Рішення № 74131569, 15.05.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
816/1076/18
Номер документу
74131569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1076/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання – Лисака С.В.,

позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №816/1076/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

02 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Лубенське ОУПФ) , в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 22.12.2017 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язати Лубенське ОУПФ призначити йому пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 та п. "г" ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" починаючи з 01.10.2017.

В обґрунтування позовних вимог заявник вказував, що відповідач своїм рішенням обмежив його у праві на перерахунок пенсії як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до пункту 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 91 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказував, що за змістом даних норм він має право на новий перерахунок пенсії, оскільки на нього поширюються гарантії держави з пенсійного забезпечення на рівні з іншими військовослужбовцями згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив. Натомість надіслав до суду відзив на позов, у якому висловив свої заперечення проти позову, посилаючись на обставини, відповідно до яких позивач з 01.10.2017 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З огляду на положення пункту 91 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 та статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідач стверджує, що позивач не має права на перерахунок пенсії, оскільки той не є особою, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, оскільки лише був призваний на військові збори через військовий комісаріат з підприємства Лубенський комбінат будівельних матеріалів, а строкову військову службу проходив з 01.11.1971 по 09.11.1973.

02.05.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він вказує, що всупереч позиції відповідача він має право на перерахунок пенсії як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки прирівняний до військовослужбовця згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Заслухавши пояснення позивача, з’ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову з наступних міркувань.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лубенському ОУПФ, до 20.03.2018 отримував пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 20.03.2018 переведений на пенсію згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

23.11.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок №1210).

У зв'язку з унесенням постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 змін до Порядку №1210, позивач 14.12.2017 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.10.2017 на підставі статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (а.с. 48). Крім того, позивач надав відповідачу заяву від 15.12.2017 з проханням видати розпорядження про призначення йому пенсії як інваліду І групи захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням норм ст. 54 п. 3 Закону та постанови Кабінету Міністрів України №1210 та змін, внесених 03.10.2017 до пункту 91 із суми п'яти мінімальних зарплат на відповідний рік, як військовослужбовцю строкової служби, яким він є відповідно до пункту г) статті 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 46).

На вказану заяву начальник Лубенського ОУПФ надав відповідь від 21.12.2017 №212/С-02, за змістом якої ОСОБА_1 не має права на отримання пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону та постанови Кабінету Міністрів України №1210, оскільки не є військовослужбовцем та не брав участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме під час проходження дійсної строкової військової служби (а.с. 47).

Рішенням від 22.12.2017 №511 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії лише з тієї підстави, що заявник приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби (а.с. 49).

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон).

Стаття 59 вказаного Закону гарантує право на пенсію військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Так, частина третя даної норми в редакції Закону від 03.10.2017 №2148-VІІІ передбачає, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З метою приведення підзаконних нормативних актів у відповідність до Закону від 03.10.2017 №2148-VІІІ Кабінет Міністрів України 15.11.2017 прийняв постанову №851, якою доповнив Порядок №1210 пунктом 91, який дублює зміст частини третьої статті 59 Закону та визначає формулу обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для осіб, які виявили бажання на її отримання. До числа таких осіб пункт 91 Порядку №1210 так само відносить лише осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

За доводами відзиву на позовну заяву, відповідач вважає, що лише особи, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю мають право на призначення дострокової пенсії на підставі абзацу шостого пункту 3 розділу ХV Закону №1058-IV.

Суд не приймає дані твердження відповідача до уваги, оскільки з аналізу даної норми, право на отримання пенсії по інвалідності належить, зокрема й особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та внаслідок цього стали особами з інвалідністю. ОСОБА_1 саме і є такою особою, оскільки йому встановлено І групу інвалідності безстроково, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно з актом огляду у МСЕК №0196533 (а.с. 15).

З системного аналізу положень частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ та пункту 91 Порядку №1210, якими розширено перелік осіб, які мають право на отримання пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, суд дійшов висновку, що умова "під час проходження дійсної строкової служби" стосується осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

За приписами статті 9 Закону №796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Згідно зі статтею 10 Закону №796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

При цьому, згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

З матеріалів справи суд встановив, що не заперечується учасниками справи, позивач ОСОБА_1 в період з 08.06.1986 по 03.09.1986 був призваний на військові збори через військовий комісаріат з підприємства Лубенський комбінат будівельних матеріалів та в складі батальйону військової частини 34641 брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 18), тобто є військовослужбовцем в розумінні статті 10 Закону №796-ХІІ.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач є особою, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи як військовослужбовець та відноситься до категорії осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. У зв'язку з цим протилежні доводи відповідача з цього приводу суд визнає відкидає як безпідставні.

Враховуючи встановлені фактичні обставини, суд приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення позову на відновлення порушеного права позивача щодо перерахунку та виплати пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №511 від 22.12.2017.

Зобов’язати Лубенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37552, РНОКПП НОМЕР_1) на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.10.2017 з урахуванням здійснених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 18.05.2018.

Суддя ОСОБА_2