
Справа № 161/4652/18
Провадження № 2/161/1947/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
02 травня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого – судді Кихтюка Р.М.,
при секретарі – Козак О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправильно виплаченої допомоги,
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправильно виплаченої допомоги.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що до департаменту соціальної політики Луцької міської ради 02.09.2013 року, 19.03.2014 року, 10.03.2015 року ОСОБА_1 зверталася із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та 19.03.2014 року із заявою про призначення державної допомоги по догляду за дитиною в розмірі, що перевищує мінімальний, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». При цьому, в деклараціях про дохід сім’ї остання зазначала, що дохід сім’ї за шість місяців, які передують місяцю звернення, складається з допомог, які виплачуються департаментом соціальної політики.
Вказує, при проведенні державними соціальними інспекторами перевірки було встановлено, що відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не задекларувала доходи, отримані в ПАТ КБ «Приватбанк».
Внаслідок неподання ОСОБА_1 повної інформації про майновий стан сім’ї, останній було виплачено державну допомогу малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 51555,97 грн., що призвело до виникнення переплати в розмірі 52,89 грн. та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаний період на загальну суму 978,40 грн., що призвело до виникнення переплати в розмірі 4,20 грн. і які на сьогоднішній день не повернуті.
У зв’язку з чим, просить стягнути з відповідача на користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради в розмірі – 52,89 грн. надміру виплачених коштів та 1762,00 грн. судового збору.
В судове засідання представник позивача не з’явилася, подала суду заяву, в якій просить справу слухати у її відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явилася по невідомій суду причині, хоча належним чином була повідомлена судом про час та місце розгляду справи. Заяви про розгляд справи за її відсутності та відзив на позов не подала. А тому, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи у відсутності відповідача в порядку ст. 280 ЦПК України.
Розгляд справи здійснювався за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 отримувала соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відповідності до поданих заяв від 02.09.2013 року, 19.03.2014 року, 10.03.2015 року (а.с. 5, 9, 14).
Відповідно до ч. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям – щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно з ст. 5 Закону, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працевлаштованих осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
При цьому, пунктом 22 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім’ї та декларація про доходи та майновий стан.
Однак, при зверненні за допомогою ОСОБА_1 подала неповну інформацію, а саме: не задекларувала доходи, отримані в ПАТ КБ «Приватбанк» (а.с. 6-8, 10-11, 15-16).
Даний факт підтверджується актом № 420 від 14.12.2017 року за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог (а.с. 18).
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, зважаючи на рішення департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 09.01.2018 року, яким визначено обсяг надміру виплачених коштів в розмірі 4,20 грн. та 52,89 грн (а.с. 12), а також на інші докази в їх сукупності, то суд приходить до висновку про необхідність стягнення вказаної суми з відповідача в примусовому порядку.
Також підлягають до задоволення вимоги позивача про відшкодування відповідачем судових витрат, пов’язаних з розглядом справи.
Керуючись ст. ст. , 7, 8, 11, 12, 13, 76, 77, 81, 83, 141, 247, 258, 259, 263, 265, 280-282 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН – НОМЕР_1) на користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачену соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям в розмірі 52 (п’ятдесят дві) грн. 89 коп. та допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку в розмірі 4 (чотири) грн. 20 коп. та 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Волинської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя Луцького міськрайонного суду Р.М. Кихтюк