Рішення № 74145814, 22.05.2018, Вараський міський суд Рівненської області (до 25.04.2025 - Кузнецовський міський суд Рівненської області)

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
565/764/18
Номер документу
74145814
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 565/764/18

Провадження № 2-а/565/45/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2018 року м. Вараш

Кузнецовський міський суд Рівненської області в складi:

головуючого суддi ОСОБА_1,

з участю:

секретаря судових засідань ОСОБА_2,

представника позивача ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Кузнецовського міського суду Рівненської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до військового комісара Варашського міського військового комісаріату ОСОБА_6 про скасування постанови від 12.04.2018 року №528 про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_5 (надалі – позивач) звернувся в суд з позовом до військового комісара Варашського міського військового комісаріату ОСОБА_6 (надалі – відповідач) про скасування постанови від 12.04.2018 року №528 про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 25.04.2018 року позивач отримав оскаржувану постанову, яку 12.04.2018 року виніс відповідач, щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 255 грн. - за порушення п.1 правил військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016р. №921: повторно протягом року не прибув за викликом до військового комісаріату. При цьому позивач зазначає, що не отримував від відповідача та інших працівників військового комісаріату повісток про виклик до військового комісаріату у встановленому законом порядку чи в будь-який інший спосіб не був повідомлений про виклик. Також позивач не був повідомлений про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення та про місце, дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення, чим було позбавлено позивача можливості надати пояснення та заперечення. Тому при складенні протоколу та винесенні оскаржуваної постанови відповідачем порушено норми ст. ст. 251, 256 та 268 КУпАП і відповідно до п.1ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю через відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

10.05.2018 року відповідачем подано до суду відзив на позов у якому зазначено, що, керуючись п.2 Правил військового обліку призовників і військовозобов’язаних, викладених у додатку №1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року №921, де зазначено, що у разі коли за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного Указом Президента України та відповідно п.З даних правил, призовники і військовозобов’язані за порушення встановлених пунктами 1 і 2 вищевказаного додатку, а також за порушення законодавства про військовий обов’язок і військову службу, про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, умисне псування військово- облікових документів чи втрату їх з необережності, неявку за викликом до районних (міських) військових комісаріатів без поважних причин, за несвоєчасне повідомлення обліковому органу, де перебувають на військовому обліку, даних про зміну їх сімейного стану, стану здоров’я (після тривалого лікування хвороби та (або) хвороби, яка спричинила часткову (повну) втрату працездатності), адреси місця проживання(перебування), освіти, місця роботи і посади притягуються до адміністративної відповідальності у порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення. Відповідно до п.2 ч.З ст.16 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» на районні (міські) призовні комісії покладається надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 17 вищевказаного Закону.15 лютого 2018 року був підписаний Указ Президента № 33/2018 “Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2018 році”.Також Військовим комісаром Варашського міського військового комісаріату майором ОСОБА_6 20 лютого 2018 року було видано наказ №18 про призов громадян м.Вараш на строкову військову службу навесні 2018 року і був опублікований в газеті «Вітрина міста» № 08 (536) від 01.03.2018 року.19.02.2018року призовник ОСОБА_5 з’явився до військового комісаріату для проходження медичного огляду і пройшов його. По результатам проходження медогляду його було визнано придатним до військової служби і він отримав повістку на 08 год. 00 хв. 22.03.2018 року для проходження контрольного медичного огляду на Рівненському обласному збірному пункті у с.Здовбиця, Здолбунівського р-ну, Рівненської обл., що підтверджується його особистим підписом. На 22.03.2018 року до Варашського військового комісаріату призовник ОСОБА_5 не з’явився. Відповідно ст.ст.254,255,256 КУпАП 23.03.2018 року на ОСОБА_5 був складений адміністративний протокол №521 за неявку на виклик до військового комісаріату без поважних причин, відповідальність за що передбачена ч.І ст.210 КУпАП. 23.03.2018року на адресу ОСОБА_5 було направлено повідомлення №642 про його явку на 09 год.00 хв. 28.03.2018 року до Варашського міського військового комісаріату для розгляду справи про адміністративне правопорушення, а також був направлений протокол про адміністративне правопорушення. 28.03.2018року ОСОБА_5 не з'явився для розгляду справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення була розглянута без його участі і була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення передбаченого ч.І ст.210 КУпАП в сумі сто дев’ятнадцять гривень, яка була 05.04.2018 року направлена йому і він 18.04.2018 року сплатив даний штраф. 22.02.2018 року до військомату надійшла заява від ОСОБА_5 про надання йому відстрочки від призову на строкову військову службу у зв’язку із сімейними обставинами. 19.03.2018року Варашським МВК на адресу ОСОБА_5 було направлений лист № 605/1, в якому зазначалося, що надання відстрочки від призову на військову службу буде розглянута на засіданні міської призовної комісії 04 квітня 2018 року і ОСОБА_5 потрібно буде особисто з’явитися на засідання призовної комісії. На 04.04.2018 року до Варашського військового комісаріату призовник ОСОБА_5 не з’явився, що підтверджується рапортом старшого лейтенанта ОСОБА_7 від 05.04.2018 № 1515. Відповідно ст.ст.254,255,256 КУпАП 23.03.2018 року на ОСОБА_5 був складений адміністративний протокол №528 за повторну протягом року неявку на виклик до військового комісаріату без поважних причин, відповідальність за що передбачена ч.2 ст.210 КУпАП. 05.04.2018року на адресу ОСОБА_5 було направлено повідомлення №723 про його явку на 09 год.00 хв. 12.04.2018 року до Варашського міського військового комісаріату для розгляду справи про адміністративне правопорушення, а також був направлений протокол про адміністративне правопорушення. 12.04.2018року ОСОБА_5 не з'явився для, розгляду справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення була розглянута без його участі і була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення передбаченого ч.2 ст.210 КУпАП в сумі двісті п’ятдесят п’ять гривень, яка була 12.04.2018 року направлена йому. Тому, на підставі вищевикладеного Варашський міський військовий комісаріат вважає, що відсутні будь-які підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_5

