Рішення № 74132393, 15.05.2018, Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
176/1907/17
Номер документу
74132393
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

справа №176/1907/17

провадження №2/176/133/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2018 року Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Кучми В.В.,

при секретарі Петренко Н.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Жовті Води Дніпропетровської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об’єднання» Жовтоводської міської ради» про визнання незаконними дій та зобов’язання вчинити дії ( в порядку Закону України «Про захист прав споживачів»),

за участю учасників судового процесу: позивача ОСОБА_1, представника відповідача КП ВЖРЕО за довіреністю ОСОБА_3,

В С Т А Н О В И В:

В жовтні 2017 року позивач звернулась до Жовтоводського міського суду з позовом до відповідачів ОСОБА_2 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об’єднання» Жовтоводської міської ради», за яким просить постановити судове рішення, яким визнати недійсним договір № 2-М щодо забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загально будинкового) ВОГ, укладений 01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» в особі Кам’янського відділення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та КП ВЖРЕО, за адресою: м. Жовті Води, вул. І. Богуна, будинок 83.

Визнати недійсним договір № 12-ЗП щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів, укладений 01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» в особі Кам’янського відділення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та КП ВЖРЕО, за адресою: м. Жовті Води, вул. І. Богуна будинок 83.

Визнати незаконним дії ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» з монтажу загально будинкового вузла обліку природного газу на будинку № 83 по вул. І. Богуна в м. Жовті Води.

Зобов’язати ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» припинити нарахування позивачу спожитого газу за загально будинковим лічильником обліку газу за адресою: АДРЕСА_1 з 01 січня 2017 року.

Зобов'язати ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» здійснити перерахунок за нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою КМУ від 23.03.2016 року №203 ОСОБА_1 як побутовому споживачеві, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01 січня 2017 року по момент винесення судового рішення.

Зобов’язати ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» обладнати квартиру № 22 споживача ОСОБА_1 індивідуальним лічильником обліку газу за адресою м. Жовті Води вул. І. Богуна будинок № 83.

За ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 04 квітня 2018 року закрито провадження в частині вимог позивача про визнання недійсним договору №2-М щодо забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загально будинкового) ВОГ, укладеного 01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» в особі Кам'янського відділення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та КП «ВЖРЕО» за адресою: м. Жовті Води, вул. І. Богуна, будинок 83; визнання недійсним договору № 12-ЗП щодо зняття показань будинкового (загально будинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів, укладеного 01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» в особі Кам»янського відділення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та КП «ВЖРЕО» за адресою: м. Жовті Води, вул. І. Богуна, будинок 83. Ухвала не оскаржувалась та набрала законної сили.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 інші заявлені позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити. На обґрунтування послалася на обставини, що викладені в позовній заяві. Додатково пояснила, що до встановлення в будинку за її мешкання загально будинкового лічильника обліку газу, вона справно платила кошти за використаний газ, однак після встановлення лічильника та зміни нарахування за газ по особовому рахунку, сплачувати кошти вона не мала фінансової можливості, оскільки є пенсіонером в зв’язку із чим просила задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача ОСОБА_4 належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з’явилась, про причини своєї неявки суд не повідомила.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 послалася на те, що є споживачем послуг газопостачання, які надаються до квартири № 22 у будинку № 83 розташованому по вулиці І. Богуна у місті Жовті Води Дніпропетровської області на підставі договору про надання населенню послуг з газопостачання від 10.10.2014 р. На підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2500 (далі - Типовий договір) між нею та ПАТ «Дніпропетровськгаз» був укладений типовий договір постачання природного газу споживачам. Відповідно до п. 1.3. Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Споживач регулярно оплачував рахунки ПАТ «Дніпропетровськгаз» по сплаті послуг за договором в терміни, визначені в рахунках. До січня 2017 року для споживачів будинку № 83 по вулиці І. Богуна в місті Жовті Води, як і для позивача нарахування за спожитий природний газ здійснювались згідно норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року № 203, по формулі 7,1 м3 х 6,879 грн. = 48 грн. 84 коп. на людину. З січня 2017 року ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" здійснювало нарахування за газ по особовому рахунку позивача, квартира якого не обладнана індивідуальними приладами обліку, за загальнобудинковим лічильником обліку газу. Після встановлення лічильника норми нарахування виросли вдвічі, а то й втричі. Позивач не згоден сплачувати за колективними нарахуваннями та звернувся до відповідача з питання встановлення в його квартиру лічильник на підставі Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», оскільки є малозабезпеченими громадянами з розміром пенсії в 1 500 грн., не можуть дозволити собі придбати та встановити газовий лічильник з витратами, що в три-чотири рази перевищують розмір їх щомісячного доходу, а інших джерел, які б надали фінансування для цього не передбачено жодним бюджетом. Листом-відповіддю ПАТ «Дніпропетровськгаз» повідомив про те, що згідно з Інвестиційною програмою, ухваленою Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 391 від 24.03.2016 року ПАТ «Дніпропетровськгаз» за адресою будинок № 83 по вулиці І. Богуна заплановано загальнобудинковий вузол обліку природного газу. Вважає, що дана правова позиція працівників ПАТ «Дніпропетровськгазу» є неправомірною, оскільки позивачеві, як побутовому споживачеві, було відмовлено у забезпеченні індивідуальними газовими лічильниками та встановленні його за рахунок ПАТ «Дніпропетровську». Також вважає, що відповідно до ст. 3, 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», саме на відповідача ПАТ «Дніпропетровськгаз» покладений обов’язок щодо фінансування робіт з оснащення лічильниками газу для населення, а також їх встановлення та вжиття заходів щодо залучення інших джерел фінансування цих робіт. Вважає, що дії ПАТ «Дніпропетровськгаз» у відмові встановити індивідуальний лічильник газу є незаконними та як такі, які порушують її права як співвласника майна та призводять до виникнення заборгованості, накладають на неї зобов’язання сплачувати відповідні нарахування не лише за себе, а й за сусідів, які фактично не зареєстровані в даному будинку, але можуть проживати в ньому. Також ПАТ «Дніпропетровськгаз» порушив порядок встановлення загально будинкового вузла обліку газу у вищезазначеному будинку, який належить його співвласникам. Крім того між співвласниками будинку № 83 по вул. І. Богуна та відповідачами жодного договору щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу установлених у квартирі, а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку не укладалось, що суперечить нормам Постанови КМУ № 620 від 16.05.2002 року. Також, з 2011 року регулятором до структури тарифу було включено вартість витрат на встановлення лічильників газу населенню за поставлені 1000 куб.м газу. Отже, позивач вважає, що дії відповідача щодо встановлення загально будинкового, а не індивідуального лічильника газу та нарахування по ньому побутовим споживачам за вказаною вище адресою, порушують вимоги ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексу ГРС. Також вважає, що встановивши загальнобудинковий прилад обліку природного газу на буд. 83 по вулиці І. Богуна, ПАТ «Дніпропетровськгаз» ставить у нерівне становище побутових споживачів цього будинку перед іншими побутовими споживачами багатоквартирних будинків в місті Жовті Води, в яких Оператором ГРМ встановлені індивідуальні лічильники газу, а саме: приймання-передача та визначення фактичного об’єму спожитого газу буде визначатись не по об’єктам побутових споживачів (квартирах), а за будинком, чим порушуються умови п 1.2 Типового договору, ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів». Крім того вважає, що своїми діями ПАТ «Дніпропетровськгаз», встановлюючи одним споживачам поквартирні лічильники обліку газу, а іншим загальнобудинкові, порушує Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», де дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом.

Також в порушення норм Кодексу ГРМ при встановленні спірного лічильника не був підписаний акт розмежування балансової належності.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», належним чином повідомлене про день, час та місце розгляду справи в судове засідання свого представника не направило. До початку судового розгляду від повноважного представника за довіреністю ОСОБА_5 надійшла письмова заява згідно якої в задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі та розглянути справу без його участі. В обґрунтування послався на обставини викладені у відзиві на позов.

В судовому засіданні повноважний представник КП ВЖРЕО за довіреністю ОСОБА_3 в задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі. В обґрунтування послався на обставини викладені в письмових запереченнях.

Заслухав пояснення сторін, дослідив матеріали справи і надані сторонами докази на обґрунтування і спростування вимог, суд вважає що в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно свідоцтву про право на спадщину за заповітом від 21.12.2007 року ОСОБА_1 є власником квартири № АДРЕСА_2 (а.с. 14).

Згідно довідки про склад сім’ї від 21.08.2017 року, вбачається та підтверджується, що у вищезазначеній квартирі мешкає позивачка ОСОБА_1 (а.с.15).

Постановою НКРЕКП від 24.03.2016 № 391 із змінами, внесеними Постановою №2344 від 22 грудня 2016 року, затверджено План розвитку на 2016-2025 роки Інвестиційної програми Газорозподільчого підприємства ПАТ «Дніпропетровськгаз». Згідно якого населенню було заплановано встановити будинковий ВОГ за рахунок Оператора ГРМ, тобто ПАТ «Дніпропетровськгаз» (а.с. 107-109).

01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» та КП «ВЖРЕО» був укладений договір № 2-М з додатком №1 про забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загальнобудинкового) ВОГ за адресою м. Жовті Води, вул. І. Богуна, 83 (а.с. 10).

Встановлення зазначеного будинкового ВОГ за адресою: м. Жовті Води вул. І. Богуна будинок 83 здійснювалось за робочим проектом, розробленим ТОВ «Дніпрогаз проект» (а.с. 173).

Згідно довідки наданої КП «ВЖРЕО» від 13.11.2017 року №01-07/3100 житловий будинок № 83, розташований за адресою вул. І. Богуна в м. Жовті Води, інвентарний номер 1000500, знаходиться на балансі КП «ВЖРЕО» з грудня 1996 року (а.с. 126).

Відповідно до завдання на проектування затвердженого головним інженером Дніпродзержинського УЕГГ ОСОБА_6, технічних умов на проектування загально будинкового вузла обліку газу № ВОГ/Д/510, які видані 16.11.2016 року та робочого проекту погодженого ПАТ “Дніпропетровськгаз” в повному обсязі було виконано будівельно-монтажні роботи згідно з даним проектом за адресою буд. № 83 вул. І Богуна в м. Жовті Води Дніпропетровської області. Об’єкт системи газопостачання, розташований за вказаною адресою прийнятий в експлуатацію (а.с. 173-177).

01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» та КП «ВЖРЕО» був укладений договір № 12-ЗП щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку газу та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів, за умовами якого Оператор ГРМ (ТОВ «Дніпропетровськгаз») бере на себе зобов’язання, а Управитель (КП «ВЖРЕО») зобов’язується сприяти Оператору ГРМ у знятті, фіксації показань будинкових (загальнобудинкових) вузлів за адресою : м. Жовті Води, вул. Богуна, 83 (а.с.9).

Відповідно до ст.13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримування, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1)перша група – житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики; 2)друга група – житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3)третя група – житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Надання послуг фізичним особам з газопостачання регулюються Законами України "Про захист прав споживачів" №1023-ХІІ, "Про житлово-комунальні послуги" №1875-IV та "Правилами надання населенню послуг з газопостачання", які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №2246 від 09 грудня 1999 року, з подальшими змінами.

Закон України «Про ринок природного газу» - визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.

Кодекс газорозподільних систем визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб’єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: 1)надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб’єктів ринку природного газу відповідної якості; 2)комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об’ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб’єктів ринку природного газу; 3)доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об’єктів будівництва або існуючих об’єктів (умови технічного доступу); 4)доступу суб’єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); 5)механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб’єктами ринку природного газу.

Правила надання населенню послуг з газопостачання, затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року №2246, регулюють відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України (ст. 3 ч.1).

У відповідності до п.1 гл. 5 розд. IX Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494: «За ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загально будинковий вузол обліку природного газу. Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VІ від 16.06.2011р. (далі - Закон № 3533-VІ) постачання природного газу здійснюється виключно за умови його комерційного обліку:

для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується:

комплексному тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;

для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;

тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року;

для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку» (в редакції постанови КМУ від 27.01.2016р., далі - Положення №620) «Обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:

у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;

у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу:

для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників;

для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні».

Відповідно до абз.6 п.4 Положення №620, у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.

Таким чином, установка лічильника може бути виконана в рамках програми з безкоштовного оснащення житлового фонду приладами обліку газу або ж за кошти споживача.

Частиною 1 ст.6 Закону України № 3533-VI. Законом України 3533-VІ визначено загальні правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу. Стаття 6 цього Закону зобов’язує суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.

Однак, при цьому, Закон № 3533-VІ не встановлює категорій та конкретних обставин здійснення газопостачання на об’єкти споживачів, за якими суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу, мають встановлювати вузли обліку - загальнобудинкові чи індивідуальні.

Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу на послуги розподілу природного газу встановленого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики, та комунальних послуг від 24.03.2016 року №425 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для ПАТ «Дніпропетровськгаз». яка набрала чинності з 01.04.2016 р. та з якої вбачається, що в структурі тарифу передбачено кошти на встановлення як індивідуальних так і будинкових приладів обліку (а.с.108).

Заходи із встановлення будинкових лічильників газу та встановлення індивідуальних лічильників газу там, де не будуть встановлюватись будинкові лічильники газу, передбачено у Планах розвитку газорозподільної системи ПАТ "Дніпропетровськгаз" в на 2016-2025 роки, зокрема у І розділі таких планів - інвестиційних програмах на 2016 рік.

Відповідно до п. 1 глави 2 Розділу IV Кодекс газорозподільних систем з метою забезпечення безпеки, надійності, регулярності та якості розподілу (газопостачання) природного газу газорозподільною системою та з урахуванням законодавства з питань охорони довкілля та енергоефективності Оператор ГРМ щороку до 31 липня розробляє та подає на затвердження Регулятору план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, а після затвердження розміщує його на своєму веб-сайті.

