
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/2070/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф. час і місце ухвалення: письмове провадження, м. Херсон
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідачаОСОБА_1суддів: ОСОБА_2 ОСОБА_3
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання рішення № 78 від 05.12.2017 року протиправним та зобов’язання вчинити певні дії, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідачем, оформлене протоколом № 78 від 05.12.2017 р. про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком за списком № 2; - зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу наступні періоди роботи: з 04 серпня 1983 року по 02 лютого 1989 року в БУ - 8 тресту "Укрзахіднафтогазбуд" (БУ 8 тресту "Укртрубопровідбуд") на посаді електрогазозварювальника (електрозварювальника, електрозварювальника ручної зварки), з 08 лютого 1989 року по 28 квітня 1990 року в ХССУ монолітного домобудівництва на посаді електрозварювальника, з 04 травня 1990 року по 19 листопада 1990 року в Херсонському підприємстві "Геліос" на посаді електрозварювальника, з 20 листопада 1990 року по 31 травня 1991 року в акціонерному науково-виробничому об'єднанні "Синта" на посаді електрозварювальника, з 05 червня 1991 року по 21 серпня 1992 року в ХБМУ № 617 тресту "Південьгідроспецбуд" на посаді електрозварювальника, з 25 листопада 1993 року по 15 квітня 1997 року в СУ - 3 ПОМО "СГКМ" (СУ - 3 АТВТ "Сибкомплектмонтаж", СУ - 3 ВАТ "Сибкомплектмонтаж") на посаді електрозварювальника ручної зварки; - призначення позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 05 червня 2017 року, мотивуючи його тим, що позивач має стаж роботи 39 років 4 місяці 10 днів, з яких 17 років 9 місяців 19 днів - стаж, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (місцезнаходження: 73027, м. Херсон, вул. Комкова, 76-А, ЄДРПОУ 41245848) викладене у вигляді протоколу № 78 від 05.12.2017 р. про відмову ОСОБА_4 у призначенні пенсії за віком за списком № 2. Зобов'язано Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області зарахувати ОСОБА_4 до пільгового стажу наступні періоди роботи: з 04 серпня 1983 року по 02 лютого 1989 року в БУ - 8 тресту "Укрзахіднафтогазбуд" (БУ 8 тресту "Укртрубопровідбуд") на посаді електрогазозварювальника (електрозварювальника, електрозварювальника ручної зварки), з 08 лютого 1989 року по 28 квітня 1990 року в ХССУ монолітного домобудівництва на посаді електрозварювальника, з 04 травня 1990 року по 19 листопада 1990 року в Херсонському підприємстві "Геліос" на посаді електрозварювальника, з 20 листопада 1990 року по 31 травня 1991 року в акціонерному науково-виробничому об'єднанні "Синта" на посаді електрозварювальника, з 05 червня 1991 року по 26 серпня 1992 року в ХБМУ № 617 тресту "Південьгідроспецбуд" на посаді електрозварювальника, з 25 листопада 1993 року по 15 квітня 1997 року в СУ - 3 ПОМО "СГКМ" (СУ - 3 АТВТ "Сибкомплектмонтаж", СУ - 3 ВАТ "Сибкомплектмонтаж") на посаді електрозварювальника ручної зварки. Призначено ОСОБА_4 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 05 червня 2017 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
Ухвалою від 23 квітня 2018 року Херсонське об’єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області замінено на правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що довідки щодо підтвердження пільгової роботи позивача, які надійшли на адресу фонду від підприємств, не відповідають вимогам «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. № 383 та не містять повної інформації.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач досяг встановленого віку 55 років та має загальний стаж роботи відповідно до відомостей трудової книжки БТ-І № 5870245 – 39 років 4 місяці 10 днів, з яких 17 років 9 місяців 19 днів – стаж роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
З трудової книжки позивача БТ-І № 5870245 вбачається, що останній працював: - з 04 серпня 1983 року по 02 лютого 1989 року в БУ - 8 тресту "Укрзахіднафтогазбуд" (БУ 8 тресту "Укртрубопровідбуд") на посаді електрогазозварювальника (електрозварювальника 4 та 5 розряду, електрозварювальника ручної зварки); - з 08 лютого 1989 року по 28 квітня 1990 року в ХССУ монолітного домобудівництва на посаді електрозварювальника; - з 04 травня 1990 року по 19 листопада 1990 року в Херсонському підприємстві "Геліос" на посаді електрозварювальника 6 розряду; - з 20 листопада 1990 року по 31 травня 1991 року в акціонерному науково-виробничому об'єднанні "Синта" на посаді електрозварювальника 6 розряду; - з 05 червня 1991 року по 26 серпня 1992 року в ХБМУ № 617 тресту "Південьгідроспецбуд" на посаді електрозварювальника 6 розряду; - з 25 листопада 1993 року по 15 квітня 1997 року в СУ - 3 ПОМО "СГКМ" (СУ - 3 АТВТ "Сибкомплектмонтаж", СУ - 3 ВАТ "Сибкомплектмонтаж") на посаді електрозварювальника ручної зварки.
05 вересня 2017 року позивач звернувся до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
За результатами розгляду заяви позивача від 05.09.2017, відповідно до протоколу № 78 засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, останньому відмовлено у призначенні пенсії за віком за Списком № 2 через відсутність за наявними документами необхідного пільгового стажу роботи.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач оскаржив її до суду.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, позивач має необхідний спеціальний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах, а відсутність атестації робочого місця не є підставою для не зарахування цього періоду роботи до пільгового стажу, оскільки правовідносини регулюються міжнародними угодами.
Одеський апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМУ, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст.12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Списки № 1, 2 затверджені установою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Розділом XXXII «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, передбачалися газозварювальники та їх підручні, електрозварники та їх підручні.
Розділом XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №2 10, передбачалася посада «електрозварник».
Постановою Кабінету Міністрів від 11 березня 1994 року № 162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» затверджено Список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі XXXIII «Загальні професії» передбачені електрозварники та газозварники.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до відомостей про роботу з трудової книжки позивача БТ-І № 5870245, останній працював:
- з 04 серпня 1983 року по 02 лютого 1989 року в БУ - 8 тресту "Укрзахіднафтогазбуд" (БУ 8 тресту "Укртрубопровідбуд") на посаді електрогазозварювальника (електрозварювальника 4 та 5 розряду, електрозварювальника ручної зварки);
- з 08 лютого 1989 року по 28 квітня 1990 року в ХССУ монолітного домобудівництва на посаді електрозварювальника;
- з 04 травня 1990 року по 19 листопада 1990 року в Херсонському підприємстві "Геліос" на посаді електрозварювальника 6 розряду;
- з 20 листопада 1990 року по 31 травня 1991 року в акціонерному науково-виробничому об'єднанні "Синта" на посаді електрозварювальника 6 розряду;
- з 05 червня 1991 року по 26 серпня 1992 року в ХБМУ № 617 тресту "Південьгідроспецбуд" на посаді електрозварювальника 6 розряду;
- з 25 листопада 1993 року по 15 квітня 1997 року в СУ - 3 ПОМО "СГКМ" (СУ - 3 АТВТ "Сибкомплектмонтаж", СУ - 3 ВАТ "Сибкомплектмонтаж") на посаді електрозварювальника ручної зварки.
Тобто, періоди роботи, які позивач просив зарахувати до пільгового стажу, в сукупності перевищують 12 років 6 місяців, що встановлені п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та підтверджуються записами у трудовій книжці.
Відповідно до п.1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п.4 Порядку та п.п.1.5 п.1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Отже, необхідними умовами для виникнення права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
При цьому, стаж пільгової роботи підтверджується результатами атестації робочих місць за умовами праці після 22 серпня 1992 року.
Судом першої інстанцій встановлено, що професія як електрозварника та газозварника була передбачена в спірний період у всіх Списках № 2.
Тобто, робота позивача на посаді електрогазозварювальника з 04 серпня 1983 року по 26 серпня 1992 року не вимагає підтвердження атестації робочого місця, а тому цей період роботи позивача зараховується до пільгового стажу за Списком № 2.
Робота позивача на території Російської Федерації у період з 25 листопада 1993 року по 15 квітня 1997 року в СУ - 3 ПОМО "СГКМ" (СУ - 3 АТВТ "Сибкомплектмонтаж", СУ - 3 ВАТ "Сибкомплектмонтаж") на посаді електрозварювальника ручної зварки, підтверджується архівною довідкою від 20.05.2016 р. та відповідним записом у трудовій книжці.
Таким чином, записи у трудовій книжці та довідки, які містяться у матеріалах справи, підтверджують характер роботи позивача у спірний період за Списком № 2, що надає право на включення цих періодів до стажу та право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Доводи апелянта про те, що період роботи позивача не підтверджений довідками, є безпідставними, оскільки надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанцій, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у зарахуванні періоду роботи з 04 серпня 1983 року по 02 лютого 1989 року в СУ -8 «Укртрубопровідбуд» та з 25 листопада 1993 року по 15 квітня 1998 року в СУ-3 Філії ВОТ «Сібкомплектмонтаж» до пільгового обчислення пенсії за Списком № 2.
Разом з тим, згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Зокрема, повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Відповідно до пункту частини 2 цієї норми, у разі задоволення позову, суд може прийняти рішення визнати бездіяльність суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
Втручання суду в повноваження суб'єкта публічної влади можливе лише тоді, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи законодавства, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Отже, з метою належного та ефективного захисту прав позивача, відповідача слід зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_4 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 05 червня 2017 року.
Враховуючи вище викладене, колегія судів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного Рішення було порушено норми процесуального права, а відтак, відповідно до ст.ст. 315, ст. 317 КАС України, - оскаржуване Рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, - задовольнити частково.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року по справі № 821/2070/17, - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_4, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідачем, оформлене протоколом № 78 від 05.12.2017 р. про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком за списком № 2.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 від 05.09.2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 05 червня 2017 року, з урахуванням встановлених судом обставин.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
суддя-доповідач: ОСОБА_1судді: ОСОБА_2 ОСОБА_3