Постанова № 74168659, 15.05.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
808/2960/17
Номер документу
74168659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

15 травня 2018 рокусправа № 808/2960/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Добродняк І.Ю.

судді: Бишевська Н.А. Семененко Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року (суддя Прасов О.О.)

у справі № 808/2960/17

за позовом ОСОБА_1

до Тимчасово виконуючого обов'язки військового комісаріата Запорізького обласного військового комісаріату полковника Мойко Олександра Олександровича, Запорізького обласного військового комісаріату

про визнання протиправними та скасування п.11 наказу № 554 від 11.09.2017,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тимчасово виконуючого обов'язки військового комісаріату Запорізького обласного військового комісаріату полковника Мойка Олександра Олександровича, Запорізького обласного військового комісаріату, в якому просив визнати протиправним та скасувати пункт 11 наказу № 554 від 11.09.2017 «Про підсумки відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у серпні 2017 року та завдання на вересень 2017 року».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» прийняття на військову службу за контрактом здійснюється в добровільному порядку. Сам факт неповного виконання Хортицьким районним військовим комісаріатом м.Запоріжжя планового завдання відбору на військову службу за контрактом офіцерів запасу у серпні 2017 року не може свідчити про незадовільну організацію роботи щодо забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом. В оскаржуваному наказі не тільки не доведено факт вчинення дисциплінарного правопорушення, а й не міститься доказів факту самої події правопорушення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року позов задоволено з тих підстав, що наказ № 554 від 11.09.2017 в частині накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення прийнято необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, оскільки контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України - це письмова угода і одним із основних підстав для його укладення є вільне волевиявлення сторін, тому позивач не міг без вільного волевиявлення офіцерів запасу примусово укладати з ними контракти про проходження військової служби у Збройних Силах України. При цьому надані до суду відповідачами документи не свідчать про повну бездіяльність позивача при забезпеченні добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у серпні 2017 року. Крім того, у наказі № 554 від 11.09.2017 чітко не зазначені підстави для його винесення, не вказано який пункт, статтю і якого нормативного документа порушив саме ОСОБА_1 (а не інші, також, зазначені в наказі офіцери).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Запорізький ОВК подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду як таке, що винесене з порушенням норм матеріального та процесуальні права, та прийняти нове рішення - про відмову у задоволенні позову.

Відповідач-2 наполягає на тому, що накладення дисциплінарного стягнення на підполковника ОСОБА_1 є таким, що відповідає вимогам Дисциплінарного статуту ЗСУ, оскільки останній не тільки не впроваджував власну методику відбору кандидатів на прийняття на військову службу контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу, а й ще не виконував заходів, які були визначені йому вищим командуванням, і такий стан справ призвів до систематичного невиконання Хортицьким РВК завдання по відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у 2017 році.

При цьому відповідач звертає увагу, що після отримання наказу військового комісара Запорізького ОВК від 28.07.2017 № 448 позивач жодних доповідей не здійснював стосовно неспроможності виконати отриманий наказ або про його невідповідність нормативно-правовим актам.

Відповідач-1 підтримав апеляційну скаргу відповідача-2, зауважуючи, що саме військовий комісар відповідає за добір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом підлеглого військового комісаріату, який позивачем у заявленому обсязі не проведено, а відтак застосування до позивача дисциплінарно стягнення у вигляді догани є обґрунтованим.

ОСОБА_1 проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржену постанову суду першої інстанції правомірною, зазначає про відсутність його вини у не виконанні добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом у заявленому обсязі.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, підполковник ОСОБА_1 у вересні 2015 року призначений військовим комісаром Хортицького РВК м.Запоріжжя (а.с.12, 13, 49), до обов'язків якого входило, зокрема, виконання Планових завдань з відбору та прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із запасу з військових комісаріатів для комплектування посад офіцерського складу Збройних Сил України на 2017 рік.

Телеграмою Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (ЗСУ) від 20.01.2017 № 116/9/913 певним підрозділам ЗСУ надіслано Планове завдання з прийняття громадян України на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу Збройних Сил України у І кварталі 2017 року, та від військових комісарів обласних військових комісаріатів, серед іншого, вимагалось до 27 січня 2011 року відповідно до планового завдання провести розподіл та визначити районним (міським) військовим комісаріатам завдання з прийняття на військову службу за контрактом офіцерів запасу на І квартал 2017 року (а. с.40-43, 97-99).

Телеграмою військового комісара Запорізького ОВК від 27.01.2017 від військових комісарів Р(М)ВК з метою запобігання витоку інформації вимагалось провести роз'яснювальну роботу з особовим складом про заборону використання службовими особами у місцях проходження служби абонентських поштових скриньок електронної пошти мережі Інтернет та наказано взяти на особливий контроль видалення військовослужбовцями профілів користувачів у соціальних мережах (ВКонтакте, Однокласники, Facebook, Twitte, тощо) (а. с.145, 146).

03.07.2017 військовим комісарам обласних військових комісаріатів направлено телеграму т. в. о. начальника штабу - першого заступника командира військової частини В72924 № 1314/61/2517, до якої додано орієнтовне Планове завданням з відбору та прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із запасу з військових комісаріатів для комплектування посад офіцерського складу Збройних Сил України у ІІІ кварталі 2017 року (а. с.44-47).

Контроль за виконаним вимог цього Планового завдання покладено на військових комісарів ОВК (п.2 вказаної телеграми).

Телеграмою від 05.07.2017 надіслано Уточнене планове завданням з відбору та прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із запасу з військових комісаріатів для комплектування посад офіцерського складу ЗСУ у ІІІ кварталі 2017 року (а. с.61, 62).

28.07.2017 військовим комісаром Запорізького ОВК видано наказ № 448 «Про підсумки відбору для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у липні 2017 року та завдань на серпень, вересень 2017 року» (а. с.51-55), надісланий телеграмою від 31.07.2017 на адресу Р(М)ВК (а. с.50).

Даним наказом від 28.07.2017 № 448 з метою гарантованого комплектування військових частин бойового складу офіцерами запасу за рахунок прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу, недопущення зриву виконання планового завдання на III квартал 2017 року зобов'язано військових комісарів Р(М)ВК:

- проаналізувати ефективність заходів, що проводяться на території відповідальності Р(М)ВК з рекламування, відбору та прийняття громадян України на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;

- організувати вивчення особисто та посадовими особами Р(М)ВК сучасних методів набору кадрів;

- провести реєстрацію військових комісаріатів на спеціалізованих сайтах пошуку роботи (work.ua, rabota.ua, OLX та інш.), як роботодавця, розміщення оголошень про вакансії та активний пошук кандидатів (вивчення резюме, визначення потенційних кандидатів, які відповідають критеріям служби у Збройних Силах, зв'язок з ними та пропонування укладання контракту);

- організувати створення в розповсюджених соціальних мережах Facebook, Twitter, Instagram та ін. персональних сторінок, рекламування та пошук кандидатів через соціальні мережі;

- вжити заходів щодо створення у військових комісаріатах повної електронної бази даних офіцерів запасу з їх контактними даними, систематичного зв'язуватись з офіцерами запасу та інформувати їх про вакансії та умови проходження служби;

- проаналізувати ефективність заходів, що були вжиті раніше, з рекламування в засобах масової інформації, масової розсилки СМС-повідомлень, розповсюдження рекламної продукції на вулицях, розміщення реклами в громадському транспорті. Продовжити ті заходи, що дають найкращий результат;

- продовжити співпрацю з центрами зайнятості населення, участь в ярмарках вакансій;

- встановити взаємодію з кафедрами військової підготовки при Запорізькому національному технічному університеті, Запорізькому медичному університеті з питань отримання відомостей про студентів, які проходять курс підготовки за програмою офіцерів запасу, проводити рекламування та відбір потенційних кандидатів для проходження військової служби за контрактом осіб офіцерського складу починаючи з моменту вступу до військової кафедри;

- вжити заходів щодо підвищення кваліфікації посадових осіб кадрових органів, оформлення особових справ кандидатів здійснювати у відповідності до вимог Директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 07.02.2016 № Д-05, розпоряджень начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, розпоряджень військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату;

- забезпечити максимальне сприяння кандидатам в оформлені особових справ, отримання довідок, не допустити зволікань та нечемного поводження з кандидатами з боку посадових осіб Р(М)ВК.

Пунктом 2 вказаного наказу визначено Планове завдання з комплектування посад офіцерського складу для Хортицького РВК у серпін 2017 року - 3 особи.

Відповідальність за виконання Планового завдання щодо відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у III кварталі покладено особисто на військових комісарів Р(М)ВК (п.3 наказу військового комісару Запорізького ОВК від 28.07.2017 № 448).

22.08.2017 військовим комісаром Хортицького РВК підполковником ОСОБА_1 подано військовому комісару Запорізького ОВК рапорт, в якому ОСОБА_1 доповів стосовно офіцерів, що при здійсненні заходів щодо оповіщення було встановлено, що деякі офіцери категорично відмовляються приймати участь у зборах, щодо інших, то можливість розшуку офіцерів за вказаним місцем їх проживання відсутня.

