Рішення № 74153425, 10.05.2018, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
754/16522/17
Номер документу
74153425
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/55/18

Справа №754/16522/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - ЛІСОВСЬКОЇ О.В.

за участю секретаря - Грей О.П.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Мних Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві про зобов"язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що призначена йому пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було застосовано коефіцієнт страхового стажу 1%. В зв'язку з наведеним, позивачем до відповідача було направлено звернення щодо приведення у відповідність його пенсії, а саме обчислення її із розрахунку коефіцієнту страхового стажу у розмірі 1,35%. Але у перерахунку пенсії йому було відмовлено, у зв'язку з тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 1 жовтня 2017 року перераховано пенсії, призначені до 1 жовтня 2017 року. При цьому перерахунок проведено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки (3764,40 грн.) та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Це стосується пенсіонерів, які одержують пенсії за нормами Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІХ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та військовослужбовців строкової служби - інвалідів унаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, в тому числі тих. які одержують пенсію за нормами Закону України від 09.04.92 року № 2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки заробіток для обчислення таких пенсій визначається відповідно до ст. 40 Закону № 1058. Позивач зазначає, що відбулось переведення з одного виду пенсії на інший який здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід). Однак, норма статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку посилається відповідач, може застосовуватися при переході з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону, тобто пенсій призначених (перерахованих) за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У даному випадку, відбувається перехід з пенсії за вислугою років, як військовослужбовця, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовослужбовців та деяких інших осіб» на пенсію за віком на умовах, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами. А, отже, умови і порядок призначення пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є відмінними від умов і порядку призначення пенсії за вислугу років, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за яким позивач отримував пенсію до призначення нинішньої пенсії. Таким чином, призначення пенсії на умовах іншого закону вимагає застосування норм цього Закону при її обчисленні. Позивач вважає, що відбулось призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший в межах одного закону. Згідно статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії визначається відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарні системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%. В даному випадку при обчисленні пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійним фондом при призначенні пенсії за віком повинен застосовуватись коефіцієнт страхового стажу 1,35%. Позивач вважає дану відмову незаконною, а тому звернувся до суду з даним позовом, в якому просить суд визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 1, 35% протиправними; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 28.09.2017 року із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 1, 35 %.

В судовому засіданні суддя Деснянського районного суду міста Києва замінила неналежного відповідача з «Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві» на належного «Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві».

В судовому засіданні позивач повністю підтримав позовні вимоги до Головного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві - в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що позов є необґрунтованим та безпідставним, а дії Управління відповідають чинному законодавству України, а тому просила в задоволенні позову відмовити повністю.

Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідача необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2.

Позивач ОСОБА_1, перебуває, як пенсіонер на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 27.04.2005 року.

Із зазначеної дати позивач отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а досягнувши пенсійного віку 60 років, позивач звернувся з заявою до відповідача про переведення з пенсії за вислугою років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачу було призначено пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом № 8937/09/4-772 від 09.06.2017 року ЛОУ ПФУ у м. Києві повідомило позивача, що останньому призначено пенсію за віком яка обчислена згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності становить 0.55463 (41 рік 1 місяць 26 днів), середньомісячний заробіток - 2 717, 37 грн., узятого за період роботи з 01.07.2000 року по 30.04.2017 року (який розраховано за формулою: середня зарплата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» враховувалася під час призначення пенсії (за повний 2007 рік) х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати = 1 197, 91 грн. х 2.26843). Розмір пенсії обчислено згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та складає 1 585,85 грн., із них 2 717, 37 грн. (середньомісячний заробіток обчислено згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») х 0.55463 (коефіцієнт стажу обчислений відповідно до ст. 25 Закону) = 1 507, 13 грн. (розмір пенсії за віком) + 78,72 грн. (доплата за 6 років понад нормативного стажу, відповідно до ст. 28 Закону).

Крім того, повідомлено, що при переведенні позивача на пенсію за віком, відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами згідно з Законом України «Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, відповідно до якого показник середньої заробітної плати (доходу), залишається таким, який враховувався під час призначення пенсії, тобто за 2007 рік в розмірі 1 197, 91 грн.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Крім того, згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

А отже, позивач з 2005 року користувався пенсією за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а пенсія за віком йому не призначалась, і лише після досягнення пенсійного віку 60 років, останній скористався своїм правом на отримання пенсії за віком та звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо призначення вперше 28.09.2017 року.

Оскільки право на пенсію за віком вперше у позивача виникло з 28.09.2017 року, тому згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Розділу ІІІ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем неправомірно застосовано показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

З урахуванням вищевикладеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу в розмірі 1,35%, при переведенні позивача з пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягають задоволенню.

Враховуючи вищезазначене, виходячи з наведених вище норм діючого законодавства, у позивача достатньо підстав для призначення йому пенсії за віком з урахуванням коефіцієнту страхового стажу в розмірі 1,35%, а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню 640 грн. здійснених та документально підтверджених витрат сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 8, 9, 19, 77, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві про зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 1, 35 % - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 28.09.2017 року із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 1, 35 %.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 640, 00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, код ЄДРПОУ 22869069, місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ.

Повний текст рішення був виготовлений 18 травня 2018 року

Головуючий: