Постанова № 74123256, 30.04.2018, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
30.04.2018
Номер справи
336/2548/17
Номер документу
74123256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

30.04.18Справа № 336/2458/17

Пр. № 2-а/336/13/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2018 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого - судді Щасливої О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням суми індексації, визначеної виходячи з базового місяці - грудня 2013 року - та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року по день прийняття рішення суду, на підставі та відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, починаючи нарахування та виплату суми індексації пенсії з 1 листопада 2016 року наростаючим підсумком.

Вимоги обґрунтовує такими доводами.

З 13 серпня 2013 року вона перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком. До 1 грудня 2013 року вона отримувала мінімальну пенсію в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, чинного на той час період часу, а саме: 894 грн. З 1 грудня 2013 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, було збільшено до розміру 949 грн. Розмір пенсії автоматично збільшився до рівня прожиткового мінімуму, який і становить до теперішнього часу розмір виплачуваної їй пенсії. Незважаючи на інфляцію в Україні, з грудня 2013 року відповідач жодного разу не індексував пенсію позивача. ЇЇ звернення до відповідача в березні 2016 року з вимогою здійснити індексування її доходів увінчалося відмовою управління, втіленою в листі № 71/А-1 від 31.03.2016 року, з посиланням на п. 3 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 про те, що до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (зокрема, пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Таке посилання на підзаконний акт, що суперечить чинному законодавству, вважає протиправним і таким, що суперечить законам та порушує ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Непроведення індексації відповідач обґрунтовує тим, що у складі її пенсії є доплата до прожиткового мінімуму у відповідності до Закону № 1058 від 09.07.2003 р..

Проте з 1 вересня 2015 р. розмір її пенсії менший ніж чинний прожитковий мінімум, оскільки розмір доплат було зменшено.

Позивач вважає дії відповідача неправомірними, такими, що посягають на її право на отримання пенсії із урахуванням суми індексації, тому просить зобов'язати відповідача негайно провести перерахунок пенсії з урахуванням суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року № 1078, з 1 листопада 2016 року наростаючим підсумком.

Позивач до суду не з'явилася, надавши письмове звернення, яке містить прохання про задоволення позову і вирішення справи у її відсутність.

З аналогічною заявою, яка містить заперечення проти позову, звернувся представник відповідача.

Зазначені обставини в силу ст. 194 КАС України зумовили розгляд справи у письмовому провадженні.

З письмових заперечень відповідача випливає, що відповідно до п. 3 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року № 1078, до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування). Оскільки до складу пенсії позивача входить доплата до прожиткового мінімуму (код виду надбавки 135), що з 1 вересня 2015 року обчислюється сумою в 248 грн. 76 коп., пенсія позивача не є об'єктом індексації.

У зв'язку з викладеним просить про відмову у задоволенні позову.

З'ясувавши обставини справи і перевіривши їх наданими сторонами доказами, суд не вбачає підстав для ухвалення рішення на користь позивача, виходячи з таких міркувань.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з серпня 2013 року та отримує пенсію за віком при неповному стажі.

В преамбулі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За змістом ст. 26 цього Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Проведення індексації пенсії здійснюється відповідно до «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року № 1078, та на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

В силу п. 3 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пенсії, призначені відповідно до вказаного закону та у складі пенсії є доплата із кодом 153).

Як випливає із змісту ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Законом України «Про державний бюджет України» з 1 грудня 2013 року прожитковий мінімум становить 949 грн., які отримує позивач.

До складу пенсії позивача входить доплата до прожиткового мінімуму (код виду надбавки 135), розмір якої з 1 вересня 2015 року становить 248 грн. 76 коп.

У зв'язку з викладеним суд погоджується з твердженнями представника відповідача про відсутність права позивача на проведення індексації, оскільки її пенсія призначена у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і містить у своєму складі доплату до прожиткового мінімуму (код виду надбавки 135).

Таким чином, суд не вбачає ознак неправомірної поведінки та посягання на положення закону в діях службових осіб суб'єкта владних повноважень, на яких покладено обов'язок неухильного дотримання законодавства про призначення пенсії.

Напроти, суд знаходить правомірним і таким, що відповідає вимогам п. 3 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» роз'яснення, яке надане позивачу у листі від 31.03.2016 року, про те, що її пенсію розраховано у відповідності до вимог законодавства про порядок призначення пенсії, обов'язок неухильного дотримання якого закріплений в ст. 68 Основного Закону України.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Не вбачаючи в діях суб'єкта владних повноважень ознак порушення права позивача та невідповідності закону, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 194, 242-246, 293, 295 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.В. Щаслива