Рішення № 74171792, 02.05.2018, Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
452/2587/17
Номер документу
74171792
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 452/2587/17

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

"02" травня 2018 р. м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого-судді Сенечина В.М.,

з участю: секретаря Кухар О.П.,

представників позивачки ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідачів ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Чукв’янської сільської ради Самбірського району Львівської області, сільського голови Чукв’янської сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень сільської ради; визнання права на виділення земельної ділянки; зобов’язання вчинення дій,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернулася в суд із позовом до Чукв’янської сільської ради Самбірського району Львівської області, сільського голови Чукв’янської сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень сільської ради; визнання права на виділення земельної ділянки; зобов’язання вчинення дій.

В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що з метою отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства вона 31 березня 2015 року звернулась до Чукв‘янської сільської ради із заявою про виділення вільної земельної ділянки у розмірі 2 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області.

Оскільки у місячний термін Чукв'янська сільська не надала ні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ні мотивованої відмови у його наданні, то ОСОБА_4 самостійно замовила розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, уклавши 6 травня 2015 року договір на проведення топографо-геодезичних робіт із Самбірським районним виробничим відділом Львівської регіональної філії ДП «Центр ДЗК». Про укладення договору на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність позивачка 14 травня 2015 року повідомила Чукв’янську сільську раду, яка в цей же день прийняла рішення, яким відмовила у наданні дозволу ОСОБА_4 на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

4 квітня 2016 року ОСОБА_4 звернулась до Чукв’янської сільської ради із проектом землеустрою для погодження головою Чукв‘янської сільської ради ОСОБА_5 зовнішніх меж земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірного кадастрового плану та кадастрового плану, так як дана земельна ділянка межує із землями Чукв'янської сільської ради.

Як вказує позивачка, Чукв'янська сільська рада повідомила її про те, що 21 липня 2016 року на XI сесії сільської ради розглядалось питання «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_4П.» з дев'яти присутніх депутатів «ЗА» проголосувало чотири і рішення не прийняте.

Дії Чукв'янської сільської ради 21 липня 2016 року щодо розгляду проекту землеустрою і відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства позивачка вважає неправомірними, так як рішення прийнято без обґрунтування підстави відмови та порушує право на виділення у власність земельної ділянки, і фактично є відмовою погодити межі земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірний кадастровий план та кадастровий план вже виготовленого проекту землеустрою.

Позивачка зазначає, що рішення Чукв'янської сільської ради від 14 травня 2015 року, яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, у зв'язку з тим. що по селу Бережниця при видачі Державних актів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пай) були допущені помилки в обмірах земельних ділянок та є накладки розпайованих земель на резервний фонд та присадибний фонд сільської ради, є безпідставним та ця земельна ділянка площею 2,0 га сільськогосподарського призначення (рілля) розташована в с. Бережниця на території Чукв'янської сільської ради призначена для ведення особистого селянського господарства.

Дана земельна ділянка є вільною і жодної «накладки» на розпайовані землі немає, а тому підстава відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є неправомірна.

Крім того, дане рішення Чукв'янською сільською радою було прийняте з порушенням місячного строку з дня реєстрації клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а тому є неправомірним, оскільки порушує право позивачки, передбачене ч. 7 ст. 118 ЗК України на розроблення проекту землеустрою без дозволу органу місцевого самоврядування.

ОСОБА_4 вважає протиправними і такими, що підлягають скасуванню рішення Чукв‘янської сільської ради від 14 травня 2015 року та від 21 липня 2016 року, а сільським головою ОСОБА_5 допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у відмові погодити (підписати та засвідчити відбитком печатки сільської ради) зовнішні межі земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірному кадастровому плані та кадастровому плані проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області.

Покликаючись на ст. ст. 116, 118, 121, 152 ЗК України, ОСОБА_4 стверджує, що має право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки призначеної для ведення особистого селянського господарства площею 2.0 га. Підстав для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки в с. Бережниця для ведення особистого селянського господарства, передбачених ст. 186-1 ЗК України, у власність немає. Акт встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, кадастровий план та збірний кадастровий план є складовими проекту землеустрою, повинні бути погоджені органом місцевого самоврядування, Чукв'янською сільською радою, від імені якої діє сільський голова - ОСОБА_5, шляхом проставлення сільським головою підпису та відбитку печатки сільської ради. Відмова сільського голови Чукв‘янської сільської ради вчинити вище вказані дії на переконання позивачки порушує її право на передачу земельної ділянки у власність.

