
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
21 травня 2018 р. Справа № 818/1815/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Воловик С.В. розглянувши в приміщенні суду в місті Суми матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНИОН-ТРАНС" до Управління Укртрансбезпеки в Сумській області про визнання дій протиправними та скасування акту,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНИОН-ТРАНС" з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки в Сумській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії працівників Управління Укртрансбезпеки в Сумській області щодо складання акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.04.2018 №0008601;
- скасувати акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.04.2018 №0008601;
- скасувати рахунок №8601 від 13.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Відповідно до п.2 ч.5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається, зокрема, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) сторін та інших учасників справи.
Як вбачається з матеріалів справи, в позовній заяві Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНИОН-ТРАНС", всупереч приписів вказаної норми, не зазначений ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.
Отже, за наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНИОН-ТРАНС" не відповідає вимогам ст.ст.160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Так, позивачем додано до позовної заяви чек про відправлення позовної заяви з додатками відповідачу. Однак суд зауважує, що обов’язок додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів при поданні адміністративного позову встановлений лише для суб’єкта владних повноважень.
Також, відповідно до ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Із адміністративного позову вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії працівників Управління Укртрансбезпеки в Сумській області щодо складання акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.04.2018 №0008601; скасувати акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.04.2018 №0008601; скасувати рахунок №8601 від 13.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, тобто заявлено одночасно три вимоги немайнового характеру.
Однак, системний аналіз ч. 1 ст. 5 та ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов’язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Таким чином, враховуючи приписи ст. 5 та ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що позивачу потрібно сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру.
Згідно ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму, що в даному випадку складає 704 грн. 80 коп., які повинні бути перераховані за наступними реквізитами: отримувач: УДКСУ у м. Суми, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37970593, банк ГУ ДКСУ у Сумській області, рахунок 31217206784002, код класифікації доходів бюджету 22030101.
Виходячи з аналізу вищевказаних норм позивачу необхідно сплатити 1409,60 грн. судового збору.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ТОВ "ЮНИОН-ТРАНС", в порушення вимог ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України не надало суду документ про сплату судового збору у визначеному розмірі.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору мотивуючи тим, що відповідно до ст. 288 КУпАП особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Крім того, ст. 5 Закону України "Про судовий збір" встановлений вичерпний перелік позивачів, що звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх інстанціях. Слід зазначити, що позивач до даного переліку не входить.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ТОВ "ЮНИОН-ТРАНС" не надано жодного доказу на підтвердження обставин відсутності коштів для сплати судового збору або наявності інших підстав для відстрочення, розстрочення чи звільнення позивача від сплати цього збору.
Вказані недоліки можуть бути усунені позивачем шляхом надання до суду заяви із зазначення ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача; позовної заяви з додатками відповідачу; документу про сплату судового збору у визначеному розмірі або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону та письмові пояснення щодо підсудності вказаної позовної заяви саме Сумському окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНИОН-ТРАНС" до Управління Укртрансбезпеки в Сумській області про визнання дій протиправними та скасування акту - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Воловик