
Справа № 815/781/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивач - не з'явилася, представника відповідача - ОСОБА_1 (за довіреністю), третя особа - не з'явилася, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі з порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, третя особа - ОСОБА_4, про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, третя особа - ОСОБА_4, в якому просить:
- зобов'язати Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради протягом 10 календарних днів після дати зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, письмово повідомити дільницю №1 КП ЖКС "Хмельницький" про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідно до довідки форми-1 про склад сім'ї №129 від 22.01.2018 року, виданої дільницею №1 КП ЖКС «Хмельницький», вона є основним квартиронаймачем квартири АДРЕСА_2. На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 21.11.2011 року, позивач є власником зазначеної квартири. Позивач вказала, що відповідно до довідки форми-1 про склад сім'ї, у даній квартирі зареєстровано дві особи, а саме: ОСОБА_2 з 01.12.1993 року та її син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 30.05.1997 року.
Позивач зазначила, що з 20 грудня 2012 року та по даний час її син - ОСОБА_4 в зазначеній квартирі не проживає, так як у 2011 році виїхав за кордон на постійне проживання та не має наміру повернутись в Україну.
Позивач вважала, що оскільки ОСОБА_4 протягом тривалого часу не проживає у квартирі за адресою: АДРЕСА_1, не сплачує комунальні платежі, його необхідно зняти з реєстрації місця проживання за вказаною адресою.
Ухвалою судді від 20 березня 2018 року було прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою від 18.04.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про закриття провадження у справі.
У судове засідання, призначене на 15 травня 2018 року на 11:30 годину, з'явились позивач та представник відповідача. Третя особа в судове засідання не з'явилась, повідомлялась у встановленому законом порядку.
Під час судового розгляду справи позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача 19.04.2018 року подав письмовий відзив на позов, у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та вважав позов необґрунтованим. Відповідач вважав, що фактично існує спір між позивачем та її сином, що виник з житлових правовідносин, а саме з того, що, на думку позивача, її син втратив право на користування її житлом внаслідок тривалої відсутності.
Після оголошеної судом перерви 15.05.2018 року о 16 год. 30 хв. позивач до суду не з'явилася, про причину неявки суд не повідомила. Тому відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України, суд ухвалив про продовження судового розгляду за відсутності позивача.
Заслухавши вступне слово позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 21.11.2011 року, виданого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Колмаковою Н.В. (зареєстровано в реєстрі за №1759), ОСОБА_2 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_3.
Відповідно до довідки форма - 1 (виписка з домової книги про склад сім'ї та реєстрацію) №129 від 22.01.2018 року, виданої дільницею №1 КП ЖКС "Хмельницький", ОСОБА_2 є основним квартиронаймачем квартири АДРЕСА_4.
З 30.05.1997 року за вказаною адресою зареєстрований ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, син ОСОБА_2.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження, врегульовані Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
На виконання Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» прийнято Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» від 02.03.2016 року №207 (далі - Правила).
Згідно п.26 Правил, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11; рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні); підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Відповідно до п.27 Правил, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.
Згідно п.11 Правил, орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з ч.1 ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно із ч.1 ст.321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Гарантуючи захист права власності, закон надає власнику право вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння.
Відповідно до ст.391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Як встановлено судом та підтверджено позивачем під час судового розгляду справи, остання не зверталась до відповідача з письмовою заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4. Рішення суду, яке набрало законної сили про позбавлення ОСОБА_4 права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, або про виселення, позивачем до Департаменту надання адміністративних послуг також не надавалося через його відсутність.
Відповідно за відсутності письмового звернення позивача Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради рішення про відмову зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 не приймалося.
В матеріалах справи наявна ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 року по справі №815/634/18, відповідно до якої ОСОБА_2 було відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням та зняття з реєстрації за місцем проживання.
Тобто позивач звернулась до суду в порядку адміністративного судочинства для визнання ОСОБА_4 таким, що втратив право користування жилим приміщенням та зняття з реєстрації за місцем проживання.
Однак даний спір, як зазначено в ухвалі Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 року по справі №815/634/18, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Отже, оскільки позивач не зверталась до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради з заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, відсутнє рішення районного суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення ОСОБА_4, або права користування житловим приміщенням, відповідно права позивача відповідачем не порушувались.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, оскільки права позивача та інтереси позивача відповідачем не порушувалися, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 (адреса: 65017, АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (адреса: 65091, м. Одеса, вул.Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 38226516), третя особа - ОСОБА_4 (адреса: 65017, АДРЕСА_1, паспорт НОМЕР_2), про зобов'язання зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язання протягом 10 календарних днів після дати зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, письмово повідомити дільницю №1 КП ЖКС "Хмельницький" про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1 - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21 травня 2018 року
Суддя В.В. Андрухів
.