
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" травня 2018 р. справа № 809/594/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Арабчук В.М.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №399 від 22.03.2018, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" 02.04.2018 звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія".
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області протиправно прийняло наказ №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія", оскільки, на думку представника позивача, підстав для прийняття вказаного наказу №399 від 22.03.2018 та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки у відповідача не було. Зокрема, представник позивача вказав, що на запит Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 19.01.2018 №563/10/09-19-14-05 про подання інформації відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" надало запитувану інформацію та документи, а тому були відсутні підстави для прийняття відповідачем оскаржуваного наказу №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія".
Суд ухвалою від 10.04.2018 відкрив провадження в даній адміністративній справі, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 03.05.2018, відповідно до якого представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечила (а.с.63-66). В обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що Головне управління ДФС в Івано-Франківській області направило позивачу запит від 19.01.2018 №563/10/09-19-14-05 про подання інформації відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, у відповідь на який товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" не надало у повній мірі ті документи, які вимагалися. Зокрема, позивач не надав контролюючому органу банківські виписки та платіжні документи, які підтверджують факт сплати (надходження) коштів на поточний рахунок підприємства та банківські виписки в іноземному банку, по якому відкрита ліцензія, звіт про рух валютних цінностей за рахунками, розшифровка за проведеними операціями по яких встановлено порушення, інші документи, які підтверджують (спростовують) зазначені у запиті порушення. За вказаних обставин, на підставі пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України, відповідач прийняв наказ №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія". Представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що під час прийняття оскаржуваного наказу №399 від 22.03.2018 Головне управління ДФС в Івано-Франківській області діяло в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства, просила суд відмовити в задоволенні позову.
14.05.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду представник позивача подав відповідь на відзив, згідно якого зазначив, що відповідач не спростував викладені в позовній заяві обставини. При цьому, представник позивача вказав на фактичне проведення повторної перевірки за період, який перевірявся Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області під час позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" за період з 01.04.2017 по 31.10.2017, за результатами якої складено акт від 06.12.2017 за №1345/09-19-14-05/32878418 (а.с.80-81).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача щодо задоволення позову заперечила, просили суд відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
30.11.2017 Національний банк України листом №25-0007/81288 “Про порушення умов індивідуальної ліцензії” повідомило Офіс великих платників Державної фіскальної служби України про порушення позивачем умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України (а.с.68). Так, на поточний рахунок №9747286001/5500 в чеських кронах, відкритий в “Raiffeisenbank a.s.” (Чеська Республіка), 27.10.2017 товариством з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" зараховано кошти у сумі 500 чеських крон, як поповнення рахунку готівкою, що не передбачено пунктом 4 ліцензії.
Вказаний лист від 30.11.2017 №25-0007/81288 Офіс великих платників Державної фіскальної служби України надіслав до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
В свою чергу, з метою перевірки отриманої інформації 19.01.2018 відповідач направив позивачу запит №563/10/09-19-14-05 «Про надання інформації», в якому Головне управління ДФС в Івано-Франківській області просило надати інформацію та її документальне підтвердження щодо фактів порушень Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами валютних цінностей на рахунках за межами України та умов індивідуальної ліцензії від 01.12.2016 №159 (а.с.14-15). В поясненнях відповідач вимагав повідомити про стан виконання вищезазначеної ліцензії, а також надати належним чином завірені наступні документи: ліцензії від 01.12.2016 №159; банківські виписки та платіжні документи (платіжні документи, меморіальні ордери, документи міжнародної платіжної системи SWIFT, які підтверджують факт сплати (надходження) коштів на поточний рахунок підприємства та банківські виписки в іноземному банку, по якому відкрита вищезазначена ліцензія; звіт про рух валютних цінностей за рахунком (рахунками), розшифровка за проведеними операціями по яких встановлено порушення; інші документи, які підтверджують (спростовують) зазначені у запиті порушення.
14.02.2018 товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" направило Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області лист №287/К01-21.2 «Про надання інформації», згідно якого повідомило відповідача, що відповідні пояснення з наведених в запиті обставин позивач надав Національному банку України листом від 27.11.2017 №2261/К01-20.2, а запитувані документи були надані Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області під час перевірки позивача з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 01.04.2017 по 31.10.2017, отже витребувані документи є у наявності відповідача (а.с.16-18). Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" до вказаного листа від 14.02.2018 №287/К01-21.2 додало: копію листа Національного банку України №25-0007/79221 від 21.11.2017; копію відповіді позивача від 27.11.2017 №2261/К01-20.2 на лист Національного банку України; згоду на закриття рахунку; банківську виписку за період з 01.10.2017 по 31.10.2017.
20.03.2018 начальник управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернувся з службовою запискою №76/09-19-14-05-19 до начальника управління ДФС в Івано-Франківській області, в якій просив надати дозвіл на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань дотримання умов пункту 4 індивідуальної ліцензії від 01.12.2016 №159 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України (а.с.69).
22.03.2018 Головне управління ДФС в Івано-Франківській області прийняло наказ №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" (а.с.13).
На виконання вищевказаного наказу №399 від 22.03.2018, на підставі направлення від 23.03.2018 №52 заступником начальника відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведено невиїзну документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" з питань дотримання умов пункту 4 індивідуальної ліцензії від 01.12.2016 №159 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України, що підтверджується копією акту перевірки від 10.04.2018 №271/09-19-14-05/32878418 (а.с.71-72).
Вважаючи наведений вище наказ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд вказаний наказ скасувати.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Так, згідно підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
В свою чергу, особливості проведення документальної невиїзної перевірки визначені статтею 79 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Згідно пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Пунктом 78.4 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
В даному випадку, згідно змісту наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія", підставами для прийняття вказаного наказу зазначено пункт 20.1 статті 20, підпункт 78.1.1 пункт 78.1 статті 78, статті 79, пункт 82.2 статті 82 Податкового кодексу України та службова записка управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 20.03.2018 №76/09-19-14-05-19.
Тобто, підставою для прийняття наказу №399 від 22.03.2018 слугувало неподання позивачем усіх документів, які відповідач вимагав надати в запиті від 19.01.2018 №563/10/09-19-14-05.
Підпунктом 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платника податків подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Право контролюючого органу отримувати безоплатно від платників податків у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів встановлене підпунктом 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Аналогічні положення закріплені в пункті 9 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1245.
За змістом положень пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, якщо за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
Згідно матеріалів справи, зокрема листа товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" від 14.02.2018 №287/К01-21.2 «Про надання інформації», суд встановив, що позивач на виконання запиту від 19.01.2018 №563/10/09-19-14-05 направив Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області копію листа Національного банку України №25-0007/79221 від 21.11.2017; копію відповіді позивача від 27.11.2017 №2261/К01-20.2 на лист Національного банку України; згоду на закриття рахунку; банківську виписку за період з 01.10.2017 по 31.10.2017 (а.с.16-18).
Натомість, товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" не надало контролюючому органу банківські виписки та платіжні документи, які підтверджують факт сплати (надходження) коштів на поточний рахунок підприємства та банківські виписки в іноземному банку, по якому відкрита ліцензія, звіт про рух валютних цінностей за рахунками, розшифровка за проведеними операціями по яких встановлено порушення, інші документи, які підтверджують (спростовують) зазначені у запиті порушення, ліцензію №159 від 01.12.2016.
Таким чином, факт не подання позивачем контролюючому органу на обов’язковий письмовий запит усіх документів підтверджує правомірність прийняття Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області наказу №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія".
Щодо доводів представника позивача про те, що контролюючий орган досліджував обставини дотримання товариством з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 під час перевірки, проведеної з 16.11.2017 по 29.11.2017, при цьому витребувані документи є у наявності відповідача, оскільки вони надані під час вказаної перевірки, то суд вказує на таке.
В період з 16.11.2017 по 29.11.2017 Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог валютного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" за період з 01.04.2017 по 31.10.2017. За результатами вказаної перевірки складено акт від 06.12.2017 за №1345/09-19-14-05/32878418 (а.с.19-32).
Натомість, Національний банк України повідомив Офіс великих платників Державної фіскальної служби України про порушення позивачем умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України листом №25-0007/81288 від 30.11.2017 (а.с.68). Тобто, на час проведення з 16.11.2017 по 29.11.2017 позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія", у відповідача була відсутня податкова інформація про порушення позивачем умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016, зазначена Національним банком України в листі №25-0007/81288 від 30.11.2017.
Таким чином, пояснення та документи, надані товариством з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" відповідачу під час позапланової виїзної перевірки з 16.11.2017 по 29.11.2017 стосувались обставин, які досліджувались в межах цієї перевірки, зокрема, щодо порушень позивачем умов індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016, викладених Національний банк України в листах від 10.08.2017 №25-0007/55689, від 11.07.2017 №25-0007/48128, від 27.09.2017 №25-0007/66447, та не містили інформації про факт зарахування 27.10.2017 на поточний рахунок №9747286001/5500 в чеських кронах, відкритий в “Raiffeisenbank a.s.” (Чеська Республіка), товариством з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" коштів у сумі 500 чеських крон, як поповнення рахунку готівкою, що не передбачено пунктом 4 ліцензії.
За вказаних обставин, доводи представника позивача є безпідставними, та не звільняють товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" від обов’язку надавати контролюючому органу документи на його письмовий запит.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №399 від 22.03.2018, не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія" (код 32878418, вул. Тичини, 1, офіс 405, м. Івано-Франківськ, 76018) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування наказу №399 від 22.03.2018, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.
Рішення складене в повному обсязі 22 травня 2018 р.