
10.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/644/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.
за участю секретаря судового засідання: Попової Н.І.
розглянувши у відкри тому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної адміністрації Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
15 березня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі - УСЗН Станично-Луганської РДА), з такими вимогами:
- визнати незаконним рішення начальника УСЗН Станично-Луганської РДА від 18.01.2018 № 47 щодо скасування довідки ВПО № 7302 позивача та скасувати його.
Разом з тим позивач просив винести окрему ухвалу, якою звернути увагу Станично-Луганської РДА на порушення Конституції України та чинного законодавства, ігнорування офіційних документів та зловживання службовим становищем начальником Управління соціального захисту населення Захаровим В.І. та зобов'язати УСЗН Станично-Луганської РДА у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення згідно КАС України.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що вона є тимчасово переміщеною особою з травня 2017 року, що підтверджується довідкою про реєстрацію ВПО. 16 січня 2018 року знаходилась за адресою згідно довідки ВПО, ніякої комісії за адресою: АДРЕСА_1 не приїжджало. Вранці в поштовій скрині знайшли повідомлення від 16.01.2018. 30.01.2018 отримала відповідь від 24.01.2018, в якій йдеться посилання на лист СБУ від 15.01.2018, повідомлялось що довідка скасована через надання недостовірних відомостей. Які саме відомості є недостовірними, не пояснюються. Через скасування цієї довідки позивач позбавлена законного права на отримання пенсії, яка є її власністю.
Позивача вважає, що в УСЗН Станично-Луганської РДА були відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення.
17 квітня 2018 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов ОСОБА_1 (а.с.30-32), в якому зазначено, що відповідно до п.7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок № 509) у разі наявності підстав, передбачених ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Службою безпеки України у Луганській області у ході виконання заходів забезпечення державної безпеки, отримано інформацію щодо порушення вимог п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що внутрішньо переміщені особи 14 дорослих та 8 дітей, в тому числі ОСОБА_1 подали завідомо недостовірні відомості щодо місця фактичного проживання та за наявними даними постійно проживає за межами Станично-Луганскього району та на окупованій території Луганської області. СБУ рекомендувало розглянути питання щодо призупинення дії довідки про взяття на облік ВПО та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених особі є подання завідомо недостовірних відомостей.
16 січня 2018 року державними соціальними інспекторами Управління була проведена перевірка за адресою: АДРЕСА_1, власницею житла є ОСОБА_3, за даною адресою зареєстровано внутрішньо переміщені особи 14 дорослих та 8 дітей. Встановлено, що усі особи були відсутні за фактичним місцем проживання, про що зроблений в акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї відповідно до кожного внутрішньо переміщеної особи. ОСОБА_3 надала свою адресу з метою отримання ними довідок внутрішньо переміщених осіб та соціальних виплат. Також відповідач зазначив, що згідно листа Комунального підприємства «Станично-Луганське бюро технічної інвентаризації» від 15.01.2018 №6 загальна площа будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, складає 59,2 м.кв. (2,55 м.кв. на 1 особу), житлова - 38,9 м.кв. (1,77 м.кв. на 1 особу), що не відповідає санітарно-технічним нормам.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник УСЗН Станично-Луганської РДА у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності.
Ухвалою суду від 26 квітня 2018 року судом витребувано у Новоайдарського міжрайонного відділу Управління Служби безпеки України в Луганській області належним чином матеріали перевірки місця фактичного проживання ОСОБА_1, зареєстрованої як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.44)
З огляду на положення статті 205 КАС України, зважаючи, що представник позивача та представник УСЗН Станично-Луганської РДА належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд вважає за можливе розглянути та вирішити адміністративну справу за відсутності позивача та представника УСЗН Станично-Луганської РДА.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_2, виданий 21 квітня 1997 року Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області (а.с.5), реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (зворотній бік а.с.5), є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідчення від 15.06.2009 № НОМЕР_1, виданого Пенсійним фондом України (а.с.9).
Дослідженням заяви ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 07.07.2017 встановлено, що позивач звернулася до УСЗН Станично-Луганської РДА із цією заявою, у якій зазначила, що фактичним місцем проживання з 06.07.2016 є: АДРЕСА_1 (а.с.33).
Позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу, про що видано довідку від 22.05.2017 № 7302, в якій зазначено, що позивач фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.4).
Також судом встановлено, що до УСЗН Станично-Луганської РДА надійшов лист Новоайдарського міжрайонного відділу управління Служби безпеки України в Луганській області від 15.01.2018 № 78/3/30/61, в якому зазначено, що у ході виконання заходів із забезпечення державної безпеки отримано інформацію щодо порушень вимог пункту 5 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» громадянами України, зокрема ОСОБА_1, перереєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 які за наявними даними постійно проживають за межами Станично-Луганського району та на окупованій частині Луганської області. За результатами проведеної перевірки встановлено, що вказані громадяни подали завідомо недостовірні відомості щодо місця фактичного проживання. На підставі викладеного просили розглянути питання щодо призупинення дії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб з внесенням відповідних відомостей до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (а.с.11-12).
