Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2009 р. справа № 2а-20165/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
при секретарі Химич М.В.,
за участю представника позивача Глуховського О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарн-А» про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В
Шахтарська об’єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарн-А» про стягнення податкового боргу, мотивуючи вимоги тим, що станом на 10.11.2009 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фарн-А» існує податковий борг за узгодженими податковими зобов’язаннями по земельному податку на загальну суму 30736,98 грн. Просить стягнути з відповідача вказану заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні до позову.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, заяви про відкладення судового засідання не надходило. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справи суд вважає позов Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарн-А» про стягнення податкового боргу обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Шахтарська об’єднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Фарн-А» здійснює господарську діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, виданого виконавчим комітетом Донецької міської ради 15.06.2006 року (а.с. 6), діє на підставі статуту, перебуває на обліку у Шахтарській об’єднаній державній податковій інспекції (а.с. 8)
Відповідач станом на 10.11.2009 року не сплатив до бюджету податок за землю в загальному розмірі 30736,98 грн., що підтверджується розрахунком податкового боргу плати за землю (а.с. 10-11).
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про плату за землю», податок – обов’язків платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів – учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 цього Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», податок на землю є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідачем до податкової інспекції надано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності № 13269 від 29.05.2009 року. (а.с. 21), податкову декларацію № 25252 від 22.10.2009 року. (а.с. 22), якими самостійно зараховано податкове зобов’язання по орендній платі за землю у розмірі 21844,61 грн.
Рішенням Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції про збільшення суми орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності № 46/15313 від 26.10.2009 року Товариству з обмеженою відповідальністю «Фарн-А» донараховано податку у сумі 3648,77 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. За несвоєчасну часткову сплату податкового зобов’язання відповідачу нархована пеня у сумі 460,92 грн.
Актом перевірки № 1164/15/34456556 від 13.09.2009 року встановлено порушення вимог п. 7.7 ст. 7 та пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме сплата частини суми податкового боргу з затримкою на 45 днів (а.с. 25-27).
Відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
На підставі зазначеного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002181543/0 від 29.09.2009 року, яким нараховано штрафні санкції у розмірі 20 відсотків на суму 200 грн. (а.с. 24).
Актом перевірки № 1274/15/34456556 від 26.10.2009 року встановлені аналогічні порушення, а саме сплата частини суми податкового боргу з затримкою на 90 днів (а.с. 29-30).
На підставі зазначеного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002131543/0 від 30.10.2009 року, яким нараховано штрафні санкції у розмірі 50 відсотків на суму 4305,93 грн. (а.с. 28).
Актом перевірки № 1275/15/34456556 від 26.10.2009 року встановлені аналогічні порушення, а саме сплата частини суми податкового боргу з затримкою на 85 днів (а.с. 32-33).
На підставі зазначеного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002541543/0 від 30.10.2009 року, яким нараховано штрафні санкції у розмірі 20 відсотків на суму 276,75 грн. (а.с. 31).
Відповідачем не сплачено самостійно податкове зобов’язання з податку на землю, тому загальна сума заборгованості складає 30736,98 грн.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення податкового боргу та стягує з відповідача на користь державного бюджету України заборгованість з земельного податку в розмірі 30736,98 грн.
Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В
Позов Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарн-А» про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарн-А» заборгованість з земельного податку в розмірі 30736 (тридцять тисяч сімсот тридцять шість) грн. 98 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шальєва В.А.