
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/26106/15 Суддя (судді) першої інстанції: Катющенко В.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Коротких А.Ю.,
суддів: Файдюка В.В.,
Чаку Є.В.,
при секретарі Козуб А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4, яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_5 до Оболонського районного відділу ДМС України в м. Києві, Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа - Служба у справах дітей Оболонського району м. Києва, ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та скасування реєстрації, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_5 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд: визнати протиправними дії Оболонського районного відділу ДМС України в м. Києві щодо реєстрації ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати відповідача скасувати реєстрацію ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 з моменту внесення відомостей про нього до реєстраційного обліку та паспортного документу.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2018 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.03.2018 року у справі № 826/26106/15 в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення у відповідній частині, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (за текстом апеляційної скарги).
В судове засідання суду апеляційної інстанції з'явились представник позивача та представник відповідача (Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації). Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив відмовити в її задоволенні, представник відповідача (Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації) просила прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 28.02.2011 року у справі № 2-883/11 розірвано шлюб, зареєстрований 10.07.1999 року, актовий запис № 302 у відділі РАГС Хортицького району м. Запоріжжя між ОСОБА_3 та ОСОБА_4. Відповідно до вказаного рішення дитина - донька ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, залишилась проживати з матір'ю (а.с. 12).
Відповідно до договору дарування квартири від 13.08.2015 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Майоровою А.В., ОСОБА_4 безоплатно передає в дар майно, а саме квартиру під АДРЕСА_1, у власність малолітній доньці ОСОБА_5, в особі представника ОСОБА_3, а ОСОБА_3, діючий від імені та в інтересах своєї малолітньої дочки: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, прийняв у власність в дар вищевказане майно на ім'я його малолітньої дочки (а.с. 13-14).
13.08.2015 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Майоровою А.В. внесено запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 10782537 про реєстрацію права власності ОСОБА_5 на квартиру АДРЕСА_1.
Листом від 10.11.2015 року за № 6/вх.3-504 Оболонський районний відділ Головного управління ДМС в м. Києві повідомив позивача, що 28.10.2015 року ОСОБА_3 відповідно до статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та пункту 2.2 розділу ІІ наказу МВС України № 1077 від 22.11.2012 року "Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів" був зареєстрований в кв. АДРЕСА_1 як законний представник, діючий від імені та в інтересах своєї малолітньої доньки та власниці квартири ОСОБА_5 на підставі договору дарування квартири від 13.08.2015 року та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 9).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за вказаною адресою, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносинах) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно з частинами 1, 2 статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Для реєстрації особа або її законний представник подає: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
При цьому, частиною 6 статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" заборонено вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.
На момент виникнення спірних правовідносин процедура реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування була визначена Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів від 22.11.2012 року № 1077 (далі - Порядок № 1077).
Пунктом 2.2 розділу ІІ Порядку № 1077 встановлено, що для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру: письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5); документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, крім випадків, установлених пунктом 2.8 цього розділу; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру; право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року N 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за N 84/20397; проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку; заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
З системного аналізу наведених норм Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Порядку N 1077 вбачається, що однією з визначальних підстав для реєстрації місця проживання особи є підтвердження відповідними документами права останньої на проживання у житлі. У свою чергу, у разі відсутності документів, що підтверджують право на проживання в житлі, реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання.
Так, 23.10.2015 року ОСОБА_3 подав до Оболонського районного відділу ГУ ДМС в м. Києві заяву про реєстрацію місця проживання, у якій в якості підстави для реєстрації місця проживання зазначив договір дарування від 13.08.2015 НАН 162691, зареєстрований в реєстрі за № 4422. До заяви ОСОБА_3 додав талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні; інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_1.
Згідно пункту 2.9 розділу ІІ Порядку працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи), зокрема, перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві.
З заяви ОСОБА_3 від 23.10.2015 року вбачається, що власник квартири - ОСОБА_5 та її законний представник - ОСОБА_4 не надавали згоду на реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 у квартирі АДРЕСА_1.
Враховуючи, що заява ОСОБА_3 не містила згоди власника житла та його законного представника, суд першої інстанції дійшов висновку, що у Оболонського районного відділу Головного управління ДМС в м. Києві не було правових підстав для реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.
Щодо посилань апелянта в своїй апеляційній скарзі на те, що даний спір не має публічно-правового характеру, а тому повинен розглядатися в цивільній юрисдикцій, колегія суддів зазначає наступне.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 квітня 2016 року було закрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4, яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_5 до Оболонського районного відділу ДМС України в м. Києві, Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа - Служба у справах дітей Оболонського району м. Києва, ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та скасування реєстрації (а.с. 50-51).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2016 року ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 квітня 2016 року про закриття провадження у справі скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду (а.с. 93-94). Колегією суддів суду апеляційної інстанції встановлено, що позивачем в даному провадженні не оспорюються правові підстави набуття ОСОБА_3 права на реєстрацію у вищезазначеній квартирі, зокрема, документи, що підтверджують право на проживання в житлі, у відповідності до вищенаведених Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22 листопада 2012 року №1077, тобто фактично не заявлено вимог, що виникають із цивільних, житлових, сімейних відносин. Також зазначено колегією суддів, що спір за позовом фізичної особи до суб'єкта владних повноважень про визнання дій останнього протиправними та скасування рішення не може розглядатись у порядку будь-якого, крім адміністративного, судочинства, тому процесуальна підстава, передбачена п.1 ч.1 ст.157 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду справ в суді апеляційної інстанції), для закриття провадження у справі відсутня, а винесена судом першої інстанції ухвала від 05 квітня 2016 року про закриття провадження у справі є помилковою та підлягає скасуванню.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову частково.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду в суді апеляційної інстанції) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329, 331 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядок і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Файдюк В.В.
Чаку Є.В.
Повний текст виготовлено 23 травня 2018 року.