Рішення № 74165860, 18.05.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2018
Номер справи
161/18857/17
Номер документу
74165860
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2018 року ЛуцькСправа № 161/18857/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Гуцалюк І.О.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача Процана М.С., Давидюка О.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про визнання протиправним рішення від 04 грудня 2017 року № 5303 та зобов'язання начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області зареєструвати колісний трактор Т-40 АМ.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що рішенням начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області від 04 грудня 2017 року № 5303 позивачу відмовлено у реєстрації колісного трактора марки Т-40 АМ, посилаючись на те, що позивачем подані документи не в повному обсязі та відсутнє свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником.

Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки він самостійно з придбаних складових частин, бувших у використанні, склав колісний трактор марки Т-40 АМ, тому у нього відсутнє свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття попереднім власником. Крім того, ним були надані підтверджуючі документи на придбання складових частин до колісного трактора, а саме накладна № 115 від 16 лютого 2007 року та квитанція до прибуткового ордеру № 28 від 16 лютого 2007 року про придбання вузлів та агрегатів з проведенням оплати готівкою.

Згідно пп. 6 п.8 та пп. 2 п.10 Постанови КМУ № 694 від 08.07.2009 , на які посилається відповідач у своїй відмові, визначено, що машина, що переобладнана або самостійно складена, реєструється на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання основних складових частин (вузлів і агрегатів), необхідних для складення машини, акта про присвоєння ідентифікаційного номера. Оскільки, ним були надані документи на придбання складових частин до колісного трактора, вважає, що йому безпідставно відмовлено у реєстрації, чим порушені його права.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з мотивів та підстав, зазначених у позовній заяві та просив визнати протиправним рішення відповідача від 04 грудня 2017 року № 5303 та зобов'язати начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області зареєструвати колісний трактор Т-40 АМ.

У відзиві на позов та в судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнав та пояснив, що згідно накладної № 15 від 16 лютого 2007 року ОСОБА_1 отримав від орендного будівельно-монтажного управління «Репер» складові частини трактора Т-40 АМ в тому числі ті, на яких мають міститися заводські номери вузлів і агрегатів (кабіна із заводським номером, двигун, передній міст, коробка перемикання передач (трансмісія). Крім того, якщо трактор Т-40 АМ перебував на обліку (балансі) орендного будівельно-монтажного управління «Репер», то для його реєстрації за ОСОБА_1 необхідно подати до ГУ Держпродспоживслужби свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку.

Підпунктом 6 пункту 8 Порядку реєстрації та зняття з обліку тракторів визначені такі особливості реєстрації: машина, що переобладнана або самостійно складена реєструється на підставі документів, що підтверджують правомірність складових частин (вузлів, агрегатів), необхідних для складення машини, акта про присвоєння ідентифікаційного номера. Враховуючи, що такого акта позивачем не надано, то відповідачем правомірно відмовлено позивачу у реєстрації колісного трактора Т-40 АМ, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 02 листопада 2017 року звернувся до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області з заявою щодо реєстрації трактора колісного марки Т-40 АМ рік випуску не встановлений, заводський номер не встановлений. До заяви позивач подав: касовий ордер, видаткову накладну, копію паспорта та копію ідентифікаційного коду (а.с. 41).

Згідно накладної №15 від 16 лютого 2007 року вбачається, що ОСОБА_1 в орендному будівельно-монтажному управлінні «Репер» придбав складові частини , бувші у використанні на загальну суму 25, 500 грн., зокрема: трансмісію, двигун Д 244 б/н, кабіну Т-40 АМ б/н, передній міст в зборі, задній міст в зборі, диски коліс передні, диски коліс задні, рульове в зборі, гідроциліндр, начіпне в зборі, раму (а.с. 42, 43).

Рішенням відповідача №5303 від 04.12.2017 позивачу було відмовлено у реєстрації трактора колісного марки Т-40 АМ на підставі підпункту 6 пункту 4 та підпункту 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 694 від 08.07.2009 «Про затвердження Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів», так як документи подані не в повному обсязі та відсутнє свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття попереднім власником. Крім того, у рішенні вказувалось, що реєстрація та зняття з обліку машин здійснюється після отримання власником відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифіації.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.04.2017 №209, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 13 травня 2017 р. за N 604/30472 затверджене Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві.

Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Голова відповідної місцевої державної адміністрації координує діяльність Головного управління і сприяє йому у виконанні покладених на цей орган завдань.

Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держпродспоживслужби, дорученнями Голови Держпродспоживслужби та його заступників, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.

Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (пункти 1-3 Положення).