Позивач у судове засідання не з’явився будучи повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

У судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав у повному обсязі з підстав наведених у позові. Просив позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з’явився будучи повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

Представник відповідача у судовому засіданні надав пояснення, які за своїм змістом відповідають поясненням зазначеним у відзиві на позов. Зазначив, що у відповідача відсутнє письмове підтвердження отримання позивачем повістки про виклик до військового комісаріату на 04.04.2018 року та про отримання повідомлень про складання відносно позивача протоколу про адміністративне правопорушення та про виклик на 09год. 00 хв. 12.04.2018 року для розгляду справи про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 210 КУпАП. Просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення на підставі наступного.

З копії постанови про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.1 ст. 210 КУпАП, від 18.03.2018 року судом встановлено, що позивача було притягнуто 18.03.2018 року до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 119 грн.

Згідно Копії листа № 605/1 від 19.03.2018 року, позивач викликався до Варашського міського військового комісаріату на 14 год.15 хв. 04.04.2018 року. З копії рапорту старшого лейтенанта ОСОБА_7 від 05.04.2018 року слідує, що позивач не з’явився на виклик до Варашського міського військового комісаріату на 14 год.15 хв. 04.04.2018 року, однак підтвердження про повідомлення позивача про даний виклик відсутнє.

Згідно копії протоколу про адміністративне правопорушення № 528 від від 05.04.2018 року, складеного відносно позивача ОСОБА_5 за ч. 2 ст. 210 КУпАП, останній порушив п.1 правил військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016р. №921: повторно протягом року не прибув за викликом до військового комісаріату. Як вбачається з даного протоколу в такому не зазначено час та дату вчинення правопорушення, а саме коли правопорушник не прибув до Варашського МВК та коли повинен був прибути.

З копії повідомлення № 723 від 05.04.2018 року позивачу було надіслано повідомлення про складення відносно нього протоколу від 05.04.2018 року за ч.2 ст. 210 КУпАП та про розгляд справи про адміністративне правопорушення на підставі вказаного протоколу о 09 год 00 хв. 12.04.2018 року в приміщенні Варашського МВК, однак відсутні підтвердження вручення повідомлення позивачу.

Відповідно до копії постанови № 528 про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП, від 12.04.2018 року судом встановлено, що позивача було притягнуто 12.04.2018 року до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн.

В графі «встановив» у постанові зазначено: порушив п.1 правил військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016р. №921: повторно протягом року не прибув за викликом до військового комісаріату.

Копію даної постанови, відповідно до супровідного листа № 770 від 12.04.2018 року надіслано позивачу ОСОБА_5, однак в матеріалах справи відсутні докази отримання такої позивачем.

За приписами ч. 1 ст.235 КУпАП, військові комісаріати розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про неявку на виклик у військовий комісаріат.

Згідно ч. 1 ст.210 КУпАП, порушення військовозобов’язаними чи призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади (у тому числі) - тягнуть за собою накладення штрафу від пяти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно до ч.2 ст. 210 КУпАП, повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого ч.1 цієї статті за яке особу було піддано адміністративному стягненню - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до пятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Однак, суду не надано учасниками справи та відсутні у матеріалах справи докази того, що позивач належним чином чи будь-яким іншим способом був повідомлений про виклик до Варашського міського військового комісаріату на 14 год.15 хв. 04.04.2018 року. Отже, позивач неумисно не з’явився на виклик до військового комісаріату, оскільки йому не було відомо про такий виклик, а тому у діях чи бездіяльності позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП, - відсутня суб’єктивна сторона.

Окрім того, при складанні протоколу 05.04.2018 року та винесенні оскаржуваної постанови 12.04.2018 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності позивача було допущено порушення норм КУпАП.

Так, згідно ч.2ст.254 КУпАП, у разі оформлення протоколу, останній складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Оскільки у протоколі від 05.04.2018 року не зазначено час та дату вчинення правопорушення, а саме коли правопорушник не прибув до Варашського МВК та коли повинен був прибути, то протокол складено з грубим порушенням ч.1 ст. 256 КупАП.

Згідно ч.2 ст.256 КупАП, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Слід зазначити, що зміст оскаржуваної постанови не відповідає вимогам ч.2 ст. 283 КУпАП, оскільки у постанові не викладено опис обставин, установлених при розгляді справи, висновки не відповідають фактичним обставинам справи: чітко не зазначено в чому полягає суб’єктивна і об’єктивна сторони правопорушення.

Відповідно до ст.268 КУпАП, особа,яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватисяюридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомогиособисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянутолише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщенняпро місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Як вбачається з матеріалів справи, у даному випадку позивач не був ознайомлений з протоколом № 528 від 05.04.2018 року про адміністративне правопорушення, та не був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду адміністративної справи.

В оскаржуваній постанові, дані про те, що позивач був присутній під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, чи дані про те, що він був належним чином сповіщеним про місце і час розгляду справи, відсутні.

Таким чином слід прийти до висновку, що відповідач розглянув справу без участі особи, щодо якої було складено протокол та без участі її представника, чим порушив гарантоване право позивача на захист.

Також в матеріалах справи відсутні підтвердження того, що позивач отримав оскаржувану постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

У відповідності до ч. 3 ст. 288 КУпАП, оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення здійснюється у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими КУпАП.

Тому суд приходить до висновку про те, що оскаржувана постанова № 528 про накладення на позивача адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП, від 12.04.2018 року підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 7, 210,235,251,254,256, 247, 268, 288 КУпАП, ст.ст. 2,72 - 79, 94, 241-246, 250, 268, 269,286 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати постанову від 12.04.2018 року №528 про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП, винесену військовим комісаром Варашського міського військового комісаріату ОСОБА_6 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн. за скоєння адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України (в редакції від 15.12.2017) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу, тобто до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2/4, м.Вараш, Рівненська обл., 34400, РНОКПП: НОМЕР_1.

Відповідач: військовий комісаром Варашського міського військового комісаріату ОСОБА_6, адреса місця роботи: м-н Перемоги,23, м.Вараш, Рівненська обл., 34400, код ЄДРПОУ 26616572.

Суддя: Мануляк Ю.В.