
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2824/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Фермерського господарства "Золотий Жайвір" на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року, ухвалене суддею Мартиць О.І. у м.Тернопіль о 13:54, повний текст якого складений 16 березня 2018 року, у справі №819/52/18 за адміністративним позовом Фермерського господарства "Золотий Жайвір" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
12 січня 2018 року позивач - Фермерське господарство "Золотий Жайвір" звернувся до суду із позовом до відповідача - Головного управління ДФС у Тернопільській області, у якому просив визнати протиправним та скасувати наказ заступника начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області ОСОБА_1 №17 від 04.01.2018 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки».
В обґрунтування позовних вимог, покликаючись на абз.1 п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, зазначає, що єдиною законною підставою для проведення документальної планової перевірки визначено включення платника податків до плану-графіку проведення планових документальних перевірок на поточний рік, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну полаткову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитись такі документальні планові перевірки.
Ознайомившись із планом-графіком проведення планових документальних перевірок, який було розміщено 22 грудня 2017 року на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України, позивачем встановлено, що Фермерське господарство "Золотий Жайвір" до плану-графіку проведення документальний планових перевірок платників податків на 2018 рік не включено. Тобто, на думку позивача, оскільки оскаржуваний наказ №17 від 04.01.2018 суперечить розміщеному 22.12.2017 на офіційному веб-сайті ДФС плану-графіку проведення планових документальних перевірок, відсутні правові підстави для проведення документальної планової перевірки Фермерського господарства "Золотий Жайвір" контролюючими органами у 2018 році.
Крім того, позивач зазначає, що підставами для винесення оскаржуваного наказу зазначені: план-графік проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на третій квартал 2017 року; службова записка заступника начальника управління - начальника управління аудиту ГУ ДФС у Тернопільській області від 04.01.2018 №3/19-00-14-01-11.
Включення платника податків до плану-графіка проведення планових документальних перевірок на третій квартал 2017 року не узгоджується із наказом щодо проведення такої перевірки у січні 2018 року, тобто в першому кварталі 2018 року, відтак позивач вважає наказ заступника начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області ОСОБА_1 №17 від 04.01.2018 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова мотивована тим, що відповідач при винесенні оскаржуваного наказу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством та Конституцією України, а наказ Головного управління ДФС №17 від 04.01.2018 «Про проведення документальної, планової виїзної перевірки» відповідає вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 12.07.2017 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ №1238 "Про проведення документальної планової перевірки", яким визначено провести з 31.07.2017 документальну планову виїзну перевірку ФГ "Золотий Жайвір" (ЄДРПОУ 35578504) за період з 01.04.2014 по 31.03.2017 тривалістю 10-ть робочих днів, з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства, керуючись нормами пп.20.1.4 п.201.1 ст.20, п.75.1 ст.75, ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями.
Підставою для призначення вказаної перевірки було включення ФГ "Золотий Жайвір" до плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на третій квартал 2017 року.
14.07.2017 податковим органом надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію вищевказаного наказу від 12.07.2017 №1238 та письмове повідомлення №198 із зазначенням дати початку проведення перевірки - 31.07.2017, яке отримано представником платника податку - 19.07.2017.
Посадовими особами Головного управління ДФС у Тернопільській області на виконання вимог наказу від 12.07.2017 №1238 та на підставі направлень на перевірку від 28.07.2017 здійснено виїзд за місцем здійснення господарської діяльності ФГ "Золотий Жайвір" в с.Городниця, Підволочиського району, Тернопільської області з метою приступити до проведення документальної перевірки.
За наслідками виїзду за місцем здійснення господарської діяльності ФГ "Золотий Жайвір" працівниками контролюючого органу складено акт від 31.07.2017 №5053/19-00-14-01/35578504 про неможливість проведення планової виїзної перевірки ФГ "Золотий Жайвір" у зв'язку з відсутністю посадових осіб за юридичною адресою та передано оперативному підрозділу Головного управління ДФС у Тернопільській області запит на розшук відповідних осіб.
09.08.2017 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ №1466 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки".
10.08.2017 працівниками Головного управління ДФС у Тернопільській області здійснено виїзд на адресу ФГ "Золотий Жайвір" (с. Городниця, Підволочиський район, Тернопільська область) з метою вручення вищевказаного наказу та складено акт відмови від допуску до проведення перевірки від 10.08.2017 №5219/19-00-14-01/35578504.
Як наслідок, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області 16.08.2017 прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ФГ "Золотий Жайвір".
З метою проведення документальної планової перевірки передбаченої в плані-графіку на третій квартал 2017 року, Головне управління ДФС у Тернопільській області листом від 11.09.2017 за №5579/10/19-00-14-01-13/12928 звернулося до ФГ "Золотий Жайвір" щодо інформування контролюючого органу про дату допуску посадових осіб контролюючого органу для проведення документальної планової перевірки.
У відповіді на лист від 29.09.2017 ФГ "Золотий Жайвір" повідомило, що за наявності законних підстав для цього та у випадку пред'явлення належним чином оформлених документів, якими буде передбачено право на проведення такої перевірки, посадовими особами ФГ "Золотий Жайвір" буде допущено уповноважених посадових осіб контролюючого органу для проведення документальної перевірки.
27.10.2017 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ №2150 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" ФГ "Золотий Жайвір" з 31.10.2017. З метою вручення даного наказу, посадовими особами контролюючого органу здійснено виїзд за місцем здійснення господарської діяльності ФГ "Золотий Жайвір" в с.Городниця, Підволочиського району, Тернопільської області. За наслідками виїзду встановлено відсутність посадових осіб ФГ "Золотий Жайвір" за юридичною адресою, про що складено акт від 31.10.2017 №6842/19-00-14-01/35578504.
