Постанова № 74141097, 22.05.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
766/6192/18
Номер документу
74141097
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 766/6192/18

н/п 3/766/3525/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.05.2018 року м. Херсон

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Стамбула Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління захисту економіки Департаменту захисту економіки національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, громадянина України, який народився в Рівненській області, не працює, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2

за ст.172-6 ч. 1 КУпАП,

в с т а н о в и в :

Відповідно до наказу начальника Білозерської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області (№105) від 02.12.2015 № 57-о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 призначено тимчасово з 02.12.2015 по 16.10.2017 на посаду провідного інженера групи з мобілізаційної роботи та цивільного захисту установи.

Наказом начальника управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 20.01.2016 № 3-о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника установи з соціально-виховної та психологічної роботи - начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи Білозерської виправної колонії (№105).

Згідно з наказом т.в.о. начальника управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 24.02.2016 № 8-о/с «По особовому складу» та на виконання наказу Державної пенітенціарної служби України від 12.11.2015 № 591/ОД-15, у зв'язку із реорганізацією штатів з 24.02.2016 року ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника установи з соціально-виховної та психологічної роботи — начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи Білозерської виправної колонії (№105) управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2016 № 348 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи управління Державної пенітенціарної служби, в тому числі управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі. Цією ж постановою утворено юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції - міжрегіональні управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державна установа «Білозерська виправна колонія (№ 105)» Міністерства юстиції України як юридична особа зареєстрована 29.11.1999, засновником є Міністерство юстиції України, керівник та підписант - ОСОБА_2, код ЄДРПОУ 08564713.

Ухвалою Херсонського міського суду від 16.03.2017 ОСОБА_1 на підставі ст. 154 КПК України відсторонено від посади заступника начальника установи з соціально-виховної та психологічної роботи - начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи Білозерської виправної колонії (№ 105) управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі строком до 16.05.2017.

Наказами начальника Державної установи «Білозерська виправна колонія (№105)» Міністерства юстиції України від 21.03.2017 № 143 та від 11.05.2017 № 194 «Про відсторонення від повноважень за посадою» ОСОБА_1 відсторонено від виконання обов'язків за посадою на виконання вказаної ухвали Херсонського міського суду.

Наказом начальника Державної установи «Білозерська виправна колонія №105» Міністерства юстиції України від 08.09.2017 № 52 о/с ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника установи з соціально-виховної та психологічної роботи — начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи за власним бажанням.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну установу «Білозерська виправна колонія (№ 105)», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 15.12.2016 № 3679/77/5 (далі - Положення), Білозерська виправна колонія (№ 105) (далі - виправна колонія) є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Виправна колонія є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України із своїм найменуванням, може мати інші печатки і штампи. Органом управління виправної колонії є Міністерство юстиції України.

Згідно з абзацом 3 ч. 2 ст. 81 ЦК України «юридична особа публічного права» - це юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади (яким є Міністерство юстиції України), органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Таким чином, Державна установа «Білозерська виправна колонія (№ 105)» Міністерства юстиції України є юридичною особою публічного права у розумінні ч. 2 ст. 81 ЦК України.

Відповідно до п.п. 1.1 розділу І «Загальні положення» Посадової інструкції заступника начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи - начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи установи від 17.02.2016 № 3, затвердженої начальником Білозерської виправної колонії УДПтСУ в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (№105) ОСОБА_2 1.1. (далі - Посадова інструкція) заступник начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи - начальник відділу соціально-виховної та психологічної роботи установи у своїй службовій діяльності підпорядковується безпосередньо начальнику установи.

Відповідно до розділу «Завдання та обов'язки» Посадової інструкції, заступник начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи - начальник відділу соціально-виховної та психологічної роботи установи здійснює методичне керівництво роботи начальників відділень та інспекторського складу відділу, розробляє заходи, направлені на підвищення їх професійної майстерності (п.п. 2.1.); періодичні перевірки роботи начальників відділень, інспекторського складу відділу та ведення ними службової документації (п.п. 2.6.); планує та здійснює роботу по службовій підготовці (п.п. 2.7.); контролює виконання плану роботи соціально-психологічної служби, планів культурно-масової роботи на квартал, на місяць, святкові та вихідні дні, тематичних планів проведення виховних годин (п.п. 2.8.); організовує взаємодію з місцевими загальноосвітніми навчальними закладами для належної організації навчання засуджених та отримання ними базової та повної загальної середньої освіти (п.п. 2.10.); контролює належне виконання функціональних обов'язків працівниками відділу соціально-виховної та психологічної роботи (п.п. 2.11.); здійснює спільно з керівництвом установи роботу щодо добору, комплектування та розстановки кадрів відділу (п.п. 2.13.).

Тобто, ОСОБА_1, обіймаючи посаду заступника начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи — начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи Білозерської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (№105), у межах повноважень здійснює діяльність, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто є посадовою (службовою) особою.

Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про Державну кримінальну службу України» визначено, що персонал Державної кримінально-виконавчої служби України зобов'язаний неухильно виконувати закони України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається ІІАЗК.

Згідно п.п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.

Так, до другого етапу - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, які передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону зобов'язанні щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 5-1, відповідно до якого продовжено до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.

Відповідно до листа НАЗК від 23.05.2017 № 93-05/16382/17, актом обстеження окремих функцій інформації - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 25.01.2017 засвідчено некоректну роботу програмного забезпечення в період з 01.01.2017 до 19.30 год. 04.01.2017. З метою створення належних умов для суб'єктів декларування адміністратором Реєстру Державним підприємством «Українські спеціальні системи» спільно з Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, в період часу з 24.03.2017 до 28.03.2017 здійснювалися заходи з оптимізації та переконфігурування обчислюваних ресурсів, що потребувало декількох зупинок та перезапусків окремих компонентів Реєстру в цілому. Вжиття вказаних заходів дозволило забезпечити функціонування Реєстру та реалізувати суб'єктами декларування обов'язок щодо подання електронних декларацій відповідно до законодавства України.

Також відповідно до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.06.2017 № 224 «Про визначення періодів, протягом яких спостерігалися перебої у роботі інформаційно-телекомунікаційної системі «Єдиний державний реєстр осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено періоди неналежного функціонування ІТС Реєстр у березні місяці, а саме: 02.03.2017 з 9.00 год. до 12.00 год.; 12.03.2017 з 02.00 год. до 07.00 год., 15.03.2017 з 22.00 год. до 24.00 год.; 16.03.2017 з 00.00 год. до 03.00 год., 07.00 до 08.00 год.; 19.03.2017 з 08.00 год. до 11.00 год.; 24.03.3017 з 06.00 год. до 08.00; 26.03.2017 з 12.00 год. до 24.00 год.; 27.04.2017 з 00.00 год. до 08.00 год.; 28.03.2017 з 01.00 год. до 10.00год.

Таким чином, заступник начальника установи з соціально-виховної та психологічної роботи - начальник відділу соціально-виховної та психологічної роботи Білозерської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (№105)

ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік до 00:00 год. 01.05.2017.

Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, лише 20.09.2017 о 20:14 год., тобто несвоєчасно.

Про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, у тому числі щодо строків подачі щорічної декларації особи, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларації, свідчить підписане ним 26.11.2015 письмове ознайомлення з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», а також здачу 26.11.2015 заліку по вивченню вказаного Закону.

Згідно із листом ДУ «Білозерська виправна колонія (№105)» Міністерства юстиції України від 31.01.2018 № 29/5-252/Кнц встановлено, що у класі службової підготовки установи є комп'ютер з виходом до мережі Інтернет, яким при заповнені декларацій користувались всі співробітники. Упродовж 2017 року уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції ОСОБА_3 проводились заняття з особовим складом установи щодо додержання вимог Закону України «Про запобігання корупції».

У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердив несвоєчасність подачі 20.09.2017 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік. Несвоєчасність подачі декларації мотивував відсутністю у нього електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП), який він отримав лише приблизно у період з 15 по 17 вересня 2017 року (при звільнені з посади за власним бажанням). Також пояснив, що приблизно у лютому 2017 року начальник відділу кадрів ДУ «Білозерська виправна колонія (№105)» на загальній нараді довів до особового складу установи інформацію про те, що подання щорічних декларацій за 2016 рік буде здійснюватись за допомогою ЕЦП, які вже на той час були централізовано замовлені. Після чого ОСОБА_1В декілька разів цікавився у начальника відділу кадрів про надходження цих ключів, але останній пояснював, що ключі ще не готові та не отриманні і як тільки будуть отримані, його поставлять до відома. Проте, 10.03.2017 ОСОБА_1 було затримано у порядку ст. 208 КПК України працівниками УСБУ в Херсонській області за підозрою у вчиненні службового злочину, після чого його було відсторонено від посади та рішенням суду, заборонено бачитися та спілкуватися із співробітниками ДУ «Білозерська виправна колонія (№105)». На думку ОСОБА_1, вищевикладене є поважною причиною несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік. Крім того, ОСОБА_1 пояснив, що в період з 01.01.2017 по теперішній час за місцем його проживання в користуванні перебував комп'ютер з доступом до мережі Інтернет.

Разом з цим, вказані обставини ОСОБА_1 щодо поважності причин несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік спростовуються наступними доводами.

Так, відповідно до вимог антикорупційного законодавства державою з лютого 2016 року забезпечено надання суб'єктам декларування ЕЦП на безоплатній основі в акредитованих центрах.

Відповідну інформацію із зазначенням Електронного реєстру суб'єктів, які надають послуги, пов'язані з ЕЦП, розміщено на офіційному сайті Міністерства юстиції України.

