
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2018 р. № 820/1977/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Маргвелані І.Л.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Хайло Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовчанської міської ради Харківської області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконним рішення Вовчанської міської ради Харківської області ХХХІІ сесії VІІ скликання від 08.12.2017 № 20.24-VІІ про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 площею 2,0 га;
- скасувати рішення Вовчанської міської ради Харківської області ХХХІІ сесії VІІ скликання від 08.12.2017 № 20.24-VІІ про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 площею 2,0 га;
- зобов'язати Вовчанську міську раду Харківської області розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 площею 2,0 га та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішеннями Вовчанської міської ради XXVIII сесії VI скликання від 12.07.2012 №11.6-VI та XXVI сесії VII скликання від 28.10.2016 №4-32-УІІ позивачу виділено земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га по АДРЕСА_1. На підставі вказаних рішень, ТОВ ГК "Геопром" був виготовлений проект землеустрою земельної ділянки, погоджений з органами виконавчої влади, сектором містобудування та архітектури Вовчанської райдержадміністрації. Наприкінці листопада 2017 року проект земелеустрою був поданий на затвердження до Вовчанської міської ради. Попередньо проект земелеустрою розглядався на засіданні земельної комісії Вовчанської міськради, будь-яких заперечень від членів комісії не поступило. Проте, рішенням Вовчанської міської ради Харківської області ХХХІІ сесії VІІ скликання від 08.12.2017 № 20.24-VІІ відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1. Позивач вважає вказане рішення необґрунтованим та таким, що порушує його права, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Ухвалою судді від 06 квітня 2018 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 03 травня 2018 року о 10:00 год.
Протокольною ухвалою судді від 17 травня 2018 року закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що рішенням Вовчанської міської ради Харківської області ХХХІІ сесії VІІ скликання від 08.12.2017 № 20.24-VІІ за розглядом заяви позивача про затвердження проекту землеустрою, за результатами голосування на пленарному засіданні не набрало більшості голосів депутатів міської ради, у зв'язку із чим, рішення вважається не прийнятим та позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою.
Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Вовчанської міської ради XXVIII сесії VI скликання від 12.07.2012 №11.6-VI надано згоду на передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1.
Рішенням Вовчанської міської ради XXVI сесії VII скликання від 28.10.2016 №4-32-VІІ внесено зміни до рішення Вовчанської міської ради XXVIII сесії VI скликання від 12.07.2012 №11.6-VI та надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га по АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення.
На підставі вказаних рішень відповідача на замовлення позивача, ТОВ "ГК "Геопром" був виготовлений проект відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1, який погоджено сектором містобудування та архітектури Вовчанської райдержадміністрації.
Крім того, проект землеустрою був предметом дослідження державної експертизи, проведеної ГУ Держгеокадастру в Харківській області та відповідно до висновку від 27.09.2017 № 9853182-17 погоджено проект відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1.
Рішенням Вовчанської міської ради Харківської області ХХХІІ сесії VІІ скликання від 08.12.2017 № 20.24-VІІ відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 площею 2,0 га.
Так, судом встановлено, що позивачу відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для особистого селянського господарства, оскільки на сесії рішення не було прийнято, у зв'язку із тим, що за результатами голосування на пленарному засіданні воно не набрало більшості голосів депутатів міської ради.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель врегульовано Земельним кодексом України.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Статтею 81 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі в тому числі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 вказаного Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Вказана норма кореспондується із положеннями частини 3 статті 123 Земельного кодексу України, за якою відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Із наведених правових норм Земельного кодексу України вбачається, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.
Відповідно пункту 9 статті 186 Земельного кодексу України передбачено, що проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, та затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами.
Так, статтею 186 -1 Земельного кодексу України, у пункті 5, 6, 8 чітко встановлено, що органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
При цьому підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У висновку про відмову погодження проекту має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків. І тільки у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку, зазначені органи можуть відмовити у погодженні проекту землеустрою.
Частинами 9 та 10 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Судом встановлено, що підставою для відмови у задоволенні проекту землеустрою ОСОБА_1 згідно протоколу №32 Вовчанської міської ради XXXII сесії VII скликання №32 є те, що рішення за розглядом вказаної заяви не набрало більшості голосів депутатів міської ради, у зв'язку з чим рішення вважається не прийнятим.
Поряд із тим, суд зазначає, що з протоколу №32 Вовчанської міської ради XXXII сесії VII про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки проти не проголосували депутати, а в більшості депутати утримались.
Суд звертає увагу, що проект землеустрою був предметом дослідження державної експертизи, проведеної ГУ Держгеокадастру в Харківській області та відповідно до висновку від 27.09.2017 № 9853182-17 погоджено проект відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1.
На розгляд сесії було винесено рішення про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою не виносилось.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що Вовчанською міською радою не надано доказів того, що проект землеустрою не відповідає вимогам закону, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення є незаконним і підлягає скасуванню.
Поряд із тим, щодо позовних вимог в частині визнання незаконним рішення Вовчанської міської ради Харківської області ХХХІІ сесії VІІ скликання від 08.12.2017 № 20.24-VІІ суд зазначає, що вимоги про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень є однорідними позовними вимогами та передбачають один і той самий спосіб захисту прав позивача.
Суд звертає увагу на те, що поняття скасування рішення передбачає, тим самим, визнання його протиправним.
Отже, щодо позовних вимог про визнання незаконним рішення Вовчанської міської ради Харківської області ХХХІІ сесії VІІ скликання від 08.12.2017 № 20.24-VІІ, слід відмовити, оскільки дана позовна вимога є похідною.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Вовчанської міської ради Харківської області (вул. Соборна, буд. 92, м. Вовчанськ, Харківська область, 62500, код 04058663) про скасування рішення - задовольнити частково.
Скасувати рішення Вовчанської міської ради Харківської області ХХХІІ сесії VІІ скликання від 08.12.2017 № 20.24-VІІ про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 площею 2,0 га.
Зобов'язати Вовчанську міську раду Харківської області розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 площею 2,0 га та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 22 травня 2018 року.
Суддя Д.А. Волошин