Згідно з п. 6 глави 2 Розділу IV Кодексу газорозподільних систем при розробці плану розвитку газорозподільної системи Оператор ГРМ бере до уваги: 1) безпеку експлуатації газорозподільної системи, а також забезпечення безперервності надання газорозподільних послуг; 2) технічний стан елементів ГРМ; 3) зниження питомих витрат на експлуатацію; 4) збільшення технічної потужності ГРМ; 5) приєднання до газорозподільної мережі; 6) економічну ефективність інвестиційних заходів.

Так, постановою НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344) було затверджено План розвитку газорозподільної системи ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016-2025 роки та джерела його фінансування, відповідно до якого у розділі І передбачено встановлення у 2-4 кварталі 2016 року 1854 будинкових ВОГ з обсягом фінансування 50 644,00 тис. грн. за рахунок витрат на встановлення будинкових лічильників газу населенню, які закладені в тариф на розподіл природного газу.

Розділом 1 вищевказаного плану розвитку передбачено встановлення будинкового ВОГ саме за адресою: будинок № 83 по вулиці І. Богуна в м. Жовті Води Дніпропетровської області.

Згідно з п.п. 1, 6 пункту 6 Положення про НКРЕКП, затвердженого указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014, НКРЕКП для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право: приймати у межах своєї компетенції рішення, що є обов’язковими до виконання та для виконання суб’єктами природних монополій.

Таким чином, ПАТ «Дніпропетровськгаз» встановлюючи будинковий вузол обліку газу виконувало положення, встановлені Планом розвитку газорозподільної системи ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016-2025 роки, які затверджені постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №391 - і є обов’язковими для виконання ПАТ «Дніпропетровськгаз».

Посилання позивача на те, що договори № 2-М з додатком №1 та № 12-ЗП є такими, що вчинені КП ВЖРЕО без відповідних повноважень, без згоди власників житлового будинку - не приймаються судом до уваги, оскільки ці договори є дійсними, житловий будинок знаходиться на балансі підприємства з 1996 року, згідно дослідженої довідки, а докази визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком в розумінні п. 4-5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» суду не надано. При цьому, як зазначено у вказаному Законі - у період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.

Доводи позивача про відсутність акту розмежування балансової належності також не можуть бути підставою для задоволення позову, оскільки згідно п. 1 розділу ІІІ глави 5 Кодексу газорозподільних систем за відсутності акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін за об’єктами суміжних суб’єктів ринку природного газу (включаючи споживачів) Оператор ГРМ, до/через ГРМ якого підключені зазначені об’єкти, зобов’язаний в установлені законодавством строки здійснити заходи з укладання з їх власниками акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Власники (балансоутримувачі, управителі, інші особи), на балансі чи в управлінні яких знаходяться багатоквартирні будинки чи гуртожитки (незалежно від того, є вони споживачами природного газу чи ні), укладають з Оператором ГРМ, до об’єктів газорозподільної системи якого підключені зазначені будинки/гуртожитки, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно їх внутрішньобудинкових систем газопостачання. Отже, правовідносини, щодо укладення вказаного акта існують між Оператором ГРМ, в даному випадку відповідач ПАТ «Дніпропетровськгаз», та КП ВЖРЕО як балансоутримувачем будинку і стосуються експлуатаційної відповідальності між ними.

Посилання позивача на порушення відповідачем норм Закону України «Про засади запобігання і протидії дискримінації в Україні» також не приймаються до уваги, оскільки дії відповідача щодо встановлення будинкового ВОГ передбачені дослідженими вище нормами законодавства в сфері надання послуг з газопостачання, на підставі досліджених вище постанов НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344), які є обов’язковими для виконання відповідачем. Крім того, із вказаного закону слідує, що не є дискримінацією обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними (п.2 ч.1 ст.1).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про законність дій ПАТ «Дніпропетровськгаз» з монтажу будинкового вузлу обліку природного газу на будинку № 83 по вулиці І. Богуна в місті Жовті Води, та не доведеність порушення прав позивача при цьому, а тому не знаходить підстав для задоволення позовних вимог. Разом з тим, позивач не позбавлений права оскаржити вказані вище постанови НКРЕКП щодо встановлення будинкового ВОГ в його будинку у передбаченому законом порядку.

Та як наслідок за цих підстав також не підлягають задоволенню похідні вимоги що припинення нарахування та проведення перерахунку за спірний період.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VІ від 16.06.2011р.; ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»; п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку» (в редакції постанови КМУ від 27.01.2016р.), постановами НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344); від 30.09.2015р. №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», суд -

В И Р І Ш И В:

В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об’єднання» Жовтоводської міської ради» про визнання незаконними дій та зобов’язання вчинити дії ( в порядку Закону України «Про захист прав споживачів») – відмовити.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Дніпропетровської області на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Кучма В.В.