Постанова № 74169437, 22.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
809/817/17
Номер документу
74169437
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1304/18

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді – Гулида Р.М.,

суддів – Кузьмича С.М., Улицький В.З.,

при секретарі судового засідання – Гнатик А.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року (Головуючий суддя: Матуляк Я.П., ухвалено о 14 год. 08 хв. у м. Івано-Франківськ, 27.12.2017 складено повний текст рішення) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" до Державної служби геології та надр України про скасування наказів за № 46 від 16.02.2012 року, за № 161 від 20.04.2012 року, -

ВСТАНОВИЛА:

ТзОВ "Колос" звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України про скасування наказів за № 46 від 16.02.2012 року та № 161 від 20.04.2012 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що при винесенні оскаржуваних наказів відповідач діяв не у спосіб, що передбачений чинним законодавством, оскільки при прийнятті рішень ним не було дотримано процедури їх прийняття визначеної законодавством про надра, а саме: - вимога припинення права ТОВ "Колос" на користування надрами повинна реалізовуватись шляхом звернення до суду.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року, - в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з зазначеним судовим рішенням, ТзОВ "Колос" подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідають фактичним обставинам справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з’явились, хоч були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, а тому відповідно до вимог ч.4 ст. 229, ч.2 ст. 313 КАС України, суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, а рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити Постанову, якою позов задоволити, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі протоколу від 01.10.2008 року №10 та наказу Мінприроди від 21.10.2008 року №535, 03.09.2009 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України надало ТОВ "Колос" спеціальний дозвіл на користування надрами за №5007 у спосіб видобування суглинків, придатних для виробництва цегли керамічної в межах Чернівського родовища, строком дії 20 років (а.с.33).

На підставі наказу ДО "Західна ТІ ДГК" від 10.10.2011 року за № 47-ІФ, комісією у складі заступника начальника ДО "Західна ТІ ДГК" ОСОБА_1 та провідного державного інспектора ДО "Західна ТІ ДГК" ОСОБА_2 в присутності представника ТОВ "Колос" ОСОБА_3, було здійснено позапланову перевірку відповідності робіт, пов’язаних з використанням надр вимогам законодавства про надра.

За результатами зазначеної перевірки контролюючим органом складено акт перевірки правил користування надрами і дотримання вимог спеціального дозволу при проведенні розробки і вивчення родовищ корисних копалин за № 56-ІФ від 12.10.2011 року (а.с.60-63), встановлено порушення позивачем вимог законодавства у сфері надрокористування: роботи на родовищі протягом 2010-2011 років проводились без виготовлення проекту розробки та рекультивації родовища, чим порушено пункт 2 Особливих умов спеціального дозволу та ст.51 Кодексу України про надра; роботи на родовищі протягом 2010-2011 років проводились без виготовлення плану розвитку гірничих робіт, чим порушено ст.51 Кодексу України про надра; до перевірки не представлено сертифікати радіаційної якості сировини та будівельного матеріалу на 2010-2011 роки; на підприємстві відсутнє геолого-маркшейдерське обслуговування, чим порушено ст.53 Кодексу України про надра; не виконано припис ДО "Західна ТІ ДГК" від 18.01.2010 року; звітність за формою 5-ГР за 2010 рік відправлено до "Геоінформ України" з недостовірними даними про залишок запасів корисних копалин; не внесено зміни до угоди про умови користування надрами та відповідної програми робіт.

Наказом Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" від 16.02.2012 року за №46, на підставі пп. 1, 3, 5, 8 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМ України від 30.05.2011 року за № 615 та відповідно до протоколу за № 3-12 від 16.02.2012 року, зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами за № 5007 від 03.09.2009 року, виданого ТОВ "Колос" та надано надрокористувачу один місяць для усунення виявлених порушень з моменту відправлення повідомлення (а.с.23-28).

Вказана обставина була доведена до відома позивача, що підтверджується супровідним листом від 27.02.2012 за № 1596/01/14-12 (а.с.68-69).

Через невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу у встановлений строк, на підставі пп. 9 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМ України від 30.05.2011 року за № 615 та відповідно до протоколу за № 7-12 від 19.04.2012 року, спеціальний дозвіл на користування надрами за № 5007 від 03.09.2009 року на видобуток суглинків Чернівського родовища з боку ТОВ "Колос", анульовано згідно наказу Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" від 20.04.2012 року за № 161 (а.с.29-32).

Вказана обставина була доведена до відома позивача супровідним листом від 25.04.2012 за № 3707/03/1412, направленим ТОВ "Колос" (а.с.73).

Перевіривши правомірність висновків суду першої інстанції шляхом всебічного та об’єктивного дослідження матеріалів справи, колегія суддів не погодилась з такими, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. 1,2 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Держгеонадра у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_3 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства

Згідно ст. 2 Кодексу України про надра, його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до ст. 19 зазначеного Кодексу, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Стаття 25 Кодексу України про надра передбачає, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Згідно зі ст. 26 Кодексу України про надра (в редакції станом на час прийняття оскаржуваних наказів), право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених п.п. 1, 2, 3, 7 ч.1 ст. 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється в судовому порядку, чого у даному випадку дотримано не було.

Слід зазначити, що підзаконний нормативний акт (Порядок надання спеціальних дозволів), який встановлює додаткові підстави для припинення користування надрами, не може змінювати умови та вимоги встановлені Кодексом України про надра, відповідно до яких - у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами, за неналежне користування ними, припинення такого права здійснюється в судовому порядку.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у прийнятих Постановах від 19.09.2011р. і 25.06.2011 року, а згодом 10.12.2013 року та 27.10.2015 року (справи №№ 21-164а11, 21-36а11, 21-450а13, 826/8596/14).

Приймаючи спірні накази відповідач керувався пп. 9 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів, а для застосування позасудової процедури анулювання спеціального дозволу на користування надрами відповідач мав обовязково отримати на це згоду позивача.

Проте, відповідач не повідомляв позивача про свої наміри анулювання відповідного дозволу та припинення права позивача на користування надрами, що вимагало б від позивача попередньої підготовки для зупинення виробництва і розірвання договорів на поставку продукції та звільнення усіх працюючих робітників з постановкою таких на облік у районний відділ працевлаштування з виплатою грошових утримань.

Відтак, звернення позивача до суду з даним позовом є підтвердженням того, що останній заперечує такі дії відповідача, а тому питання припинення права позивача на користування надрами мало б вирішуватися лише в судовому порядку.

Водночас, відповідач упереджено та надумано зазначає основною підставою для анулювання дозволу, - невжиття заходів для усунення причин зупинення дії дозволу у встановлений строк, що передбачено та регламентовано підзаконним нормативним актом, «Порядком надання спеціальних дозволів», який не може перечити чи скасовувати вимоги Кодексу України про надра, яким саме і регламентовано вирішення аналогічних спірних правовідносин.

Враховуючи встановленні обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що оскаржувані накази є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки фактично були прийнятті з порушенням зазначеного порядку виписаному в Кодексі України про надра.

Таким чином, висновок суду першої інстанції по даній справі був зроблений при неповному з'ясуванні судом та недоведеності обставин, які мали значення для справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті спору, а у відповідності до вимог ст. 317 КАС України є обов’язковою підставою для скасування постановленого судового рішення і ухвалення нового рішення по справі.

Керуючись ст.229, ст.243, ст.308, ст.310, п.1 ч.2 ст.315, п.п. 1, 3, 4 ч.1 ст.317, ч.1 ст.321, ст.322, ст.325,329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" – задоволити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року у справі №809/817/17 - скасувати та винести нове, яким позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби та надр України від 16.02.2012 року №46 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 03.09.2009 року №5007, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби та надр України від 20.04.2012 року №161 в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 03.09.2009 року №5007, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повне судове рішення складено 22.05.2018 року