16.01.2018 соціальним інспектором складено акт від 16.01.2018 № 374 обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, до якого внесено відомості, що на час обстеження факт проживання/перебування ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 не встановлено. Господарі двері не відчинили. Залишили повідомлення про необхідність прибуття до УСЗН Станично-Луганської РДА протягом трьох робочих днів для проходження фізичної ідентифікації (а.с. 36, 7).
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Голови Станично-Луганської районної державної адміністрації та начальника УСЗН зі скаргою від 18.01.2018, якою вимагає припинити виклики до УСЗН для надання пояснень з урахуванням положень постанови КМУ від 13.09.2017 № 689 (а.с.8).
Рішенням начальника УСЗН Станично-Луганської РДА від 18.01.2018 № 47 скасовано дію довідки ОСОБА_1 від 22.05.2017 № 7302 на підставі листа СБУ від 15.01.2018 № 78/3/30/61 та акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 16.01.2018 (а.с.38).
На звернення позивача УСЗН Станично-Луганської районного державної адміністрації надало відповідь № 239 від 24.01.2018 (а.с.9). У відповіді посилаючись на постанову КМУ від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», зазначив, що ухваленою постановою передбачено здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам шляхом відвідування не рідше один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Вищевказаною постановою передбачено, що МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у містах (у разі утворення) рад також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи із складанням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Також у відповіді зазначено, що на підставі листа Служби безпеки України від 15.01.2018 № 78/3/30/61 надані відомості про фактичне місце проживання/перебування, є недостовірними, у зв'язку з чим прийнято рішення про скасування довідки про взяття на облік від 18.01.2018 № 47.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до статті 1 Закону 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення, здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Статтею 14 Закону № 1706-VII передбачено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Зазначений Закон є чинним, вказані положення Закону № 1706-VII неконституційними не визнавались.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Таким чином, зазначеною нормою визначено вичерпний перелік обставин, за наявності яких скасовується дія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, зокрема, подання завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).
Пунктом 2 Порядку № 509 визначено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 509 заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника, зокрема, відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання.
Як фактичне місце проживання/перебування не можуть зазначатися адреси (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають.
Пунктом 7-1 Порядку № 509 визначено, що у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Однак, нормами чинного законодавства України не встановлено чіткого поняття «завідомо недостовірні відомості» і не окреслює фактичних ознак, які вказують на недостовірність відомостей. Встановлюються тільки ознаки недостовірності, які можуть бути спростовані (ст.277 ЦК України).
Крім того, поняття «завідомо недостовірні відомості» вказують на обов'язковий умисел особи, яка подає відомості, які не відповідають дійсності. При цьому умисел такої особи не є юридичною презумпцією, а тому «завідомо недостовірність відомість» повинна бути перевірена судом на предмет її достовірності та недостовірність.
З огляду на зазначене, лист Новоайдарського міжрайонного відділу Управління Служби безпеки України в Луганській області від 15.01.2018 № 78/3/30/61 не може бути беззаперечним доказом подання ОСОБА_1 завідомо недостовірних відомостей щодо місця фактичного проживання.
Крім того, на виконання ухвали суду від 26 квітня 2018 року Новоайдарський міжрайонний відділ Управління Служби безпеки України в Луганській області надало відповідь від 05.05.2018 № 78/3/30/504 (а.с.50-51), в якій зазначив, що протягом січня 2018 року на адресу Новоайдарського МРВ неодноразово надходили листи Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо можливого повідомлення про надання внутрішньо переміщеними особами завідомо недостовірних даних про тимчасове мешкання на підконтрольній української владі території, а саме за адресою: АДРЕСА_1. Враховуючи отриману інформацію співробітниками Новоайдарського МРВ здійснювались виїзди за зазначеною адресою. Під час виїздів не було встановлено фактичних даних, які б достовірно свідчать про факти мешкання за зазначеною адресою будь-яких внутрішньо переміщених осіб. При цьому, під час виїздів будь-які документи співробітниками Новоайдарського МРВ не складалися. Також у відповіді зазначено, що до повноважень Служби безпеки України не входить проведення перевірок фактичного місця проживання внутрішньо переміщених осіб, результати яких є підставами для скасування довідок ВПО. Зазначену перевірку, висновки якої стали підставою для скасування довідки ВПО № 7302, відповідно до своїх повноважень, проводило Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районного державної адміністрації Луганської області. При цьому лист Новоайдарського МРВ № 78/3/30/61 від 15.01.2018 був направлений до органів соціального захисту у порядку інформування.
Крім того, належними доказами встановлено та не заперечувалось сторонами факт отримання ОСОБА_1 повідомлення від 16.01.2016 про необхідність прибуття внутрішньо переміщеними особам, які мешкають за вказаною адресою, протягом трьох робочих днів до УСЗН Станично-Луганської РДА для проходження фізичної ідентифікації.
За правилами, визначеними пунктом 4 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (далі - Порядок № 365), додаткова перевірка проводиться у разі, зокрема, наявності інформації про повернення внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окуповану територію України, до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, чи її виїзду за кордон, або отримання такої інформації від МВС, СБУ, Держприкордонслужби, Національної поліції, ДМС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до п.6 Порядку № 365, за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
За приписами п.7 Порядку № 365, у разі коли внутрішньо переміщена особа протягом трьох робочих днів не з'явилася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, такий підрозділ надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації.
Водночас структурний підрозділ з питань соціального захисту населення робить запит до Держприкордонслужби щодо виїзду внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З аналізу зазначених норм вбачається, що у разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації. Та у разі не прибуття внутрішньо переміщеної особи протягом трьох робочих днів підрозділ надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації. Тобто, встановлений обов'язковий порядок інформування внутрішньо переміщеної особи для проходження фізичної ідентифікації та строки прибуття внутрішньо переміщеної особи до відповідного структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Доводи відповідача, що згідно листа Комунального підприємства «Станично-Луганське бюро технічної інвентаризації» від 15.01.2018 №6 загальна площа будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, складає 59,2 м.кв. (2,55 м.кв. на 1 особу), житлова - 38,9 м.кв. (1,77 м.кв. на 1 особу), що не відповідає санітарно-технічним нормам, не заслуговують увагу, оскільки законодавством не встановлено таку підставу для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, як невідповідність житлової площі санітарно-технічним нормам. Не відповідність таких норм є підставою для вирішення місцевими районними державними адміністраціями в межах повноважень питання про надання у тимчасове користування внутрішньо переміщеним особам житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання, за умови оплати зазначеними особами відповідно до законодавства вартості житлово-комунальних послуг, відповідно (п.6 ч.8 ст.11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).
Оскільки судом встановлено та підтверджено належними доказами, які надані сторонами, факт залишення ОСОБА_1 повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації, та прийняття відповідачем рішення про скасування дії довідки від 22.05.2017 № 7302 щодо реєстрації ОСОБА_1 внутрішньо переміщеною особою лише на 2 день, після залишення повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації, суд дійшов висновку, що дії Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної судової адміністрації в частині прийняття рішення про скасування довідки ВПО порушують порядок, встановлений постановою КМУ № 365, та відповідачем не надано належних доказів, які підтверджують подання позивачем завідомо недостовірні відомості щодо фактичного місця проживання/перебування, суд дійшов висновку, що рішення Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної судової адміністрації від 18.01.2018 № 47 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.7-1 Порядку № 509 рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Оскільки відповідач прийняв рішення про скасування довідки ВПО ОСОБА_1 18.01.2018 та відповідно до зазначеного пункту Порядку № 509 невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки, суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень УСЗН Станично-Луганської районної державної адміністрації та зобов'язати відповідача поновити в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеною особою, тобто з 22 травня 2017 року.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки реєстрація позивача в якості внутрішньо переміщеної особи впливає на отримання нею соціальних виплат, суд дійшов висновку щодо встановлення строку подання звіту про виконання судового рішення в частині поновлення в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеною особою, тобто з 22 травня 2017 року, протягом 10 (десяти) днів, з дня отримання судового рішення.
Що стосується клопотання про винесення окремої ухвали, якою звернути увагу УСЗН Станично-Луганської РДА на порушення Конституції України, чинного законодавства, ігнорування офіційних документів та зловживання службовим становищем начальником УСЗН Станично-Луганської РДА, суд зазначає таке.
Відповідно до частин першої та другої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Дана норма встановлює право суду у разі необхідності постановити окрему ухвалу та не є обов'язковою для суду.
Суд не знаходить підстав для прийняття окремої ухвали та як наслідок відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про винесення окремої ухвали.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 30 березня 2018 року ОСОБА_1 відстрочено сплату судового збору по даній адміністративній справі у розмірі 704,80 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.
Відповідно до частини другої статті 133 КАС України визначено якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо cплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (частина друга статті 133 КАС України).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що позовні вимоги, сформовані до УСЗН Станично-Луганської районної державної адміністрації, є обґрунтованими та підлягають задоволенню, відповідно до приписів частини другої статті 133 КАС України суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 704,80 грн стягнути до Державного бюджету України з УСЗН Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної адміністрації Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення (розпорядження) управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 18 січня 2018 року №47 про скасування дії посвідки про взяття на облік ВПО ОСОБА_1 № 7320 від 22.05.2017.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної адміністрації Луганської області поновити в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеною особою, тобто з 22 травня 2017 року.
Встановити строк подання звіту про виконання судового рішення в частині поновлення в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеною особою, тобто з 22 травня 2017 року, протягом 10 (десяти) днів, з дня отримання судового рішення.
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про винесення окремої ухвали.
Стягнути до Державного бюджету України (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача - 820019; рахунок отримувача - 31215256700001; код класифікації доходів бюджету - 22030106) з управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (93650, вул. Центральна, буд. 52, смт. Станиця-Луганська, Луганської області, код ЄДРПОУ 03197049) судовий збір у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 22 травня 2018 року.
Суддя О.В. Ірметова