У судовому засіданні представники позивачки ОСОБА_1 та Коров’як Б.Е. підтримали заявлений позов, покликаючись на обставини зазначені у позовній заяві.

Представник відповідачів, Чукв’янської сільської ради та сільського голови Чукв’янської сільської ради, ОСОБА_3 заперечив проти позову покликаючись на відзив на позовну заяву та пояснив, що оскаржуване рішення Чукв’янської сільської ради про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є законним та обґрунтованим, прийнятим із дотриманням норм законодавства, а проект землеустрою, поданий позивачем, не відповідає вимогам закону.

Позивачка звертаючись до Чукв’янської сільської ради із клопотанням, додала графічні матеріали, із яких вбачається, що вона просить надати дві земельні ділянки, загальною площею 2 га. Чинним законодавством передбачено, що кожна із земельних ділянок є самостійним об’єктом цивільних прав, а передання двох земельних ділянок за одним рішенням та за одним проектом землевпорядної документації – не передбачено.

Із наданих позивачкою Чукв’янській сільській раді документів неможливо установити місцезнаходження земельної ділянки. Із копії графічного документа вбачається, що

ОСОБА_4 просить надати їй земельні ділянки, які знаходяться посередині кварталу, між цвинтарем та дорогою й з дорогою не межують. Із кадастрового плану вбачається, що позивачка просить передати їй земельні ділянки, які примикають до дороги загального користування.

Як зазначив представник відповідачів, частина земельної ділянки на яку претендує ОСОБА_4 належить на праві власності гр. ОСОБА_6, згода якого на вилучення цієї частини земельної ділянки – відсутня, і з ним, як землекористувачем, не погоджувалась технічна документація.

ОСОБА_4 також не подано до сільської ради кадастровий план земельної ділянки та інші документи, які відсутні у проекті землеустрою.

Крім того, земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивачка, знаходиться у масиві де у 1989-1990 роках були наділені земельні ділянки членам радгоспу «Шлях до комунізму», які не виготовили технічної документації і ці землі не внесені у Державний земельний кадастр, і тому ці члени радгоспу мають право на розпаювання землі у вказаному масиві.

Посилаючись на вказані обставини ОСОБА_3 просив відмовити у позові.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до п. 4) ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Встановлено, що ОСОБА_4, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства 31 березня 2015 року звернулась до Чукв‘янської сільської ради із заявою про виділення вільної земельної ділянки у розмірі 2 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області.

Оскільки у місячний термін Чукв'янська сільська не надала ні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ні мотивованої відмови у його наданні, то ОСОБА_4 самостійно замовила розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, уклавши 6 травня 2015 року договір на проведення топографо-геодезичних робіт із Самбірським районним виробничим відділом Львівської регіональної філії ДП «Центр ДЗК». Про укладення договору на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність позивачка 14 травня 2015 року повідомила Чукв’янську сільську раду, яка в цей же день прийняла рішення, яким відмовила у наданні дозволу ОСОБА_4 на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

4 квітня 2016 року ОСОБА_4 звернулась до Чукв’янської сільської ради із проектом землеустрою для погодження головою Чукв‘янської сільської ради ОСОБА_5 зовнішніх меж земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірного кадастрового плану та кадастрового плану, так як дана земельна ділянка межує із землями Чукв'янської сільської ради.

Чукв'янська сільська рада повідомила, що 21 липня 2016 року на XI сесії сільської ради розглядалось питання «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_4П.» з дев'яти присутніх депутатів за проголосувало чотири. Рішення не прийняте.

