
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 травня 2018 року м. ТернопільСправа № 921/39/18
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О.
при секретарі судового засідання Ярославська З.І.
Розглянув справу
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікції "Тернопільгаз", вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, 46400
до відповідача ОСОБА_1 підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго", вул. Київська, 3а, м.Тернопіль, 46016
про cтягнення заборгованості в сумі 8 064 404,53 грн.
За участю представників сторін від:
Позивача: ОСОБА_2, довіреність № 01/1816 від 04.12.2017
Відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 292/03 від 16.04.2018
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".
Для робочого оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер NJ20UG2JD8033857 E1
Суть справи:
Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" звернулося 30.01.2018 в господарський суд Тернопільської області із позовною заявою до ОСОБА_1 підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" про стягнення 8 064 404,53 грн. вартості компенсації неврегульованого небалансу природного газу.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 20.02.2018 постановлено: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 921/39/18; розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 14.03.2018 на 10 год. 00 хв., яке було відкладено на 16.04.2018 на 14:30 год. з підстав викладених у відповідній ухвалі.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 16.04.2018 постановлено: відновити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву; відновити підготовче провадження по справі; призначити підготовче засідання на 23.04.2018 на 16:00 год.
Ухвалою суду від 23.04.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу № 921/39/18 до судового розгляду по суті на 14.05.2018 на 14:30 год.
Відповідач у відзиві на позовну заяву №291/03 від 16.04.2018р. (вх.№9515 від 16.04.2018р.) та його представниця в судових засіданнях позовні вимоги заперечила у повному обсязі та пояснила, що необхідності оплати послуг балансування обсягів природного газу за березень 2017р. та квітень 2017р. відсутні, так як немає підстав для нарахування зазначеного балансування. При цьому звертає увагу суду на те, що позивач відповідно до укладеного договору надає послуги з розподілу природного газу, який підприємству постачає Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на підставі укладених договорів, а саме: договору №3910/1617-ТЕ-30 постачання природного газу від 15.09.2016р. та договору № 3911/1617-БО-ЗО постачання природного газу від 27.10.2016р. п. 1.2. яких передбачено, що природний газ, що постачається за даним договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню та бюджетними установами/організаціями відповідно. Пунктами 2.1. згаданих договорів передбачено, що Постачальник передає споживачу з 01 жовтня 2016р. по 31 березня 2017р. (включно) природний газ у визначених договорами обсягах, у тому числі зазначено обсяги поставок по місяцях. Також зазначила, що ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" не підтвердило планові обсяги (номінації) природного газу на березень 2017р. та квітень 2017р. для підприємства, хоча заявка на планове споживання газу на березень 2017р. відправлялася рекомендованим листом на адресу Публічного акціонерного товариств "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" відповідно до умов укладених договорів. При цьому, чинне законодавство передбачає надання номінації саме постачальником і не передбачає жодних обов'язкових для споживача дій безпосередньо з оператором. Підприємством виконані умови договору та направлено на адресу постачальника підписані та скріплені печаткою споживача два примірники акта приймання передачі природного газу. Просить в позові відмовити.
Позивач у запереченнях на відзив №03/421 від 19.04.2018р. (вх.№9968 від 20.04.2018р.) та його представник в судовому засіданні щодо доводів від відповідача заперечив посилаючись на те, що листами № 26-3503/1.2-17 від 14.04.2017 року та № 26-4226/1.8-17 від 18.05.2017 року НАК "Нафтогаз України" повідомлено ПрАТ "Тернопільгаз" про те, що на березень-квітень 2017 року для потреб КП ТМ ТОР "Тернопільтеплокомуненерго" не було підтверджено обсяги природного газу, не забезпечено номінацію та не підписано відповідні акти приймання-передачі природного газу із споживачем. Підставою для такої відмови було невиконання КП ТМ ТОР "Тернопільтеплокомуненерго" перед постачальником умов пункту 17 постанови Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015 року та пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України № 187 від 22.03.2017 року в частині проведення розрахунків за спожитий природний газ (рівень розрахунків нижчий 90%). Також зазначив, що у разі, якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений Оператором ГТС на баланс Оператора ГРМ, тоді Споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість, при цьому, якщо неврегульований баланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, коефіцієнт компенсації має становити 2. Дії відповідача відповідно до вимог Закону України "про ринок природного газу", Кодексу газорозподільних систем, договору розподілу природного газу є несанкціонованим відбором природного газу за відсутності підтвердженої номінації у березні, квітні 2017 року. Наслідком таких дій відповідача стало виникнення неврегульованого небалансу, який віднесено Оператором ГТС (ПАТ "Укртрансгаз") на небаланс Оператора ГРМ (ПрАТ "Тернопільгаз"), а тому вимоги щодо компенсації вартості небалансу вважає правомірними. Просить суд позов задовольнити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарським судом встановлено наступне:
15.09.2016р. між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (Постачальник) та ОСОБА_1 підприємством теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" (Споживач) укладено договір постачання природного газу №3910/1617-ТЕ-30, відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору.
