Рішення № 74126736, 11.05.2018, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
127/21440/17
Номер документу
74126736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я№ 127/21440/17

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2018 р.Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Венгрин О.О.,

секретар - Скульська І.Д.,

за участі позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці Павич О.С.,

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області - Пенькас В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Вінницька ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області, про визнання бездіяльність і відмову в перерахунку пенсії неправомірними, про визнання відомостей в реєстрі страхувальників про позивача як працюючого приватного підприємця недостовірними, про перерахунок пенсії, про стягнення коштів, про відшкодування моральної шкоди,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання бездіяльність і відмову в перерахунку пенсії неправомірними, про визнання відомостей в реєстрі страхувальників про позивача як працюючого приватного підприємця недостовірними, про перерахунок пенсії, про стягнення коштів, про відшкодування моральної шкоди.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 24.01.2018 р. залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області. (а.с. 82)

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 07.12.2017 р. доручено Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради провести перевірку правильності нарахування пенсії ОСОБА_1 (а.с. 57)

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 12.03.2018 р. доручено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницької області провести перевірку правильності нарахування (перерахунку) пенсії ОСОБА_1, причини не здійснення перерахунку пенсії з 01.08.2017 р. (а.с. 105)

Позов мотивовано тим, що позивач є пенсіонером за віком, отримує пенсію в УПФУ в місті Вінниці. 14.08.2017 р. він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але в перерахунку йому було відмовлено. Позивач просить:

-визнати протиправною бездіяльність УПФУ в місті Вінниці щодо перерахунку пенсії з 01.08.2017 р. за ст. 42 ч. 3, 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; відомості з реєстру страхувальників, що позивач є працюючим приватним підприємцем вважати недостовірними; - зобов'язати УПФУ в місті Вінниці: 1) прийняти розпорядження про перерахунок пенсії з 01.08.2017 р. за заявою від 14.08.2017 р. за ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середнього заробітку в Україні за 2014-2016 роки в сумі 3764,40 грн., індивідуального коефіцієнта зарплати 2,32977, індивідуального коефіцієнта страхового стажу 0,75, який був чинним до 01.10.2017 р., розміру мінімальної пенсії за віком 1312,00 грн., яка була до 01.10.2017 р. із збереженням доплат і підвищень, які виплачувались до 01.10.2017 р.;

2) перерахувати частину пенсії за 35 років понаднормового стажу за ч. 2 ст. 28 і ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по 35% від мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму) за 2015, 2016, 2017 роки;

-стягнути з УПФУ в місті Вінниці 17600,62 грн., з яких: незаконно недоплачена пенсія за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за серпень-вересень 2017 р. - 7573,70 грн., за жовтень-листопад-грудень 2017 р. та січень-лютий-березень 2018 р.- 9237,41 грн., пенсія, недоплачена за ч. 2 ст. 28 та ч. 3 ст. 42 зазначеного Закону за 2016-2017 роки - 789,50 грн.;

-стягнути з УПФУ в місті Вінниці 7000,00 грн. у відшкодування моральної шкоди. (а.с. 3-8, 37-41, 98-102, 109-113)

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав за викладених у позовній заяві та в заяві про збільшення позовних вимог обставин, просить позов задоволити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці Павич О.С. позов не визнала, пояснила, що пенсія ОСОБА_1 обчислена відповідно до документів, наявних у пенсійній справі та виплачується згідно діючого законодавства. Позивач з реєстру страхувальників не знятий, тому вважається працюючою особою. Пенсійний фонд використовує зазначений реєстр, але вносити в нього зміни не може. Подала заперечення на позов. (а.с. 30-34)

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області - Пенькас В.М. просить відмовити у задоволенні позову, пояснила, що згідно даних реєстру обліку платників податків Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_1 з 22.08.1997 р. взято на облік як фізичну особу-підприємця та фізичну особу, яка займається незалежною професійною діяльністю (адвокат). На теперішній час з обліку позивач не знятий, розпочато ліквідаційну процедуру щодо зняття ОСОБА_1 з обліку з 06.10.2014 р. ОСОБА_1 як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (адвокат), згідно даних реєстру незалежної професійної діяльності з 29.03.2013 р. знаходиться в стані зупинення.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24.05.1994 р. перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України, отримує пенсію за віком в максимальному розмірі.

14.08.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в місті Вінниці з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 ч. 3, 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». (а.с. 10)

Згідно листа №188/Х-1 від 28.08.2017 р. УПФУ в місті Вінниці повідомило позивачу ОСОБА_1, що він є працюючим приватним підприємцем (з 22.08.1997 р.) відповідно до реєстру страхувальників, а тому підстави для підвищення пенсії за ст. 42 ч. 3, 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні. (а.с.11)

Відповідно до п.22.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1(далі Порядок №22-1), документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.

На а.с. 53- відомості з реєстру страхувальників, які наявні в УПФУ в місті Вінниці, за якими ОСОБА_1 з 22.08.1997 р. перебуває на обліку в МДЗУ (Вінницької ОДПІ ГУ МДЗУ у Вінницькій області), дата зняття з обліку відсутня.

Згідно даних обліку реєстрації платників Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_1 з 22.08.1997 р. взятий на облік як фізична особа-підприємець та фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю, адвокат. З 06.10.2014 р. прийнято рішення про припинення (розпочато ліквідаційну процедуру). На теперішній час відомості про зняття з обліку відсутні. (а.с.130-133)

Крім того, з відомостей відповідних реєстрів про реєстрацію від 06.03.2018 р. ОСОБА_1 є фізичною особою, яка проводить незалежну професійну діяльність, адвокат. Дата реєстрації - 19.12.2003 р., дата зупинення діяльності - 29.03.2013 р. (а.с. 128)

Тобто, на теперішній час, ОСОБА_1 за даними УПФУ в місті Вінниці та Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницької області проводить незалежну професійну діяльність, адвокат, знаходиться в процедурі припинення, з обліку як фізична особа-підприємець не знятий.

Спеціаліст Войтюк С.Г. (заступник начальника відділу з питань призначення і перерахунку пенсії УПФУ в місті Вінниці) пояснила, що позивач - працюючий пенсіонер, оскільки до цього часу числиться в реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування як особа, яка забезпечує себе роботою самостійно. Інформацію, яка міститься в реєстрі страхувальників, наповнює податкова інспекція, УПФУ в місті Вінниці є лише користувачем реєстру та не може вносити будь-які зміни до нього. Перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до норм діючого законодавства.

Згідно ст. 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

Відповідно до п. 14.1.226 ст. 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Згідно ст. 5 ч.2 абз. 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» взяття на облік осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, зокрема тих, що займаються адвокатською діяльністю, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Особа, яку внесено до реєстру страхувальників, вважається працюючою з дати, що зазначена в реєстрі, як дата взяття на облік платника єдиного внеску.

Пунктом 178.1 ст. 178 Податкового кодексу України передбачено, що особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у фіскальних органах за місцем постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік відповідно до статті 65 цього Кодексу.

Згідно ст.ст. 31, 32 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» право на зайняття адвокатською діяльністю у особи зберігається до зупинення або припинення ним права на зайняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до ч. 6 ст. 31, ч. 7 ст. 32 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» відомості як про зупинення права на заняття адвокатською діяльністю так і про припинення права на заняття адвокатською діяльністю вносяться до Єдиного реєстру адвокатів України.

Оскільки, позивач відносився до категорії самозайнятої фізичної особи, що здійснював незалежну професійну діяльність, адвокат, то рішення про припинення його діяльності здійснюється уповноваженими органами, що реєструють таку діяльність.

На а.с.19 - витяг з Єдиного реєстру адвокатів від 24.09.2014 р., згідно якого ОСОБА_1 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №51 від 19.12.2003 р.) з 29.03.2013 р. зупинив адвокатську діяльність за ст. 31 п. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Тобто, з 29.03.2013 р. позивач не здійснював незалежну професійну діяльність.

З матеріалів справи вбачається, що позивач на час звернення до суду з цим позовом в органах ДФС зареєстрований як фізична особа-підприємець, з 06.10.2014 р. прийнято рішення про припинення ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця та розпочато ліквідаційну процедуру. На теперішній час, як фізична особа - підприємець позивач з обліку в податковому органі не знятий, дії податкового органу щодо незняття його з такого обліку не оскаржував.

Згідно ст. 42 ч. 3 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму / мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Судом встановлено, що інформація щодо зняття позивача з обліку в органах Державної фіскальної служби України відсутня, але позивач зробив всі необхідні дії для зняття з обліку податкових органів та набуття статусу непрацюючої особи (припинив незалежну професійну діяльність (як адвокат), розпочато ліквідаційну процедуру щодо зняття його з обліку як фізичної особи-підприємця).

Крім того, з трудової книжки ОСОБА_1 та наказу № 6-к від 11.02.2014 р. вбачається, що з 11.02.2014 р. він звільнений з посади головного юрисконсульта ПОГ "Вінницьке учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" за власним бажанням в зв"язку з виходом на пенсію за віком. (а.с.13,14)

Враховуючи те, що позивачем подано до суду позов 06.10.2017 р. суд вважає за можливе зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці перерахувати пенсію ОСОБА_1 з врахуванням того, що він не є працюючим пенсіонером, з 06.04.2017 р. (в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду).

Згідно ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Щодо вимоги про стягнення з відповідача УПФУ в місті Вінниці 17600,62 грн., з яких: незаконно недоплачена пенсія за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за серпень-вересень 2017 р. - 7573,70 грн., жовтень-листопад-грудень 2017 р. та січень-лютий-березень 2018 р. - 9237,41 грн., пенсія, недоплачена за ч. 2 ст. 28 та ч. 3 ст. 42 зазначеного Закону за 2016-2017 роки, в розмірі 789,50 грн. варто зазначити, що перевірка правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсії ОСОБА_1 за ухвалами суду проводилась:

- Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради, яким встановлено, що пенсія ОСОБА_1 обчислена згідно з нормами законодавства (а.с. 62-64);

- Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницької області, яке зазначило, що пенсія ОСОБА_1 обчислена у відповідності до наявних документів пенсійної справи та виплачується згідно діючого законодавства. Перевіркою встановлено, що останній перерахунок пенсії з донарахуванням стажу ОСОБА_1 на підставі ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводився з 01.02.2014 р., при якому страховий стаж врахований по лютий 2014 року. За відомостями Реєстру застрахованих осіб страховий стаж після лютого 2014 року відсутній. Заробітна плата для обчислення пенсії визначена відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 123-125).

Від отримання письмового доказу - висновку судової експертизи шляхом призначення відповідної експертизи у справі позивач відмовився.

Необхідно також зазначити, що згідно ст. 19 ч.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» реєстр страхувальників формує та веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів, Пенсійний фонд та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тобто, відповідач УПФУ в місті Вінниці є лише користувачем реєстру та не несе відповідальності за відомості, що зазначені у ньому.

Відповідно до ст. 23 ч. 1 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Згідно із ст. 1167 ч. 1 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Отже, право особи на відшкодування моральної шкоди виникає за умов порушення права цієї особи, наявності такої шкоди та причинного зв'язку між порушенням та моральною шкодою.

Неправомірність дій відповідача УПФУ в місті Вінниці судом не встановлена, оскільки УПФУ в місті Вінниці перераховує пенсію ОСОБА_1 користуючись даними реєстру страхувальників, який веде та наповнює орган фіскальної служби, дії якого позивачем не оскаржувались.

На підставі викладеного в задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати потрібно віднести за рахунок держави.

Керуючись Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»,

ст.ст. 11, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,

ст.ст. 5, 19 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»,

ст. ст. 139, 241-244, 246, п.10 Перехідних положень КАС України, суд

в и р і ш и в:

Позов задоволити частково.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці перерахувати пенсію ОСОБА_1 з врахуванням того, що він не є працюючим пенсіонером, з 06.04.2017 р.

В решті позову відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня складення повного рішення до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Згідно вимог ст. 246 ч. 5 п. 4 КАС України:

позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1;

відповідач Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, ЄДРПОУ 37979905, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7.

Повне рішення виготовлено 21.05.2018 р.

Суддя О.О.Венгрин