
Справа № 815/1959/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області від 13.03.2018 № 60 та зобов'язати відповідача провести відповідних перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 зі змінами, внесеними постановою КМУ № 657 від 30.08.2017, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з першого вересня 2017 р. У зв'язку із цим 04.04.2018 позивач звернувся до Ізмаїльського ОУПФУ Одеської області з заявою про перерахунок пенсії. У відповідь об'єднане управління листом від 11.04.2018 № 51-Ч-01 відмовило в проведенні перерахунку по надуманим підставам, зокрема з посиланням на нормативно-правові акти, які були прийняті значно пізніше липня 1998 р. - коли позивачу була призначена пенсія. Позивач зазначає, що подальші зміни в законодавстві, зокрема зменшення розмірів пенсії прокурорам та слідчим 01.10.2011, 01.04.2014, 15.07.2015 стосуються порядку призначення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Більш того, таке правозастосування суперечить ст. 58 Конституції України.
Ухвалою судді від 27.04.2018 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
18.05.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, згідно якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на те, що оскільки Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII скасовано право на перерахунок призначених пенсій колишніх працівників прокуратури у зв'язку з підвищення окладів з 30.08.2017, а Кабінетом Міністрів України не визначені умови та порядок проведення такого перерахунку, то підстав для перерахунку пенсії позивачу немає.
14.05.2018 на суду надійшла відповідь позивача на відзив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що 04.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до Ізмаїльського ОУПФУ Одеської області із заявою, в які просив перерахувати пенсію за вислугу років з 01.09.2017 та встановити її в розмірі 90% середньомісячного заробітку (15183 грн.).
Листом від 11.04.2018 № 51/Ч-01 начальник Ізмаїльського ОУПФУ Одеської області повідомив ОСОБА_1 про результати розгляду його звернення, зазначивши, що змінити процент розрахунку пенсії на 90% неможливо.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає відповідь Ізмаїльського ОУПФУ Одеської області обґрунтованою, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.
Зі змісту листа Ізмаїльського ОУПФУ Одеської області від 11.04.2018 № 51/Ч-01 вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію з 29.07.1998 за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії з 01.07.2012 розраховано на підставі довідки № 191 від 10.07.2012, наданої прокуратурою Одеської області на підставі постанови КМУ від 31.05.2012 № 505 в розмірі 80% від заробітку.
Щодо перерахунку пенсії з 01.09.2017 позивачу роз'яснено, що згідно Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 1991 року) в зв'язку з набранням чинності з 15.07.2015 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 відповідно до ст.86 п.20 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівника прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Оскільки на цей час відповідних нормативних актів про перерахунок раніше призначених пенсій працівникам прокуратури Урядом не прийнято, норми ст. 86 Закону № 1697-VII від 14.10.2014 застосовуються лише в частині призначення пенсії зазначеній категорії працівників у період з 11.10.2017 до дня внесення змін до Закону № 2262-ХІІ.
Також звернуто увагу позивача на необхідність надання оригіналу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.
Вирішуючи спір, суд враховує, що відповідно до частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії правове регулювання відносин, що виникають у сфері пенсійного забезпечення прокурорів змінилося.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ, який набув чинності з 01.01.2015, до частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено зміни. Після внесення змін, частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Крім того, 15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VІІ), відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон №1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" підвищено розміри заробітку працюючих працівників прокуратури.
Проте, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 не містить.
На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.
При цьому, положення Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII, якими частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII та частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладено у новій редакції, не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Проаналізувавши наведені норми законодавства в сукупності з обставинами даної справи й наявними у ній доказами, суд дійшов висновку про те, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Кабінетом Міністрів України будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За відсутності постанови Кабінету Міністрів України щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено частиною 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", а потім - частиною 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII), у пенсійного органу немає законодавчо-визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку.
Такого правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 10.05.2018 по справі № 471/1207/16-а (адміністративне провадження №К/9901/9695/18), яка підлягає врахуванню в силу ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
При цьому зазначеною постановою Верховний Суд усунув розбіжності у правовому застосуванні Вищим адміністративним судом України по справах (ухвали Вищого адміністративного суду України від 27.01.2016 справа №520/1069/13-а (№К/800/23512/14), від 06.12.2017 справа №484/2804/16-а (К/800/10767/17), від 06.12.2017 справа №686/22394/16-а (К/800/5954/17), від 06.12.2017 справа №333/6042/16-а (К/800/11591/17)), на які, серед іншого, позивач послався, як на підставу для задоволення позовних вимог.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Таким чином, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що відповідач діяв в межах повноважень, у передбачений законодавством спосіб, з урахуванням всебічного дослідження всіх обставин спірних правовідносин, що мають значення для прийняття рішення, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовано це рішення, у зв'язку із чим адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; НОМЕР_1) до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (68601, м. Ізмаїл, вул. Кишинівська, 46; 37743414) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк