
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1931/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію за віком,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначення пенсії за віком по Закону України № 889-VIIІ;
- зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком за норами Закону України № 889-VIII з моменту звернення з 31.01.2018.
В обґрунтування позову зазначено, що з 2009 року визнана інвалідом 2 групи та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу". У зв'язку із змінами законодавства, позивач звернулась до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII. Відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу". Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулась до суду з позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Новоград-Волинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності, що призначена на підставі Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
31 січня 2018 року позивач звернулась із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIIІ (а.с.10).
Листом від 06.04.2018 № 200/03.01 відповідач відмовив у переході на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу", мотивуючи тим, що позивачу вже призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсії відповідним Законом не передбачено (а.с.9).
Рішенням Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 06.04.2018 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.13).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Приписами ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначено відповідно до Закону України "Про державну службу".
Нормами ст.90 Закону України "Про державну службу" № 889-VІII (далі - Закон № 889-VІII), в редакції від 01.05.2015 передбачено, що пенсії по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також пенсії за віком призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пункт 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІII визначає, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до п.8 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Згідно з ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.
Зі змісту довідки управління пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський Житомирської області від 2010 року № 3977/07 встановлено, що стаж державної служби ОСОБА_1 становить 33 роки 3 місяці і 6 днів (а.с.8).
На підтвердження права на перерахунок пенсії позивач надає довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (а.с.11).
З урахуванням вказаного, ОСОБА_1 досягла пенсійного віку встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має 33 повних роки стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України № 3723-ХІІ.
Таким чином, позивач має стаж роботи на державній службі понад 20 років відповідно до постанови КМ України № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", досягла пенсійного віку для призначення пенсії за віком і звернулась до відповідача з необхідними документами для призначення пенсії за віком, а тому дії відповідача щодо відмови у переведенні на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" № 889-VIII є неправомірними.
Приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем не доведено правомірність відмови у призначенні пенсії за віком позивачу, з урахуванням порушених прав позивача, суд зобов'язує відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі норм Закону України "Про державну службу" № 889-VIII з моменту звернення, тобто з 31.01.2018 та задовольняє позов в повному обсязі.
Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Єрьоменка,16, м.Новоград-Волинський, Житомирська обл., 11708, ЄДРПОУ 37808338) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інд. номер НОМЕР_1) у призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" № 889-VIIІ.
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" № 889-VIII з 31.01.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Панкеєва