Рішення № 74168375, 22.05.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
812/983/18
Номер документу
74168375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/983/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Петросян К.Є.,

при секретарі судового засідання - Грищенко М.І.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

04 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області (далі УПФУ в м.Лисичанську або відповідач), в обґрунтування якого зазначено наступне.

11.08.2017 позивач звернулась до УПФУ в м.Лисичанську із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надала документи, які засвідчують особливий статус особи.

На підставі поданих позивачем документів, УПФУ в м.Лисичанську прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 07.11.2017 за № 2555, у зв'язку із тим, що, на думку відповідача, позивачем не підтверджено безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Запропоновано ОСОБА_1 надати до УПФУ в м.Лисичанську документи, що підтверджують факт безпосередньої участі в АТО, забезпечення її проведення, на підставі яких позивачу встановлено статус учасника бойових дій, а також документи, які підтверджують безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районі її проведення.

Позивач вважає рішення відповідача про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком протиправним та таким, що підлягає скасуванню з підставі того, що УФПУ в м.Лисичанську були надані документи, які підтверджують безпосереднє залучення ОСОБА_1 до виконання завдань антитерористичної операції в районі її проведення.

У зв'язку із викладеним, просить суд визнати дії УПФУ в м.Лисичанську Луганської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до абзаца шостого пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправним; зобов'язати УПФУ в м.Лисичанську Луганської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до абзаца шостого пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою суду від 05.04.2018 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 в порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 26.04.2018.

Ухвалою суду від 26.04.2018 витребувано додаткові докази по справі, у зв'язку із невиконанням відповідачем ухвали від 26.04.2018 в частині надання документів та зобов'язано відповідача надати суду рішення від 07.11.2017 щодо відмови у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком та заяву позивача про призначення пенсії за віком зі всіма матеріалами, які стали підставою для винесення рішення про відмову, а також додані позивачем до заяви документи.

До початку слухання справи представник позивача звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача 25.04.2018 через канцелярію суду надав відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, яким просив відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне (а.с.36-37).

ОСОБА_1 звернулася до управління із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення » Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач разом із заявою надала документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника бойових дій від 08.04.2016 № 099063; довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 18.02.2016 № ВОС-1098, видану Луганським обласним військовим комісаріатом; військовий квиток від 18.05.2015 серії НОМЕР_2; довідку про перебування на військовій службі від 27.03.2017 № 148-8, видану Лисичанським міським військовим комісаріатом; копію Архівного витягу Галузевого державного архіву Міноборони та копію короткочасного контракту про проходження громадянами країни військової служби у Збройних Силах України.

На підставі наданих документів, управлінням прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 07.11.2017 № 2555 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» у зв'язку із тим, що не підтверджена безпосередня участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Для вирішення питання призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу запропоновано надати управлінню документи, що підтверджують факт безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, а також документи, що підтверджують безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районі її проведення.

УПФУ в м.Лисичанську було зроблено запит від 11.10.2017 № 10384/02-31 до Антитерористичного центру в м.Краматорськ стосовно витребування витягу за наказу щодо залучення до участі в антитерористичній операції ОСОБА_1, однак відповідь на даний час не надійшла.

Також, управлінням було надіслано запит 20.02.2018 вих. № 1192/02-33 до Міністерства оборони України, Лисичанського міського військового комісаріату щодо надання копій наказів, зазначених як на підставу у довідці № 852д від 29.11.2017 про безпосередню участь особи в антитерористичні операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності. Надані витяги з наказів засвідчують, що солдат ОСОБА_1 на протязі служби відбувала у відпустки та звільнялась від виконання службових обов'язків, у зв'язку із хворобою, але не підтверджують безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районі її проведення.

З урахуванням викладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та здійснювати розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд дійшов до такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних Силах України на підставі короткочасного контракту з Міністерством оборони України в особі Військового комісара Луганського обласного військового комісаріату, що набрав чинності з 20.03.2015 (а.с.12-14).

Згідно довідки від 18.02.2016 № ВОС-1098, виданої Луганським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 в період з 23.03.2015 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (а.с.10).

Відповідно до посвідчення від 08.04.2016 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є учасником бойових дій. (а.с.8).

11.08.2017 ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м.Лисичанську із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів Україні» щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» від 18.10.2016 № 1683-VІІІ (а.с.60-61).

07.11.2017 за № 2555 відповідачем за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 винесено рішення про відмову в призначенні пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів Україні» щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» від 18.10.2016 № 1683-VІІІ (а.с.57а-59).

Відповідно до вказаного рішення, позивачу відмовлено у призначенні пенсії з підстав того, що не підтверджена безпосередня участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Положеннями частини 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною дев'ятою статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Зі змісту абзацу шостого пункту 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.

Згідно із пунктом 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року затверджено «Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення».

В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.

Видача відповідних документів про участь у бойових діях та районах проведення таких дій покладено на командування відповідних військових формувань, а не на військові комісаріати.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що позивачем разом із заявою про призначення пенсії були надані відповідачу наступні документи:

- посвідчення учасника бойових дій від 08.04.2016 № 099063;

- довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 18.02.2016 № ВОС-1098, видана Луганським обласним військовим комісаріатом;

- військовий квиток від 18.05.2015 серії НОМЕР_2;

- довідка про перебування на військовій службі від 27.03.2017 № 148-8, видана Лисичанським міським військовим комісаріатом;

- копія Архівного витягу Галузевого державного архіву Міноборони та копію короткочасного контракту про проходження громадянами країни військової служби у Збройних Силах України.

Крім того, суд звертає увагу, що на виконання вимог ухвали суду від 26.04.2018 про витребування доказів, УПФУ в м.Лисиачанську надано всі матеріали, які стали підставою для винесення рішення про відмову, а також додані позивачем до заяви документи (а.с.56-87).

З наданих документів вбачається, що в наявності відповідача були також: довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 29.11.2017 № 3-852-д із зазначенням конкретних періодів участі, а також витяги з наказів, зазначені як підстава у довідці № 852д від 29.11.2017 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності на ОСОБА_1 (а.с.79-86).

Разом з тим, запит УПФУ в м.Лисичанську Луганської області до відповідних органів щодо витребування копій наказів, зазначених у довідці від 29.11.2017 № 852д датовано відповідачем 20.02.2018 за № 1192/02-33, тобто після винесення спірного рішення від 07.11.2017 (а.с.78).

Отже, суд приходить до висновку, що позивач надав до органу Пенсійного фонду всі необхідні документи для підтвердження свого особливого статусу.

При цьому, наявність стажу роботи відповідачем не оспорюється, відповідні доводи відсутні.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статею 78 цього Кодексу.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позивачем були надані всі необхідні документи, зокрема, посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, які підтверджують її участь в АТО.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач надав документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та абзацу шостого пункту 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець учасник бойових дій.

У зв'язку з вищевказаним та беручи до уваги те, що позивач має статус учасника бойових дій, досягла віку 50 років, має трудовий стаж більше 20 років, вона підпадає під дію вимог абзацу шостого пункту третього розділу Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому у відповідача були відсутні підстави для винесення рішення від 07.11.2017 за № 2555.

Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права, а саме визнання неправомірними дій УПФУ в м.Лисичанську щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком, суд вважає, що в даному випадку вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії є процесом реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою настання будь-яких негативних наслідків для особи.

На думку суду, правові наслідки для позивача тягне акт індивідуальної дії - рішення від 07.11.2017 № 2555 про відмову в призначенні пенсії, а тому ефективним способом захисту порушеного права є саме визнання протиправним та скасування зазначеного рішення УПФУ в м.Лисичанську.

Стосовно обраного позивачем способу захисту у вигляді зобов'язання УПФУ в м.Лисичанську призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до абзаца шостого пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, суд зазначає наступне.

З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, спірним питанням є призначення дострокової пенсії за віком.

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог з застосуванням положень статті 245 КАС України, а саме, обрати належний спосіб захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.08.2017 про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду.

Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору судом не вирішується, оскільки, позивач від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії , - задольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області від 07.11.2017 № 2555 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.08.2017 про призначення пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В нішій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення суду складено та підписано 23 травня 2018 року.

Суддя К.Є. Петросян