Постанова № 74172729, 22.05.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
766/6948/17
Номер документу
74172729
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2018 р. м. Одеса Справа № 766/6948/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Майдан С. І.

Час і місце ухвалення: м. Херсон

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого – Лук’янчук О.В.

суддів – Бітова А. І.

– ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 28 листопада 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, в якому просила визнати протиправною відмову УПФ України в м. Херсоні у здійсненні позивачу перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, зобов’язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, у зв’язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Херсонської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 31.03.2017 року №55/21-03-05 з урахуванням усіх її складових, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати та здійсненням виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.04.2017 року та стягнути судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що 04.04.2017 року позивачем подано до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області заяву про здійснення перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Листом від 12.04.2017 року №10/Р-1 відмовлено ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю за відсутності законодавчих підстав.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 28 листопада 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні у здійсненні ОСОБА_2 перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Зобов’язано Херсонське об’єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, у зв’язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Херсонської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 31.03.2017 року №55/21-03-05 з урахуванням усіх її складових, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати та здійсненням виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.04.2017 року.

Стягнуто з Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2, судовий збір у розмірі 640,00 гривень.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, апелянт звернувся до суду з апеляційною скаргою.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Таким чином апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами через подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що з 16.07.2012 року позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723 від 16.12.1993 року. Пенсія призначена з 16.07.2012 року у розмірі 80% від заробітку (доходу) починаючи з 16.07.2012 року.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 12.01.2017 року по справі № 766/16086/16-а (яка набула законної сили 03.03.2017 року) адміністративний позов позивача до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС Херсонської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною відмову відповідача у видачі позивачу довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з усіма їх складовими, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292. Зобов'язано відповідача видати позивачу довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з усіма їх складовими, а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг або спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292, станом на 09.12.2015 року та станом на 01.06.2016 року.

На виконання вищезазначеної постанови відповідачем в адресу позивача видана довідка від 31.03.2017 року №55/21-03-5 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

04 квітня 2017 року позивачем подано до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні заяву про здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 16.12.1993 року №3723 "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013. Разом із заявою подано довідку Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 31.03.2017 року №55/21-03-05.

Згідно листа від 12.04.2017 року №10Р-1 Управлінням Пенсійного Фонду України в м.Херсоні відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю за відсутності законодавчих підстав.

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо перерахунку її пенсії, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії, і при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права та вимогах закону, а тому є неправомірною.

Проте, з такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - ОСОБА_3 № 3723-ХІІ) в редакції, яка діяла до 01.01.2015р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, в подальшому законодавство, яке регулювало зазначені правовідносини змінилось, зокрема 01.01.2015р. набрав чинності ОСОБА_3 України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі ОСОБА_3 №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015р. по 01.12.2015р. знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015р., пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015р. по 01.05.2016р. чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

10.12.2015р. прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - ОСОБА_3 України від 10.12.2015р. №889-VIII "Про державну службу" (далі - ОСОБА_3 №889-VIII).

ОСОБА_3 набув чинності 01.05.2016р., у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993р. №3723-XII "Про державну службу" частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Натомість у ст.90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким не передбачено перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою.

Слід зазначити, що ні ОСОБА_3 №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, ні стаття 90 Закону №889-VIII, не визнані неконституційними, а тому підлягали виконанню відповідними суб'єктами.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, зважаючи на практику Верховного Суду (справа №359/5905/16-а) у подібних правовідносинах, обґрунтованими є доводи апелянта щодо відсутності підстав для задоволення позову, з яким погоджується колегія суддів, оскільки вони відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, що при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії необхідно застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, оскільки вони не звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до апелянта не існувало, а відтак Управління Пенсійного фонду обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.

Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 03 червня 2014 року у справі «Великода проти України» суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

За таких обставин колегія суддів прийшла до висновку, що оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що внаслідок порушення норм матеріального права, суд першої інстанції неправильно вирішив справу, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 328, 329 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області задовольнити.

Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 28 листопада 2017 року скасувати.

Прийняти по справ нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст постанови складено та підписано 22 травня 2018 року .

Головуюча суддя: О.В. Лук’янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова