Постанова № 74139823, 21.05.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
642/5724/17
Номер документу
74139823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий І інстанції: Бородіна О.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 р. Справа № 642/5724/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача: ОСОБА_1,

суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради на рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 24.01.2018, по справі № 642/5724/17

за позовом ОСОБА_2

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради , Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом, у якому просила зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради поновити виплату щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з моменту зупинення, забезпечити виплату з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 24.01.2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_2 щомісячну адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01 жовтня 2014 року № 505, на період з 11 квітня 2017 року по 10 листопада 2017 року, виплатити заборгованість із цієї допомоги, що виникла за період її несплати.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. При цьому, апелянт зазначає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків.

На підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим, відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, з 28.10.2014 року ОСОБА_2 отримувала адресну допомогу як працездатна особа, яка працює, призначену Управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради.

У зв’язку із проведенням на території Луганської області антитерористичної операції ОСОБА_2 з березня 2015 року переїхала до м. Харкова.

02.03.2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради позивачку взято на облік як внутрішньо переміщену особу, про що видано довідку ВПО № НОМЕР_1 від 19.03.2015 року.

19.01.2016 року ОСОБА_2 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Ленінського району Харківської міської ради із заявою щодо роз’яснення причин, з яких їй не здійснюється виплата адресної допомоги.

20.02.2017 року ОСОБА_2 звернулася до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради із заявою, якою просила надати інформацію щодо призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за час перебування на обліку як внутрішньо переміщена особа.

Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради листом від 22.03.2017 року надало відповідь, відповідно до якої Управлінням двічі приймалося рішення про поновлення позивачу виплат адресної допомоги, але за зауваженнями відділу контролю Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації питання виплати призупинено з причин відсутності в Порядку норм, які регулюють питання призначення адресної допомоги особам, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості та отримували допомогу по безробіттю.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з наявності у позивача підстав для отримання адресної допомоги для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за час перебування на обліку як внутрішньо переміщена особа, а у Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради - обов’язку здійснити призначення такої допомоги.

Колегія суддів частково погоджується із такими висновками з огляду на наступне.

Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 , передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст. 4, 4-1 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону та обліковується в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01.10.2014 року за № 505 запроваджено щомісячну адресну допомогу переселенцям для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, визначено що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до абз. 1 п. 1 постанови КМУ від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 № 509.

Так, рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 25.11.2016 року ОСОБА_2 призначена адресна допомога з 17.02.2016 року у розмірі 442 грн.

Відділом контролю Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації особова справа заявниці 14.12.2016 року із зауваженнями була повернута до Управління для проведення перерахунку.

В подальшому, відповідним рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 11.01.2017 року ОСОБА_2 повторно призначено допомогу.

20.01.2017 року відділом контролю Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації особова справа повернута із зауваженнями щодо неправомірного призначення допомоги з 17.02.2017 року, з огляду на припинення допомоги відповідно до п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року.

За інформацією Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації у період з 28.10.2014 року по 27.04.2015 року ОСОБА_2 отримувала грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа у розмірі 442 грн., призначену Управлінням соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради.

У зв’язку із звільненням 27.01.2015 року та не проведенням Управлінням соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради перерахунку допомоги з 01.02.2015 року з подальшим припиненням виплати відповідно до п. 7 Порядку утворилась переплата виплаченої допомоги за 2015 рік.

Отже, підставою відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 адресної допомоги відповідачем визначено наявність переплати з виплаченої допомоги, призначеної Управлінням соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради.

Колегія суддів не погоджується із такою позицією Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації та зазначає, що підстави припинення виплати грошової допомоги та відмови у її призначенні визначені Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року.

Так, відповідно до п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім’ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

У свою чергу, згідно з п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім’ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім’ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Отже, за законодавством, що визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, наявність переплати виплаченої допомоги не є підставою для відмови у нарахуванні та виплати щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

З огляду на викладене, колегія суддів підтримує висновки суду першої інстанції щодо наявності у ОСОБА_2 права на отримання такої допомоги.

У той же час, колегія суддів зазначає, що спосіб захисту порушеного права позивача, що обраний судом першої інстанції, не призведе до повного та ефективного захисту таких прав, враховуючи наступне.

Даний адміністративний спір виник з приводу виплати адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради за наслідками звернення позивача приймались рішення про призначення ОСОБА_2 допомоги як переміщеній особі на проживання у розмірі 442 грн., та відповідно направлялись до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації для здійснення нарахування та виплати.

Отже, Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради визнано право позивача на отримання зазначеної допомоги та вчинені дії, що направлені на її виплату, а саме рішення про призначення допомоги було направлено до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Згідно з п.п. 3.2.3 п. 3.2 Положення Про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 року № 7/15, основними завданнями Управління, зокрема, є: призначення соціальних допомог та компенсацій, інших соціальних виплат, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та придбання скрапленого газу і побутового палива, а також надання встановлених законодавством пільг та гарантій за соціальною ознакою.

У той же час, відповідно до п.п. 2, 3 п. 3 Положення про Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 22.11.2016 року № 535 головними завданнями Центру, зокрема, є: підготовлення документів на виплату всіх видів грошових допомог; здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування та виплати всіх видів грошових допомог.

Підпунктами 2,3 п. 9 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій протягом двох днів перераховують кошти на рахунки уповноважених органів. Грошова допомога перераховується уповноваженими органами на рахунки відповідних установ уповноваженого банку. Установи уповноваженого банку протягом трьох робочих днів після надходження коштів на зазначені рахунки перераховують такі кошти на банківські (поточні) рахунки відповідних уповноважених представників сім'ї.

З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку, що функції щодо безпосереднього нарахування та виплати адресної допомоги покладені саме на Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.

При цьому Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради наділено виключно функціями стосовно призначення такої допомоги, рішення про що Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради приймались та направлялись до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для здійснення відповідних виплат позивачу.

Отже, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради в межах наданих йому законодавством повноважень здійснило всі необхідні дії, направлені на виплату ОСОБА_2 адресної допомоги.

Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що для ефективного захисту порушеного права ОСОБА_2 на отримання адресної допомоги зобов’язати здійснити нарахування та її виплату слід орган, на який покладено безпосерній обов'язок з нарахування та виплати, а саме Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.

Стосовно строків звернення до адміністративного суду колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 14.03.11 року із вимогами щодо захисту його порушених прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діяла на час звернення позивача до суду) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 10.05.2017 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України (у чинній редакції) якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Із матеріалів справи підстав для поновлення строку звернення до суду не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених ч.ч. 3, 4 ст. 123 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема: невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким позовні вимоги за період до 09.05.2017 року залишити без розгляду, з 10.05.2017 року – задовольнити шляхом зобов’язання Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації здійснити нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги позивачу.

Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 317 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради задовольнити частково.

Рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 24.01.2018 по справі № 642/5724/17 скасувати.

Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Зобов'язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 10.05.2017 року.

Позовні вимоги ОСОБА_2 за період до 09.05.2017 року - залишити без розгляду.

В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4