Пунктом 1.2. даного договору передбачено, що природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.
Згідно п. 2.1. договору постачальник передає споживачу з 01.10.2016р. по 31.03.2017р. (включно) природний газ обсягом до 1503 тис. куб.м, в тому числі, у березні 2017 року у розмірі 256 тис. м. куб.
Пунктом 12.1. Договору сторони погодили, що останній набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діє в частині реалізації природного газу з 01.10.2016р. по 31.03.2017р. (включно), а в частині проведення розрахунків – до їх повного виконання.
Також 27.10.2016р. між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (Постачальник) та ОСОБА_1 підприємством теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" (Споживач) укладено договір постачання природного газу №3910/1617-ТЕ-30, відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору.
Пунктом 1.2. даного договору передбачено, що природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії яка споживається бюджетними установами/організаціями.
Згідно п. 2.1. договору постачальник передає споживачу з 01.10.2016р. по 31.03.2017р. (включно) природний газ обсягом до 1752 тис. куб.м, в тому числі, у березні 2017 року у розмірі 299 тис. м. куб.
Пунктом 12.1. Договору сторони погодили, що останній набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діє в частині реалізації природного газу з 01.10.2016р. по 31.03.2017р. (включно), а в частині проведення розрахунків – до їх повного виконання.
ОСОБА_1 підприємством теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" вчинені дії щодо укладення із Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" типового договору розподілу природного газу.
Пунктом 1.1 договору передбачено, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
У п. 1.3 договору зазначено, що цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно з п.3.1 договору санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюються споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
За наявності підтвердженого обсягу природного газу споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу. Приймання-передача обсягу газу, належного споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від оператора ГРМ до споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта споживача (п. 3.2 договору).
За умовами п. 3.3 договору споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.
Пунктом 5.1 договору передбачено, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором. Для визначення обєму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача (п. 5.2 договору).
У п. 5.4 договору сторони погодили, що порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору.
Згідно з п.п. 2, 4 п. 7.1 договору оператор ГРМ зобов'язується забезпечити можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання споживачем вимог цього договору; забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по споживачу, у тому числі формування загального об'єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу споживачу за відповідний період.
Споживач має право на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання ним вимог цього договору (пп. 1 п. 7.3. договору).
При цьому споживач відповідно до пп. 5 п. 7.4. договору зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України (п. 8.1. договору).
Згідно з п. 12.1. договору він укладається на невизначений строк.
Відповідно до вимог ст.ст. 509, 525, 526 Цивільного кодексу України в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання, або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до приписів статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Типовий договір розподілу природного газу затверджується регулятором - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно пункту 4 глави 3 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Відповідно до статей 174, 193 Господарського кодексу України, договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань). Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Підписання відповідачем заяви-приєднання є фактом приєднання до умов типового договору розподілу природного газу та погодженням з передбаченими ним умовами.
Факт належного виконання позивачем умов договору в частині надання відповідачу послуг з розподілу природного газу за спірний період підтверджується підписаними між сторонами відповідними актами, як це передбачено п. 6.6 договору та п. 6 глави 6 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, а саме: згідно акта приймання – передачі послуг з розподілу природного газу №15/т-001/03-17 від 31.03.2017 оператором ГРМ ПАТ "Тернопільгаз" надано, а ОСОБА_1 підприємством теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" прийнято послуги з розподілу природного газу за березень 2016р. в обсязі 411,819 тис. куб.м.; - в квітні прийнято 19,072 тис. м. куб., а всього 430,891 тис. куб.м (акт №15/т-001/03-17 від 30.04.2017).
Водночас, у відповідності до листа Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" щодо повернення актів приймання-передачі природного газу за березень 2017р., останнім повідомлено Комунальне підприємство теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго", що у зв'язку з невиконання умов п. 12 постанови КМУ від 22.03.2017р. №187 підприємству не були підтверджені планові обсяги (номінації) природного газу на березень 2017 року. Таким чином, компанія не здійснювала постачання природного газу відповідачу у вказаному періоді для населення у обсязі 168,828 тис. куб.м., бюджетним установам/організаціям у обсязі 285,364 тис. куб.м.
Також у відповідності до листа Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" щодо повернення актів приймання-передачі природного газу за квітень 2017р., останнім повідомлено Комунальне підприємство теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго", що у зв'язку з невиконання умов п. 12 постанови КМУ від 22.03.2017р. №187 підприємству не були підтверджені планові обсяги (номінації) природного газу на квітень 2017 року. Таким чином, компанія не здійснювала постачання природного газу відповідачу у вказаному періоді для населення у обсязі 5,428 тис. куб.м., бюджетним установам/організаціям у обсязі 21,760 тис. куб.м.
15.05.2017р. позивач звернувся до ОСОБА_1 підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" з листом №11/542, в якому вказав про необхідність здійснення оплати за несанкціонований відбір природного газу в березні 2017р. в об'ємі 411,819 тис. м.куб., вартість якого становить 7 774 483,81 грн. До листа позивач додав розрахунок вартості компенсації небалансу газу, а також рахунок №15-001/0317-31083-1 від 15.05.2017р.
Також листом №11/548 від 23.05.2017р. позивач просив відповідача здійснити оплату за несанкціонований відбір природного газу в квітні 2017р. в об'ємі 19,072 тис. м.куб., на суму 289 920,72 грн. До листа позивачем долучено розрахунок вартості компенсації небалансу газу, а також рахунок №15-001/0417-31083-2 від 22.05.2017р.
У зв'язку із неоплатою відповідачем виставлених рахунків, позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення 8 064 404,53 грн. компенсації вартості об'єму спожитого природного газу за березень та квітень 2017 року.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015р. № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРС), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п. 2 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС).
Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу (п. 3 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС).
Відповідно до п. 3 глави 2 розділу І Кодексу ГРС основними функціями оператора ГРМ є, зокрема: забезпечення балансування між об'ємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (від ГРС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та об'ємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ); формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу по об'єктах суб'єктів ринку природного газу, які знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ та/або які замовили розподіл природного газу ГРМ у відповідному періоді.
Згідно з п. 1 глави 3 розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
За приписами п. п. 1, 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРС суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором (ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу").
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу
За умовами п. 3.1 Типового договору розподілу природного газу санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється Споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором.
Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником.
За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
Наведеним спростовуються заперечення відповідача щодо наявності у нього права користуватися погодженими в укладених договорах об'ємами газу, оскільки, як зазначено вище, в даному випадку необхідно не лише мати укладений договір із погодженими обсягами, а і погоджувати такий обсяг, що і може слугувати підставою для визнання такого відбору газу санкціонованим.
Відповідно до приписів статей 174, 193 ГК України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань). Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.
Пунктом 4 глави і розділу І Кодексу ГРС встановлено, що підтверджений обсяг природного газу це об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.
Аналогічне визначення містить і п. 5 р. ІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015 р.
Частиною 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу" визначені обов'язки споживача, зокрема, укласти договір про постачання природного газу, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Однак, листом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" повідомила позивача і відповідача про те, що оскільки останнім не виконуються умови п. 12 постанови КМУ від 22.03.2017р. №187 компанія не здійснювала постачання природного газу відповідачу у період березень, квітень 2017р.
Проте, згідно акту №15/т-001/03-17 від 31.03.2017р. відповідачем спожито 411,819 тис куб.м. за березень 2017 року, а згідно акту №15/т-001/03-17 від 30.04.2017р. спожито 19,072 тис. куб.м. природного газу.
Оскільки обсяг спожитого газу відповідачу не було погоджено, про що повідомлено останнього, то в даному випадку має місце несанкціонований відбір природного газу з газопостачальної системи без наявності спеціального дозволу у березні 2017 року об'ємом 441,819 тис. м.куб. та квітні 2017 р. об’ємом 19,072 тис. куб.м. природного газу.
Стосовно заперечень відповідача про безпідставність відхилення місячної номінації НАК "Нафтогаз України" слід зазначити, що питання правомірності вчинення таких дій не є предметом даного спору, в даному випадку має значення лише встановлення факту несанкціонованого відбору природного газу, тобто, без погоджених обсягів. При цьому, факт наявності заборгованості з оплати природного газу не заперечується відповідачем.
Судовий збір, згідно ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 74, 81, 129, 236-238 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго", вул. Київська, 3-а, м. Тернопіль, код 03353590, на користь Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", вул. Чернівецька, 54, м.Тернопіль, код 03353503 – 8 064 404 (вісім мільйонів шістдесят чотири тисячі чотириста чотири) грн. 53 коп. вартості компенсації неврегульованого небалансу природного газу та 120 966 (сто двадцять тисяч дев’ятсот шістдесят шість) грн. в повернення сплаченого судового збору.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення, до Львівського апеляційного господарського суду через господарський суд Тернопільської області.
Повний текст складено 18 травня 2018 року.
Суддя Ю.О. Чопко