Ухвала суду № 74131684, 21.05.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
815/2355/18
Номер документу
74131684
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2355/18

УХВАЛА

21 травня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали позовної заяви Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до державного реєстратора комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Щеплоцька Христина Богданівна, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чередниченко Ганни Анатоліївни, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чернягіної Наталії Сергіївни, державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Полякова Максима Олександровича, Управління державного архітектуно-будівельного контролю Одеської міської ради, треті особи - ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішень, скасування повідомлення та декларації, закриття розділу, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до державного реєстратора комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Щеплоцька Христина Богданівна, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чередниченко Ганни Анатоліївни, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чернягіної Наталії Сергіївни, державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Полякова Максима Олександровича, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, треті особи - ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 35798511 від 21.06.2017 16:43:37, виданого державним реєстратором Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Щеплоцькою Христиною Богданівною; скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 36571373 від 11.08.2017 09:45:07 приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чередниченко Ганни Анатоліївни; скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 36576886 від 11.08.2017 12:03:57 приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чередниченко Ганни Анатоліївни; скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 39089126 від 03.01.2018 13:30:25 приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чернягіної Наталії Сергіївни; скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 39089678 від 03.01.2018 13:56:15 приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чернягіної Наталії Сергіївни; скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 39603396 від 09.02.2018 12:47:57 державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Полякова Максима Олександровича; скасування повідомлення про початок будівельних робіт № ОД 0611801811278 від 18.01.2018; скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 141180331580 від 02.02.2018 року; закриття розділу за реєстраційним номером об'єкту нерухомого майна 1281638851101, об'єкт нерухомого майна: нежитлова будівля, об'єкт житлової нерухомості: Ні, опис об'єкта: загальна площа (кв. м.): 28,8, адреса: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Інглезі, будинок 9б та всі записи про право власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Проте позовна заява не містить реєстраційного номеру облікової картки платника податків за його наявності або номеру і серії паспорта державного реєстратора комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Щеплоцька Христина Богданівна, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чередниченко Ганни Анатоліївни, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чернягіної Наталії Сергіївни, державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Полякова Максима Олександровича, а також номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідачів.

Також позовна заява не міститься місця проживання чи перебування ОСОБА_5 та ОСОБА_6, при цьому, позивач зазначає, що адреса реєстрації не відома, в той же час вказує їх податкові номери та паспортні данні.

Разом з тим, вимоги КАС України щодо зазначення в позовній заяві місця проживання чи перебування (для фізичних осіб) учасників справи не містить жодних виключень.

Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Так, позивач одним із відповідачів вказує Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, проте не звертає до вказаного відповідача позовних вимог.

При цьому, позовні вимоги викладені в п. 7, 8, 9 прохальної частини позовних вимог не звернуті до жодного з визначених позивачем відповідачів.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Так, позивач просить суд, крім іншого, скасувати рішення суб'єктів владних повноважень, при цьому всупереч вимогам ст. 5 КАС України не просить визнати їх протиправними.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Разом з тим, Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, суб'єктом владних повноважень, не виконано дотримано приписи КАС України, оскільки не надано до суду доказів на підтвердження надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення ОСОБА_5 та ОСОБА_6 копії позовної заяви з доданими копіями документів.

Відповідно до п. 5, 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ст. 79 КАС України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Так, позивачем до позовної заяви додано лист Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 07.03.2018 № 083-1167,1167, яким управління надано відповідь на листи Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 10.01.2018 № 01-13/72 та від 02.03.2018 № 01-13/9008, проте належним чином завірених копій вказаних листів позивачем до позовної заяви не додано.

Також, до позовної заяви додано лист Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 27.03.2018 № 01-11/1185, яким розглянуто лист Департаменту комунальної власності Одеської міської ради № 01-13/117 від 21.03.2018 року, проте належним чином завіреної копії листа № 01-13/117 від 21.03.2018 року позивачем не надано.

Також до позовної заяви додано лист Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 15.03.2018 № 01-2/181-Д, яким надано відповідь на лист Департаменту комунальної власності Одеської міської ради № 01-13/1009 від 02.03.2018 року, проте належним чином завіреної копії вказаного листа позивачем також не надано.

Також позивачем надано відповідь Департаменту архівної справи та діловодства від 10.04.2018 № 1405-11.1-29 на лист Департаменту комунальної власності Одеської міської ради № 01-13/1440 від 04.04.2018 року, разом з тим належним чином завіреної копії вказаного листа позивачем також не надано, враховуючи, що вказані листи стосуються безпосередньо Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та направлялись ним.

Крім того, позивачем до позовної заяви додано акт огляду земельної ділянки від 16 лютого 2018 року, який підписаний ОСОБА_7, проте не зазначено на підставі яких норм права складено вказаний акт та в межах якого заходу ( проведення перевірки тощо).

Згідно ст. 44 КАС України учасники справи зобов'язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи, подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

Таким чином, в порушення вимог КАС України, позивачем не виконано обов'язок щодо надання до позовної заяви всіх наявних в нього доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, також позивачем письмово не повідомлено про неможливість надання доказів, не зазначено причин, з яких такі докази не можуть бути подані, крім того, позивачем не надано докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідних доказів.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Так, в позовній заяві позивач вказує, що про порушене право дізнався 18.12.2017 року зі звернення депутата Одеської міської ради Терещука В.С. № 01-15/225 про перевірку законності будівництва капітальних будівель за адресами: вул. Інглезі (25 Чапаєвської дивізії) 9А к. 2, та вул. Люстдорфська дорога, 94, разом з тим до суду позивач звернувся лише 17.05.2018 року.

Таким чином, Департаментом комунальної власності Одеської міської ради пропущено тримісячний строк для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень, який обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.

Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Разом з тим, позивачем до позовної заяви не додано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із даним адміністративним позовом із доказами поважності причин пропуску.

Частиною 1 ст. 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.

Недоліки повинні бути усунені шляхом приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 160, 161 КАС України, а саме шляхом зазначення в позовній заяві реєстраційного номеру облікової картки платника податків за його наявності або номеру і серії паспорта державного реєстратора комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Щеплоцька Христина Богданівна, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чередниченко Ганни Анатоліївни, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чернягіної Наталії Сергіївни, державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Полякова Максима Олександровича, номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідачів, місця проживання чи перебування ОСОБА_5 та ОСОБА_6; надання доказів на підтвердження надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення ОСОБА_5 та ОСОБА_6 копії позовної заяви з доданими копіями документів; належним чином визначення та викладу позовних вимог щодо кожного з відповідачів, відповідно до вимог ст. 5 КАС України з урахуванням зауважень, викладених в даній ухвалі; надання належним чином завірених доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідно до зауважень викладених в ухвалі суду; надання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із даним адміністративним позовом із доказами поважності причин пропуску, а також шляхом надання копій позовної заяви після усунення недоліків разом з належним чином завіреними копіями документів, що надаються до суду відповідно до кількості учасників справи.

Керуючись ст. 122, 123, 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до державного реєстратора комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Щеплоцька Христина Богданівна, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чередниченко Ганни Анатоліївни, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Чернягіної Наталії Сергіївни, державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Полякова Максима Олександровича, Управління державного архітектуно-будівельного контролю Одеської міської ради, треті особи - ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішень, скасування повідомлення та декларації, закриття розділу, - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність в десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий відповідно до вимог ч. 1 п. 4 ст. 169 КАС України.

Ухвала суду оскарженню не підлягає.

Суддя О.А. Левчук