
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2018 р. № 820/2689/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхової О.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, 4 під'їзд) про визнання протиправним та скасування рішення -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова від 11.08.2017 року про відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у призначенні дострокової пенсії за віком згідно з абз. 6 п. З Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Харкова призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент. номер НОМЕР_1, дострокову пенсію за віком з 08.08.2017 року.
Просив розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження із викликом осіб для участі у судовому засіданні.
Підставою подання вказаного позову слугувало те, що відповідачем не призначена ОСОБА_1, дострокову пенсію за віком з 08.08.2017 року.
Підставою подання вказаного позову слугувало те, що відповідачем не призначена ОСОБА_1, дострокову пенсію за віком з 08.08.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.08.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії по віку. Натомість, рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначення (перерахунку) пенсій Шевченківського об'єднаного управління ПФУ м. Харкова від 11.08.2017 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком, згідно абз. 6 п. 3 розділу ХУ «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таку відмову відповідач мотивував тим, що надана позивачем до заяви про призначення пенсії за віком довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції видана не командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу, у складі якого проходив службу чи працював позивач. Позивач вважає дане рішення протиправним, а тому просив позов задоволити повністю.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року відкрито спрощене провадження по справі.
На виконання вимог ухвали суду 04.05.2018 року відповідачем надано відзив на позов, в якому просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції, зокрема, зазначив, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій; довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413 (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ). Відповідно до вимог законодавства довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України надається командирами (начальниками) військових частин (органів, підрозділів) або інших керівників установ, закладів, у складі яких проходили службу чи працювали особи, у той час як ОСОБА_1 до заяви про призначення пенсії за віком були надані посвідчення учасника бойових дій та довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції видана начальником Квартирно-експлутаційного відділу м. Харкова Міністерства оборони України 01.06.2017 за № 2724, де працює заявник водієм з 22.11.2012 по теперішній час, а не командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу, у складі якого проходив службу чи працював ОСОБА_1, як це передбачено пунктом 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413.
Позивачем через канцелярію суду 07.05.2018 року надана відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що відповідач помилково посилається на п. 6 вказаного Порядку, оскільки абз. 1 цього пункту не містить положення про перелік документів, необхідних для отримання статусу учасника бойових дій, а встановлює перелік осіб, на яких покладено обов'язок подання на розгляд комісії довідок та документів, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. Але статус учасника бойових дій у позивача вже є. На умку позивача, відповідач всупереч ст. 19 Конституції України на власний розсуд та без будь-яких пояснень трактує положення Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413, що є неприпустимим. Вважає, що викладені відповідачем у відзиві на адміністративну позовну заяву аргументи не спростовують доводи позивача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів поданої позовної заяви 08.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до абз. 6 п.3 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки на момент звернення позивачу вже виповнилось більше 55 років (а.с. 22).
Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначення (перерахунку) пенсій Шевченківського об'єднаного управління ПФУ м. Харкова від 11.08.2017 року позивачу відмовлено в призначенні в призначені дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій. (а.с.55). Таку відмову відповідач мотивував тим, що надана позивачем до заяви про призначення пенсії за віком довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції видана не командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу, у складі якого проходив службу чи працював позивач, а видана начальником Квартирно-експлутаційного відділу м.Харкова Міністерства оборони України 01.06.2017 за №2724, де працює заявник водієм з 22.11.2012 по теперішній час.
Отже, єдиною підставою відмови у призначенні пенсії Відповідач вказує те, що довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції видана начальником Квартирно- експлуатаційного відділу м. Харкова Міністерства оборони України, де працює заявник, а не командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу, у складі якого проходив службу чи працював позивач.
При цьому Відповідач як в спірному рішенні, так і у наданому відзиві на позов зазначає, що така вимога міститься в п. 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413.
Тому позивачу було відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п.3 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із відсутністю правових підстав.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, на думку позивача, відповідачем протиправно відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п.3 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки довідкою від 01.06.2017 за №2724, виданої начальником Квартирно-експлутаційного відділу м. Харкова Міністерства оборони України підтверджено, що позивач брав участь у бойових діях.