15.11.2017 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ №2273 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" ФГ "Золотий Жайвір" з датою початку перевірки - 04.12.2017.
21.11.2017 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області надіслано платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення повідомлення №324 про початок перевірки з 04.12.2017 та копію наказу від 15.11.2017 №2273.
04.12.2017 при здійсненні виїзду за місцем здійснення господарської діяльності ФГ "Золотий Жайвір" в с. Городниця, Підволочиського району, Тернопільської області посадовими особами контролюючого органу встановлено відсутність посадових осіб ФГ "Золотий Жайвір" за юридичною адресою, про що складено акт від 04.12.2017 №7423/19-00-14-01/35578504 та передано оперативному підрозділу Головного управління ДФС у Тернопільській області запит на розшук відповідних осіб.
04.01.2018 заступником начальника Головного управлінням ДФС у Тернопільській області ОСОБА_1 видано наказ №17 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" та 04.01.2018 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області надіслано платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення повідомлення №357 про початок перевірки з 15.01.2018 та копію наказу від 04.01.2018 №17.
Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видані направлення уповноваженим особам №63 від 12.01.2018, №64 від 12.01.2018, №65 від 12.01.2018 на проведення документальної перевірки позивача із зазначенням її мети: дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2014 по 31.03.2017.
15.01.2018 працівниками Головного управління ДФС у Тернопільській області здійснено виїзд на адресу ФГ "Золотий Жайвір" (с. Городниця, Підволочиський район, Тернопільська область) з метою проведення перевірки, за наслідками якого встановлено відсутність посадових осіб ФГ "Золотий Жайвір" за юридичною адресою, про що складено акт від 15.01.2018 року №187/19-00-14-01/35578504 та передано оперативному підрозділу Головного управління ДФС у Тернопільській області запит на розшук відповідних осіб.
Позивач, вважаючи наказ Головного управління ДФС у Тернопільській області
№17 від 04.01.2018 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" протиправним, звернувся до суду з вимогою про його скасування.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.
Так, відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - ПК України) встановлено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення
Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
В розумінні пп.75.1.2 п. 75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до вимог п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно з п.77.2 ст.77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (п.77.4 ст. 77 ПК України).
Відповідно до абз. 1-4 п.81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
-направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
-копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
-службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Відповідно до абз.5 п.81.1 ст.81 ПК України непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється (абз.8 п.81.1 ст. 81 ПК України).
Згідно з п.81.2 ст. 81 ПК України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
В межах спірних правовідносин дослідженню підлягають підстави правомірності винесення контролюючим органом оскаржуваного наказу №17 від 04.01.2018 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» та відповідність дій контролюючого органу закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям.
Статтею 16 ПК України визначено обов'язки платників податків. Зокрема відповідно до пп. 16.1.9 п. 16.1 цієї статті платник податків зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст. 90 КАС України).
Підставою для призначення перевірки відповідно до наказу Головного управлінням ДФС у Тернопільській області "Про проведення документальної планової перевірки"№1238 від 12.07.2017 зазначено включення ФГ "Золотий Жайвір" до плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на третій квартал 2017 року.
Судом встановлено, документальна планова виїзна перевірка на підставі наказу від 04.01.2018 №17 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" ФГ "Золотий Жайвір" (як і накази від 09.08.2017 №1466, від 27.10.2017 №2150, від 15.11.2017 №2273) була призначена Головним управлінням ДФС у Тернопільській області в межах плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на третій квартал 2017 року та реалізації наказу від 12.07.2017 №1238 "Про проведення документальної планової перевірки" (який є чинним) з метою виконання контролюючим органом своїх функцій щодо проведення перевірок та для встановлення нових термінів проведення перевірки, оскільки терміни встановлені в наказі від 12.07.2017 №1238 минули.
Із наявних в матеріалах справи доказів слідує, що посадовими особами ФГ «Золотий жайвір» всупереч вимог абз.6 п.81.1 ст.81 ПК України чинились перешкоди законній діяльності посадових осіб контролюючого органу під ча виконання ними службових обов'язків, зокрема щодо проведення перевірки.
Зазначені обставини підтверджені також свідченнями свідка ОСОБА_2 у судовому засіданні, наданими суду першої інстанції, який як головний державний ревізор-інспектор відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС в Тернопільській області згідно направлень здійснював виїзди для проведення документальної планової виїзної перевірки ФГ "Золотий жайвір".
Враховуючи наведене, колегія суддів не бере до уваги покликання скаржника щодо неможливості проведення передбаченої у плані-графіку на третій квартал 2017 року перевірки у січні 2018 року, оскільки передбачена у плані-графіку на третій квартал 2017 року планова документальна перевірка ФГ "Золотий Жайвір" не була проведена з вини позивача, а оскаржуваний наказ Головного управління ДФС у Тернопільській області "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" №17 від 04.01.2018 не суперечить нормам ст. 77 ПК України, якими регламентовано порядок проведення документальних планових перевірок, прийнятий повноважною особою та відповідає визначеним ч.2 ст.2 КАС України критеріям.
На підставі аналізу норм законодавства та обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відповідач при винесенні оскаржуваного наказу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством та Конституцією України, а позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу заступника начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області ОСОБА_1 №17 від 04.01.2018 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись статтями 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Золотий Жайвір" залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року у справі №819/52/18 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І. В. Глушко судді О. О. Большакова В. Я. Макарик Постанова складена в повному обсязі 22.05.2018.