Вказані обставини підтверджуються копіями паспорта та заяв позивачки до Чукв’янської сільської ради від 31 березня 2015 року та від 14 травня 2015 року, копією проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з копіями документів (а.с. 10-20), копією рішення Чукв’янської сільської ради № 8 від 14 травня 2015 року, копією протоколу № 11 від 21 липня 2016 року сесії Чукв’янської сільської ради, копією листа Самбірського районного відділу центру ЦДЗК від 30 грудня 2016 року, копіями листів Чукв’янської сільської ради від 1 серпня 2016 року та від 14 лютого 2017 року.

Із довідки управління Держгеокадастру у Самбірському районі від 30 грудня 2016 року (а.с. 21) вбачається, що земельна ділянка, площею 2,0 га сільськогосподарського призначення (рілля) розташована в с. Бережниця на території Чукв’янської сільської ради, призначена для ведення особистого селянського господарства.

Із проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність та довідки управління Держгеокадастру відомо, що дана земельна ділянка є вільною та може бути передана у власність.

Згідно з ст. 14, ч. 2 ст. 19 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 п. б) ст. 81, ч. 1 ст.116, 118, 121 ЗК України, громадяни набувають власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Стаття 50 Закону України «Про землеустрій» передбачає що, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають також і акт встановлення та узгодження зовнішніх меж земельної ділянки, акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, кадастровий план земельної ділянки.

Відповідно до п. 9) ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належать: організація і здійснення 3 землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Згідно ст. 12, ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села; забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами.

З урахуванням усіх обставин справи, суд дійшов висновку про те, що дії Чукв'янської сільської ради 21 липня 2016 року щодо розгляду проекту землеустрою і відмова

ОСОБА_4 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є неправомірними, так як рішення прийнято без обґрунтування законної підстави відмови та порушує право на виділення у власність земельної ділянки, і фактично є відмовою погодити межі земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірний кадастровий план та кадастровий план вже виготовленого проекту землеустрою.

Рішення Чукв'янської сільської ради від 14 травня 2015 року, яким позивачці відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, у зв'язку з тим, що по селу Бережниця при видачі Державних актів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пай) були допущені помилки в обмірах земельних ділянок та є накладки розпайованих земель на резервний фонд та присадибний фонд сільської ради, є неправомірним, земельна ділянка площею 2,0 га сільськогосподарського призначення (рілля) розташована в с. Бережниця на території Чукв'янської сільської ради призначена для ведення особистого селянського господарства.

Підстав, передбачених ст.1861 ЗК України, для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 земельної ділянки площею 2,0 га в с. Бережнипя для ведення особистого селянського господарства у власність немає.

Отже, акт встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, кадастровий план та збірний кадастровий план є складовими проекту землеустрою, які повинні бути погоджені органом місцевого самоврядування, Чукв’янською сільською радою, від імені якої діє сільський голова - ОСОБА_5, шляхом проставлення сільським головою підпису та відбитку печатки сільської ради.

Відмова сільського голови Чукв‘янської сільської ради вчинити вище вказані дії порушує право позивачки на передачу земельної ділянки у власність.

Доводи представника відповідачів про законність та обґрунтованість рішень Чукв’янської сільської ради та дій сільського голови по відмові у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки

ОСОБА_4 не ґрунтується на нормах діючого законодавства і не приймається судом до уваги.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250 КАС України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_4 задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Чукв’янської сільської ради № 8 від 14 травня 2015 року про відмову ОСОБА_4 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та рішення Чукв’янської сільської ради від 21 липня 2016 року в частині розгляду заяви ОСОБА_4 про погодження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області.

Визнати за ОСОБА_4 право на виділення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області.

Зобов’язати сільського голову Чукв’янської сільської ради Самбірського району Львівської області ОСОБА_5 у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га, в с. Бережниця Самбірського району Львівської області погодити межі земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірний кадастровий план та кадастровий план шляхом проставлення підпису сільського голови та відбитка печатки Чукв’янської сільської ради Самбірського району Львівської області.

Зобов’язати Чукв’янську сільську раду Самбірського району Львівської області розглянути заяву ОСОБА_4 щодо затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га, в с. Бережниця Самбірського району Львівської області від 16 вересня 2015 року та прийняти відповідне рішення.

Стягнути з сільського голови ОСОБА_5, Чукв’янської сільської ради Самбірського району Львівської області в дохід держави 704 грн. 80 коп. судового збору.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя