
Справа № 822/1292/18
РІШЕННЯ
іменем України
22 травня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_2 ОСОБА_3 СТОРІН
1. ОСОБА_1 (далі по тексту – ОСОБА_1, позивач) звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі по тексту - ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відповідач), в якому просить :
- визнати протиправними та скасувати рішення Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, викладене в повідомленні вих. №440/05 від 20.02.2018 щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні на пенсію по втраті годувальника;
- зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області перевести ОСОБА_1 на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести з 20 жовтня 2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробіток в зоні відчуження за №1/306 від22.12.2003 ВАТ "Дунаєвецьке АТП 16839".
2. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що є дружиною померлого ОСОБА_4 (далі по тексту – ОСОБА_4 С.), який за життя мав право на пенсію на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". 20.10.2017 позивач звернулася до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про переведення її на пенсію по втраті годувальника, однак у задоволенні її заяви було відмовлено. Підставою відмови відповідач зазначив те, що за результатами зустрічної перевірки первинних документів ПрАТ "Дунаєвецьке АТП 16839", проведеної спеціалістом відділу пенсійного забезпечення управління 26.03.2012 встановлено, що сума донарахованої заробітної плати за роботу в зоні відчуження ОСОБА_4, яка зазначена в довідці №1/306, не відображена в відомостях по нарахуванню заробітної плати Дунаєвецького АТП.
Крім того, вказує, що постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 25.12.2013 у справі №674/1988/13-а зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження в розмірі 436,12 крб. з врахуванням довідки про заробіток в зоні відчуження за №1/306 від 22.12.2003, виданої ВАТ "Дунаєвецьке АТП 16839" з дня звернення до суду.
Зазначає, що на виконання зазначеної постанови суду пенсія чоловіку нараховувалась та виплачувалась до дня його смерті з урахуванням довідки №1/306 від 22.12.2003, виданої ВАТ "Дунаєвецьке АТП 16839". Вважає рішення відповідача про відмову в переведенні на пенсію по втраті годувальника протиправним та просить його скасувати.
3. Представник відповідача у наданому відзиві позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначив, що при зверненні ОСОБА_1 виникли нові правовідносини, які не врегульовані постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 25.12.2013 у справі №674/1988/13-а, а тому вона не може братися до уваги при переході з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказує, що застосувати для розрахунку пенсії по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків довідку про заробіток за роботу в зоні відчуження ОСОБА_4 №1/306 від 22.12.2003 в управління немає можливості.
4. 17.03.2018 до суду надійшла відповідь на відзив, в якому позивач просить позов задовольнити з підстав, що є тотожними підставам, викладеним у позовній заяві.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
5. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2018 позовну заяву залишено без руху.
6. Ухвалою суду від 11.04.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
7. Ухвалою суду від 07.05.2018 замінено первісного відповідача у справі, а саме Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
8. Ухвалою суду від 07.05.2018 здійснено перехід до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання на 22.05.2018 р. о 12:00 год.
9. Ухвалою суду від 22.05.2018 здійснено перехід в письмове провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
10. ОСОБА_1 з 09 вересня 1942 року перебувала в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_4, що підтверджуються копією свідоцтва про шлюб серії І БВ №280828.
11. ОСОБА_4 був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, визнаний інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС.
12. Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 25.12.2013 у справі №674/1988/13-а, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.02.2014, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження в розмірі 436,12 крб. з врахуванням довідки про заробіток в зоні відчуження за №1/306 від 22.12.2003, виданої ВАТ "Дунаєвецьке АТП 16839" з дня звернення до суду.
13. 04 серпня 2017 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-БВ №304985, виданого Дунаєвецьким райвідділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
14. На день смерті ОСОБА_4 позивач перебувала на обліку у Кам'янець-Подільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримувала пенсію за віком.
15. Згідно з посвідченням № 512666, виданого Хмельницькою ОДА 19.10.2017, позивач є дружиною померлого ліквідатора 1-ї категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
16. 20.10.2017 позивач звернулась до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою, в якій просила перевести її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі відшкодування фактичних збитків.
17. Листом №440/05 від 20.02.2018 відповідач відмовив ОСОБА_1 у переведенні її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника у зв'язку з тим, що за результатами зустрічної перевірки первинних документів ПрАТ "Дунаєвецьке АТП 16839", проведеної спеціалістом відділу пенсійного забезпечення управління 26.03.2012 встановлено, що сума донарахованої заробітної плати за роботу в зоні відчуження ОСОБА_4, яка зазначена в довідці №1/306, не відображена в відомостях по нарахуванню заробітної плати Дунаєвецького АТП.
18. Позивач вважаючи зазначену відмову відповідача протиправною, звернулась до суду з даним позовом.
IV. ОЦІНКА (ПОЗИЦІЯ) СУДУ
19. Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
20. Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
21. Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
22. Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, з незалежних від них обставин, а також у старості та у інших випадках, передбачених законом.
23. Статтею 13 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
24. Відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на отримання щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст. 52 цього Закону) та державної пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
25. Згідно з частиною 1 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
26. Частиною 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
27. Відповідно до частини 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
28. Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
29. Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
30. Відповідно до пункту 1 Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
31. Згідно з пунктом 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсії становить: для непрацездатних членів сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім’ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім’ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.
32. Статтею 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, згідно з якими пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (ОСОБА_5), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
33. Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
34. Згідно з частини 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
35. Cудом встановлено, що ОСОБА_1 з 09 вересня 1942 року перебувала в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_4, що підтверджуються копією свідоцтва про шлюб серії І БВ №280828, досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а тому є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника ОСОБА_4
36. Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"" № 22-1 від 25.11.2005 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі - Порядок).
37. Пунктом 2.3. Порядку визначений вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
38. Відповідно до п. 2.8. Порядку поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
39. Чоловік позивача - ОСОБА_4 був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, визнаний інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС.
40. Cудом встановлено, та не заперечувалось сторонами у наданих письмових поясненнях, що ОСОБА_4 нараховувалась та виплачувалась пенсія до дня його смерті з урахуванням довідки №1/306 від 22.12.2003, виданої ВАТ "Дунаєвецьке АТП 16839", на виконання постанови Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 25.12.2013 у справі №674/1988/13-а.
41. Частиною 5 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
42. Аналізуючи норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, суд вважає, що позивачка надала всі документи, необхідні для переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
43. Таким чином, рішення Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, викладене в повідомленні вих. №440/05 від 20.02.2018 щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні на пенсію по втраті годувальника слід визнати протиправними та скасувати.
44. Крім того, за приписами частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
45. Згідно з п. 1.7 Постанови ПФУ №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
46. Оскільки днем звернення ОСОБА_1 до відповідача про переведення на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, що постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" є день подання нею заяви від 20.10.2017 року, що підтверджено відповідачем у запереченні, з всіма необхідними документами, права позивача підлягають поновленню з цієї дати.
47. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
48. Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
49. Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги слід задовольнити повністю із зобов'язанням відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести з 20 жовтня 2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробіток в зоні відчуження за №1/306 від22.12.2003, виданої ВАТ "Дунаєвецьке АТП 16839".
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, 7, Шатава, Дунаєвецький район, Хмельницька область, 32445, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013, ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, викладене в повідомленні вих. №440/05 від 20.02.2018 щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні на пенсію по втраті годувальника.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести з 20 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробіток в зоні відчуження за №1/306 від 22.12.2003, виданої ВАТ "Дунаєвецьке АТП 16839".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя ОСОБА_6