Причиною такого становища є відсутність начальника відділення офіцерів запасу і кадрів (посада вакантна) та перебування тривалий час на лікарняному головного спеціаліста відділення Крапивіної Т.І. На сьогоднішній день призначити відповідального військовослужбовця Хортицького РВК на зазначену вакантну посаду є не можливим.

Одночасно ОСОБА_1 просив відкомандирувати офіцера на посаду начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Хортицького РВК для виконання завдань з призову на навчальні збори, поновлення на військовому обліку, призову офіцерів на строкову військову службу (а. с.100).

При цьому матеріали справи містять:

- наказ військового комісара Хортицького РВК № 66 від 07.08.2017 ОСОБА_1 про виключення зі списків особового складу начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Хортицького РВК ОСОБА_4 у зв'язку вибуттям на нове місце служби та про тимчасове покладення виконання обов'язків за вказаною посаду на солдата ОСОБА_5, водія відділення забезпечення Хортицького РВК (а. с.102,103, 137, 140);

- наказ військового комісара Хортицького РВК № 53 від 30.06.2017 ОСОБА_1 про вибуття у щорічну відпустку головного спеціаліста відділу офіцерів запасу і кадрів Крапивіної Т. І. (а. с.105, 106);

- наказ військового комісара Хортицького РВК № 60 від 19.07.2017 ОСОБА_1 про вибуття на лікування головного спеціаліста відділу офіцерів запасу і кадрів Крапивіної Т. І. (а. с.104, 138);

- довідка Хортицького РВК про укомплектованість відділення офіцерів запасу і кадрів Хортицького РВК з січня 2017 року, згідно з якою начальник цього відділення 07.08.2017 вибув на нове місце служби, а головний спеціаліст - з 17.07.2017 по 25.09.2017 знаходилась на лікуванні; на даний час посада начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Хортицького РВК вакантна (а. с.144).

01.09.2017 т. в. о. військового комісара Запорізького ОВК полковником Мойком О. О. виданий наказ № 554 «Про підсумки відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у серпні 2017 року та завдання на вересень 2017 року», в якому, зокрема, зазначено:

- відповідно до вимог розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20.01.2017 № 116/9/913 у серпні 2017 року військові комісаріати області виконували заходи щодо рекламування, відбору та оформлення документів для прийняття громадян України на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, в обсязі встановленому розпорядженням військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату від 05.07.2017 № 2180/883/М;

- у Хортицького РВК планове завдання на III квартал 2017 з прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу - 5; планове завдання на серпень 2017 р. - 3; прийнято на військову службу з 01.08.2017 (з урахуванням оформлених та направлених о/с) - 2; виконання планового завдання за серпень 2017 - 67 %;

- незадовільно була організована робота в Василівському РВК, Веселівському РВК, Вільнянському РВК, Гуляйпільському РВК, Енергодарському ОМВК, Запорізькому ОМВК, Кам'янка-Дніпровському РВК, Новомиколаївському РВК, Пологівському РВК, Хортицькому РВК, Чернігівському РВК, Шевченківському РВК. Причинами такого стану справ є: шаблонний підхід та використання неефективних, застарілих способів рекламування, здебільшого розклеювання паперових оголошень; відсутність в військових комісаріатах актуальної бази даних офіцерів запасу з їх контактними даними. Цілеспрямована робота щодо систематичного зв'язку з офіцерами запасу та запропонування їм посад у військових частинах, своєчасне інформування про вакансії та умови проходження служби у більшості військових комісаріатах не проводиться (за липень, серпень викликано 20%); незнання посадовими особами військовими комісаріатів сучасних методів набору кадрів (рекрутінгу), не повне, поверхове використання можливостей інтернет-ресурсів, засобів масової інформації; відсутність системної роботи з вищими навчальними закладами щодо відбору випускників (відсутні заходи щодо рекламування військової служби за контрактом серед випускників військових кафедр під час проведення навчальних зборів); слабке знання керівних документів та помилки в оформленні особових справ кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, що призводить до затягування термінів прийняття кандидатів на військову службу. З метою гарантованого комплектування військових частин бойового складу офіцерами запасу за рахунок прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу, недопущення зриву виконання планового завдання на III квартал 2017 року.

Пунктом 11 вказаного наказу від 01.09.2017 № 554 на військового комісара Хортицького РВК підполковника ОСОБА_1 за незадовільну організацію роботи щодо забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у серпні 2017 року, накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани (а. с.15-17, 56-60).

В подальшому, після винесення наказу від 01.09.2017 № 554, а саме: 24.10.2017 комісією Запорізького ОВК проведена позапланова перевірка стану роботи з відбору офіцерів запасу на контракту службу та за призовом у Хортицькому РВК, за результатами якої складений відповідний акт, затверджений т. в. о. військового комісара Запорізького ОВК полковником Мойком О. О. (а. с.90-93).

В даному акті зазначено, зокрема, про виявленні недоліки у роботі Хортицького РВК: у Журналі бесід з кандидатами (розпочатий 01.01.2016) встановлено 52 запису бесід з офіцерами запасу; останній запис - 17.10.2016; військовий комісар бесід не проводив, проводив начальник відділення офіцерів запасу і кадрів; відсутній план проведення агітаційної роботи на 2017 рік, який повинен містити схеми розповсюдження оголошень, об'яв; в Центрі зайнятості відсутні агітаційні матеріали, щодо наявності вакантних посад офіцерів у військових частинах; відсутній наказ військового комісара про призначення відповідальної особи за призовом офіцерів запасу на військову службу за контрактом, також відсутні щомісячні та щоквартальні накази; у функціональних обов'язках посадових осіб відділення офіцерів запасу і кадрів не визначено завдань щодо добору офіцерів запасу на контракт; бесіди з випускниками військової кафедри ЗНТУ не проводились; відсутня звітність щодо масової розсилки CMC-повідомлень, розповсюдження рекламної продукції на вулицях, розміщення реклами в громадському транспорті; відсутня реєстрація РВК на спеціалізованих сайтах пошуку роботи (work.ua, rabota.ua, OLX та інш.), як роботодавця; розповсюдження агітації в соціальних мережах Facebook, Twitter, Instagram та інш. персональних сторінок, рекламування та пошук кандидатів через соціальні мережі не організоване; участь в ярмарках вакансій не приймають.

Наказом т. в. о. військового комісара Запорізького ОВК полковником Мойка О. О. № 747 від 01.12.2017 з військового комісара Хортицького РВК підполковника ОСОБА_1 знято раніше накладене стягнення (догану, оголошену наказом військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату від 01.09.2017 № 554) як таке, що відіграло свою виховну роль (а.с.131-134).

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про задоволення позову.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За положеннями ч.2 ст.2 Закону № 2232-XII проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (ч.4 ст.2 Закону № 2232-XII).

Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

Відповідно до п.2 Положення № 1153/2008 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.

У добровільному порядку громадяни проходять:

військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також вищих навчальних закладах, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів);

військову службу за контрактом осіб рядового складу;

військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2.

У відповідності до абз.1 п.2.16 р.II Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міноборони України від 10.04.2009 № 170, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за № 438/16454 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються придатні до військової служби за станом здоров'я громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу в Збройних Силах України та які відповідають вимогам, визначеним законодавством.

Визначення контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України наведено в абз.1 п.8 Положення про положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 № 1053/2001 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), згідно з яким контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України - письмова угода, що укладається між громадянином України і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.

Контракт укладається за зразком, що додається, у двох примірниках, підписується особою, яка вступає на військову службу або продовжує військову службу за контрактом, і посадовою особою Збройних Сил України, зазначеною у пункті 9 цього Положення, скріплюється гербовою печаткою військової частини, органу військового управління, установи, організації, військового навчального закладу (далі - військова частина) і зберігається у кожної із сторін. Контракт є підставою для видання наказу по особовому складу про зарахування особи до Збройних Сил України і призначення її на посаду (абз.2 п.8 вищевказаного Положення).

Виходячи з наведених правових норм, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що одним із основних умов для укладення контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України є вільне волевиявлення сторін такого контракту, без наявності якої зі сторони офіцерів запасу позивач не міг укладати з ними контракти про проходження військової служби у ЗСУ на виконання планового завдання на серпень 2017 р.

Згідно з п.1 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389 (тут і надалі - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.

За приписами абз.1 п.3 Положення про військові комісаріати військові комісаріати очолюють військові комісари, які організовують діяльність комісаріатів.

У п.8 Положення про військові комісаріати визначено, що завданням військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Також у п.9 Положення про військові комісаріати передбачено, що військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань, зокрема, проводять рекламно-агітаційну, інформаційно-роз'яснювальну роботу, проводять добір та направлення громадян до військових частин для проходження військової служби за контрактом, а також для вступу до вищих військових навчальних закладів або вищих навчальних закладів, що мають військові навчальні підрозділи, надають командирам військових частин інформацію про військовозобов'язаних, які перебувають на обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві.

