
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10 травня 2018 року м. ТернопільСправа № 921/707/17-г/7
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Коляска І.І.
розглянув справу
за позовом Державного підприємства "Кременецьке управління з постачання та реалізації газу" вул. Вокзальна, 4, м. Кременець, Тернопільська область, 47002
до Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" вул. Київська, 3а, м. Тернопіль, 46016
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01601
про cтягнення 205 136,73 грн. боргу (із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 05.01.2018р.).
За участю представників сторін та третьої особи:
позивача – ОСОБА_1, довіреність №9 від 05.01.18р.;
відповідача – ОСОБА_2, доручення №70/03 від 30.01.18р.;
третьої особи – ОСОБА_3, довіреність №16-69 від 14.04.17р.
В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі – ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Оберіг" та "Акорд".
Державне підприємство "Кременецьке управління з постачання та реалізації газу" звернулось з позовом про стягнення з Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" 205 136,73 грн., з яких: 202 187,66 грн. – за надані послуги з балансування об`ємів газу у березні 2017р.; 2 949,07 грн. – за надані послуги з балансування об`ємів газу у квітні 2017р. згідно ОСОБА_4 №02-114/16 від 28.01.2016р. (із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 05.01.2018р.).
Ухвалою суду від 07.12.2017р. порушено провадження у справі, призначено її розгляд на 09.01.2018р., а ухвалою суду від 09.01.2018р. постановлено розгляд справи №921/707/17-г/7 здійснювати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження в порядку ГПК України (в редакції від 15.12.2017р.) та відкладено підготовче засідання на 30.01.2018р.
У судових засіданнях 30.01.2018р. та 16.02.2018р. постановлено ухвали про оголошення перерви до 16.02.2018р. та 23.02.2018р. відповідно, які занесені в протокол судового засідання в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України.
Ухвалою суду від 23.02.2018р. залучено до участі у справі №921/707/17-г/7 третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", підготовче засідання відкладено на 12.03.2018р.
Ухвалою суду від 12.03.2018р. продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів – по 10.04.2018р. та відкладено підготовче засідання на 03.04.2018р.
Ухвалою суду від 03.04.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 10.04.2018р.
У судових засіданнях 10.04.2018р. та 02.05.2018р. постановлено ухвали про оголошення перерви до 02.05.2018р. та 10.05.2018р. відповідно, які занесені в протокол судового засідання в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України.
Позивач позовні вимоги підтримав з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог. В обґрунтування заявлених вимог посилається на наступне:
- відповідачем, за відсутності підтвердженого оператором газотранспортної системи обсягу природного газу (номінації), відбулось споживання газу у березні 2017р. в обсязі 10,710 тис. куб. м. та у квітні 2017р. в обсязі 0,194 тис. куб. м., що, в свою чергу, призвело до виникнення неврегульованого небалансу позивача як оператора ГТМ;
- позивачем надані відповідачу послуги з балансування об’ємів газу, про що свідчить акт надання послуг №1050 від 08.06.2017р. та акт надання послуг №1051 від 08.06.2017р. Із супровідним листом від 09.06.2017р. №307 відповідачу направлені рахунки на оплату суми 205 136,73 грн.: №1059 від 08.06.2017р. (202 187,66 грн. – за надані послуги з балансування об`ємів газу у березні 2017р.) та №1062 від 08.06.2017р. (2 949,07 грн. – за надані послуги з балансування об`ємів газу у квітні 2017р.);
- обов`язок відповідача компенсувати позивачу вартість об’єму спожитого природного газу у розмірі 205 136,73 грн. випливає із наступного: за одержаний відповідачем газ розрахувалося ДП "Кременекьке УПРГ" перед ПАТ "Укртрансгаз", як перед оператором ГТС по процедурі балансування об’ємів газу, передбаченій Кодексом газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2493, шляхом проведення взаєморозрахунків за природний газ на підставі Спільного протокольного рішення №2705/у від 18.05.2017р. за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України та ОСОБА_4 від 17.12.2015р. №1512000707. Відповідно до п. 4 підрозділу 5, розділу VI Кодексу, вартість даного газу (помноженого на коефіцієнт 2) відповідачем повинна компенсуватися ДП "Кременецьке УПРГ", як Оператору.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на наступне:
- позивач відповідно до укладеного з відповідачем ОСОБА_4 №02-114/16 від 28.01.2016р. надає послуги з розподілу природного газу, який підприємству постачає Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на підставі укладених договорів №3914/1617-ТЕ-30 постачання природного газу від 15.09.2016р. та №3915/1617-БО-30 від 27.10.2016р.;
- незважаючи на те, що відповідач відправляв на адресу ПАТ "НАК "Нафтогаз України" рекомендованими листами заявки на планове споживання газу на березень та квітень 2017 року, останнє безпідставно відмовилося від підтвердження планових обсягів (номінацій) природного газу, вважає, що такі дії суперечать розпорядженню Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р. "Деякі питання опалюваного сезону 2016/17", яке є обов’язковим до виконання, відповідно до якого ПАТ "НАК "Нафтогаз України" до початку опалювального сезону 2016/2017 року зобов’язане було видавати теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідні номінації відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016р. №357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії";
- споживачами теплової енергії, яка поставляється КП "Тернопільтеплокомуненерго", є населення та бюджетні організації, і рівень розрахунків підприємства перед постачальником газу залежить від платіжної дисципліни споживачів теплової енергії, які несвоєчасно розраховуються за надані відповідачем послуги, що, у свою чергу, тягне невиконання грошових зобов’язань відповідачем. Наголошує на те, що після початку та протягом опалювального сезону КП "Тернопільтеплокомуненерго" не могло припинити газоспоживання, оскільки це потягнуло б порушення норм Закону України "Про теплопостачання", рішення Кабінету Міністрів України щодо технологічних мінімумів забезпечення теплом та вимоги чинного законодавства щодо недопущення надзвичайних ситуацій;
- вважає, що обсяги споживання природного газу підприємством не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу, а в разі виникнення будь-яких небалансів газу, які в даному випадку відсутні, такі обсяги повинні бути врегульовані між ним, як споживачем, та власним постачальником природного газу, яким є третя особа, а не з газорозподільною організацією, якою є позивач. Просить у позові відмовити.
Третя особа в письмових поясненнях та в процесі розгляду справи вважає позовні вимоги законними та обґрунтованими, при цьому, посилається на наступне:
- між Компанією та Відповідачем укладено договори постачання природного газу на підставі Закону України "Про ринок природного газу" та постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015р. №758, яка діяла протягом жовтня 2015р. – березня 2017р.;
- враховуючи заборгованість Відповідача перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за спожитий у минулі періоди газ, низький рівень розрахунків за всіма укладеними договорами, який становив нижче 90% та невиконання графіка погашення заборгованості, Компанія не мала правових підстав для надання номінацій та поставки Відповідачу в спірні періоди природного газу;
- Відповідачем було здійснено несанкціонований відбір природного газу за період березень-квітень 2017р., оскільки у зв’язку із великою заборгованістю, Компанія не виділяла йому номінацію на спірний період.
Звертає увагу суду на те, що предметом даної справи є стягнення заборгованості за послуги балансування між позивачем та відповідачем, а тому питання правомірності дій третьої особи щодо ненадання номінацій у спірний період та порушення такими діями права відповідача, як він вважає, може бути предметом розгляду окремого позову.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення учасників судового процесу, встановив:
- між Державним підприємством "Кременецьке управління з постачання та реалізації газу", як Оператором/позивач (Оператор ГРМ), та Комунальним підприємством теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго", як Споживачем/відповідач, укладено 28.01.2016р. публічний договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання № 01-114/16 від 28.01.2016р. (надалі – Договір).
Договір є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1 ОСОБА_4).
Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статтей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього ОСОБА_4 (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього ОСОБА_4, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього ОСОБА_4, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3 ОСОБА_4).
Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим ОСОБА_4. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об’єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим ОСОБА_4, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем (п.п. 2.1, 2.2, 2.3 ОСОБА_4).
Санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється Споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим ОСОБА_4 (п. 3.1 ОСОБА_4).
Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником. За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування і установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу. Споживач зобов’язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу (п. 3.3, підп. 5 п. 7.4 ОСОБА_4).
Договір укладено на невизначений строк (п. 12.1 ОСОБА_4).
Між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", як Постачальник, та КПТМ ТОР "Тернопільтеплокомуненерго", як Споживачем, укладено 15.09.2016р. Договір №3914/1617-ТЕ-30 постачання природного газу, яким регулюються відносини щодо постачання Споживачеві у 2016-2017 роках природного газу для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню (надалі - Договір №3917/1617-ТЕ-30).
Пунктом 2.1 ОСОБА_4 №3914/1617-ТЕ-30 передбачено, що Постачальник передає Споживачу з 01 жовтня 2016р. по 31 березня 2017р. (включно) природний газ обсягом до 127 тис. куб. м, в т.ч. за місяцями: у жовтні 2016р. – 8 тис. куб. м, у листопаді 2016р. – 19 тис. куб. м, у грудні 2016р. – 26 тис. куб. м, у січні 2017р. – 28 тис. куб. м, у лютому 2017р. – 24 тис. куб. м та у березні 2017р. – 22 тис. куб. м.
Додатковою угодою №3 від 31.03.2017р. до ОСОБА_4 №3914/1617-ТЕ-30, зокрема, доповнено п. 2.1 ОСОБА_4 абзацом у наступній редакції: "Постачальник передає Споживачу в період з 01 квітня 2017р. по 30 вересня 2017р. (включно) природний газ обсягом до 0,25 тис. куб. м, в т.ч. за місяцями: у квітні 2017 р. – 0,25 тис. куб.м.
Також, 27.10.2016р. між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", як Постачальником, та КПТМ ТОР "Тернопільтеплокомуненерго", як Споживачем, укладено договір №3915/1617-БО-30 постачання природного газу, яким регулюються відносини щодо постачання Споживачеві у 2016-2017 роках природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (надалі – Договір №3915/1617-БО-30).
Пунктом 2.1 ОСОБА_4 №3915/1617-БО-30 передбачено, що Постачальник передає споживачу з 01 жовтня 2016р. по 31 березня 2017р. (включно) природний газ обсягом до 127 тис. куб. м, в т.ч. за місяцями: у жовтні 2016р. – 8 тис. куб. м, у листопаді 2016р. – 19 тис. куб. м, у грудні 2016р. – 26 тис. куб. м, у січні 2017р. - 28 тис. куб. м, у лютому 2017р. – 24 тис. куб. м та у березні 2017р. – 22 тис. куб. м.
Додатковою угодою №5 від 10.02.2017р. до ОСОБА_4 №3915/1617-БО-30, зокрема, викладено п. 2.1 ОСОБА_4 постачання у наступній редакції: "Постачальник передає споживачу з 01 жовтня 2016р. по 31 березня 2017р. (включно) природний газ обсягом до 178,922 тис. куб. м, в т.ч. за місяцями: у жовтні місяці 2016р. – 2,933 тис. куб. м, у листопаді місяці 2016р. – 17,854 тис. куб. м, у грудні місяці 2016р. – 37,275 тис. куб. м, у січні місяці 2017р. – 34,860 тис. куб. м, у лютому місяці 2017р. – 54,000 тис. куб. м та у березні місяці 2017р. – 32,000 тис. куб. м.
Відповідно до умов ОСОБА_4 №3914/1617-ТЕ-30 та №3915/1617-БО-30 сторонами передбачено:
- Споживач (відповідач) подає Постачальнику (третя особа) до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. У разі неподання або несвоєчасного подання заявки Споживачем Постачальник може користуватися плановими обсягами, зазначеними у п. 2.1 договору на відповідний місяць. Обсяги постачання підтверджуються Постачальником шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку (п. 3.2 ОСОБА_4 постачання);
- Споживач зобов’язується надати не пізніше 7 числа місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, Постачальнику: - завірену копію акта про надання послуг з розподілу (транспортування) природного газу за розрахунковий місяць, складеного між Споживачем та оператором газорозподільних мереж (газотранспортної системи). Разом з копією акта Споживач подає за підписом уповноваженої особи інформацію стосовно детальної розбивки кількості природного газу, зазначеної в акті, за категоріями; - підписані та скріплені печаткою Споживача два примірника акта приймання-передачі природного газу, де зазначаються фактичні обсяги використаного природного газу згідно з цим договором у розрахунковому місяці, його фактична ціна та вартість (п. 3.5 ОСОБА_4 постачання);
- Постачальник не пізніше десятого числа місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, повертає Споживачу один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою. У разі не підписання Постачальником акта приймання-передачі природного газу Постачальник письмово повідомляє Споживача про причини такого не підписання акта (п. 3.6 ОСОБА_4 постачання);
- у разі, коли оператор газотранспортної системи за підсумками розрахункового періоду встановлює негативний небаланс за об’єктами Споживача, Споживач зобов’язаний у порядку, визначеному цим договором, оплатити Постачальнику витрати на врегулювання такого небалансу, зокрема вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування. При цьому, Споживач погоджується на оплату в безумовному порядку вартості наданої постачальникові оператором газотранспортної системи послуги з балансування (п. 3.8 ОСОБА_4 постачання);
- Споживач зобов’язаний самостійно припиняти (обмежувати) використання природного газу в разі відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу, виділеного Споживачу (підп. 4 п. 7.2 ОСОБА_4);
- Договір діє в частині реалізації природного газу з 01.10.2016р. до 31.03.2017р. (включно), в частині проведення розрахунків – до їх повного здійснення (п. 12 ОСОБА_4 постачання).
Споживач, на виконання п. 3.2 ОСОБА_4 постачання, направив рекомендованою кореспонденцією 14.02.2017р. та 22.03.017р. на адресу Постачальника заявки про планове споживання газу на березень 2017р. від 13.02.2017р. №327/10 та від 22.05.2017р. №543/10, що підтверджується фіскальними чеками. Доказів направлення Постачальнику заявки на планове споживання газу на квітень 2017р. не надав, а у поясненнях зазначив, що таку не направляв Постачальнику.
Також,Споживачем (КПТМ ТОР "Тернопільтеплокомуненерго"), на виконання п. 3.5 ОСОБА_4 постачання, направлені Постачальнику (ПАТ "НАК "Нафтогаз України") акти приймання – передачі спожитого газу для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню від 31.03.2017р. в обсязі 10,710 тис. куб. м. та від 30.04.2017р. в обсязі 0,194 тис. куб. м.
Разом з тим, Постачальником дані акти не підписані, тобто ним не підтверджено виділення обсягу газу (номінації) для потреб Споживача на відповідний календарний період, у зв’язку з наявністю у Споживача простроченої заборгованості за газ за Договорами постачання.
ПАТ "Укртрансгаз", як Оператор газотранспортної системи (Оператор ГРМ), згідно розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, 14.04.2017р. на адресу ДП "Кременецьке УПРГ" листом №4967/12 надіслало акт №03-17-1512000707 – БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу від 31.03.2017р., розрахунок вартості послуг балансування та рахунок №03-17-1512000707 – БАЛАНС від 31.03.2017р., згідно яких небаланс підприємства "Кременецьке управляння з постачання та реалізації газу" за березень 2017р. становить 10,710 тис. куб. м. на суму 101 093,83 грн. та листом №5917/12 від 15.05.2017р. надіслало ДП "Кременецьке УПРГ" акт №04-17-1512000707 – БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу від 30.04.2017р., розрахунок вартості послуг балансування та рахунок №04-17-1512000707 – БАЛАНС від 30.04.2017р., згідно яких небаланс підприємства "Кременецьке управляння з постачання та реалізації газу" за квітень 2017р. становить 123,516 тис. куб. м. на суму 1 126 568,50 грн. Таким чином, вартість негативного небалансу за березень – квітень 2017р. у ДП "Кременецьке УПРГ" становить 1 227 662,33 грн.
Дані обсяги негативного небалансу за березень – квітень 2017р. на загальну суму 1 227 662,33 грн. ДП "Кременецьке УПРГ" оплатило ПАТ "Укртрансгаз" повністю, шляхом проведення взаєморозрахунків за природний газ на підставі Спільного протокольного рішення №2705/у від 18.05.2017р. за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, що підтверджується платіжним дорученням №1314 від 31.07.2017р.
В свою чергу, позивачем, як Оператором, згідно ОСОБА_4 № 01-114/16 від 28.01.2016р., у березні – квітні 2017 року виявлено порушення Споживачем (відповідачем) умов зазначеного договору, зокрема, споживання відповідачем природного газу за відсутності номінації, що призвело до виникнення неврегульованого небалансу позивача як оператора ГРМ в обсязі відповідно 10,710 тис. куб. м та 0,194 тис. куб. м природного газу за послуги балансування якого, в тому числі, ним здійснена оплата ПАТ "Укртрансгаз".
Позивач, враховуючи надання ним відповідачу послуг з балансування у березні – квітні 2017 року обсягів природного газу, направив останньому, згідно листа №307 від 09.06.2017р., акти надання послуг №1050 від 08.06.2017р. за березень 2017р. на суму 202 187,66 грн. та №1051 від 08.06.2017р. за квітень 2017р. на суму 2 949,07 грн., розрахунки вартості послуг балансування в березні 2017р. та в квітні 2017р. та рахунки №1059 від 08.06.2017р. на оплату послуг балансування обсягів природного газу за березень 2017р. на суму 202 187,66 грн. та №1062 від 08.06.2017р. на оплату послуг балансування обсягів природного газу за квітень 2017р. на суму 2 949,07 грн., всього на загальну суму 205 136,73 грн.
Відповідач (КП "Тернопільтеплокомуненерго") у листі №843/-1 від 22.06.2017р. звернувся із проханням не нараховувати за послуги балансування обсягів природного газу в березні та квітні 2017р. до вирішення Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Кабінетом Міністрів України питання пов’язаного з підтвердженням НАК "Нафтогаз України" обсягів фактично спожитого теплопостачальними підприємствами природного газу, оскільки підприємство не перевищило обсяг природного газу, який становить за березень 2017р. та квітень 2017р. – 10,904 тис. м. куб. загальною вартістю 64 665 грн. 08 коп. відповідно до встановленого тарифу.
Позивач, вважаючи відсутність підстав для не проведення нарахування за надані послуги з балансування обсягів природного газу в березні – квітні 2017р. та враховуючи не оплату таких послуг, звернувся з позовом до суду.
Суд, на підставі ст.ст. 86, 237 ГПК України, давши оцінку поданих доказам та наведеним доводам в обґрунтування заявлених вимог та заперечень, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
При цьому, суд виходив із наступного:
- відносини сторін, що склалися, за своєю правовою природою є такими, що випливають із договору про надання послуг, укладання та виконання якого регулюються, Цивільним кодексом України (далі – ЦК України), Господарським кодексом (далі – ГК України), Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015р., Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р.
Відповідно до вимог ст.ст. 509, 525, 526 ЦК України, в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. ст. 202 - 205 ГК України, ст. ст. 599 - 601, 604 - 609 ЦК України).
Суб'єктами ринку природного газу, відповідно до п. 39 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", є оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Згідно п.п. 1, 2 глави 1, п.п. 3, 4 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, суб’єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу. Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об’єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається з урахуванням статтей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2498.
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Згідно статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", за договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу. Порядок набуття підтверджених обсягів природного газу (лімітів) визначається відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи (п. 1 гл. 5 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Відповідно до термінів, визначених у п. 5 розділі 1 Кодексу газотранспортної системи:
- номінація – заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності);
- підтверджена номінація – підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності);
- підтверджений обсяг природного газу – обсяг (об'єм) природного газу споживача (у тому числі прямого споживача), погоджений оператором газотранспортної системи на відповідний розрахунковий період із ресурсу постачальника споживача, що включений до підтвердженої номінації цього постачальника;
- несанкціонований відбір природного газу – відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу;
- небаланс – різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації;
- алокація – підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII цього Кодексу (в редакції кодексу до 28.04.2017р.).
Відповідно до п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу", споживач зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та не допускати несанкціонованого відбору природного газу, припиняти (обмежувати) власне споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні санкції та заходи з боку Оператора ГРМ (його постачальника), передбачені умовами договору, у тому числі примусове обмеження (припинення) подачі газу в установленому законодавством порядку.
Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу за споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС. У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об’єм/обсяг споживання природного газу по об’єкту споживача буде перевищувати об’єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість, що розраховується за відповідною формулою. При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об’єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2 (п. 4 гл. 5 р. VI Кодексу газорозподільних систем).
НАК "Нафтогаз України" зобов’язана постачати природний газ виробникам теплової енергії для всіх категорій використання природного газу, в тому числі для виробництва електричної енергії такими виробниками, на умовах та у порядку, що визначені: п. 17 "Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015р. №758 (припинило дію з 01.04.2017р.), та п.п. 4 п. 3 абз. 1, 2, 4 ч. 3 п. 12 «Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. №187 (на період до 1 квітня 2018р.), зокрема:
- укладення виробником теплової енергії з НАК "Нафтогаз України" договору постачання природного газу відповідно до законодавства;
- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" за використаний природний газ;
- станом на 25 число та відповідно (з 01.04.2017р.) на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівень розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з додаванням суми оформлених відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005р. №20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій", підписаних усіма учасниками розрахунків і переданих до органів Казначейства, але не профінансованих спільних протокольних рішень за усіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків, або
- надання НАК "Нафтогаз України" та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01 січня 2021р. з розбивкою за всіма договорами з НАК "Нафтогаз України"), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.
Отже, відповідно до наведених вище норм законодавства та умов договорів постачання, санкціонованим відбором споживачем (відповідачем) природного газу є його відбір у межах договірного обсягу та за наявності підтвердженої номінації, за відсутності якої такі дії кваліфікуються як несанкціонований відбір газу.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами:
- Відповідач, за відсутності підтвердженої номінації, спожив у березні та квітні 2017р. року природного газу в об’ємах: 10,710 та 0,194 тис. куб. м., що підтвердив актами від 31.03.2017р. та від 30.04.2017р., підписаними з його боку, та об’єми яких не підтверджені з боку постачальника – НАК "Нафтогаз України";
- Відповідачем не заперечується, що рівень проведення розрахунків за газ, поставлений за Договорами поставки, становить нижче 90%;
- Позивачем оплачено вартість послуг з балансування ПАТ "Укртрансгаз" шляхом проведення взаєморозрахунків за природний газ на підставі Спільного протокольного рішення №2705/у від 18.05.2017р. за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, що підтверджується платіжним дорученням №1314 від 31.07.2017р.;
- Позивачем, як оператором, відповідно до ОСОБА_4 розподілу природного газу, надані Відповідачу послуги з балансування у березні-квітні 2017 року обсягів природного газу, що підтверджується актами надання послуг: №1050 від 08.06.2017р. за березень 2017р. в обсязі 10,710 тис. куб. м. на суму 202 187,66 грн. та №1051 від 08.06.2017р. за квітень 2017р. в обсязі 0,194 тис. куб. м. на суму 2 949,07 грн.
Вартість послуг з балансування обсягів природного газу вираховувалась оператором (позивачем) згідно наступної формули: В = (Vф – Vп) х Ц х К:
- вартість компенсації обсягів небалансу за березень 2017р. становить 202 187,66 грн (В = 10,710 тис. м3 об’єм/обсяг природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період - 0,000 об'єм/обсяг природного газу фактично поставлений споживачу його постачальником) х 7866,00 грн - ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ) х 2 (коефіцієнт компенсації);
- вартість компенсації обсягів небалансу за квітень 2017р. становить 2 949,07 грн (0,194 тис. м3 об’єм/обсяг природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період - 0,000 об'єм/обсяг природного газу фактично поставлений споживачу його постачальником) х 6333,92 грн - ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ) х 2 (коефіцієнт компенсації);
- рахунками №1059 від 08.06.2017р. на оплату послуг балансування обсягів природного газу за березень 2017р. на суму 202 187,66 грн. та №1062 від 08.06.2017р. на оплату послуг балансування обсягів природного газу за квітень 2017р. на суму 2 949,07 грн., всього на загальну суму 205 136,73 грн., які відповідачем не оплачені.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Подані сторонами докази мають бути належними, допустимими, достовірними, достатніми (ст. ст. 76-79 ГПК України).
Згідно із ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідач на день вирішення спору не надав доказів врегулювання на законодавчому рівні питання, пов’язаного з підтвердженням НАК Нафтогаз України обсягів фактичного спожитого відповідачем газу у спірний період та доказів оплати позивачу вартості наданих послуг з балансування об`ємів природного газу спожитого у березні та квітні 2017року.
Таким чином, зважаючи на наведені вище обставини, у березні-квітні 2017 року виник неврегульований небаланс, який був віднесений на небаланс позивача (оператора ГРМ), у зв’язку із чим відповідач зобов’язаний компенсувати позивачу вартість спожитого природного газу із коефіцієнтом 2 у відповідності до п. 4 гл. 5 р. VI Кодексу ГРС.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов та доповненнях до нього, не спростовують встановлених судом обставин щодо виникнення неврегульованого небалансу.
При цьому, суд вважає обґрунтованими доводи третьої особи, що питання правомірності ненадання відповідачу номінацій у березні – квітні 2017 року може бути предметом розгляду окремого позову.
При таких обставинах, позовні вимоги про стягнення компенсації вартості об’єму спожитого природного газу в сумі 205 136,73 грн., підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені матеріалами справи.
Судовий збір у розмірі 3 077,05 грн., згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" (вул. Київська, 3а, м. Тернопіль, 46016, ідентифікаційний код – 03353590) на користь Державного підприємства "Кременецьке управління з постачання та реалізації газу" (вул. Вокзальна, 4, м. Кременець, Тернопільська область, 47002, ідентифікаційний код – 39460902) 205 136 (двісті п’ять тисяч сто тридцять шість) грн. 73 коп. боргу та 3 077 (три тисячі сімдесят сім) грн. 05 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного господарського суду або через відповідний місцевий господарський суд.
Повне рішення складено "21" травня 2018р.
Рішення суду розміщене у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua/
Суддя М.С. Стадник