Рішення № 74166500, 22.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
806/1804/18
Номер документу
74166500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 року м.Житомир справа № 806/1804/18

категорія 12.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Шевчук Т. А.,

за участю: представника відповідача Гуртового Є. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення і компенсацію втрати частини доходів,

встановив:

ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо не виплати йому індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення з урахуванням абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 за період з 01.01.2016 по день звільнення та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення. Свої вимоги обґрунтовує тим, що в порушення вимог чинного законодавства у період з 01.01.2016 по день звільнення відповідач не здійснював індексацію грошового забезпечення та не виплачував належні йому суми. Звернувшись до відповідача із заявою про видачу довідки про нараховану та виплачену йому індексацію грошового забезпечення та про нарахування та виплату індексації за вказаний період, такої довідки не отримав, виплату індексації не здійснено. Вважає дії відповідача щодо невиплати йому індексації та невидачі довідки неправомірними, тому звернувся до суду.

Ухвалою від 05.04.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі з викликом сторін та призначено судове засідання .

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі з мотивів, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначив, що у 2016 році відбулося збільшення грошового забезпечення військовослужбовців. У зв'язку з цим, на виконання вимог телеграми Міністра оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1150 щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, Департаментом фінансів Міністерства оборони України були доведені до військових частин роз'яснення від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, згідно яких, у зв'язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", згідно яких індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз'яснення. Вважає, що у даному випадку відсутні правові підстави для визнання дій Житомирського ОВК по невиплаті індексації грошового забезпечення протиправними, оскільки відповідач, відповідно до Інструкції №260 виконував роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2. Тому, просить у позові відмовити за безпідставністю.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково, з огляду на наступне.

У ході судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних силах України на посаді старшого офіцера мобілізаційного відділення Коростишівського ОМВК Житомирської області але грошове забезпечення нараховувалось та виплачувалось у Житомирському обласному військовому комісаріаті відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей".

Наказом Командуючого Сухопутних військ Збройних Сил України від 30.03.2016 №122, відповідно до ч.8 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", позивача було звільнено з військової служби у запас.

Наказом військового комісара Житомирського ОВК від 01.04.2016 №59 ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу Коростишівського об'єднаного міського військового комісаріату.

З наявного у матеріалах справи грошового атестату Серії НОМЕР_2 вбачається, що індексація позивачу у період з не виплачувалася і заборгованості по ній не зазначено.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених Законом.

Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України встановлені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 року № 425, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 червня 2008 року за № 537/15228 (далі - Інструкція про виплату грошового забезпечення).

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Таким чином індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Зазначений порядок індексації, заробітної плати передбачений і п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями.

Згідно пункту 14 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ, Кабінету Міністрів України доручено за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.

Згідно п. 6 Порядку Проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, - виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) Індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (пункт 6 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, яка застосовується з 01.12.2015).

До 01.12.2015 рішення про затвердження особливого порядку індексації не було прийнято.

Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Щодо ч. 6 ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" як було зазначено вище, цією нормою визначається джерело коштів на проведення індексації.

Ця норма безпосередньо не скасовує виплату індексації заробітної плати та не пов'язує індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів усіх рівнів. В свою чергу відповідач не надав доказів того, що у нього гроші на індексацію заробітної плати відсутні.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Відсутність бюджетного фінансування індексації, на яку, в своєму запереченні посилається представник відповідача, на обов'язок відповідача її нараховувати та виплачувати не впливає.

За таких підстав, не нарахування та не виплата позивачу індексації грошового забезпечення з 01січня 2016 року по день звільнення є протиправною.

Оскільки індексація грошового забезпечення не була проведена у встановлений ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" строк, тому є необхідність зобов'язати відповідача провести розрахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення позивачу та видати довідку з помісячним розрахунком індексації та місяці підвищення (базового місяця) та визначеної раніше суми ( фіксованої суми) за вказаний період.

Водночас, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати на суму невиплаченої індексації з огляду на наступне.

Слід наголосити, що обчислення середнього заробітку за час вимушеного прогулу проводиться згідно постанови КМУ № 100 від 08.02.95 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати".

Тобто, про компенсацію, виплату середнього заробітку особі може йти мова лише у разі незаконного звільнення такої особи з роботи (військової служби) та поновлення такої особи на роботі (службі) - вимушеного прогулу.

Позивач не оспорює свого звільнення та немає жодних претензій щодо звільнення, а тому відсутні підстав для задоволення позову у цій частині.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В порушення вказаної норми відповідачем не було доведено правомірності відмови у виплаті індексації грошового забезпечення, а тому позов слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо невиплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат (ЄДРПОУ 07873079 вул. С.Параджанова, 4, м.Житомир, 10001) нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 АДРЕСА_1) індексацію грошового забезпечення.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.С. Токарева

Повне судове рішення складене 23 травня 2018 року