Порядок видачі та користування ЕЦП визначений Законом України «Про електронний цифровий підпис», постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 №1452 «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності», а також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №145-р «Про забезпечення надання послуг електронного цифрового підпису державним службовцям, які займають посади, віднесені до першої -третьої категорії, та інші прирівняні до них посади».

Відповідно до даних Акредитованого центра сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС ОСОБА_1 13.03.2017 отримав електронний цифровий підпис строком дії до 13.03.2019.

Згідно з довідки Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України серії ХЕН № 12519 ОСОБА_1 13.03.2017 звільнено із установи, в зв'язку з внесенням застави відповідно до ухвали слідчого судді Херсонського місцевого суду від 13.03.2017.

Таким чином, ОСОБА_1 мав технічну та фізичну можливість, починаючи з 13.03.2017 упродовж 43 календарних днів подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік.

З пояснень ОСОБА_4, колишнього працівника Державної установи «Білозерська виправна колонія (№105)» встановлено, що працівниками відділу кадрів неодноразово повідомлялися працівники установи щодо необхідності подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, у тому числі ОСОБА_1 Адміністративна будівля установи забезпечена комп'ютерною технікою з доступом до мережі Інтернет. Також ОСОБА_1 до Державної установи «Білозерська виправна колонія (№105)» за допомогою у поданні щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік не звертався.

Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, обіймаючи посаду заступника начальника установи з соціально-виховної та психологічної роботи - начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи Білозерської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (№105), будучи згідно ст. 1, підпунктом «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону та п. 5-' прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 № 1975-УШ, несвоєчасно (20.09.2017) без поважних на те причин подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік..

Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор в судовому засіданні підтримала протокол, та просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Крім того пояснила, що електронний ключ має зберігатись у особи а не у відділі кадрів.

Правопорушник в судовому засіданні вину визнав частково, та пояснив, що несвоєчасно подав декларацію з поважної причини, а саме оскільки не міг отримати електронний ключ, який повинна була видати адміністрація установи, так як на підставі ухвали слідчого судді Херсонського міського суду Херсонської області був відсторонений від посади та йому було заборонено спілкування з працівниками Білозерськиї виправної колоній №105.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що працював в установі з 2006 по 2017 роки на посаді начальника по особовому складу Білозерської виправної колонії №105. На момент, коли подавались декларації ми прийняли рішення про виготовлення ключів централізовано, та поставили 2 компьютери з доступом до мережі Інтернет для заповнення декларацій. Працівники установи отримували ключі на протязі березня місяця, які прийшли до установи в першій декаді березня. Коли саме чи взагалі отримував ОСОБА_1 свій ключ не знає. Крім того пояснив, що співробітників установи було повідомленно про Закон під підпис, їм було роз’яснено про необхідність своєчасного подання декларацій, про що постійно нагадували та проводили інструктаж.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що передала документи про звільнення, трудову книжку та електронний ключ в десятих числах вересня 2017 року. ЇЇ попросили передати, оскільки на той час працювала начальником відділу по контролю за виконанням судових рішень.

Вина порушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №48/2018 від 11.04.2018р.,

- копією витягу з наказу начальника Білозерської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області (№105) від 02.12.2015 № 57-о/с;

- копією витягу з наказу начальника управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 20.01.2016 № 3-о/с;

- копією витягу з наказу т.в.о. начальника управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 24.02.2016 № 8-о/с;

- копією витягу з наказу начальника Державної установи «Білозерська виправна колонія №105» Міністерства юстиції України від 08.09.2017 № 52 о/с.;

- попередженням ОСОБА_1 з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі із положеннями ст. 45 указаного Закону від 26.11.2015;

- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- поясненнями ОСОБА_1;

- поясненнями ОСОБА_4;

- поясненнями ОСОБА_5;

- даних Акредитованого центра сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС ОСОБА_1

- іншими матеріали, отриманими під час проведення перевірки.

Таким чином, вина правопорушника у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, доказана повністю. Обставин, що обтяжують чи пом’якшують відповідальність, судом не встановлено. Обираючи правопорушнику вид стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан. На підставі викладеного суд вважає, що стягнення повинно бути обрано у вигляді штрафу.

Крім того, в силу ст.40-1 КУпАП, стягненню з особи, на яку накладено стягнення, підлягає судовий збір.

Керуючись ст.33-35, 40-1, 172-20, 283, 284 КУпАП, суд –

п о с т а н о в и в :

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 850,00 грн. ( Штраф перерахувати на р/р 31116106700002 код доходів 21081100, код ЄДРПОУ 37959779, банк УДК м. Херсона. МФО852010)

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 352,40 грн. (УК у м Херсоні /м Херсон/22030101, код за ЄДРПОУ 37959779, банк отримувача ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, р/р 31210206700002)

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та з цього часу її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.

Постанова набирає чинності ______року.

Суддя: Н.В.Стамбула