Постанова № 74169427, 22.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
345/2641/17
Номер документу
74169427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1964/18 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Сеника Р.П.,

суддів Попка Я.С., Хобор Р.Б.

з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові апеляційну скаргу Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 12 січня 2018 року у справі № 345/2641/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,-

суддя в 1-й інстанції – Якимів Р.В.,

час ухвалення рішення – 12.01.2018 року, не зазначено,

місце ухвалення рішення – м. Калуш,

дата складання повного тексту рішення – 12.01.2018 року,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом посилаючись на те, що з вересня 2016 року відповідачем згідно постанови Калуського міськрайонного суду №345/2157/16-а від 30.06.2016 року йому було переведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Позовні вимоги мотивує тим, що з 01.05.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 1 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", однак розмір пенсії зменшився. Тому ОСОБА_1 19.06.2017 року звернувся до Калуського об’єднаного УПФУ із заявою. Листом від 03.07.2017 №243/К-15, наданого позивачу у відповідь на заяву, повідомлено, що розмір його пенсійної виплати зменшено з 01.05.2017 року до 4002,43 грн., так як при проведенні перерахунку пенсії з 01.05.2017 відповідачем не було враховано доплати за понаднормативний стаж, оскільки ці доплати були включені у 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсійних виплат та зобов’язати повернути недоплачені суми пенсії, починаючи з 01.05.2017 року та виплачувати надалі пенсію із здійсненням її подальших перерахунків у сторону збільшення у відповідності до норм законодавства та проводити доплату за понаднормовий стаж, а також здійснити роз’яснення з даного приводу.

Рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 12 січня 2018 року у справі № 345/2641/17 позовні вимоги задоволено повністю.

Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що вимоги позивача встановити йому підвищення за понаднормовий стаж є безпідставними, оскільки врахувавши таку доплату, його пенсійна виплата буде більша від виплати, що встановлена Законом №345-VI.

Також апелянт вказує, що судом порушено норми матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 12 січня 2018 року у справі № 345/2641/17 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 4 ст. 229, п.2 ч. 1 ст. 311 та ч. 2 ст. 313 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що постановою Калуського міськрайонного суду від 30.06.2016 року по справі 345/2157/16-а позов ОСОБА_1 задоволено та визнано дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до положення ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомога ми відповідно до чинного законодавства протиправними та зобов’язано Калуське об’єднане управління ПФУ здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомога ми відповідно до чинного законодавства з 21.12.2015 року. (а.с. 5-6).

Як вбачається з листа Калуського об’єднаного УПФУ в Івано-Франківській області від 03.07.2017 року № 243/К-15 (а.с. 7), розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 до 01.05.2017 року становив 4381,05 грн. З 01.05.2017 року проведено перерахунок пенсії, після чого розмір її складає 4002,43 грн.

Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що законодавцем та рішеннями суду визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям - три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а також перерахунок та виплату доплати за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства. Тобто, у вказану суму враховуються будь-які надбавки чи доплати до пенсії.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмір 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

З вказаного вище слід зробити висновок, що особи, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мають право на пенсію у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тобто у випадку, якщо після визначення розміру пенсії особи з врахуванням її страхового стажу та заробітку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такий розмір є меншим ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, такій особі встановлюється доплата до вказаного розміру.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2017 року становить 1247 грн, з 1 травня - 1312 грн, з 1 грудня - 1373 грн.

Як видно з матеріалів справи з 21 грудня 2015 року ОСОБА_1 виплачувалась пенсія за віком відповідно до постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 30 червня 2016 року, розмір якої становив 4381,05 грн.. При чому розмір пенсії визначався шляхом додавання до розміру трьох прожиткових мінімумів доплати за понаднормативний стаж та надбавки донорам.

01 травня 2017 року розмір пенсії позивача приведено у відповідність до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та у зв’язку з тим, що розмір такої пенсії обчислений з врахуванням страхового стажу та заробітку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становив менше трьох розмірів прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, йому була здійснена доплата до досягнення вказаного вище розміру.

Щодо посилання позивача на те, що після такого перерахунку відповідач протиправно зменшив розмір його пенсії, то таке є безпідставним, оскільки при виконанні постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 30 червня 2016 року було допущено помилку при обчисленні розміру пенсійної виплати, в результаті чого доплата за понаднормативний стаж враховувалася не в основний розмір пенсії як це передбачено чинним законодавством, а окремо донараховувалась до розміру трьох прожиткових мінімумів встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналізуючи вищенаведені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що встановлення нового розміру прожиткового мінімуму є підставою для перерахунку пенсії, який проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

На підставі встановлених судом обставин після перерахунку з 01.05.2017 року пенсії позивача її розмір зменшився та становить 4002,43 грн. До цього розмір його пенсії становив 4381,05 грн.

На переконання позивача при цьому перерахунку до його пенсії відповідачем не було включено доплату за понаднормовий стаж у розмірі 603,52 грн.

Суд апеляційної інстанції вважає такі твердження хибними, оскільки разом з усіма належними позивачу доплатами його розмір пенсійної виплати не досягає встановлених Законом №345-VI трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а тому відповідачем розмір пенсії (уже разом з усіма доплатами) був розрахований у межах трьох прожиткових мінімумів, встановлених Законом для осіб, які втратили працездатність, тобто проведений у відповідності до вимог Закону №345-VI. Суд першої інстанції не звернув увагу на вказані обставини та прийшов до помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову. Виходячи з викладеного, та враховуючи встановлені по справі обставини, колегія суддів приходить до висновку про те, рішення суду першої інстанції винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 317 КАС України підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є неповне з’ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Керуючись ст. 229, 308, 310, 311, 313, 315, 317, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - задовольнити.

Рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 12 січня 2018 року у справі № 345/2641/17 – скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 23.05.2018 року