Згідно з підпунктом 6 пункту 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань у сфері нагляду (контролю) у системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, серед іншого, здійснює реєстрацію та облік тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, видачу номерних знаків та відповідних реєстраційних документів на них, ведення автоматизованого обліку зареєстрованих тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів та систематизацію відомостей про їх власників з використанням Єдиного реєстру.

Процедуру відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації (далі - реєстрація) та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машини), здійснення інших заходів, пов'язаних з реєстрацією та веденням обліку машин визначає Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 8 липня 2009 року (далі Порядок № 694).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 694 реєстрація та зняття з обліку машин проводяться державними інспекціями сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах (далі - інспекції).

До проведення реєстрації, тимчасової реєстрації (крім реєстрації, тимчасової реєстрації нових машин, які не були зареєстровані інспекціями), перереєстрації, зняття з обліку (крім зняття з обліку машини у зв'язку з вибракуванням), оформлення акта про присвоєння ідентифікаційного номера машини та видачі власнику машини або іншій особі, яка використовує її на законних підставах (далі - власник), дублікатів реєстраційних документів або номерних знаків спеціалістами з проведення обстеження машини на відповідність її ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації, які пройшли підготовку для провадження такого виду діяльності, проводиться дослідження таких машин.

Реєстрація та зняття з обліку машин здійснюються після отримання власником відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації (далі - висновок спеціаліста) за встановленою Мінагрополітики формою.

Машина реєструється протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, яка подається державному інспектору у відповідному районі, у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі.

До заяви додаються:

1) документи, що підтверджують право власності або правомірність використання машини;

2) документи, що підтверджують сплату передбачених законодавством податків, а також зборів за послуги, що надаються інспекцією;

3) копії паспорта та картки фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платників (для фізичної особи);

4) документ, що посвідчує особу представника власника та його повноваження (у разі потреби);

5) свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником (якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в інспекції чи іншому державному органі);

7) митна декларація на паперовому носії або її копія, засвідчена в установленому порядку, або електронна митна декларація, або уніфікована митна квитанція МД-1 - для машин, що ввезені на митну територію України та реєструються вперше;

8) акт про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі реєстрації машини, якій ідентифікаційний номер присвоєно відповідно до пункту 14 цього Порядку);

8 1) висновок спеціаліста;

Згідно підпункту 6 пункту 8 Порядку № 694 машина, що переобладнана або самостійно складена, реєструється на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання основних складових частин (вузлів і агрегатів), необхідних для складення машини, акта про присвоєння ідентифікаційного номера.

Роком виготовлення самостійно складеної машини вважається дата видачі висновку про відповідність машини вимогам конструкції, безпеки дорожнього руху, виданого суб'єктом господарювання, уповноваженим проводити таку перевірку.

Відповідність машини, що переобладнана або самостійно складена, вимогам правил, нормативів і стандартів України щодо технічного стану, конструкції, безпеки дорожнього руху, безпеки праці та охорони навколишнього природного середовища підтверджується висновками суб'єктів господарювання, уповноважених проводити таку перевірку у порядку, визначеному законодавством.

Таким чином, з вищенаведеного слідує, що акт про присвоєння ідентифікаційного номера, висновки суб'єктів господарювання, уповноважених проводити перевірку на відповідність машини, що переобладнана або самостійно складена, вимогам правил, нормативів і стандартів України щодо технічного стану, конструкції, безпеки дорожнього руху, безпеки праці та охорони навколишнього природного середовища є обов'язковими документами у разі реєстрації машини, яка складена самостійно.

Відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку у реєстрації машини може бути відмовлено у разі коли документи подано не в повному обсязі.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд дійшов висновку, що відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність рішення № 5303 від 04 грудня 2017 року про відмову у реєстрації трактора колісного марки Т-40 АМ так як, позивачем подані документи не в повному обсязі, зокрема, не подано акта про присвоєння ідентифікаційного номера; висновків суб'єктів господарювання, уповноважених проводити таку перевірку у порядку, визначеному законодавством про відповідність машини, що переобладнана або самостійно складена, вимогам правил, нормативів і стандартів України щодо технічного стану, конструкції, безпеки дорожнього руху, безпеки праці та охорони навколишнього природного середовища; відсутнє свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку за попереднім власником (якщо трактор Т-40 АМ перебував на обліку (балансі) орендного будівельно-монтажного управління «Репер») тощо.

Враховуючи вищевикладене, відповідач, приймаючи оскаржуване рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом України та Порядком відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, а тому позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2009 року N 694, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук

Повний текст судового рішення складений 22 травня 2018 року.