкових слухань передбачається проводити у порядку, визначеному вимогами спеціального законодавства, в залежності від змісту питань, що підлягають обговоренню, тобто ця норма права є бланкетною та відсилає до спеціального законодавства.
Так, зокрема зазначено, що обов'язкові громадські слухання проводяться у випадках обговорення проектів містобудівної документації, відповідно до законодавства про регулювання містобудівної діяльності, за ініціативою виконавчого органу міської ради з питань архітектури та містобудування.
Порядок проведення громадських слухань по спеціальному законодавству встановлений Статутом також й щодо обов'язкових громадських слухань щодо проектів тарифів на житлово-комунальні послуги, проектів регуляторних актів органів місцевого самоврядування.
У свою чергу обговорення інших питань, аніж зазначені вище, які відповідно до законодавства вимагають проведення громадських слухань, а також проведення ініціативних громадських слухань передбачається проводити за спеціальною, зазначеною у ст. 24 Статуту процедурою.
Таким чином норми Статуту фактично і передбачають, що громадські слухання щодо проектів містобудівної документації, одним з різновидів якої є план зонування території м. Одеси, мають проводитися відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку №555.
Враховуючи вищевикладене, йдеться не про проведення двох різних процедур громадських слухань стосовно проектів містобудівної документації - однієї відповідно до Постанови №555, а іншої відповідно до Статуту, як стверджує позивач, а про необхідність проведення одних громадських слухань відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Постанови КМУ №555.
ОСОБА_4 України «Про регулювання містобудівної діяльності» прямо вказує на необхідність проведення громадських слухань у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, та норми Статуту, які регулюють питання проведення громадських слухань по проектам містобудівної документації також містять посилання на законодавство про регулювання містобудівної діяльності, то обов'язковим нормативним актом для виконання норм як Статуту та і законодавства щодо проведення обов'язкових громадських слухань по проектам містобудівної документації є саме Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України 25.05.2011 року №555.
Враховуючи вищевикладене, під час проведення громадських слухань по проекту плану зонування території м. Одеси були виконані норми Статуту.
При цьому, громадські слухання по проекту плану зонування території міста Одеси відбулись. Матеріали щодо розгляду пропозицій громадськості за результатами даних громадських слухань окремо були оприлюднені на офіційному сайті Одеської міської ради, після їх опрацювання у вигляді таблиці розгляду пропозицій громадськості.
Процес розроблення, погодження та обговорення плану зонування території міста тривав досить довгий час та мав великий суспільний інтерес. Кожний етап даної процедури висвітлювався у засобах масової інформації.
Проект плану зонування території міста починаючи з 21.04.2016 року був розміщений на офіційному сайті міста, у будівлі Приморської районної адміністрації Одеської міської ради. Також, 21.04.2016 року відбулась презентація проекту плану зонування території міста у адміністративній будівлі Одеської міської ради, яка також широко була висвітлена у засобах масової інформації. В ході даної презентації велась її пряма інтернет-трансляція. Після доопрацювання проекту за результатами громадських слухань та погоджень, проект плану зонування території 19.08.2016 року був оприлюднений на офіційному сайті Одеської міської ради у розділі новини.
Так, 18.06.2016 року, 30.06.2016 року, 23.08.2016 року, 09.09.2016 року, 18.10.2016 року зазначений вище проект рішення Одеської міської ради публікувався на офіційному сайті Одеської міської ради.
Кожному члену територіальної громади міста була забезпечена можливість реалізації його права на участь у місцевому самоврядуванні, на участь у вирішенні питань місцевого значення. Кожний член територіальної громади міста, який мав бажання ознайомитись як з проектом самої містобудівної документації та і з проектом рішення Одеської міської ради та подати певні пропозиції та зауваження до них, мав можливість це зробити.
