
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/255/18
14 травня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.
позивача ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідача Балібрух Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 із адміністративним позовом до Тернопільського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач проходив військову службу та отримав поранення під час несення служби, внаслідок чого йому було встановлено третю групу інвалідності. 20 червня 2017 року позивач звернувся з заявою до Тернопільського обласного військового комісаріату про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Однак, рішенням Тернопільського обласного військового комісаріату, оформленим Листом-повідомленням № 10/2/4428 від 22 червня 2017 року документи були повернуті позивачу на доопрацювання. З даним рішенням відповідача, ОСОБА_2 не погоджується, вважає його незаконним.
В судовому засіданні позивач і представник позивача позовні вимоги підтримали та пояснили, що ОСОБА_2 є інвалідом війни 3-групи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 19.04.2017 року. Також вважає, що відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовцям та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби.
Представник відповідача Тернопільського обласного військового комісаріату в судовому засіданні проти позову заперечив та просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи із наступних підстав.
ОСОБА_2 проходив військову службу та отримав поранення під час несення служби, внаслідок чого йому встановлено третю групу інвалідності.
Ці дані підтверджуються даними у Військовому квитку серії НОМЕР_2 (копія додається), даними у Довідці №23 виданої Чортківським об'єднаним міським військовим комісаріатом від 06 листопада 2017 року (копія додається), даними у Витязі з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 792 від 09 березня 2017 року (копія додається), даними у Висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи №424/Ж від 06 березня 2017 року (копія додається), даними у Посвідченні НОМЕР_1 виданого Чортківським управлінням соціального захисту населення від 19 квітня 2017 року.
Судом встановлено, що 20 червня 2017 року позивач звернувся з заявою до Тернопільського ОВК про виплату йому одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовцям та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби на підставі Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі Порядку), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі Постанова).
Однак, рішенням Тернопільського ОВК, оформленим Листом-повідомленням № 10/2/4428 від 22 червня 2017 року документи були повернуті позивачу на доопрацювання, оскільки відсутній документ, що свідчить про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), як це передбачено пунктом 11 вищезгаданого Порядку.
Відповідно до військового квитка НОМЕР_2, виданого Чортківським районним військовим комісаріатом Тернопільської області 25.10.94 року та довідки № 23 від 06.11.2017 року, виданої Чортківським об'єднаним міським військовим комісаріатом, ОСОБА_2 проходив військову службу в складі 263 окремої авіаційної ескадрильї тактичної розвідки військової частини 92199 на посаді техніка збору та обробки даних радіотехнічної розвідки в період бойових дій в Демократичній республіці Афганістан з 19.03.1980 р. по 15.12.1981 р.
13 квітня 2017 року позивачу встановлена III група інвалідності внаслідок поранення (контузії) та захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії, що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії AB № 0810470 від 13.04.2017 року.
Управлінням соціального захисту населення Чортківської міської ради Тернопільської області позивачу встановлено статус інваліда війни III групи, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 19 квітня 2017 року.
Як вбачається з матеріалів справи, Тернопільський обласний військовий комісаріат листом прийняв рішення про повернення позивачу на доопрацювання документів, оскільки відсутній документ, що свідчить про причину та обставини поранення (контузії, травмі або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення, або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення особою тілесного ушкодження, як це передбачено пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановленні інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 2232-ХІІ), виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
В силу частини першої статті 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 2011 -XII), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 16 вказаного Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Пунктом 5 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
Пунктом 11 Порядку № 975 встановлено перелік документів, які необхідно подати для виплати одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності.
Пунктом 13 Порядку № 975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Враховуючи викладене, слід вважати, що пропозицію для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги повинна надавати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
За результатами розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).
Згідно пункту 15 Порядку № 975, рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
Таким чином, Порядком № 975 не передбачено повернення документів на доопрацювання заявнику для доопрацювання. Дана правова позиція також викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України № К/800/6994/17 від 14 квітня 2017 року.
Отже, жодних рішень за наслідками розгляду документів ОСОБА_2 щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідного рішення про виплату коштів або ж про відмову у виплаті коштів Міністерство оборони України не приймало, а Тернопільський ОВК повернув документи, тобто фактично рішення прийнято не було.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до часткового задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково. Зобов'язати Тернопільський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, як інваліду III групи інвалідності, пов'язаної із виконанням ним обов'язків військової служби.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 травня 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.