На думку позивача, таке рішення відповідача є протиправним та таким, що порушує його права.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
За приписами ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до абз. 6 п. 3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, і каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією; наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника і бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.
Пунктом 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1, згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 05.03.2015 року, є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій (а.с. 11).
Таким чином, позивач являється учасником бойових дій, в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Факт безпосередньої участі позивача у бойових діях також підтверджується Рішенням міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій від 20.-1.2-15 р. за № 3/ІІІ/І/1441 (а.с. 35), довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 22.11.2017р. за № 6587, виданої начальником квартирно -експлуатаційного відділу м. Харкова (а.с. 36), довідками військового комісару Новобаварського ОРВК м. Харкова від 22.11.2017 р. № 529 та № 530 (а.с. 37-38), витягом з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) від 11.07.2014р. (а.с. 39), витягом з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) від 21.07.2014 р. № 66 (а.с. 40), витягами з наказів наяальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Харків (по особовому складу) від 29.07.2014 р. № 83; від 15.12.2014 р. № 157; від 27.04.2015 р. № 59; від 25.09.2015 р. за № 114, 27.10.2015 р. № 152 (а.с. 41-46). Отже, позивач, згідно п.11 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» визнаний учасником бойових дій.
Крім цього, суд звертає увагу, що видача відповідних документів про участь у бойових діях та районах проведення таких дій покладено на командування відповідних військових формувань, а не на військові комісаріати.
Також суд вважає помилковим посилання відповідача як на підставу відмови у призначенні дострокової пенсії за віком позивачу посилання на п. 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413.
Так, відповідно до п.6 зазначеного Порядку № 413, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі - комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Проте, як встановлено з наданих до матеріалів позовної заяви документів - позивач вже має статус учасника бойових дій.
Відповідно до п. 5 ч. 2.1 постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413.
Перелік документів, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, встановлено п. 4 Порядку № 413, за яким, зокрема, таким документом може бути інший офіційний документ, виданий державним органом, що містить достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Саме таким документом є довідка, що була видана начальником Квартирно- експлуатаційного відділу м. Харкова Міністерства оборони України.
Ця довідка видана не командиром (начальником) військової частини, а саме керівником установи, в якій працює Позивач.
Абз. 1 п. 6 Порядку № 413 передбачає, що командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії довідки та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Тобто навіть абз. 1 п. б Порядку № 413 передбачає, що довідка про період участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення може бути видана або командиром (начальником) військових частин (органів, підрозділів), або іншими керівниками підприємств, установ та організацій.
Отже, суд доходить висновку, що позивачем були надані всі необхідні документи, які підтверджують його участь у бойових діях в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Враховуючи зазначене та дослідивши обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки позивач підпадає під дію вимог абзацу 6 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком є безпідставними та необґрунтованими.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова від 11.08.2017 року про відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у призначенні дострокової пенсії за віком згідно з абз. 6 п. З Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним і підлягає скасуванню.
Разом з тим, що стосується зобов'язання призначити пенсію позивачу, суд вважає за необхідне зазначити, наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З вищезазначеної норми Конституції України слідує, що кожен орган державної влади зобов'язаний діяти виключно в межах передбачених чинним законодавством. Відповідно, суд при вирішенні питання щодо правомірності дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень може вирішувати питання щодо відповідності таких дій нормам чинного законодавства, однак не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені по компетенції цього органу державної влади.
Отже, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень та з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тому, враховуючи необхідність відновлення порушеного права позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Харкова повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до абз. 6 п.3 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 245 КАС України, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати позивачеві, звільненому від сплати судового збору, не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, 4 під'їзд) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова від 11.08.2017 року про відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у призначенні дострокової пенсії за віком згідно з абз. 6 п. З Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова повторно розглянути заяву ОСОБА_1, (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент. номер НОМЕР_1) від 08.08.2017 року, про призначення йому дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до абз. 6 п.3 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення суду складено в повному обсязі 22 травня 2018 року.
Суддя Шляхова О.М.