В свою чергу, у п.15 Положення про військові комісаріати встановлено, що військовий комісар зобов'язаний: забезпечувати виконання особовим складом військового комісаріату поставлених перед ним завдань.

Отже, до обов'язків військового комісару входить функції з проведення добору та направлення громадян до військових частин для проходження військової служби за контрактом, реалізація яких здійснюється, зокрема, шляхом поставлення завдання перед підпорядкованим особовим складом.

При цьому в абз.2 ст.8 Положення про військові комісаріати районні, об'єднані районні, міські, об'єднані міські, військові комісаріати підпорядковуються відповідному обласному військовому комісаріату, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Відповідно до п.37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.99 № 548-XIV, військовослужбовець зобов'язаний неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін.

Про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов'язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання. Якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному обсязі, він про це зобов'язаний доповісти вищезазначеним особам негайно.

Таким чином, законодавець встановлює обов'язок військовослужбовця виконувати у визначений термін віддані йому накази. Водночас, законодавець передбачає можливість невиконання відданого наказу за наявності певних причин, про які військовослужбовець має повідомити командирові (начальникові).

З наведених вище обставин справи вбачається, що Хортицьким РВК планове завдання на III квартал 2017 року виконано на 67 %, тобто завдання виконано не у повному обсязі.

Рапортом від 22.08.2017 ОСОБА_1 повідомив безпосереднього начальника - військового комісара Запорізького ОВК, про неможливість повного виконання планового завдання на серпень 2017 року в частині забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, навівши причини такого невиконання - неукомплектованість відділення офіцерів запасу і кадрів Хортицького РВК, що підтверджується матеріалами справи.

Тобто позивач дотримався вимог п.37 Статуту щодо повідомлення безпосереднього начальника про неможливість повного виконання поставленої задачі у встановлений строк з огляду на наявність об'єктивних причин, що, в свою чергу, спростовує доводи скаржника щодо відсутності доповідей позивача чи повідомлення про неможливість виконання наказу вищестоящого командира.

У п.26 Статуту встановлено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно з п.п.68, 69 Дисциплінарного статут Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.99 № 551-XIV, на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження в посаді; е) пониження військового звання на один ступінь; є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; ж) позбавлення військового звання.

На вищих офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження у посаді.

При цьому у п.86 Дисциплінарного статуту ЗСУ якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

З огляду на приписи ч.2 ст.77 КАС України, а також вищевикладені обставини справи, апеляційний суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено, що при вирішенні питання щодо наявності підстав для застосування до позивача дисциплінарного стягнення, відповідачами були враховані характер та обставини вчинення правопорушення, а також встановлена вина саме позивача у неповному виконанні планового завдання з комплектування військових частин бойового складу офіцерами запасу за рахунок прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу, у серпні 2017 року.

Враховуючи, що виконання плавного завдання залежить не тільки від дій позивача, а й від волевиявлення офіцерів запасу, та приймаючи до уваги часткове виконання Хортицьким РВК планового завдання на серпень 2017 року і дотримання позивачем порядку інформування безпосереднього начальника про неможливість повного виконання цього завдання з огляду на документально підтверджену наявність об'єктивних причин такої неможливості, апеляційний суд вважає рішення про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності (п.11 наказу № 554 від 01.09.2017) таким, що прийняте відповідачем необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Крім того, в наказі від 01.09.2017 № 554 відсутнє зазначення конкретних дій або бездіяльності, які були допущені саме позивачем, не встановлено, які правові норми, накази порушено позивачем, а також норма чинного законодавства, на підставі якої до позивача застосовано саме обраний вид дисциплінарного стягнення - догану.

Отже, з огляду на викладене, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції під час розгляду справи в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні, у зв'язку з чим апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Стосовно заявленого позивачем клопотання про присудження на його користь понесених витрат на професійну правничу допомогу апеляційний суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За положеннями ч.1, п.1 ч.3 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

За правилами ч.ч.1, 2 ст.134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Позивачем надано апеляційному суду докази понесених ним витрат на професійну правничу допомогу на стадії апеляційного перегляду справи у загальному розмірі 1615 грн. (а. с.211-219), які відповідають встановленим ч.5 ст.134 КАС України вимогам щодо співмірності, тому з урахуванням наведених вище правових норм підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького обласного військового комісаріату.

Керуючись ст.ст.134,139, ст. 310, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року у справі № 808/2960/17 залишити без змін.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького обласного військового комісаріату витрати, пов'язані з розглядом справи, - витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1615 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко