Рішення № 74167202, 22.05.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
803/736/18
Номер документу
74167202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/736/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 10 жовтня 2017 року відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.

В обґрунтування позову позивач вказав, що у 2002 році йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивачу проводилась доплата до пенсії в розмірі одного відсотку від заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж - 20 років. У 2004 році у зв'язку із прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» йому було частково змінено умови нарахування пенсії, внаслідок чого її розмір зменшився.

Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 16 жовтня 2012 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно з рішенням суду позивачу проводилась доплата до пенсії в розмірі одного відсотку від заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж - 20 років.

Однак у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» з 01 жовтня 2017 року умови нарахування пенсії позивачу знову були частково змінені та припинено виплату доплати за понаднормовий стаж роботи в розмірі, визначеному постановою Любешівського районного суду Волинської області від 16 жовтня 2012 року. Таку доплату без урахування його вибору та згоди визначено (зменшено) відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Про зазначене позивач дізнався з відповіді Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ від 06 квітня 2018 року.

Позивач стверджує, що має право на отримання пенсії в повному розмірі відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки його віднесено до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи (перша категорія), він обрав умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені у тому числі вказаним законом, стаж його роботи більше 20 років, що передбачає збільшення пенсії на один відсоток від заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років.

З наведених підстав позивач просив задовольнити адміністративний позов.

Ухвалою від 24 квітня 2018 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), як це визначено статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.

У відзиві на позов відповідач його вимог не визнав (а.с.19-21). В обґрунтування своєї позиції вказав, що на виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 16 жовтня 2012 року позивачу проведено перерахунок та виплату пенсії згідно з частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 травня 2012 року.

З 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VІІ від 03 жовтня 2017 року. Вказаним Законом пункт 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Цією нормою передбачено обчислення пенсії за двоскладовою формулою: частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (до 01 січня 2004 року), визначається відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після 01 січня 2004 року, відповідно до цього Закону.

Розмір пенсії визначається згідно із статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а доплата за понаднормовий стаж - згідно зі статтею 28 цього ж Закону, якою передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам та понад 30 років жінкам (для пенсій, призначених до 01 жовтня 2011 року - понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам), пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не більше як на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідач вважає, що частина друга статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено право на пенсію для громадян, віднесених до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків і 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, застосовується лише при обчисленні частини пенсії за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У зв'язку зі змінами до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чергове проведення перерахунку пенсії позивача за рішенням Любешівського районного суду Волинської області від 16 жовтня 2012 року спричинить зменшення розміру пенсії позивача. Тому ОСОБА_1 правомірно перерахунок пенсії у зв'язку із вступом у дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» проведено відповідно до норм чинного законодавства.

Крім того, відповідач стверджує, що для перерахунку пенсії за рішенням суду відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із вступом в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VІІ від 03 жовтня 2017 року немає підстав, оскільки призначення та перерахунок пенсії позивача до 01 жовтня 2017 року проводився на основі частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Із зазначених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

14 травня 2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.72), а 17 травня 2018 року від відповідача - заперечення (а.с.78), хоча їх подання не передбачене статтею 263 КАС України. Мотиви та підстави, з яких позивач просить задовольнити позов, а відповідач -відмовити у їх задоволенні, зазначені у відповіді на відзив та запереченні, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві та відзиві відповідно.

Суд, перевіривши доводи заяв по суті справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких мотивів і підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії НОМЕР_2 (а.с.10 зворот).

Позивач перебуває на обліку в Камінь-Каширському об'єднаному управлінні ПФУ. Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 04 листопада 1998 року з 22 жовтня 1998 року йому було призначено пенсію по інвалідності (а.с.29). На час призначення пенсії загальний стаж позивача становив 35 років 0 місяців 3 дні. Розмір пенсії було розраховано з врахуванням вимог статей 39 (доплата у розмірі двох мінімальних заробітних плат громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, а саме у зоні гарантованого добровільного відселення), 49 (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію) Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.28).

Як слідує з розпорядження відповідача від 09 липня 2002 року №118133, з 04 липня 2002 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.30)

Пенсія позивачу з вказаного часу неодноразово перераховувалась, про що свідчать відповідні розпорядження відповідача, наявні в матеріалах справи (а.с.37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68).

Судом також встановлено, що постановою Любешівського районного суду Волинської області від 16 жовтня 2012 року у справі №0309/8416/2012 визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років. Також зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2012 року відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років (а.с.6-7). Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року вказана постанова залишена без змін (а.с.8-10).

З розпорядження від 28 жовтня 2017 року №118133 видно, що з 01 жовтня 2017 року позивачу був проведений перерахунок пенсії за новою формулою у зв'язку із набранням з 11 жовтня 2017 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Розрахунок пенсії проведено з врахуванням: коефіцієнт стажу - 0,44667; розмір пенсії за віком - 2203,99 грн.; доплата за понаднормовий стаж - 275,88 грн., доплата відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; підвищення дітям війни - 66,43. Загальний розмір пенсії склав - 2717,12 грн. (а.с.68).

26 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача з проханням письмово пояснити, з яких підстав його позбавлено права одержувати пенсію відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та одержувати пенсію із її збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років згідно з частиною другою статті 56 цього Закону (а.с.12 зворот).

Листом від 06 квітня 2018 року №331/Ч-01 відповідач повідомив позивача, що у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII, яким внесено зміни до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ця норма застосовується лише при обчисленні частини пенсії позивача за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Відтак, зміна виду розрахунку є недоцільною, бо призведе до зменшення розміру пенсії позивача.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09 березня 2003 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058-ІV), який набрав чинності 01 січня 2004 року, передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28 лютого 1991 року (далі - Закон №796-XII), який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно зі статтею 55 Закону 796-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Статтею 56 Закону 796-XII встановлені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби). Так згідно з пунктом 2 цієї статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03 жовтня 2017 року, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого пункт 2 статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з частиною другою статті 27 Закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України №1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Абзацом 2 цієї частини встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Системний аналіз вказаних правових норм свідчить на користь того, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону №1058-ІV і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом України №796-XII. Іншими словами, норми спеціального закону в даному випадку застосовуються субсидіарно із нормами загального закону, доповнюють і конкретизують їх.

Відповідно до цього для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина, визначена у абзаці 2 частини першої статті 28 Закону №1058-ІV (понаднормовий страховий стаж) має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII.

Верховний Суд України у постанові від 20 вересня 2016 року у справі № 21-1255а16 висловив свою позицію стосовно того, що особам, яким призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшення пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на відсоток заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07) та 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) від 20 вересня 2016 року (справа №1601/12900/12).

Наявними матеріалами справи підтверджено, що позивач віднесений до потерпілих від Чорнобильської катастрофи (категорія 1), перебуває на обліку у Камінь-Каширському об'єднаному управлінні ПФУ. Обставини справи свідчать про те, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV та статті 55 Закону №796-ХІІ. При цьому загальний страховий стаж позивача склав 44 роки 08 місяців 18 днів, коефіцієнт стажу становить 0,44667.

Відтак, позивач не лише має право на пенсію в повному розмірі як громадянин, віднесений до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, а й право на збільшення такої пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII, тобто понад 20 років.

Внесення змін до частини другої статті 56 Закону №796-XII не могло бути підставою для відповідача для здійснення перерахунку пенсії позивача без урахування пункту другого статті 56 Закону №796-XIІ та невиконання судового рішення.

За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо здійснення з 01 жовтня 2017 року перерахунку та виплати пенсії без врахування пільг, встановлених пунктом 2 статті 56 Закону №796-XII, не відповідають критеріям правомірності, встановленим у частині другій статті 2 КАС України, порушують права та законні інтереси позивача. Тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням його права на збільшення такої пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII, підлягають до задоволення повністю із вказаної дати.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 263, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська область, місто Камінь-Каширський, вулиця 1 Травня, 1А, ідентифікаційний код юридичної особи 41248058) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.

Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року, з врахуванням вимог пункту другого статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк