Рішення № 74125020, 15.05.2018, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
916/411/18
Номер документу
74125020
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" травня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/411/18

Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.

при секретарі судового засідання Орлов О.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу №916/411/18

за позовом Одеської міської ради

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інформтехсистема"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Департамент комунальної власності Одеської міської ради

про стягнення 14 831,67 грн., -

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 20.02.2018р. №47/вих-мр

від відповідача: ОСОБА_2, директор

від третьої особи: ОСОБА_3, довіреність від 27.12.2017р. №01-36/47

Суть спору: Одеська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інформтехсистема" 14 831,67 грн., з яких: 12 959,65 грн. - заборгованість зі сплати орендної плати, 180,10 грн. - 3% річних, 622,64 грн. - інфляційні витрати, 1 069,28 грн. - пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов’язань за договором оренди землі від 28.03.2008р. щодо повної та своєчасної сплати орендної плати за земельну ділянку, а саме: самостійним нарахуванням відповідачем орендної плати за землю за 2017 рік за новою нормативною грошовою оцінкою земель 2017 року за відсутності внесених змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати.

16.03.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи та залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

У письмових поясненнях від 03.05.2018р. за вх.№8947/18 Департамент комунальної власності Одеської міської ради (третя особа) просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, з посиланням на несвоєчасну оплату відповідачем орендної плати, у зв’язку з чим утворилась заборгованість, на суму якої здійснено відповідне нарахування 3% річних, індексу інфляції та пені. Також третя особа посилається на правовий висновок Верховного суду України, викладений у справі №6-325цс16, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

11.05.2018р. за вх.№9400/18 господарським судом одержано письмові пояснення відповідача, до яких додано докази на підтвердження погодження між сторонами застосування ставки орендної плати у розмірі 4,1% від нормативної грошової оцінки землі, звернення відповідача до позивача з пропозицією внесення змін у договір оренди землі у зв’язку з новою нормативною грошовою оцінкою землі та оплати орендної плати за спірний період виходячи зі ставки 4,1% до нової нормативної грошової оцінки землі.

Вказані докази прийняті господарським судом на підставі ч.9 ст.80 ГПК України, оскільки ці докази наявні у інших учасників справи.

У судовому засіданні 14.05.2018р. відповідачем надано до суду докази на підтвердження оплати орендної плати за 2015 – 2016р.р., які залучені судом до справи та у судовому засіданні оголошено перерву до 15.05.2018р. з метою надання можливості іншим учасникам справи ознайомитися із наданими відповідачем у судовому засіданні доказами та підгодовувати письмові пояснення з приводу письмових пояснень відповідача.

Позивачем та третьою особою письмові пояснення не підготовлені, але у судовому засіданні 15.05.2018р. надані усні пояснення, згідно з якими відповідачем сплачувалась орендна плата у розмірі 4,1% від нормативної грошової оцінки землі, проте враховуючи відсутність укладеної між сторонами додаткової угоди до договору оренди щодо розміру орендної плати, позивач та третя особа вважають, що відповідачем неналежним чином виконувались обов’язки за договором щодо повної сплати орендної плати за землю.

На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 15.05.2018р., яке відбулося за участю представників учасників справи, господарським судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників справи, господарським судом встановлено:

28.03.2008р. між Одеською міською радою (Орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інформтехсистема" (Орендар, відповідач) укладений договір оренди землі, згідно з яким Орендодавець на підставі Закону України "Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради № 2053-V від 05.10.2007р. передає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку площею 977 кв.м., що знаходиться за адресою: місто Одеса, Новомосковська дорога, 23, згідно з планом земельної ділянки, який є невід’ємною частиною договору.

Відповідно до п.2.1 договору в оренду передається земельна ділянка площею 977 кв.м., у тому числі по угіддях: під капітальною забудовою - 906 кв. м., під проїздами, проходами, площадками - 71 кв.м.

Згідно з п. 2.2 договору на земельній ділянці розташована 91/100 частина нежилого будинку, яка належить TOB "ITC" на підставі свідоцтва про право власності на нежилий будинок, виданого 09.03.2001 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради, право власності на яку зареєстровано КП "ОМБТІ та РОН" 05.04.2004 року в книзі 31неж на сторінці 116, за реєстровим № 663. Інженерне забезпечення від існуючих мереж.

Відповідно до п.2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 977 кв.м., становить: 352 639,44 грн. з урахуванням індексації за 2007 рік, згідно витягу № 35/М від 06.02.2006р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, складеного Одеським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах.

Згідно з п.п.3.1,3.2 договору договір укладено терміном на 50 (п’ятдесят) років, для експлуатації й обслуговування адміністративної будівлі. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п.4.1 договору орендна плата за земельну ділянку площею 977 кв. м., розрахована у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 21 158,37 грн. на рік.

Згідно з п.4.2 договору розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247-IV від 15.07.2005р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватись Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні.

Відповідно до п.4.3 договору Орендна плата, вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітнього місяця на Банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок Одержувача - УДК у м. Одеса, місцевий бюджет Малиновського району № 33211812700007, код бюджетної класифікації 13050200. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".

Згідно з п.4.4 договору Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:

- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;

- коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради;

- зміни функціонального призначення будівлі або його частини.

У цих випадках розмір орендної плати змінюється орендодавцем.

Відповідно до п.4.5 договору Орендар надає Одеському міському управлінню земельних ресурсів копію платіжного документу щодо внесеної орендної плати за його вимогою.

Згідно з п.4.6 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня, розмір якої визначається згідно зі ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Пеня перераховується Орендарем на рахунок, зазначений в п.4.3 договору.

Відповідно до п.п.5.1-5.3 договору земельна ділянка передається в оренду TOB "ITC", для експлуатації й обслуговування адміністративної будівлі. Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі промисловості, транспорту зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Умови збереження стану об'єкта оренди - забезпечення належного санітарного, протипожежного, екологічного стану земельної ділянки, будівель та споруд, що розташовані на ній та охорони зелених насаджень

Згідно з п.9.1.2 договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до п.9.4.2 договору Орендар зобов’язаний самостійно, за даними Одеського міського управління земельних ресурсів, щороку обчислювати суму орендної плати за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.

Згідно з п.12.1 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

На виконання умов цього договору між сторонами підписаний Акт прийому-передачі земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дорога,23, що передається в оренду ТОВ "Інформтехсистема" , згідно з яким позивач передав, а відповідач прийняв на виконання рішення Одеської міської ради №2053-V від 0510.2017р. та на підставі акту визначення меж земельної ділянки в натурі, земельну ділянку, площею 0,0977 га, за адресою: м. Одеса, Новомосковська дорога, 23, в оренду, терміном на 50 років, для експлуатації та обслуговування адміністративної будівлі.

В подальшому між сторонами підписаний Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку (для експлуатації й обслуговування адміністративної будівлі), на 28.01.2015р., форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006р. №1724, та згідно з яким розмір орендної плати за земельну ділянку площею 977 кв.м. становить 32668,87 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 28.01.2015р. (з урахуванням індексації за 2014р. – 1,249) становить 796801,66 грн., прийнятий для розрахунку розміру орендної плати відсоток нормативної грошової оцінки земельної ділянки становить 4,1.

При цьому, Розрахунок розміру орендної плати здійснено на підставі ОСОБА_2 з технічної документації про НГО земельної ділянки м. Одеси від 27.04.2012р. №210/М.

Також судом встановлено, що у 2015-2016р.р. орендна плата сплачувалася відповідачем саме у розмірі, який вставлений у Розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку (для експлуатації й обслуговування адміністративної будівлі), на 28.01.2015р., що підтверджується відповідними податковими деклараціями з плати за землю за 2015-2016р.р. та визнається позивачем та третьої особою.

Рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, розроблену Державним підприємством Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто" ім. Ю.М. Білоконя, станом на 01.01.2016р., та встановлено, що нормативна грошова оцінка, зазначена в пункті 1 цього рішення, застосовується з 01.01.2017р.

19.01.2017р. відповідачем отриманий ОСОБА_2 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси, згідно з яким нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2017р. становить 878338,65 грн.

Саме на підставі вказаного ОСОБА_2 відповідачем самостійно здійснено розрахунок розміру орендної плати, із застосуванням ставки 4,1%, та протягом 2017р. щомісячно сплачувалася оренда плата в сумі 3001 грн.

Окрім того, відповідач у заяві від 12.04.2017р. №17 просив позивача внести зміни у договір оренди землі, у зв’язку з новою нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки. Вказану заяву одержано позивачем 12.04.2017р. за вх.№-2.2-10/422, але відповіді на заяву не надано та змін у договір не внесено.

Листом від 16.11.2017р. №10902/9/15-32-12-04-14 ГУ ДФС в Одеській області повідомлено Департамент комунальної власності ОМР, що відповідач у 2017р. самостійно нарахував орендну плату за землю на поточний рік з урахуванням нової НГО 2017 року, що призвело до скорочення нарахувань орендної плати за землю на 12 959,54 грн.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, з наступних мотивів.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов’язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов’язковим для виконання сторонами.

Як вище встановлено господарським судом, строкове, платне володіння, користування земельною ділянкою площею 977 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, Новомосковська дорога, 23, здійснюється відповідачем на підставі договору оренди землі від 28.03.2008р.

Відповідно до ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно з вимогами ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, які кореспондуються з положеннями ст.1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частинами 1-3 ст.21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з умовами п.4.2. укладеного між сторонами договору, розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247-IV від 15.07.2005р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватись Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні.

При цьому, у п. 4.4. договору передбачено, що умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:

- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;

- коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради;

- зміни функціонального призначення будівлі або його частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється орендодавцем.

У цих випадках розмір орендної плати змінюється орендодавцем.

Таким чином, умови укладеного між сторонами договору передбачають можливість зміни розміру орендної плати орендодавцем, без укладання при цьому відповідних угод у випадку, зокрема, у випадку коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради.

Такі умови укладеного між сторонами договору відповідають вимогам ч.1 ст.651 ЦК України якою встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом та вимогам ч.1 ст.654 ЦК України, згідно з якими зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України „Про оренду землі” органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено оренди на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Аналогічні вимоги містяться і в абз.2,3 п. 288.1. ст.288 Податкового кодексу України, в редакції, чинній станом на 01.01.2017р., якою встановлено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено оренди на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики.

Згідно з абз. 1 п.288.1., п. 288.4. ст.288 Податкового кодексу України, в редакції, чинній станом на 01.01.2017р., підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Як вище встановлено господарським судом, у 2015-2016р.р. орендна плата за користування земельною ділянкою сплачувалася відповідачем у розмірі, який встановлений у підписаному сторонами Розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку (для експлуатації й обслуговування адміністративної будівлі), на 28.01.2015р., форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006р. №1724.

При цьому, орендна плата, яка сплачувалася відповідачем протягом 2015-2016р.р. саме у розмірі, встановленому сторонами у Розрахунку, приймалася позивачем без жодних зауважень щодо її розміру.

Рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси та встановлено, що НГО підлягає застосуванню з 01.01.2017р.

Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України, в редакції, чинній станом на 01.01.2017р., рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Європейського Суду з прав людини від 09.01.2013р. у справі "Волков проти України" зазначено, що в країнах повинен діяти принцип правової визначеності, який зобов'язує держави та їх органи здійснювати реалізацію прав та їх захист шляхом прийняття законодавства з чітким правовим визначенням спірних правовідносин та гарантує громадянам очікувати від держав та їх органів своєчасних та вичерпних дій відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно з усталеною прецедентною практикою Європейського Суду з прав людини основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб'єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає існуючим в суспільстві нормативним приписам.

На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", від 20.05.2010р. і "Тошкуце та інші проти Румунії", від 25.11.2008р.) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер'їлдіз проти Туреччини", та "Беєлер проти Італії"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Лелас проти Хорватії").

Разом з цим, Європейській суд з прав людини вказував, що поняття "майно" в розумінні статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод охоплює поняття "правомірні очікування" тобто законні сподівання вчиняти певні дії відповідно до виданого державними органами дозволу. ("ОСОБА_4 Девелопмент Лтд. та інші проти Ірландії").

Таким чином виходячи з того, що нормативна грошова оцінка землі, технічна документація щодо якої затверджена рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016р. підлягає застосуванню з 01.01.2017р., що умовами укладеного між сторонами договору оренди землі встановлено можливість внесення змін у договір орендодавцем у випадку коригування „Грошової оцінки земель м. Одеси”, яка затверджується рішеннями Одеської міської ради, а також виходячи з вимог ч.3 ст.24 Закону України „Про оренду землі”, абз.2,3 п. 288.1. ст.288 Податкового кодексу України, в редакції, чинній станом на 01.01.2017р., якими встановлено повинність (обов’язок) позивача інформувати відповідний контролюючий орган про внесення змін до існуючих договорів оренди землі до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни, господарський суд вважає, що відповідач мав "законні очікування" на легітимність, добросовісність та "належне урядування" позивача у спірних правовідносинах, зокрема щодо самостійного внесення позивачем змін у договір оренди землі шляхом подання до контролюючого органу відповідної інформації до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Проте, у даному випадку внаслідок бездіяльності позивача та зволіканням зі зміною розміру орендної плати відповідачем самостійно з 01.01.2017р. обчислено суму орендної плати, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, технічна документація щодо якої затверджена рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016р. та протягом всього 2017р. здійснювалася оплата орендної плати саме в такому розмірі.

При цьому такі дії відповідача відповідають п.9.4.2. договору, умовами якого встановлено, що Орендар зобов’язаний самостійно, за даними Одеського міського управління земельних ресурсів, щороку обчислювати суму орендної плати за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.

Також судом враховується, що заява відповідача з вимогою внесення відповідних змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 12.04.2017р. №17 взагалі не розглянута позивачем.

Таким чином господарський суд вважає, що підстави для задоволення позову в частині стягнення з відповідача основного боргу відсутні, оскільки позивачем недоведені обставини неналежного виконання відповідачем своїх зобов’язань за договором оренди землі. Водночас, враховуючи, що вимоги про стягнення 3% річних, інфляційних витрат, та пені є похідними від позовних вимог про стягнення основного боргу, у задоволенні позовних вимог в цій частині також відмовлено господарським судом.

Посилання позивача на те, що між сторонами не було укладено додаткової угоди до договору щодо розміру орендної плати, який встановлений у Розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку не приймаються до увагу господарським судом, з огляду на наступне.

По-перше, розмір орендної плати змінений у Розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку на підставі ОСОБА_2 з технічної документації про НГО земельної ділянки м. Одеси від 27.04.2012р. №210/М, тобто саме у випадку коригування „Грошової оцінки земель м. Одеси”, яка затверджується рішеннями Одеської міської ради, що відповідає укладеному між сторонами договору оренди землі, умовами якого встановлено, що в такому випадку зміни розмір орендної плати змінюється орендодавцем без укладення відповідних угод.

По-друге, вказаний Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2006р. №1724 є додатком до типового договору оренди землі та умови укладеного між сторонами договору оренди землі передбачають встановлення розміру орендної плати у відповідності до розрахунку розміру орендної плати.

По-третє, орендна плата, яка сплачувалася відповідачем протягом 2015-2016р.р. саме у розмірі, встановленому сторонами у Розрахунку, приймалася позивачем без жодних зауважень щодо її розміру протягом 2015-2016р.р.

Правовий висновок Верховного Суду України у справі за №6-325цс16, на який посилається третя особа, також враховується господарським судом, оскільки нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. У спірних правовідносинах в даній господарській справі такі зміни розміру орендної плати здійснюється орендодавцем.

На підставі ст.129 ГПК України судові витраті щодо сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

В И Р І Ш И В:

1.Відмовити Одеській міській раді у задоволенні позову.

2.Судові витраті щодо сплати судового збору покласти на Одеську міську раду.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 21 травня 2018 р.

Суддя Г.Є. Смелянець