
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
18 травня 2018 року м. Ужгород№ 807/158/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Маєцької Н.Д.
при секретарі судового засідання Данча М.І.
за участю:
представника позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18 травня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 23 травня 2018 року.
ОСОБА_3 (далі – позивач, ОСОБА_3І.), в особі представника ОСОБА_1, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (далі – відповідач, Ужгородське ОУПФ), якою просить: 1) Визнати дії ОСОБА_4 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_3 отриманих доходів під час проходження військової служби з 25 квітня 2015 року по 20 жовтня 2016 року та щодо відмови зарахувати до страхового стажу періоду проходження військової служби за призовом під час мобілізації, в т. ч., безпосередньої участі в АТО за вказаний період і проведені перерахунку пенсії; 2) Зобов’язати Ужгородське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з врахуванням отриманих доходів під час проходження ним військової служби з 25 квітня 2015 року по 20 жовтня 2016 року та проводити виплату пенсії, починаючи з часу її призначення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до ОСОБА_4 ОУПФ із заявою про зарахування до страхового стажу, необхідного для призначення/перерахунку та виплати пенсії, періоду проходження військової служби за призовом під час мобілізації за період з 25 квітня 2015 року по 20 жовтня 2016 року, в т.ч. безпосередньої участі в АТО. Однак, відповідач відмовив йому у зарахуванні до страхового стажу при призначенні пенсії період проходження військової служби в АТО у зв’язку із несплатою військовими частинами, в яких позивач проходив військову службу єдиного соціального внеску. Таку відмову вважає протиправною та такою, що порушує його права.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві та відповіді на відзив, просив суд їх задовольнити.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два календарні роки з урахуванням набутого за цей період страхового стажу. За даними персоніфікованого обліку страховий стаж роботи позивача після попереднього становить 1 рік 2 місяці 14 днів, тому підстави проведення перерахунку пенсії позивачу відсутні. Крім того, у наданих позивачем довідках відсутні дані про суму страхових внесків сплачених застрахованою особою.
В судовому засіданні представники відповідача проти задоволення позову заперечила з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в ОСОБА_4 ОУПФ України в Закарпатській області.
Відповідно до посвідчення, виданого Управлінням персоналу штабу управління оперативного командування "Південь" серія УБД № 125050 від 02 жовтня 2017 року позивач є учасником бойових дій.
З 23 квітня 2015 року по липень 2015 року позивач був направлений на навчання у ОСОБА_5 м. Одеси, що підтверджується записом у військовому квитку позивача.
З липня 2015 року по листопад 2015 року проходив військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині А 2152, що підтверджується довідкою військової частини від 15 лютого 2018 року № 176 РРЕС. Із вказаної довідки також вбачається, що за період липень –жовтень 2015 року заробітна плата (грошове забезпечення) позивач становило 12972,15 грн., з яких сплачувався єдиний соціальний внесок у розмірі 337,28 грн.
З листопада 2015 року по 20 жовтня 2016 року позивач проходив військову за призовом під час мобілізації, в тому числі безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується записом у військовому квитку та довідкою ОСОБА_5 частини А 4050 Міністерства оборони України від 19 січня 2017 року № 2017/75/173. Відповідно до вказаної довідки заробітна плата (грошове забезпечення) позивача за вказаний період становила 156285,31 грн., з яких сплачувався ЄСВ в сумі 629,27 грн.
ОСОБА_4 ОУПФ від 21 листопада 2017 року № 12155/02 на запит представника позивача повідомлено, що для зарахування страхового стажу періоду проходження військової служби з квітня 2015 року по жовтень 2016 року ОСОБА_3 необхідно звернутися особисто з відповідною заявою до органу, що призначає пенсію та при цьому надати документи, що підтверджують період участі в антитерористичній операції, а також довідку про грошове забезпечення заявника з відміткою щодо сплати страхових внесків.
27 грудня 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_4 ОУПФ із заявою про призначення/перерахунок пенсії.
26 січня 2017 року представник позивача звернувся з аналогічною заявою до ОСОБА_4 ОУПФ.
15 лютого 2018 року представник позивача ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_4 ОУПФ із заявою про досудове врегулювання спору, в якому просила зарахувати ОСОБА_3 до страхового стажу період проходження військової служби за призовом під час мобілізації з 25 квітня 2015 року по жовтень 2016 року, в т. ч . безпосередньої участі в АТО.
Листом від 23 лютого 2018 року за № 2143/03 ОСОБА_4 ОУПФ відмовлено у проведенні перерахунку ОСОБА_3, у зв’язку із тим, що за даними персоніфікованого обліку страховий стаж роботи позивача після попереднього перерахунку пенсії складає 1 рік 2 місяці 14 днів, а також відсутня довідка про грошове забезпечення за період з квітня 2015 року по травень 2016 року, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії заявнику відповідно до ст. 44 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не має. Також, зазначено, що ОСОБА_4 ОУПФ надіслано листа на адресу ОСОБА_5 частини – польова пошта В4050 для необхідності внесення даних про заробітну плату та страховий стаж позивача за період з жовтня 2015 року по травень 2016 року до Реєстру застрахованих осіб персоніфікованого обліку Пенсійного фону України.
Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію визначені статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ.
Відповідно до п. "в" ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-ІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
У відповідності до ч. 6 вказаної статті до військової служби віднесено, зокрема, й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, Службі безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також службу в Національній поліції.
Пунктом 2 ст. 14 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальниками військовослужбовців є військові частини.
Відповідно до абз. 5 п. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно з абз. 2 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
З системного аналізу правових норм вбачається, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Як вже встановлено судом, позивач був призваний на військову службу по мобілізації, під час якої проходив в період з липня 2015 року по листопад 2015 року проходив службу у військовій частині В2152, а з листопада 2015 року по жовтень 2016 року у військовій частині –польова пошта В4040, та безпосередньо брав участь в антитерористичній операції.
Отже, виходячи з наведеного час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до його страхового стажу.
При цьому суд вважає, що факт відсутності в індивідуальних відомостях про позивача, як про застраховану особу, в системі персоніфікованого обліку відомостей про сплату стархових внесків за 2015-2016 роки не може бути підставою для відмови в зарахуванні цього періоду до його страхового стажу для призначенні пенсії за віком, оскільки вищезазначеними законодавчими актами гарантовано зарахування часу проходження військової служби до такого стажу.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також персоніфікований облік коштів накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюються в порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.
Приписами ст. 16 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" визначено, що державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування. (ч. 1 ст. 20 вказаного Закону).
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства. Порядок та строки подання відомостей, зазначених в абзацах першому і другому цієї частини, встановлюються Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" саме обов'язками платника єдиного внеску є:
- своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;
- вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;
- подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю;
- перевіряти під час прийняття на роботу наявність у фізичної особи посвідчення застрахованої особи;
- повідомляти у складі звітності про прийняття на роботу фізичної особи, відомості про яку відсутні в Державному реєстрі або яка не пред'явила на вимогу платника єдиного внеску посвідчення застрахованої особи, та подавати необхідні відомості і документи для взяття на облік зазначеної особи;
- отримувати в територіальному органі Пенсійного фонду посвідчення застрахованої особи в порядку, встановленому Пенсійним фондом, та видавати їх застрахованим особам;
- повідомляти у складі звітності про зміну відомостей, що вносяться до Державного реєстру, про застраховану особу, на користь якої він сплачує єдиний внесок, у десятиденний строк після надходження таких відомостей.
Відповідно до статті 14-1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані: забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
З огляду на викладені вище положення Закону вбачається, що обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску; ведення обліку виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігання таких відомості в порядку, передбаченому законодавством, покладено на платника єдиного внеску, в даному випадку на військові частини, в яких проходив службу позивач, а контролюючі функції покладено на органи Пенсійного фонду України.
Крім того, суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов’язків страхувальником щодо своєчасної сплати страхових внесків.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в зарахуванні позивачу отриманих доходів під час проходження військової служби з 25 квітня 2015 року по 20 жовтня 2016 року підлягають задоволенню, оскільки обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату таких, покладено на страхувальника. Відсутність відомостей про сплату страхових внесків у формі ОК-5 Пенсійного фонду України індивідуальних відомостей про застраховану особу відбулася не з вини позивача і не врахування періоду роботи до загального страхового стажу роботи при призначенні пенсії за період проходження військової служби по мобілізації є неправомірними.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на необхідність позивача особисто звернутися до ОСОБА_4 ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії, оскільки як вбачається із матеріалів справи позивач звертався із відповідною заявою 27 грудня 2017 року.
Відповідно до п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім’ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сімК’ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
У зв’язку з вищенаведеним, суд, вважає що подання представником позивача за довіреністю заяв та документів не порушує права позивача та не суперечить законодавству України.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
ОСОБА_4 ОУПФ не доведено правомірності свої дій щодо відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу періоду проходження військової служби за призовом під час мобілізації, в т.ч безпосередньої участі в АТО з 25 квітня 2015 року по 20 жовтня 2016 року , а також неврахування отриманих позивачем доходів під час проходження військової служби у вказаний період та проведенні перерахунку. У зв’язку з чим позовні вимоги відповідають вимогам законодавства та встановленим судом обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, в зв’язку з чим позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_3 (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гагаріна, буд. 241, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_4 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, буд.2, код ЄДРПОУ 40384233) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії – задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії ОСОБА_4 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, буд.2, код ЄДРПОУ 40384233) щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_3 отриманих доходів під час проходження військової служби з 25 квітня 2015 року по 20 жовтня 2016 року та зарахувати до страхового стажу період проходження військової служби за призовом під час мобілізації , в т.ч. безпосередньої участі в АТО за вказаний період та відмови у проведенні перерахунку пенсії.
3. Зобов’язати Ужгородське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гагаріна, буд. 241, РНОКПП НОМЕР_1) з урахуванням отриманих доходів під час проходження військової служби з 25 квітня 2015 року по 20 жовтня 2016 року та проводити виплату пенсії, починаючи з часу її призначення.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
СуддяОСОБА_6