
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
18 травня 2018 року справа № 823/1638/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправної та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулись до суду, в тому числі в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 з позовною заявою до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України щодо неприйняття рішення відповідно до п. 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 №975 про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги позивачам, у зв’язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_5;
- зобов'язати ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України прийняти рішення відповідно до п. 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 №975 про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги позивачам, у зв’язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_5.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що є дружиною військовослужбовця прапорщика ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 інспектора прикордонної служби 2-ї категорії групи паспортного контролю другого відділення інспекторів прикордонної служби «Жуляни» 1 категорії (тип А), Державної прикордонної служби України, отримала звістку про смерть свого віка, яка настала на шляху прямування зі служби з окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» ДПСУ (надалі ОКПП «Київ») до місця проживання.
06.11.2017 подала заяву про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги в зв'язку зі смертю чоловіка, додавши всі необхідні документи, як того вимагає постанова КМУ від 25.12.2013 №975, однак отримала лист відповідача №11/Н-1695 від 28.02.2018 відповідно до якого, рішення про призначення або відмову у призначенні буде прийнято після надходження всіх необхідних документів, передбачених наведеною постановою.
Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки повинен прийняти рішення про призначення виплати чи відмову у призначенні виплати допомоги, однак не прийняв жодного з рішень.
У відзиві на адміністративний позов відповідач просив у його задоволенні відмовити повністю, зазначивши, що рішення про призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) позивачам ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України не прийнято в зв'язку з відсутністю документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Крім того ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України рішення про відмову в призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) позивачам, правомірно не прийнято у зв'язку з проведенням повторного розслідування нещасного випадку призначеного наказом ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України №622 АГ від 20.11.2017 за скаргою позивача до Генеральної прокуратури України, яка направлена за належністю до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України.
У відповіді на відзив позивач зазначила, що на вимогу уповноваженого органу - ОКПП «Київ» ДПСУ, 22.11.2017 у доповнення до попередньої заяви від 06.11.2017, додано довідку із Солом’янського управління поліції Головного управління поліції у м. Києві за №55/125/8479 від 22.11.2017 де зазначено, що досудовим розслідуванням не встановлено, що смерть ОСОБА_6 пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, або навмисним спричиненням собі тілесного ушкодження чи самогубства, (копія заяви та довідки додається). На зазначеній заяві та довідці поліції проставлено штамп вхідної кореспонденції ОКПП «Київ» ДПСУ від 22.11.2017.
Наведене, на думку позивача вказує, що уповноваженому органу надано документ, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, тому відповідач зобов’язаний прийняти відповідне рішення.
Розслідування кримінального провадження щодо з’ясування причин загибелі ОСОБА_5 не може слугувати підставою для нерозгляду питання про виплату одноразової грошової допомоги.
Дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи, за відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи в судовому засіданні, керуючись положеннями ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд постановив ухвалу від 10.05.2018, із занесенням до протоколу судового засідання, про подальший розгляд справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до такого висновку.
Судом встановлено, що 22.07.2017 близько 22.10 в м. Києві, в районі Караваєвих дач, 6 км., 5 пікет колії вокзалу «Київ-Пасажирський» машиністом потяга № 7687, який рухався в напрямку вокзалу, виявлено тіло людини, яке лежало на колії та не рухалось.
Після прибуття слідчо-оперативної групи Солом’янського управління ГУ НП у м. Києві встановлено особу загиблого, яким виявився інспектор прикордонної служби 2 категорії групи паспортного контролю другого відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Жуляни» 1 категорії окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України прапорщик ОСОБА_5. Дані відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017100090008479 від 23.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 276 КК України, досудове розслідування в якому проводиться слідчим ВП на ст. Київ-Пасажирський Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_7
24.07.2017 наказом ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України №403АГ «Про проведення розслідування нещасного випадку» призначено розслідування нещасного випадку, який трапився з прапорщиком ОСОБА_5.
Згідно висновків акту за формою Нвс-5 ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України розслідування нещасного випадку, що стався з військовослужбовцем №14-17 від 21.08.2017 нещасний випадок, що стався з прапорщиком ОСОБА_5 слід вважати таким, що не пов'язаний з виконанням обов’язків військової служби. Нещасний випадок стався внаслідок можливого недотримання прапорщиком ОСОБА_5 вимог безпеки, декапіталізації з травматичним відділенням органів, судино-нервових пучків, шиї, хребта в шийному відділі з відділенням спинного мозку, набряку-набухання спинного мозку.
Згідно витягу із протоколу №43 від 28.09.2017 засідання Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України по встановленню причинного зв’язку захворювання, поранень та травм у колишнього військовослужбовця, травма прапорщика ОСОБА_5 і причина смерті одержана в результаті нещасного випадку, так, пов’язана з проходженням військової служби.
06.11.2017 позивач звернулась до начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, чоловіка прапорщика ОСОБА_5, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
До заяви позивачем додані: копія паспорту ОСОБА_1; копія витягу з наказу про виключення із списків особового складу прапорщика Державної прикордонної служби України ОСОБА_5; довідка про склад сім'ї військовослужбовця; копія висновку експерта; копія свідоцтво про смерть військовослужбовця; копія свідоцтва про шлюб; копія свідоцтв про народження дітей (Марія-27.07.2013 р.н., Максим-21.08.2005 р.н.); копія акту розслідування №14-17 від 22 серпня 2017 року (Нвс-5); копія акту розслідування №14-17 від 22 серпня 2017 року (НПвс); витяг із протоколу засідання ЦВЛК; копія УБД ОСОБА_5; копія довідки про проходження служби ОСОБА_5; копія грамот ОСОБА_5
22.11.2017 у доповнення до попередньої заяви від 06.11.2017, позивачем додано довідку із Соломянського управління поліції Головного управління поліції у м. Києві за №55/125/8479 від 22.11.2017 де зазначено, що досудовим розслідуванням не встановлено, що смерть ОСОБА_6 пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, або навмисним спричиненням собі тілесного ушкодження чи самогубства, (копія заяви та довідки додається). На зазначеній заяві та довідці поліції проставлено штамп вхідної кореспонденції ОКПП «Київ» ДПСУ від 22.11.2017.
Як вбачається з висновку, затвердженого 12.01.2018 начальником окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України, про можливість виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» родичі померлого прапорщика ОСОБА_5 мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб в сумі 800000 грн. рівними частинами.
Наведений висновок разом з доданими позивачем документами направлені начальником окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України на адресу ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України за вихідним №11/287 від 12.01.2018, про що листом №35/Н-5, 35/Н-6, 35/Н-7 від 15.01.2018 проінформовано позивача.
ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України листом №11/Н-1695 від 28.02.2018 повідомила позивача, що рішення про призначення або відмову у призначенні буде прийнято після надходження всіх необхідних документів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що визначення основних засад державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни регулює Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі – Закон №2011-XII).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону №2011-XII дія цього Закону поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві – гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 2 ч. 2 вказаної статті визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
За змістом ч. 1 ст. 16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Відповідно до ч. 1 ст. 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги.
З наведених положень Закону №2011-XII вбачається, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби, мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця.
Враховуючи, що згідно протоколу №43 від 28.09.2017 засідання Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України травма прапорщика ОСОБА_5 і причина смерті одержана в результаті нещасного випадку, пов’язана з проходженням військової служби, тому право на отримання вказаної допомоги мають право члени сім’ї ОСОБА_5
Відповідно до пункту «а» ч. 1 ст. 16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Частина 6 ст. 16-3 Закону №2011-XII передбачає, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів – військовозобов’язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що додається (далі – Порядок №975).
Згідно п. 10 Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
За змістом п. 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Проаналізувавши наведені положення Порядку №975, суд зазначає, що після надходження висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України разом з доданими заявником документами на адресу ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України, остання зобов’язана прийняти одне з рішень: про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Всупереч вимог Порядку №975 ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України не прийняла жодного із рішень.
Посилання ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України в листі №11/Н-1695 від 28.02.2018 про можливість прийняття рішення після надходження всіх необхідних документів, суд оцінює критично, оскільки лист не містить конкретного переліку документів, які необхідно надати.
Більш того, Порядок №975 не наділяє розпорядника бюджетних коштів повноваженнями щодо витребування додаткових документів у заявника для вирішення питання про призначення одноразової допомоги.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача у відзиві на відсутність документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Закон №2011-XII та Порядок №975 не містять вимог, яким саме документом повинні підтверджуватись наведені обставини, натомість позивачем надано довідку із Соломянського управління поліції Головного управління поліції у м. Києві за №55/125/8479 від 22.11.2017 де зазначено, що досудовим розслідуванням не встановлено, що смерть позивача пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
В свою чергу, продовження проведення розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_5 в розумінні Порядку №975 не є підставою для відкладення вирішення питання про виплату допомоги.
Отже, відповідач має у своєму розпорядженні усі необхідні документи для вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги членам сім’ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_5.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
За ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що не прийнявши рішення про призначення або відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги відповідач допустив протиправну бездіяльність, а тому для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов’язати відповідача прийняти рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, у зв’язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_5.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, зважаючи, що відповідач не довів правомірності допущеної бездіяльності, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Відповідно до вимог статті 134 КАС України витрати, пов’язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов’язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2)розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
За частиною 4 цієї статті для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Тобто, суд зобов'язаний оцінити рівень витрат на правничу допомогу, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
На підтвердження наявності у позивача витрат на професійну правничу допомогу останнім надано до суду виключно квитанцію від 16.05.2018 про оплату послуг адвоката ОСОБА_8 в сумі 5000 грн., однак заявником не надано детального опису виконаних робіт та не надано відповідного договору про надання правничої допомоги, що свідчить про необґрунтованість витрат в сумі 5000 грн.
Враховуючи складність справи, ті обставини, що справу розглянуто в порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи, адвокат не приймав участі в судовому засіданні, тому суд вважає, що відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати на професійну правничу допомогу пов’язані з підготовкою позовної заяви та відповіді на відзив у загальному розмірі 2500 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 134, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034039) щодо неприйняття рішення відповідно до п. 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 №975, про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18000, РНОКПП НОМЕР_1), ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 18000), ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 18000), у зв’язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_5.
Зобов'язати ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України прийняти рішення відповідно до п. 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 №975, про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, у зв’язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_5.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034039) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18000, РНОКПП НОМЕР_1) витрати на правничу допомогу адвоката в сумі 2500 (дві тисячі п’ятсот) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко