
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2018 р. № 820/2323/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,
позивача - не прибув,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства (ЄДРПОУ 22647162) щодо обов'язкового оприлюднення на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об’єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління Комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством (ЄДРПОУ 22647162), інформації, визначеної ч. 8 ст. 78 Господарського кодексу України, а саме: квартальної, річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування; аудиторських висновків щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством; статуту комунального унітарного підприємства у чинній редакції, а також у редакціях, що діяли раніше; біографічної довідки (включаючи професійну характеристику) керівника комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних); біографічних довідок (включаючи професійні характеристики) членів наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних), принципи їх добору, їхнє членство у наглядових радах інших суб'єктів господарювання, а також зазначається, хто із членів наглядової ради комунального унітарного підприємства є незалежним; річних звітів керівника та наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства; структури, принципів формування і розміру винагороди керівника та членів наглядової ради комунального унітарного підприємства, включаючи компенсаційні пакети і додаткові блага, які вони отримують (або на отримання яких мають право) під час виконання посадових обов'язків, а також у зв'язку із звільненням; рішень суб’єкта управління об’єктами комунальної власності щодо комунального унітарного підприємства; опису істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками; відомостей про договори, учасником яких є комунальне унітарне підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України "Про відкритість використання публічних коштів": інформації про операції та зобов'язання комунального унітарного підприємства з державним та/або місцевим бюджетом, державними та/або місцевими установами, підприємствами та організаціями, включаючи договірні зобов'язання комунального унітарного підприємства (фінансові та нефінансові), що виникають у результаті державно-приватного партнерства; зобов'язати Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство (ЄДРПОУ 22647162) оприлюднити на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об’єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління Комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством (ЄДРПОУ 22647162), інформації, визначеної ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України, а саме: квартальну, річну фінансову звітність комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування; аудиторські висновків щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб’єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством; статут комунального унітарного підприємства у чинній редакції, а також у редакціях, що діяли раніше; біографічну довідку (включаючи професійну характеристику) керівника комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних); біографічні довідки (включаючи професійні характеристики) членів наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних), принципи їх добору, їхнє членство у наглядових радах інших суб’єктів господарювання, а також зазначається, хто із членів наглядової ради комунального унітарного підприємства є незалежним; річні звіти керівника та наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства; структури, принципи формування і розміри винагороди керівника та членів наглядової ради комунального унітарного підприємства, включаючи компенсаційні пакети і додаткові блага, які вони отримують (або на отримання яких мають право) під час виконання посадових обов’язків, а також у зв'язку із звільненням; рішення суб'єкта управління об’єктами комунальної власності щодо комунального унітарного підприємства; опис істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками; відомості про договори, учасником яких є комунальне унітарне підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України "Про відкритість використання публічних коштів": інформацію про операції та зобов'язання комунального унітарного підприємства з державним та/або місцевим бюджетом, державними та/або місцевими установами, підприємствами та організаціями, включаючи договірні зобов'язання комунального унітарного підприємства (фінансові та не фінансові), що виникають у результаті державно-приватного партнерства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача є протиправними та такими що суперечать вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. На електронну адресу суду надіслав заяву в якій просить суд розгляд справи проводити за його відсутності.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що його дії є правомірними та такими що відповідають вимогам чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Частиною 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації у розумінні цього Закону визначаються перелічені суб’єкти, а саме: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб’єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Комунальне житлово ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва, як комунальне підприємство не є суб’єктом владних повноважень та не здійснює владні управлінські функції та рішення якого є обов’язковими для виконання у розумінні пункта 1 ч. ст. 13 Закону.
Комунальне житлово ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва є підприємством, яке знаходиться на госпрахунку та частково фінансується з бюджету на проведення капітальних ремонтів у м. Чугуєві.
Суд зазначає, що частиною 3 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що «На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами».
Тобто, розпорядники інформації визначені у вищевказаних пунктах зобов'язані надавати на запит громадян наявну в них інформацію задокументовану будь-якими засобами та на будь-яких носіях.
Проте, позивач до Комунального житлово ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва з запитом на отримання інформації не звертався.
Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Отже, визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Згідно наявних в матеріалах справи скриншот знімків з Веб-сайту (Комунальний диспетчер Чугуєва http://zhrep/chuguev-rada.gov.ua), Комунальне житлово ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва розміщує та постійно оновлює інформацію про свою господарську діяльність на інформаційних стендах підприємства.
Суд зазначає, що станом на 01.04.2018 у Комунального житлово ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва не має власного Веб -сайту. В свою чергу, враховуючи Закон України «Про доступ до публічної інформації», ч. 8 ст. 78 Господарського кодексу України, підприємством була розміщена на Офіційному сайті Уповноваженого органу - Чугуївської міської ради, за адресою: http://chuguev-rada.gov.ua, розділ - Комунальний диспетчер Чугуєва - http://zhrep.chuguev-rada.gov.ua/ наступна інформація:
Розділ «Про нас»: Інформація про підприємство; Режим роботи КЖРЕП м. Чугуєва; Договори на утримання житлових будинків та прибудинкових територій житлових комплексів 1-4; звіт керівника; Опис істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на результати діяльності комунального підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками; Звіт про договори, учасником яких є підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України "Про відкритість використання публічних коштів"; Статут КЖРЕП м. Чугуєва; Фінансова звітність; Біографічна довідка керівника підприємства.
Розділ «Населення»: Інформація щодо коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; Скориговані тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Чугуєва, які надаються КЖРЕП м. Чугуєва; Періодичність та строки надання послуг з утримання будинків та прибудинкових територій в м. Чугуєві, які надаються комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством м. Чугуєва.
Послуги, які надає КЖРЕП м. Чугуєва: Послуги та завдання КЖРЕП м. Чугуєва; Заходи та види робіт з електропостачання; Послуги для ОСББ; Роботи з благоустрою прибудинкової території; Роботи, що надаються працівниками КЖРЕП, з технічного обслуговування ліфтів.
Нормативно-правові документи: Конституція України; Закон України «Про житлово- комунальні послуги»; Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері ЖГО»; Постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869; Проект № 330; Постанова Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року № 301.
Список житлових будинків, що вийшли зі складу житлового фонду КЖРЕП.
У розділі «Новини»: Новини за 2018 р.; Новини за 2017 р.; Новини за 2016 р.
У розділі «Контакти»: Засоби зв’язку та адреса підприємства.
Також, суд звертає увагу, що на підприємстві наглядова рада утворена не була та інформації відносно її діяльності не розміщується.
Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення ч. 2 ст. 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України).
Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб’єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.
Рішення, прийняті суб’єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, обов’язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб’єктом владних повноважень, прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Отже, позивач - ОСОБА_2, мешкає у житловому будинку №27а по вул. Старонікольській, який рішенням сесії Чугуївської міської ради №344-VII від 12.10.2016 був переданий в управління та на утримання ОСББ «ЧУГУЇВ- ЖИЛСЕРВІС».
Тобто, з моменту передачі житлового будинку №27а по вул. Старонікольській, в якому мешкає сам позивач, його співвласники, у тому числі і позивач самостійно здійснюють господарську діяльність відносно свого будинку для забезпечення його потреб, незалежно від КЖРЕП м. Чугуєва.
Позивач, не є абонентом чи споживачем послуг, які надаються КЖРЕП м. Чугуєва. Також між позивачем та підприємством відсутні будь-які договірні відносини з приводу надання житлово - комунальних послуг.
Таким чином позивачем не доведено факт порушення його прав відповідачем з наданням відповідних доказів, в чому саме полягає порушення прав чи законних інтересів, котре він захищає цим позовом і в чому конкретно виразилось порушення цього права, яке належить саме позивачу.
Натомість, в адміністративному позові позивач не надає жодних пояснень в чому конкретно полягає його порушене право щодо інформації, як мешканця житлового будинку, який вже два роки знаходиться на самообслуговуванні.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 63503, РНОКПП НОМЕР_1) до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства (вул. Старонікольська, буд. 57, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, ЄДРПОУ 22647162) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 23 травня 2018 року.
Суддя М.М.Панов