Сутність громадських слухань як одного з механізмів безпосередньої участі територіальної громади у місцевому самоврядуванні та її взаємодії з обраними органами місцевого самоврядування, полягає у доведенні до відома територіальної громади намірів органів місцевого самоврядування у вирішенні віднесених до їх компетенції питань, ознайомленні із відповідними проектами з метою отримання, розгляду і, за наявності правових підстав, врахування пропозицій та зауважень заінтересованих осіб, що у повній мірі було реалізовано під час проведення громадських слухань по проекту плану зонування території міста та підготовки до прийняття оскаржуваного у цій справі рішення, чим забезпечено права всіх зацікавлених осіб, в тому числі і позивача на участь у місцевому самоврядуванні під час вирішення питання затвердження містобудівної документації.
Відповідно до ст.2 КАС України (в редакції чинній на час виникнення правовідносин), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно зі ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином зі змісту наведених вище норм права вбачається, що право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд повинен встановити, що особа дійсно має право, свободу чи інтерес, про захист яких вона просить, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
Рішенням Конституційного суду України від 25.11.1997 року № 6-рп/1997 у справі щодо офіційного тлумачення частини другої статті 55 Конституції України та статті 248-2 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що кожен має право звернутися до суду, якщо його права порушені чи порушуються, створені перешкоди для їх реалізації, або має місце ущемлення права і свобод, а тому потребують правового захисту в суді. Порушення має бути реальним, стосуватись зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи на момент її звернення до суду.
Відповідно до висновків Верховного суду України у справі №800/206/15 обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
ОСОБА_4 особа - позивач, звертається за захистом своїх порушених прав, то саме позивач повинен довести у суді з поданням відповідних доказів, факт порушення своїх прав.
Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Отже, враховуючи, що позивач приймав участь у громадських слуханнях по проекту плану зонування території м. Одеси, та більшість з наданих ним пропозицій були враховані, у нього відсутнє порушене право.
До прийняття Одеською міською радою оскаржуваного у справі рішення, відповідачами були вчинені усі передбачені законодавством дії, у тому числі й проведення обов'язкових громадських слухань по проекту містобудівної документації. Доказів які б це спростовували позивачем не надано.
При цьому, слід також зазначити, що план зонування території є різновидом містобудівної документації, порядок розроблення якої регулюється вимогами спеціального законодавства України, насамперед Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року № 290 «Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації».
Так, відповідно до ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території затверджується на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Пунктом 4.11. Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 16.11.2011 року № 290 «Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації», генеральні плани населених пунктів, плани зонування території та зміни до них затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами.
З урахуванням зазначених вище норм права, у межах наданих повноважень, 19.10.2016 року Одеською міською радою було прийняте рішення № 1316-VII «Про затвердження плану зонування території (зонінгу) м. Одеси». Даним рішенням було вирішено: Затвердити план зонування території (зонінгу) м. Одеси, розроблений товариством з обмеженою відповідальністю «Інститут Харківпроект»;
Управлінню архітектури та містобудування Одеської міської ради, департаменту інформації та зв'язків з громадськістю Одеської міської ради протягом встановленого законом України строку забезпечити оприлюднення матеріалів даної містобудівної документації та цього рішення у відповідних засобах масової інформації;
Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Одеської міської ради з питань планування забудови територій, міського дизайну та архітектури.
Зі змісту даного рішення виплаває, що воно констатує затвердження відповідно до вимог закону містобудівної документації, а також містить низку доручень виконавчим органам щодо організації оприлюднення та організації виконання цього рішення.
При цьому, спірне рішення не містить норм права, оскільки є розпорядчим документом, яким втілюється розпорядча діяльність органів і посадових осіб, яка не спрямована на встановлення, зміну або скасування норм права, не вносить нових нормативів у правове регулювання.
Отже, план зонування території є різновидом містобудівної документації.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної документації» під містобудівною документацією необхідно розуміти затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій. Цією ж статтею передбачено, що план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень можливого використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
План зонування території міста є документом, завдяки якому можливо покращити архітектурний вигляд міста, зупинити хаотичну забудови міста, адже для кожної зони міста планом зонування території встановлений відповідний вимогам діючого законодавства містобудівний регламент її використання та будівництво усіх об'єктів на території міста має відбуватись у суворій відповідності до затвердженої містобудівній документації.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального права та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 06 березня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 21.05.2018р.
Головуючий суддя ОСОБА_5Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7